Život v Šamoríne, keď nehovoríme po maďarsky

bubi08
24. aug 2014

Pekný deň milé mamičky, momentálne žijeme s manželom a synom v BA ale u rodičov a chceli by sme sa konečne osamostatniť v najbližšej dobe a vzhľadom na ceny v BA musíme pozerať bývanie ďalej a teda uvažujeme nad Šamorínom. Máme 4 ročného syna-chcem sa teda popýtať aké máte skúsenosti so škôlkou, údajne sú tam dve jedna slovenská a druhá maďarská a tak je to vraj aj so ZŠ..?My po maďarsky nerozumieme vôbec...Zaujíma ma tiež ako to je zo zamestnaním-dá sa nájsť práca, nie je tam rečová bariéra..? A ešte by ma zaujímalo ako sú na tom ihriská pre detičky?Boli sme sa popozerať v Šamoríne ale nepochodili sme tam všetko, blúdili sme kade tade a tie ihriská som si nevšimla...A celkovo by ma zaujímalo ako sa Vám tam mamičky-slovenky žije?Samozrejme ma zaujímajú názory všetkých mamičiek no najmä tých čo sa tam prisťahovali a po maďarsky rozprávať nevedia- ako ste sa aklimatizovali... Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za všetky rady a odpovede...Tieto informácie môžu poskytnúť iba maminky 😉 realitka nie..Ešte raz ďakujem, Petra 🙂

liz_lemon
24. aug 2014

@bubi08 a preco neskusite radsej Modru/Pezinok? Vzdialenost je priblizne rovnaka, a nemas problem sa dohovorit

serpentino
24. aug 2014

@bubi08 Chod smer Zahorie,Stupava,Lozorno,Lab...su to malebne dedinky,Stupava je teda mestecko,ale mas tam vsetko...v kazdej dedine najdes ihriska alebo centra,kde sa mamicky stretavaju...a ceny su urcite nizsie ako v BA a do pol hodky si v BA...preco sa trepete do Samorina,ked tam nic nieje,mas to dalej ako na ktorykolvek iny smer..reci nerozumiete..prides do obchodu-nerozumies..prides na ihrisko-nerozumies...prides do restiky-nerozumies...samozrejme,ze tam ziju aj ludia,ktori hovoria po slovensky,ale je to mensina....Tak ako ste sa boli popozerat po Samorine,skuste si urobit vylet aj do inych casti,ako okres Pezinok,Zahorie

chikitka
24. aug 2014

@liz_lemon
@serpentino ja si myslim, ze tato mamicka uvazuje o samorine preto, lebo je to relativne blizko do BA, a na rozdiel od Stupavy, Modry, Pezinka su tam byty za podstatne prijatelnejsie ceny... tiez uvazujem ze ak sa mi podari vziat si hypo po materskej, budem rada, ak sa mi podari kupit daco v Samorine... takze tiez by som prijala presne tie iste info ako bubi08... ja mam tu vyhodu, ze moji rodicia blizko Samorina byvaju, takze keby nieco, o deti sa nemusim bat a nemusime daleko k nim dochadzat ... jedine co je na prd, su tie zapchy tym smerom. inak doprava autobusom v pohode... ale premna je vyhoda Samorina ta, ze je tam dunaj, hradza, su tam obchody, je tam poliklinika, policia a tak. ale to o tej recovej bariere co sa tyka prace by aj mna zaujimalo... jaj, a este jeden velky bonus: daleko od muzovych rodicov 😉

mima4
24. aug 2014

@liz_lemon
v samorine urcite nemas problem sa dohovorit, je tam velmi vela madarov, co plynulo a krasne hovoria slovensky, maju slovenske univerzity... a aj ked najdes nejakeho "habkajuceho", tak sa dost snazi...
@serpentino si uplne mimo!!! vsade v pohode rozumies, hned v restike daju prosim v slovencine a madarcine a ked zistia ze slovencina, hovoria slovensky. Aspon tu nezavadzaj!!
@bubi08 samorin je idealne miesto pre rodiny s detmi, pokial nepotrebujes chodit vecer do BA na drinky, do divadla, kina... proste zit vecernym zivotom a nonstop sa presuvat, je to OK. Jedina nevyhoda je doprava do BA, kedze az buduci rok sa ma stavat rychlostna cesta R7. Prácu je tam mozne najst, ale urcite pomoze prave ta madarcina

bubi08
autor
24. aug 2014

Dakujem pekne za vase odpovede maminky 🙂 v Samorine sa da kupit 3 izbovy byt do 70 tisic euro..no naproti tomu spominana Stupava je draha.. a ist daleko az na Zahorie je pre nas nerealne, clovek ma problem najst si pracu tu v BA... ja mam skusenost v Samorine taku ze pol na pol je pocut madarcinu aj slovencinu..v restike casnik hned prehodil na slovencinu a vedla pri stole zas na madarcinu...

mima4
24. aug 2014

inak, vo vseobecnosti, v samorine je teraz velmi vela deticiek, mamiciek, tehotnych...

bubi08
autor
24. aug 2014

a co sa tyka este toho Samorina-cestu teda ten obchvat maju cca do 5 rokov zevraj postavit, stavia sa tam velky aquapark a vraj aj hotel tam ma byt..

serpentino
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima4
24. aug 2014

@serpentino

ja ti z vecnej stranky hovorim, ze zavadzas autorku tejto temy. Ked nieco nevies, alebo vies len z pocutia z pred x rokov, tak si to over a nezavadzaj. Na tvoje invektivy na moju osobu nebudem reagovat... neklesnem na tvoju uroven

bubi08
autor
24. aug 2014

mima4 to nie nepotrebujem drinky v BA 🙂 len sa obavam takych veci ako je ta skolka aby tam so synom rozpravali slovenske ucitelky,slovenske deti...

serpentino
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima4
24. aug 2014

@bubi08 su tam slovenske a velmi dobre skolky, napr. na dunajskej, robia rozlicne zaujimave aktivity s detmi, chodia na rozlicne exkurzie... s tymto urcite nemal by byt problem, ale co sa tyka obsadenosti (kapacity), to sa neviem zarucit... V najhorsom pripade teraz otvorili sukromnu skolku.

mima4
24. aug 2014

@serpentino ja som nereagovala na teba a na tvoje vyjadrovanie (to chod na trh s takym niecim k seberovnym), ja som ta len upozornila k vecnemu hladisku tvojich vyjadreni, ze su zavadzajuce. Ak nerozumies tomu, popros manzela, nech ti to vysvetli.

serpentino
24. aug 2014

NEVYJADRUJ SA!!!!!!!

mima4
24. aug 2014

@bubi08
urcite zivot v samorine nie je vhodny pre mladych ludi, ktori chcu aj vecer zit..chodit na vsetky mozne aktivity v BA, lepsie povedane - zit vsetko v BA a chodit nocovat do Samorina.

mima4
24. aug 2014

@serpentino toto je verejne forum a mozem sa vyjadrovat kolko chcem. Chod sa upokojit, daj si nejaky cas a popros manzela, nech ti este raz vysvetli, k comu som pisala.
Pokial ti vadi, ze toto je verejne forum, zaloz si sukromnu temu/skupinu ktoru budes spravovat a respektuj charakter tohto fora.

tortelinka
24. aug 2014

@bubi08 nepoznám šamorín, ale mnoho ľudí nehovoriacich maďarsky býva napr v Rajke a okolí, ceny približne rovnaké ako píšeš

chikitka
24. aug 2014

@bubi08 ja by som povedala ze vobec nie je problem sa dohovorit, len sa obavam ze priamo v samorine radsej zamestnaju do uradu, obchodu osobu, ktora hovori oboma jazykmi 😒 ale inak sa dohovoris uplne bez problemov.

serpentino
24. aug 2014

NEVYJADRUJ SA!!!!Ked to nechapes chod sa opytat tvojho manzela a on ti poradi 😀 😀 😀 😀 😀 Daj si poobednu kavu a najlepsie by bolo keby si po nej zaspala na HOOOODNE DLHYYYY CAAAAS 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

bosoriak
24. aug 2014

@bubi08 Mne tam zije otec. Resp. pri Dunajskej Strede, v Samorine pracoval. Recova bariera tam je a bude, na to sa priprav. Ale kym si neskusis, tak nebudes vediet, ci ti to aj realne nejako vadi. Podla mna v slovenskej MS a ZS musia rozpravat po slovensky. Na druhej strane, dieta sa novu rec nauci velmi rychlo a prirodzene a podla mna o jednu rec viac je len dobre, urcite mu to neuskodi.

Samozrejme, ak ti velmi vadi madarcina, resp. ak ta k smrti doziera, ze zijes na Slovensku a nedohovoris sa, potom radsej nie. Ale kym vies tolerovat, ze niekto rozprava inak a nejako ta to netrapi, potom v pohode. Kazdopadne ja by som tuto lokalitu skor neodporucala kvoli mizernej dopravnej dostupnosti. Ale vsetko je o preferenciach, co inemu vadi, inemu vyhovuje (a tak je to dobre).

@liz_lemon @serpentino prerobeny alebo novy 3-izbak v Samorine stoji okolo 70-80k eur, v Stupave okolo 90-110k eur, Pezinok okolo 100k (menej len v povodnom stave) a Modra je tak +- v cenovej relacii Samorina. Ale co sa dopravy tyka, je to rovnako aj v zapchach aj v mnozstve aut.

bosoriak
24. aug 2014

@chikitka @bubi08 a to je pravda, nie ze radsej zamestnaju osobu, oni zo zakona musia zamestnat osobu ktora hovori oboma jazykmi (ak ide o statny urad samozrejme).

moni244
24. aug 2014

ináč ako tak čítam, je fakt smutné, aby človek, čo nevedel po maďarsky mal problém sa dohovoriť v slovenských mestách, o práci ani nehovorím

chikitka
24. aug 2014

@bosoriak mne vobec nevadi madarcina, ze ju tam pocut, moji rodicia byvaju v hamuliakove, kde je stara cast dediny samy madar a nova cast dediny novousadlici, takze na to som zvyknuta. len to ma mrzi, ze neviem po madarsky, takze na pracu tam mozem zrejme zabudnut - kvoli deckam by to bolo idealne, nech som nablizku. ale nastastie ako som pisala, rodicia s bratom su v hamuliakove, co je tesne pred samorinom... kukala som aj modru, ale za taku sumu ako v samorine, som nasla horsie tie byty. asi kaslem na to, lepsie byvanie za tie peniaze tazko najdem, a rajka s novymi bytovkami sa mi nepacia. tie nove byty nemaju casto pivnice a taketo veci, co my s malymi dvoma chalanmi velmi ocenime- kopa sportoveho nacinia, bicyklov a moj muz je tiez sama haraburda 🙂 a cesta autom v zapche? dan za byvanie 😒 zas mne by nevadilo keby sa mi decka naucili aj po madarsky... kazda rec dobra rec, najma ak ju maju kde vyuzit...

simema
24. aug 2014

bývam tu 4 roky a nie je absolútne problém sa dohovoriť,čo sa týka zamestnania áno skôr zamestnajú takých čo vedia aj madarsky,škôlky tých je tu 5-6 ,ale neviem koľko slovenských,nám sa tu páči je tu všetko blízko,často chodíme na hrádzu,dcéra na kone..cestovanie horšie tie zápchy,ale to je ráno asi z každého smeru do BA

mima4
24. aug 2014

@chikitka tie dopravne zapchy sa casom vyriesia, ale potom jasne, stupnu aj ceny nehnutelnosti... preto teraz nie je problem predat byt v samorine... l

chikitka
24. aug 2014

@mima4 len nech na mna este s tymi cenami pockajuuuuu 😀 😀 😀 😕

mima4
24. aug 2014

@chikitka
a este taky bonus 😀
obyvatelia samorina budu mat na 15 rokov 50 % zlavu do aquaparku, co stavaju v samorine pri hradzi 😉 uplne vsetci... ma to byt nejaky vynimocny aquapark... s moznostou ist na konec, robit rozne sporty atd 🙂

a vraj tam budu prijimat cca 120 az 150 ludi

chikitka
24. aug 2014

@mima4 waaaau, to ma byt aquapark? ked sme tam posledne boli, tak sme pozerali co to tam robia... super!

mima4
24. aug 2014

@chikitka áno, pri hrádzi, staci ked do google das "aquapark samorin" a najde ti o tom x clankov... tu primator pise aj o tej zlave http://www.samorincan.sk/component/content/arti...

bubi08
autor
24. aug 2014

@simema , chcem sa spytat konkretnejsie na tu skolku- tvoje dieta chodilo do niakej tam?pripadne nevies od niakej maminy ci je ta slovenska skolka dobra-personal.. a hlavne ci tam rozpravaju po slovensky vylucne..velmi mi zalezi na tychto informaciach nakolko moj syn je citliva povaha na zmeny...DAKUJEM pekne 🙂