Život na východe verzus život na západe

2veronka7
11. apr 2015

Ahojte maminky. Najprv k krátkosti popíšem: obaja s manželom sme z východu, ale momentálne žijeme už druhý rok v TT (manžel tu pracuje). Miesto to nie je ešte stále, zmluvu na zastupovanie počas materskej. Takže momentálne na cca najbližšie 3 roky. Máme dve malé detičky. V týchto dňoch sa manželovi ale naskytla celkom fajn pracovná ponuka opäť na východe. A teda zvažujeme. Či ostať, či sa vrátiť. Rozmýšľame nad plusmi a mínusmi oboch.
Naše uvažovanie. Východ: máme tam viac blízkych, priateľov, rodinu bližšie. lacnejšie byty na nájom a hlavne neskôr aj kúpu, viac prírody v okolí (kopce...). Západ: viac života možno v TT ako v Rožňave (podujatia v lete a pod.), viac príležitostí pre deti možno a trošku kvalitnejších (škola, krúžky a pod.). Čiže na východe by sa žilo možno lacnejšie, skôr by sme vedeli aj niečo odložiť, možno viac spoločensky by sme žili, čo sa týka stretávania s ľuďmi. Na západe zasa možno je trošku iná perspektíva, viac sa tu investuje do kadečoho, možno to tu trochu viac žije. Viac možno krúžkov, športových príležitostí pre deti.
Zaujímali by ma vaše pohľady, názory a možno najlepšie skúsenosti osobné. Možno niekoho kto je rovnako z východu a žuje teraz na západe. Možno kto bol na západe a tiež sa časom vrátil. Alebo kto odišiel dokonca možno zo západu žiť na východ. Možno nám predostriete veci, ktoré nám nenapadli, i keď rozhodnúť sa isto musíme sami a podľa svojich prijorít. Ďakujem za akékoľvek postrehy 😉

mima4
11. apr 2015

@2veronka7
a budete mat obaja (ty a manzel) perspektivnu pracu na vychode? teda nielen on, ale aj ty? budes sa vediet uplatnit?

2veronka7
autor
11. apr 2015

No ja som ucitelka a zatial mi dokonca drzia miesto na vychode blizko KE, kde som pred tym pracovala, i ked to by potom trebalo riesit byvanie inak, kvoli dochadzaniu. Ale myslim, ze ako ucitelka hadam sa mi podari zamestnat aj v RV alebo okoli.

2veronka7
autor
11. apr 2015

@mima4 No ja som ucitelka a zatial mi dokonca drzia miesto na vychode blizko KE, kde som pred tym pracovala, i ked to by potom trebalo riesit byvanie inak, kvoli dochadzaniu. Ale myslim, ze ako ucitelka hadam sa mi podari zamestnat aj v RV alebo okoli.

natuska87
11. apr 2015

Znamy z Presova zil pred, aj po VŠ desat rokov v BA.Stale, aj ked o tom nehovoril, tuzil vratit sa naspat.V BA zil ako st.mladenec, striedal znamosti, uzival si...Teraz je uz rok v Presove a vcera som sa dozvedela, ze sa zeni...Pracuje vsak stale pre tu istu zahranicnu fi, pre ktoru robil aj v BA, cize prijem je taam viac, ako dobry...

margarita
11. apr 2015

ja som sa od narodenia sice nepohla z Bratislavy, ale snad aj tak mozem prispiet 😉
poznam totiz vela kamaratov s malymi detmi, co prave toto riesia tiez.
blizkych z vychodu neprestahujes, to je jasne. ale su predlzene vikendy, sviatky a tak, ak mate auto, ste mobilnejsi a kontakty s rodinou udrzis. plus existuju mobily a Skype, takze toto by som ja ako problem nevidela....

ako ucitelka sa v pohode zamestnas aj v TT alebo Ba a okoli, som tiez ucitelka 🙂 tu je taka fluktuacia, ze skor podla mna najdes miesto, ako na vychode.

kruzky ci spolocensky zivot je klamne, moznosti je tu mozno viac ale je otazne, ci ich dokazes vyuzit naplno, napr. ja som v divadle nebola asi 4 roky uz 😀 a to ho nemam daleko. ale s malymi detmi je spolocensky zivot narocny, pokial nemas koho k nim na strazenie.
a toto je podla mna hlavny argument, ak mas este male deti a si s nimi doma, je to v pohode, ale az sa vratis do prace a deti Ti budu chorlaviet zo skolok a skoly, z mojej skusenosti najviac potrebujes prave nejaku dobru dusu, mamu, svokru, tetu susedu, kamaratku, co Ta vytrhne ked treba.

kamaratov si najdes aj tu, spolocne zaujmy a tak, ale do buducna urcite ocenis pomoc s detmi.

2veronka7
autor
11. apr 2015

@margarita no sme tu len chvilku, ale najst novych znamych nie je az tak jednoduche. mozno je to ine, ked jeden by bol odtial. uprimne, ludia su tuna dost drzia svoje a daju obcas pocitit: jaj z vychodu ste... nic proti Trnavcanom, ale je tu ina mentalita. a nevravim, ze horsia, ale prosto ina. A ved prave to, ze tam vidime, ze skor dokazeme si niekoho na jeden vecer zavolat a odbehnut uz aj do toho divadla aspon raz za pol roka.

jachin
11. apr 2015

@2veronka7 radím ostať na západe. ja som zo západného Slovenska, po svadbe sme prišli na východ kde manžel dostal prácu. Som tu už 8 rokov.Ale chystáme sa bývať na západ.A dôvody? aj osobné, aj pracovné, na západe skôr nájdeš prácu ( vlastná skúsenosť), aj deti ked odrastú, majú väčší výber škôl a praxe.Mne osobne tu chýbajú výstavy a iné kultúrne využitie, ked som bývala doma na západe, mala som veľký výber a tu sa musím uspokojiť s tým čo je tu.A teraz to vyznie rasisticky, ale tu neviem "predýchať" tmavú komunitu, čo tu býva všade okolo nás. Ja som z prostredia, kde nie sú, ani na dedinách, ani v meste sa tak nevyskytujú. ale tu na východe...no čo Ti poviem.. 😖
čo sa týka prírody, je tu pekne, ale aj na západe nájdeš krásnu prírodu, možno nie také kopce, ale za tými sa dá predsa ísť všade. takže určite ostante v TT...

margarita
11. apr 2015

@2veronka7
tak Trnavcanov nepoznam vela, mozne to je 😀
moj mm nie je z Ba, ale aj ja, hoci som, mam viac kamosov medzi "pristahovalcami z celeho SVK" nez medzi nejakymi echt presporskymi rodinami zo 16.stor 😀
ale asi to u mna bude tym, ze poznam vela ludi z vysky a z letnych taborov pocas vysky, a drviva vacsina z nich ostala kvoli praci po skole tu, tak si nepripadam taka Blavocentristka 😉
Ludi delim na dobrych a zlych 😉 bez ohladu na miesto narodenia....

janickacrazy
11. apr 2015

@2veronka7 Čo je to len chvilku? Rok, dva? Na stráženie dieťatka sa dá nájsť nejaká študentka alebo dochodkyna všade podla mna, no hej musíš jej zaplatiť, ale tak raz za čas to nie je až také drahé. Ja by som určite zostala na západe. Ked počúvam ľudí aké majú platy na východe, je to na zaplakanie. My bývame na strednom Slovensku a tiež nie je ľahké tu nájsť nejakú lepšiu robotu a na východe to musí byť ešte ťažšie. Za rodinou môžete cestovať cez sviatky, deti tam dať babke cez prázdniny, dá sa to poriešiť.

2veronka7
autor
12. apr 2015

@janickacrazy Ide uz o konkretnu pracovnu ponuku, cakame na upresnenie platu, ale vyzera to, ze na rovnako ako tu. A to je pre dany region uz lepsi plat, myslim na vychode. A uvazujeme najma preto tak, ze teda je ine splacat 30000 ako 70000 (kupa bytu). A ano da sa poriesit vzdy niekoho k detom, to sme uz aj teraz zistili, ze jednoducho ked musis, tak sa zariadis. Kedze par znamych tu mame (skor v BA), ale aj ti nie vzdy mozu.