Zaváranie v umývačke - kde som spravila chybu?

1lucinka123
19. júl 2021

Ahojte čítala som o zavarani v umyvacke tak som to skúsila. Dala som 70stupnovy program na 2 hodiny. Dnes som zistila ze všetko co som takto zavarila sa mi pokazilo 😭😭😭. Co som spravila zle?

11miska07
19. júl 2021

toto som nasla k zavaraniu:
Pokiaľ máte už skúsenosť so zaváraním ovocia či zeleniny v zaváracom hrnci, verte, že príprava je aj v tomto prípade rovnaká. Plnenie pohárov či viečkovanie tak zostáva bezo zmeny. Ovocie či zeleninu očistíte a nakrájate, dáte do pohárov a zalejete nálevom. Ešte než ich ale budete plniť, nezabudnite poháre starostlivo vymyť horúcou vodou a nechajte ich voľne uschnúť položené na čistej utierke, neutierajte ich. Viečka je najlepšie použiť nové, ktoré nie sú nijako poškodené či skrútené.

Až budete mať všetky poháre pripravené, dobre ich uzavrite a naskladajte ich do umývačky. Len pozor, má to svoje pravidlá. Na zaváranie môžete použiť spodné aj horné poschodie umývačky (menšie poháre hore, väčšie dajte naspodok). Ale dôležité je, aby poháre vždy stáli stabilne a rovno. A nemali by sa tiež dotýkať jeden druhého. Ideálny rozostup medzi jednotlivými pohármi je 5 cm.

Potom nastavte na umývačke najdlhší program s tým, že teplota by mala byť 70 až 80 ° C. A program nechajte prebehnúť až do konca vrátane sušenia.

Nakoniec poháre vyberte a položte na suchú utierku viečkom dole a nechajte ich pomaly úplne vychladnúť. A máte hotovo!

1lucinka123
autor
19. júl 2021

@11miska07 presne takto som to spravila a aj tak sa mi to pokazilo 😕

ukulela
19. júl 2021

@1lucinka123 čo so zavarala? Napadá mi len, že tam bolo malo stupňov a krátky program.

1lucinka123
autor
19. júl 2021

@ukulela prvé som robila uhorky asi 2tyzdne dozadu dnes som ich pozerala a všetky sú ako keby skysnuté taka mutna voda v nich ostala. Minulý týždeň som skúsila marhule tie zatiaľ vypadaju ok ale bojím sa že aj tie nebudú dobre 😕

asia83
19. júl 2021

@1lucinka123 Sterilizovali ste poháre v myčke riadu, kde sa umýva riad. A vy sa pýtate, čo ste urobili zle? 🤦‍♀️

1lucinka123
autor
19. júl 2021

@asia83 asi ste o tom ešte nepočuli, že niekto zatvára v umyvacke 😉

elizabet173
19. júl 2021

@asia83 robí sa to bežne, možno ty si ešte o tom nepočula, ale ide to aj v umývačke

elizabet173
19. júl 2021

@1lucinka123 mala si poháre od seba aspoň 5 cm?

janai1
19. júl 2021

@asia83 trošku poštuduj ešte... Sme v 21. storočí 👌

ckatka
19. júl 2021

@1lucinka123 máloktorá umyvacka dosiahne takú teplotu na potrebný čas. Skúste nabudúce radšej v rúre tam sa to kontroluje lepšie.

1lucinka123
autor
19. júl 2021

@ckatka to si myslím aj ja ze tam asi nebola potrebná teplota, lebo všetko ostatné som dodržala. No co už. Vyskúšala som. Len škoda roboty a materiálu 😕

vroni
19. júl 2021

@1lucinka123, po dvoch týždňoch mutna voda mi pripadá ako zle zavreté viečka.... Aj keby tam bola nižšia teplota, po dvoch týždňoch by sa ešte nezačali kaziť.... Alebo máš sušičkou, ktorá poriadne nezohrieva vodu. Ale to by si si snáď všimla. Aj si po doumývaní otacala poháre hore dnom?

vroni
19. júl 2021

Umývačku, nie sušičku 🤦‍♀️

lasoninka
19. júl 2021

Nízka teplota.70 stupňov je málo.Víčka nechytia poriadne.

1lucinka123
autor
19. júl 2021

@vroni umývačku mám novú mam ju dva mesiace. Áno aj som otacala. Nevadí som do budúcna poučena. Zajtra zavarím nové uhorky radšej už klasickým spôsobom.

vroni
19. júl 2021

@1lucinka123, skus možno nabudúce len jednu fľašku strčiť k riadu, ak sa pokazí, tak umývačka fakt nehreje dosť, riadu je to jedno, ale na zaváranie nebude....

enoula
19. júl 2021

Nezacalo to kvasit? Zakalene, to moze byt, ze bude z toho ešte niečo ako kvasaky.. lebo ak marhule budu ok, tak by mali aj tie uhorky nakoniec byt

simca06022011
19. júl 2021

@1lucinka123 rovnako sa toto stalo susedam s uhorkami... Jedna 70 pohárov vyhodila, podľa mňa ani nezistili co bolo vo veci... podla mňa je 70 stupňov malo, pretože keď to dám do hrnca tak nálev začne bublinky robiť, to môže byť aj viac stupňov ajntie uhorky sú horuce. To ja by som dala 90 stupňový program 😂A od začiatku do konca neumyva napr moja takouto teplotou... Ja to nemienim riskovať, pekne to zavarím v rúre, alebo v hrncoch ale istotu mam, že je to ok. Som bojko v tomto, viac sa narobím prípravou pohárov ako sterilizované predsa😁

euka210
19. júl 2021

@1lucinka123 ja som raz skusila marhule...je to program, kde je aj predumytie a vsetko ostatne...cize realny cas na 70C ani nevies. Niekde treba aj vyssiu teplotu. Skusila som raz, zatial sa nepokazili, hoci su svetlejsie, ale odvtedy klasicky v hrnci. Umyvacka nema v tomto moju doveru.

ckatka
20. júl 2021

@1lucinka123 presne tak. Tých 70 stupňov je tam reálne len chvíľu a nestačí to. Je to okej na umytie pohárov ale na zváranie použi hrniec s teplomerom alebo ruru

1lucinka123
autor
20. júl 2021

@ckatka v tej rúre ako zavarate to som ešte neskúšala

ckatka
20. júl 2021

@1lucinka123 dám na hlboký plech všetky poháre natesno vedľa seba, nevadí keď sa dotýkajú, podlejem vodou, tak centimeter pod okraj plechu, a nastavím rúru na 120 stupňov. (Aby som si bola istá ze všade dosiahne tých 100). A keď mi blikne ze ma 120, vypnem a nechám zavreté tak, chvíľu. A potom pootvorím rúru nech teplo ide von a potom ju zavriem a nechám kľudne do druhého dňa pomaly vychladnúť.

simca06022011
20. júl 2021

@ckatka no tak ja to peciem tak 5-10-15minut podla toho "co" zavaram :D

Inak ja to vytahujem, a otacam pohare a necham vychladnut vonku pod dekou, vieckom dole. Kedze vacsinou zavaram viac naraz...

domculik
20. júl 2021

@euka210 Presne ako vravis, ani ja tej umyvacke nedoverujem na zavaranie a nemam odvahu to ani skusit 🙂.

ckatka
20. júl 2021

@simca06022011 áno...ja tiež väčšinu tak odolá...často na to zabudnem lebo však decká, pes....😂😂😂ale v živote sa mi nič nepokazilo