Železník argentínsky (verbena) - pestovanie

jannka89
8. aug 2022

Ahojte, postupne meníme stavenisko na záhradu... Do jednej časti by som medzi okrasné trávy chcela vysadiť verbenu, len nie som si istá dvomi vecami, ale možno niektorá mi budete vedieť poradiť z vlastnej skúsenosti. Píšu mrazuvzdornost do -12, ale u nás bývajú o trochu väčšie mrazy, tak keby to na jeseň pozakryvam, pripadne tam bude aj tá okrasná tráva, ktorú zrezem az na jar, prežilo by to? A tiež čítam, že je to letnička, ale vysemeni sa a rastie opäť, tak naozaj to netreba sadiť znova? Prípadne mi viete poradiť niečo také vyzorovo vzdušné ako verbena, no menej náročné? Ďakujem za každú radu/skúsenosť♥️

onedaynick
8. aug 2022

@jannka89 je to nezmar, vysemeni sa vsade, stovky malych rastlin mam v zahone neustale, vydrzi aj -15.

jannka89
autor
8. aug 2022

@onedaynick super, tak ho objednám ☺️

onedaynick
8. aug 2022

@jannka89 aj by som ti dala aspon 20 malych rastliniek, ale vcera som skurat vyplela zahon, sli vsetky von.

myzma
8. aug 2022

Pozri este gauru, pekne sa hodi k travam i k zelezniku

myzma
8. aug 2022

Tu je krasna kombi

jannka89
autor
8. aug 2022

@myzma pozriem, vďaka

onedaynick
8. aug 2022

@myzma stipu odporucam do zahonov dalej od terasy, bazena, tie kvety- chlpy z nej mame vsade, v kazdom kute terasy, v bazene, medzi dlazbou, musim ju strihat na kratko 2x do roka.

jannka89
autor
8. aug 2022

@onedaynick no dobre vedieť, zatiaľ sme v inej časti záhrady sadili ozdobnicu a perovec. A tak odhadom v akej vzdialenosti od seba si sadila tie verbeny? Vďaka

onedaynick
8. aug 2022

@jannka89 no u nas je to divoke, cize je to na kope, take flaky, kde je to huste.

myzma
9. aug 2022

@onedaynick budeme vdacne za inspiraciu priamo zo zahrady.

Ja tiez postupne presedlavam na travy, v tychto suchach letach sa nicomu nedari.

Mam vybrane smlze, ozdobnice, stipy a perovce. Zelezniky a gaury uz mam.

onedaynick
9. aug 2022

@myzma presne, travy, aj ja som teraz dokupovala, lebo sucho.. aj ked mam zavlahu. Este coreopsis zagreb je velmi pekny v kombinacii s travami, a rudbekie/echinacey.

onedaynick
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
myzma
9. aug 2022

Perovskie, echinecea, zeleznik, hortenzie limelight, stipy, zeleznik, to su moje kombi. Fotky nemam, mam priame horuce slnko, moc na fotkach nevidno.

No vsetky svoje floxy musim vymenit za travy, nedavaju to. Aj rudbekie su ako susienky.

onedaynick
9. aug 2022

@myzma ano..flox sa velmi neprejavil tento rok

jannka89
autor
10. aug 2022

@onedaynick @myzma no dievčatá tak som objednala, verbeny, kavyl, gauru a aj iné ... A náhodou som našla na FB pani (je aj na bazosi, bazari) rastlinky Ildikó a ponúka rastliny po 1,3€ :o má samé dobré hodnotenia, celkom veľký výber a takéto nízke ceny ;) keď si pomyslím koľko peňazí dom nechala na lumigreene a pod. :( Tak možno niečo vyberiete aj vy ak ste ju nepoznali

myzma
11. aug 2022

@jannka89 tomu neuveríš, prave od nej objednávam, este cakam info o jednej rastline a beriem 20 ks rastlin

onedaynick
11. aug 2022

@jannka89 pozriem..

jannka89
autor
11. aug 2022

@myzma Mne to našlo keď som kavyl hľadala :D a náhodou nesadite aj okrasné cesnaky, že kde ich kúpiť?

myzma
11. aug 2022

@jannka89 okrasne cesnaky by trebalo i mne, treba pockat na jesenne predaje cibulovin. Bezne sa dajú vtedy kupit v hobby marketoch, ci velkych retazcoch alebo cez eshopy.

Od pani beriem tie vyssie ichu kavyly, klasicke su k mojim vysokym echinaceam nizke.

myzma
11. aug 2022

Prehlad cesnakov

jannka89
autor
11. aug 2022

@myzma ďakujem, to si odložím ;)

onedaynick
12. aug 2022

Moji oblubeni Louky kvet - ak mate insta, pozrite ich- uz spustili predaj cibulovin. Tuto kvetinovu farmu odporucam, aj kvoli semenam nezvycajnych trvaliek a laetniciek.
https://www.loukykvet.cz/obchod/cibuloviny