Dobrý deň, hľadám človeka, s ktorým by som vedela prebrať život partizánov v horách (pre študijné účely).
@sanny2993 Od konca druhej svetovej vojny uplynulo už 79 rokov. Takže hľadáš človeka, ktorý by musel mať aspoň 90 rokov a byť pri mentálnom zdravý, aby si pamätal udalosti, ktoré zažil ako 10-11 ročný... odhadujem, že množstvo takých ľudí sa dá spočítať maximálne na dvoch rukách.
Posledných preživších hľadaj na oslavách SNP a nie na koníku. 😉
V tejto oblasti sa vyznajú historici špecializujúci sa na druhú svetovú vojnu, partizánske hnutie a odboj na Slovensku. Napríklad:
-Historický ústav SAV - Špecializuje sa na výskum partizánskeho hnutia na Slovensku počas druhej svetovej vojny. Odborníci z tejto inštitúcie sa venujú skúmaniu odboja, archívnych materiálov a spomienok účastníkov.
-Slovenské národné múzeum - Sekcia Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici má bohaté zbierky a dokumenty týkajúce sa partizánskeho hnutia.
-Vojenskí historici ako napríklad Ivan Kamenec alebo Stanislav Mičev, ktorí sa vo svojich prácach zameriavajú na vojenskú históriu Slovenska a partizánsky odboj.
pán Vladimír Strmeň
Moja babka pochádza zo Starých Hôr , bola priama účastníčka SNP. Aj jej brat ten rozprával príbehy nielen z SNP ale aj z obdobia keď bol ako vojak Slovenského štátu v ZSSR po boku Wermachtu. Neviem či by som to dokázala interpretovať správne.
Vladimir Strmeň robil aj besedy po školách a je asi posledný, predsa tento rok si pripomíname 80 výročie.
Zaujímavý bol cyklus z dielne STV podľa skutočných udalostí s názvom Moje povstanie. Existuje aj množstvo beletrie, ktorá reálne zachytáva to obdobie, neviem si spomenúť konkrétne, ale asi Ladislav Mňačko a jeho dielo Smrť sa volá Engelchen ťa vtiahne do toho obdobia, alebo Ladislav Ťažký, ktorý písal prózu z tohto obdobia.
Všetko dobré v štúdiu ti prajem!
@sanny2993 normálne poloz otázky priamo tu a napíšeme ti, tí,čo počuli od svojich starých rodičov,čo sa dialo.
Aj môj dedko bol partizán a prešiel kus Slovenska.
A z toho,čo ti kto napíše si vieš tiež urobit slušný prehľad.
Ono....mnohí partizáni,partizánmi ani nebolo,akurát po rokoch získali vyznamenania a privlastnili si príbehy a činy iných.
Bohužiaľ 🥺česť tým,čo sa im zaslúženého uznania dostalo.
Ale tých bohužiaľ,tiež veľa neostalo a teraz už je naozaj veľa rokov,to už ťažko autenticitu,iba hľadať pramene.
@jananovotna88 ahoj môžem ti napísať správu ? 🙂
@terezka1947 môžem ti napísať správu ? 🙂
@sanny2993 napísala "kde píšem že hľadám človeka ČO prežil SNP ? Hľadám niekoho, kto ma vedomosť od starkých, rodiny."
Tak to ideš na tenký ľad. Môj starý otec mi napríklad veľmi zaujimavo rozpraval ako bojoval v prvej aj druhej vojne, ako interbrigadista v Rusku a v Španielsku... až neskôr som sa dozvedel, že celý svoj život prežil vo svojej dedinke na Slovensku. 😉
@sanny2993 ano
@sanny2993 tych prezivsich uz moc niet. Skoda, ja som ako dieta milovala pocuvat vojnove historky od mojho dedka. Mnohe som pochopila az v dospelosti. Kazdopadne, drzim palce, je to zaujimava tema.