Život vo Švajčiarsku

nofani
5. nov 2015

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom prestahovania sa do Svajciarska s rodinou. Co vsetko je k tomu potrebne, mame tri deti 2,4 a 12 rocne...vsetko co sa tyka skoly,skolky,jasli, poistenie ...manzel pracuje vo Svajciarsku, ake povolenie by som potrebovala ja ak by sme chceli zit tam ...ci to nebude pre deti stresujuce, ked nevedia po nemecky....dakujem za info 😉

slnecnica174
5. nov 2015

Zaciatky by boli pre deti stresujuce aj keby vedeli po nemecky. Kedze idete do nemeckej casti, tam vsetci hovoria iba ,,Schwyzerdütsch,, ale to uz si asi pocula, kedze tam manzel pracuje. V skole ucitelia hovoria normalne Hochdeutsch. Pozri si ci tu neni skupina bab zo Svajcu. Drzim vam palce, nech sa rychlo adaptujete 😉

elis1985
5. nov 2015
Používateľ elis1985 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od elis1985.

pre deti krasne miesto pre zivot, mne sa tam velmi pacilo

bonaqa2013
5. nov 2015

keby som bola mladšia už ma tu nie je....

nofani
autor
6. nov 2015

Dakujem Vam dievcata za povzbudzujuce prispevky 🙂

bosoriak
6. nov 2015

@nofani
Tu je tema o Svajciarsku na MK: https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/zivot-rodiny-s-detmi-vo-svajciarsku-a-naklady-na-zivot/
Tu je cele forum o Svajciarsku, po anglicky.: http://www.englishforum.ch/

Zalezi na tom, ake ma manzel pracovne povolenie. Ak ma povolenie B, staci ak prides, zahlasis sa na Gemeinde aj s detmi a automaticky mas narok na povolenie B (co je na 5 rokov). Ine povolenia nepoznam. Do skolky tu deti nastupuju neskor, nez na SK. My byvame v kantone Zurich, tu idu deti od 4.5 roka do skolky. V inych kantonoch to moze byt inak, to si treba zistit. Opatrovatelky alebo sukromne skolky su tu pomerne drahe, treba si zistit ako by ste na tom boli s peniazmi.

Treba si sadnut a vypocitat si prijmy a vydaje. Len na orientaciu, co platime za co mesacne: Najom 2500 CHF, zdravotne poistenie zakladne 670 CHF, potraviny 1200 CHF. Ostatne veci si vies podla toho trochu odvodit, nebudem rozpisovat cely rozpocet, mame rozne setrenia, dalsie poistenia, ine vydaje (napriklad na zubara 😀 ), nafta, proste vsetko je tu cca 2x tak drahe. Sme dvaja dospeli a dve deti (4 a 6). Bez niecoho nasetreneho sa tu existovat neda, proste jeden bolavy zub treba ratat 300 CHF. Inak na tej stranke englishforum.ch najdes vela rozpoctov aj pre jednotlive kantony, lebo cena najmov sa tiez meni podla oblasti.

Inak ma uz nic nenapada, je to Svajciarsko, je to vyspela krajina a je to vidiet na kazdom kroku. Decka sa ucia jazyk uplne prirodzene, mozno ta 12rocna bude mat trochu problem, lebo hned nabehne do skoly, takze tej mozno bude treba nejaka doucovatelka. Ale v principe su tu na pristahovalcov pripraveni, niekde mavaju aj integracne triedy pre cudzojazycne deti.

My tu zatial zijeme menej nez rok, ale na Slovensko sa uz nevratim ani keby som sa musela. 🙂

bosoriak
6. nov 2015

@nofani Jo a co sa deti a jazyka tyka, z toho som mala velky strach a nakoniec je to uplne inak, decka su uplne v pohode. Starsia chodi do skolky, je tam cisteho casu 5 mesiacov (maju tu hrozne vela prazdnin) a uz cvirika tou ich hatlaninou 😀 Mladsia chodi do Spielgruppe 2x tyzdenne po 3 hodiny a tiez uz zacina co-to rozpravat. Takze male deti nemaju vobec ziadny problem. Ty ak vies po nemecky alebo aspon po anglicky, tiez bez problemu.

slovakch
4. apr 2017

Pre všetkých, čo hľadajú informácie o Švajčiarsku po slovensky je určená webstránka: www.slovak.ch
Je to asi najkomplexnejšia webstránka plná informácií po slovenky.

three
15. jún 2022

ahojte mamičky, uvažujeme s manželom nad presťahovaním sa do Švajčiarska. Chcela by som sa opýtať, či je tu niekto (ideálne kto pracuje v IT oblasti), kto by si s nami mohol zavolať, aby nám pomohol zorientovať sa pri postupe pri sťahovaní? Samozrejme, nie zadarmo 🙂

ajajaj00
15. jún 2022

moj brat tam zije so zenou a dvoma detmi 6,2 roky