Životnosť panelákov

1. jan 2022

Ahojte, v budúcnosti plánujem kúpiť byt, ale zamýšľala som sa nad tým, keď som zatiaľ len tak pozerala inzeráty, že co sa stane s tými panelákmi, ktoré napríklad niektoré maju už 30 rokov a tiež určite maju svoju životnosť. Povodne že to malo byt 100 rokov, co sa asi teda predĺži tým zatepľovaním a tak. Tým posledným majitelom potom v podstate nič nezostane a budú musieť kupovať nový byt? Lepšie je teda kupovať novostavbu? Dakujem za odpovede, ak sa niekto zapojí 🙂

vanda323
1. jan 2022

No vidíš toto je zaujímavá téma...pripnem sa.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzki1
1. jan 2022

No a niektoré novostavby sú aj horšie postavené ako tie paneláky. Tiež sa pripnem .

zuzanaete
1. jan 2022

Aj kvalita novostavieb je v dnesnej dobe otazna. Treba poriadne hladat a preverovat. Idealnejsie asi kupit byt v par rocnej stavbe a poznat tam niekoho, ze pozna stav / problemy danej stavby.

alenka58
1. jan 2022

Prvé paneláky v BA majú cez 50 rokov sú zrekonštruované tak ako aj 50 ročné domy je potrebné rekonštruovať dobou sú modernejšie materiály či sú kvalitnejšie ťažko povedať ale nároky na priestory či v paneláku alebo dome sú dobou iné

oblecenie99
1. jan 2022

Už? 30 ročná stavba je ešte v podstate nová. Naš je konkrétne zo začiatku 60 tych rokov.

zmrzlinka2021
1. jan 2022

@autorka
Zial, niektore novostavby su tak postavene, ze 10 rokov vyzeraju ako keby si presli vojnovym stavom.
A ludia aj dnes ziju v domoch z 18 storocia.
Vsetko je o materialoch, o kvalitne.
Vo vseobecnosti - zateplenie a investovanie do panelakov velmi predlzuje ich zivotnost.

liljana
1. jan 2022

Niektore hrady, ci mestianske domy postavili v 13 storoci a stoja, lebo boli neustale rekonstruovane. Aj zivotnost panelaka je prakticky neobmedzena, ked sa v nom byva a udrziava.

liljana
1. jan 2022

Ak vydrzi 100-200 rocna drevenica, preco by nemal vydrzat viac zelezobeton.

euka210
1. jan 2022

No maju uz 40r co sa nasi rodicia nastahovali, uz je tam mix osadenstva stary a mlade rodiny, nevidim dovod preco by nevydrzali dalsich 40r. My nevieme co bude v stavebnictve o 10r, takze toto je podla mna zbytocne teraz si s tym lamat hlavu ci kalkulovat.

luccija
1. jan 2022

@liljana nejde len o zelezobeton, ale aj o trubky, výťahy, sklenené výplne na schodistiach u nás prasklo potrubie nikto o tom nevedel a dlhodobo vytekala voda pod trávnik prišlo sa na to až pri vyúčtovaní
Keď bude treba pomaly opravovať veci na paneláku bude rásť fond opráv a ľudia budú platiť vysoké nájomné.U svokry v Petržalke treba opravovať vidíte balkóny

liljana
1. jan 2022

@luccija Kazdu stavbu treba po 40 rokoch z gruntu zrekonstruovat. Najdolezitejsie su stupacky a vytahy. Zvysok je skor esteticka zalezitost. Nam tento rok na 10 rocne novostavbe vymienali strechu.

pinkgirl
1. jan 2022

Pokiaľ je bytový dom obývaný - kúri sa v ňom, udržiava sa pravidelná výmena technológie ako rozvody vody, kurenia, výťah, strecha, tak nepodlieha "skaze". Nenapadá ho vlhkosť, plesne... skrátka bývaním stavba nepustne. Bývam v paneláku 15r a stál tu už pred 50timi rokmi.

bona_dea
1. jan 2022

Paneláky prežijú všetky tie rýchlokvasné novostavby. A tých 30 rokov ma pobavilo. To sú ešte mladé paneláky. V Bratislave nájdeš 60 ročné a v nich byty za taku cenu že by si neverila.

savanna
1. jan 2022

Realitaci odporucaju kupovat byty v novostavbach, je to aj logicke. Lenze ja na novostavbu nemam, a tak byvam v panelaku so starym zaprasenym vchodom a vytahom, kde sa odporuca sa pred kazdou jazdou trikrat prezehnat, aby nespadol 😁
Jasne, mat peniaze na novostabu, tak nevaham.

sendy1977
1. jan 2022

@savanna my bývame v 44 r paneláku. Pred 3 rokmi nám vymenili výťah. Viacerým susedom aj nám sa stalo, že návšteva radšej išla po schodoch ako by išla výťahom. Pre cudzích vyzeral výťah hrôzostrašné 😂 Nás je vo vchode 48 bytov takže sa nájomne veľmi nezvýšilo, na náš byt 8 e mesačne.

savanna
1. jan 2022

@sendy1977 ano, aj u nas sa vraj ma vytah konecne vymienat, po x rokoch sa to schvalilo, stale boli ludia proti. Mozem sa opytat, ako dlho trvala prerabka vytahu a kolko mate poschodi? Aby som vedela, kolko nervov pri vrtani si mam pripravit 😁.

eeffka
1. jan 2022

@savanna 8poschodi u mamy a rataj 6t bez vytahu

roja01
2. jan 2022

@savanna no vacsinou 1 mesiac a niekedy aj viac

kittykat22
2. jan 2022

paradoxne niekedy je lepsie kupit byt v starsom panelaku u ktoreho vies, ze panelak dobre stoji, nenaklana sa ani po rokoch a nezateka od strechy az po garaze. Pri novych bytoch su casto problemy pretoze sa stavaju rychlo a nekvalitne - nikto za ne nezodpoveda. Neviem ci vies, ze velke firmy ktore zastresuju projekty to robia tak, ze na kazdy projekt vytvoria novu sro. Z pohladu zakaznika to vypada, ze firma je velka a solidna, roky za sebou - a keby sa nieco stalo, tak vyplatia, opravia. Opak je pravdou. Ked je problem s projektom, firma spali sro., a funguje dalej akoby sa nic nestalo.

matapo
2. jan 2022

...povodne 100 rokov? kdeze, treba ubrat. cca 77 rokov sa odhadovala zivotnost a skutocnost ukazala ze ta zivotnost je este o zhruba 15 rokov nizzsia. Samozrejma riadnou starsotlivostou a udrzbou sa predlzuje, ale to iste plati aj o domoch, skratka sa musis starat a aj renovovat.

tramtada31
2. jan 2022

Paneláky majú nižšiu životnosť ako tehlovy dom, ale aj tým panelákom, ktorým sa predpovedala životnosť 30 rokov, sa postupne predpovedana životnosť zvyšuje. Osobne si myslim, že keď nejaký statik určí, že je byt nevyhovujúci k bývaniu, tak to bude magistrat/stat riesit formou náhradného bývania, vystavbou nových bytoviek. Uvedomujem si, aka je to vysoka nákladovosť, ale keď to bude realita, budú to musieť riesit. Aj teraz keď nejaký dom vyhorel, vybuchol, tak síce sa na to poskladali aj ľudia, ale mesto najme financovalo rozobratie budovy a dávalo náhradné bývanie ludom.

muz26
2. jan 2022

Za posledne 4 roky som kupoval 2 byty, oba v starych panelakoch. Na oboch bytoch mi dvaja nezavysli znalci odhadli v znaleckom posudku zivotnost panelakov na 100 rokov. Takze verim ze nas tato tema trapit nemusi :D

andreafa
2. jan 2022

Uz 30 rokov?? Pobavila som sa 😄 ja byvam v 62 rocnej "novostavbe" v Bratislave. Mame vsetko zrekontruovane, nove balkony, vytah, strechu, rozvody. Cena mojho bytu isla po 12 rokoch o 100% hore 😯 jedine negativum je, ze dom smrdi starinou trosku...

evkamotka
2. jan 2022

Bývam v bytovke z r 1958, postavená pre Ruských vojakov, keď prišli normalizovať Československo....a zatiaľ dobre. Vadia mi staré rozvody elektriky,no to je vymeniteľné položka.ostatne už rekonštruovali. Samotné polmetrove tehlové múry vyzerajú, že to tu s nimi bude ešte nadlho. Skôr tie rozvody no

ljzozv
2. jan 2022

@evkamotka ale neporovnávaj tehlovu stavbu a panelák.
Ja som tiež v tehle a sto rokov sa jej pomaly blíži a dúfam, že ešte ďalších sto rokov prežije. Ale je fakt, že sa treba starať aj o tehlu.

sante81
2. jan 2022

Mne osobne je to jedno, kúpila som byt v 30ročnom paneláku ktorý budem splácať do dôchodku a keď ma odtiaľ odvezú v truhle, a byt bude mať 80 rokov, čo poriesim? Žijem predsa tu a teraz

sendy1977
2. jan 2022

@savanna 8 poschodový panelák. Výťah mali urobiť za 6 týždňov a urobili za 5 týždňov, ale robili 6 dni v týždni.

marcellka32
2. jan 2022

Som z Petržalky a paneláky majú 50-60 rokov, nás je najmladší (posledný postavený), ale ako vidím, sú skoro všetky zrekonštruovane, výťahy nové, fasády porobene

brembo
2. jan 2022

@liljana videl som a teraz sa podrž 500 ročnu drevenicu. Dvere boli omnoho nižšie ako dnes,dospelý človek sa masel sklonit,aby nimi prešiel. áno nataiahli sme sa do výšky. životnost dnešných a ani minulých stavieb už nie je pevne stanovená. O potrebe zburania objektu z bezpečnostných dovodov rozhoduje statik.