Zatuchlina v byte u svokry

petkashop
5. jún 2016

Ahojte baby 🙂 Často sa zapájam do diskusií, no teraz by som potrebovala ja pomoc od Vás. Ideme s malou za cca dva týždne na dosť dlhé, niekoľko mesačné prázdniny k svokre, ktorá žije pri mori. Má nový, len niekoľkoročný byt, no ten je neskutočne presiaknutý takým tým zápachom staroby, alebo zatuchliny (snáď viete, čo myslím) hoci stará nie je ani ona, ani byt, možno je to teda tou vlhkosťou od mora, alebo čo... No efekt je fakt výrazný. Hoci ja si na to zvyknem, a nejako extrémne mi to po chvíľu nevadí, ale veci a vlasy mi strašne, strašne smrdia ešte aj po príchode domov. To zakaždým, keď otvorím kufor, tak ma taký zatuchlinový smrad ovalí... A dokonca z vecí zmizne až po dvoch praniach. Aj známi mi tvrdia, že je to zo mňa, aj z malej cítiť, a iste chápete, že mi to jednoducho vadí.
A teda k veci - PROSÍM VÁS, viete o niečom, čo by pomohlo takýto smrad z bytu, alebo aspoň minimálne zo skríň odstrániť? Existujú nejaké postupy, resp. prípravky na eliminovanie tohto zápachu, alebo si na to budem musieť jednoducho zvyknúť?

Ďakujem vopred za všetky odpovede a vopred upozorňujem na to, že tento príspevok nie je v žiadnom prípade určený na hanenie svokry. My sa ľúbime 🙂 Len mi je blbé, vyletieť na ňu s touto témou... Tak ešte raz ďakujem a prajem všetkým krásny večer! 🙂

evelynm
5. jún 2016

vlhkost takto zvykne pachnut a to sa dost tazko odstranuje. Treba vysusit steny a vela vetrat. Da sa so svokrou o tom hovorit? Chapem, ze sa jej nechces dotknut.

tenerifka
5. jún 2016

@petkashop My byvame asi 500m od mora vzdusnou ciarou, a ziadny smrad v dome nemame.
Je pravda, ze vlhkost vzduchu je vysoka v porovnani so strednou Europou, ale nic viac. V zime, ked je vonku cez deñ len okolo 20ºC, v dome pouzivam odvlhcovac, lebo je chladno a vlhko, ale nijaky smrad.
Miliony ludi ziju pri mori. Ako casto svokra vetra? Ak tam, kde byva, je naozaj velmi vysoka vlhkost vzduchu, v izbe, kde budete byvat vetrajte niekolkokrat denne a ked su okna zavrete, pouzite odvlhcovac vzduchu(je to investicia do 100 eur, mozno menej)

tenerifka
5. jún 2016

@petkashop Nemoze ten smrad u svokry pochadzat zo stareho nabytku/zavesov/prehozov, vankusov/matracov?

pribinak
5. jún 2016

Nema plesne na stene ci v kúpeľni alebo wc? Ak nie, tak tiez si myslim, ze to mozu byt stare fotelky, gauč ci matrace
Mozno by jej jezisko mohol priniesť nieco nove a stare odniesť

abeata
5. jún 2016

Syn bol pol roka na Mallorce, od septembra, do marca. Bývali cca 250 m od mora a tiež si nevedel zvyknúť na vlhkosť a zvláštnu zatuchnutosť bytu, v ktorom býval, pričom išlo o nový byt. Najmä v zimných mesiacoch ( rozumej zimu, keď grilovali na terase v krátkych rukávoch pri cca 19 - 21 stupňoch ) sa vlhkosť stupňovala natoľko, že dievčatám splesniveli kožené topánky, ktoré mali uložené v botníku. Riešili to odvlhčovačmi a neustálym vetraním, no keď sa vrátil domov, veci mu prestali páchnuť až po treťom praní...

tenerifka
5. jún 2016

U nas v "zime" rano je niekedy az 90% vlhkost(mam doma meteostanicu), a v dome cez 70%, cez deñ sa to podstatne znizi.....My mame dvojite tesniace okna(ma to tu malokto), ale kedze nemame topenie, v zime je fakt od tej vlhkosti chladno, nie je to iste vnutri v noci 20º pri 30% a 20º pri 70%....ale ak sa vetra, nic necitit. Mne vlhky vzduch velmi vyhovuje, ked pridem do strednej Europy, na druhy deñ mam vysusene sliznice a stipu ma oci a krvacam z nosa....

dana_l
5. jún 2016

ja som tiez roky byvala na ostrove a vlhko bolo teda jedna radost, zo sprchy von a uz si tak spotena akoby si vodu nikdy nevidela, ale teda smrad som ziadnom dome kde som byvala nemala. to musi byt cosi v byte co pachne.
skus nasypat cerstvu kavu do nadobiek a rozloz ich po dome. to by malo vtiahnut - skryt pach

petkashop
autor
6. jún 2016

Ahojte, tak ešte raz vám ďakujem za príspevky a za rady. Svokra býva doslova priamo na pláži, od mora to je max. 100 metrov, takže tam je tá vlhkosť samozrejme citeľná. No plesne nemá nikde v byte... Dom je nový, nábytok kupovali (myslím, že) tiež nový. Či tak smrdia fotelky, postele, alebo behúne, naozaj neviem, lebo sa to rozoznať skutočne nedá, nakoľko presiaknuté tým pachom je už úplne všetko 😅 Niekde na nete som čítala, že v takomto prípade , aby sa tento zápach dostal z bytu/domu von, treba vyhodiť úplne všetko, vrátane nábytku, parkiet, premalovať by bolo treba, atď... Čo samozrejme robiť nebudem, mamina by sa zbláznila, chudiatko 😅 😀 Takže sa s tým budem musieť vyrovnať, resp. @dana_l , ďakujem za radu, to s tou kávou vyskúšam 😉 Prípadne aj všelijaké spreje, tie voňačky do skríň povešiam a uvidíme teda, či to pomôže 🙂

@tenerifka
@abeata
@pribinak

nair
7. jún 2016

@petkashop Ahoj. My momentálne tiež riešime ako sa zbaviť zápachu. Kúpili sme starú chatu, kde smrdí komplet všetko, po krátkom pobyte v nej mi smrdeli rifle, lebo som pol hodinky sedela na sedačke, cez víkend sme boli aj na noc, dnes po dvoch dvojnásobných umytiach vlasov ich konečne takmer nie je cítiť 😒 Zobrala som domov vyprať nejaké deky, chceli sme si ich nechať aspoň ako dočasné riešenie, no možno ich budem musieť vyhodiť so všetkým ostatným.. Navyše mi zostala z toho napáchnutá aj práčka :-/ Je to taká zatuchlina (pleseň nevidieť), starina, naftalín, petrolej z lámp alebo neviem čo všetko, proste fuj 🙂 Časom chceme všetko prerobiť, nahradiť novým, ale momentálne hľadáme dočasné riešenia a zháňame všetky možné tipy.
Takže nemám ešte nič z toho odskúšané, ale zatiaľ radím, čo som sa dočítala: už spomínaná káva v miskách, kôra z citróna alebo dokonca rozkrojené citróny (tam sa obávam, že skôr ako prevonia to vo vlhkom prostredí splesnie), ocot alebo octová voda v miskách (takisto neviem čo sa vo vlhkom prostredí bude nejak odparovať), sóda bikarbóna s pár kvapkami vonných silíc v miskách, ocot - octom v rozprašovači postriekať nábytok, steny, podlahy, vzduch, sóda by mala vytiahnuť pach aj z textílií - kobercov a matracov, vraj stačí nasypať po povrchu a po pol hodinke povysávať (to na nejakých fórach ľudia chválili ako odskúšané).. Takže my ideme postupne skúšať všetky babské recepty čo sme našli 🙂

humajnicek
7. jún 2016

@petkashop káva je skvelý nápad ;) mám ju vyskúšanú. Ťažko sa zbaviť takéhoto zápachu, keďže myslím, že sa bude objavovať a vracať stále, keďže je tam vlhkosť taká aká je. S tým asi moc nenarobíš :/

dana_l
7. jún 2016

skus kupit ten odvlhcovac vzduchu. mozno by stalo za to nechat dvere a okna zavrete a vytiahnut tu vlhkost z bytu. aj ked je to boj s veternymi mlynmi ale za vyskusanie mozno ok. i ked tam musis zohladnit ze musis ratat s nejakymi eurami za pristroj

tenerifka
8. jún 2016

Ja si aj tak nemyslim, ze povodcom toho zapachu je vlhkost. Ono zoberte si, kolko viliek a krasnych megadomov je postavenych priamo pri mori a majitelmi su vacsinou zamozni ludia, urcite by nezili na mieste, kde im to zapacha. Detto hotely, mate pocit, ze ked ste v hoteli pri mori, tak mate v izbe smrad? Ja teda nie, a to som uz bola ubytovana v bw priamo na piesku par metrov od vody.....v tom bude nieco ine....

dana_l
8. jún 2016

viem ze na pachy sa este pouziva soda bikarbona. nechat otvorenu v skrini, v chladnicke ci kdesi v byte na pohltenie pachov. ale tuna sa predava v krabiciach a je na nich maly otvor. na svk je to skor ta nadobka s vrchnakom a to by sa vam mohlo aj vysypat a narobit neporiadok.
citala som ze do pracky do prania tiez pridat trochu sody bikarbony
Home > Household > Best Ways to Get Rid of…
Best Ways to Get Rid of Musty Smell
Modified on April 14, 2016

A musty smell might be described as earthy, moldy, stale, or dank. Of course not everyone has the same smell descriptors, but I think we can all agree that for the most part, a musty smell is not a good thing. If you’ve ever been an old house, it may smell a bit like this. It is an indicator of decay, a sign of uncleanliness, and it could also be unhealthy. My house seems to be perennially musty as the spring thaw tends to bring some moisture into my basement. I have to work to keep that moisture from taking over. The thing I worry about is that I know some people that live in musty smelling houses who are just used to it. Odor conditioning is our mind’s way to deal with strong odors that won’t go away. It might be a blessing in some situations, but with musty scents it seems to be just sad and dangerous to your health.

Best Musty Smell Removal MethodsDamp wood and carboardFirst identify the source. A musty smell tends to mean that you have mold growing somewhere. Mold likes a specific environment: damp, dark, and warm. It can grow in places outside of those parameters, but it thrives, growing quickly in places like a sheet-rock wall which has a leaky pipe dripping onto it. It doesn’t even have to be a leaky pipe, it could just be a cold water pipe in a humid environment causing condensation. One would think that if the leak were obvious you would have noticed it before it gets musty. Check places you don’t normally go, like behind walls, in crawl spaces, and in your attic. It doesn’t take much of a musty smell to make things unpleasant.Remove wet material and damaged materials. There are certain materials which you just aren’t going to be able to repair or clean once they have been damaged by moisture and mold. Sheetrock tends to expand making it unsightly and a haven for dangerous mold. Fiberboard and chip boards can get warped and begin to decompose. Carpet and the cushioning or liner underneath can get sodden with moisture and become dank smelling pretty quickly. There isn’t a good way to clean and dry carpet that has become musty. Sometimes it’s better to remove everything and start over. Remember to wear protective breathing equipment to avoid the spores and dust. Vacuum when you are done.

Clean the area of all mold spores. Once you’ve removed material damaged by the mold you will be left with bare studs, concrete foundation, or something hard that fended off the moisture. It’s time to do some cleaning. Cleaning the area will get rid of staining left by the mold, kill any spores still left, and help to reduce musty smells that might still be lingering around the area. While wearing protective gloves and a mask, scrub the area clean with a brush. A good homemade mold remover recipe is: one part boric acid, two parts white vinegar, two parts hydrogen peroxide, and four parts water. Try not to use too much of the cleaner as it will contribute to excess moisture in the area.Now deodorize and ventilate the area. Once the area has been scrubbed and excess moisture mopped up, it’s time to really dry it out by adding an airflow. You could set up a box fan or a space heater. Maybe you could plan this around a nice breezy day and open up the windows? Fresh air is going to make things dry faster and smell better. If the odor still persists, you could try scrubbing the area with a baking soda/water paste or try just sprinkling a large amount in an area for a few hours and then vacuum it up later. Whatever you do, don’t repair a damaged wall without letting it dry out first.Leaking pipes by valveBe sure to get rid of the source of the dampness. Having now removed all of the damaged materials and spent a couple of hours scrubbing and drying the area of mustiness, you are now as aware as anyone of how important being proactive in your home repairs can be. The earlier you catch that leak, the sooner you seal that bathtub liner, the faster you insulate that cold water line, the less hassle you’ll have in the long run. It’s all about maintenance. Keep that dehumidifier running, keep those drains from clogging, check you gutters for clogs and direct them away from your foundation. These and a hundred other daily proactive efforts will add up to a much easier time of it for you as a homeowner.

Musty Smell in ClothesIf your clothes are starting to get a musty smell, it could just be that they have absorbed the smell of wherever you are storing them. Check your closet or dresser for signs of mold growth. If your closet just has a funky odor, consider putting an open box of baking soda inside to absorb and neutralize that musty smell. It could also be that you are putting your clothes away before they are completely dry, and some mildew is forming on the damp clothes. It could also be that your washing machine has a musty smell and it is transferring to your clothes. Try flushing out your washer by running it extra full of extra hot water with extra bleach. Also adding some baking soda to your everyday wash can help neutralize odors in the machine.

v kazdom pripade mate v byte kdesi nejaky zdroj co smrdi. tazko povedat kde, ak mate podlahy je mozne ze mate plesen pod podlahou a sa to len siri. pokial nezistite zdroj tak je tazko proti tomu bojovat.
mate steny murovane? nie je mozne ze kdesi za skrinami je plesen? alebo ze vovododne potrubie ma kdesi unik vody a tam sa potom len robi viac a viac plesne? ci pod vanou ze mate zle utesnene a kvapka vam? skus popozerat cely byt a "vonaj" kde to najviac citit a mozno by bolo aj dobre "otvorit" tie miesta kde to smrdi.

prispievatel
17. aug 2021

Ja sa chcem spýtať na to že keď prinesiete vec z takého domu čo má ten špecifický zápach a strašne to je cítiť na tých predmetoch, tak čo a tým? Jedná sa elektroniku takže žiadne namáčanie do vody alebo striekať spreje. Skúsil som dať na balkón nech sa to vetrá. Pomôže to? Dokonca v jednom staršom mobile som videl chodiť roztoč pod displayom. Bojím sa že vylezie z mobilu a rozmnoží sa. Či nehrozí to?

akrsjak
4. jún 2024

Dobrý deň. Ako ste to nakoniec vyriešili?