Zálohovanie fliaš

9. apr 2022

Dobrý deň,vie mi tu niekto jednoducho vysvettlit zálohovanie fliaš?
Stáva sa mi,že vrátim fľaše v jednom obchode,kde mi vytlačia potvrdenku!!mám 2 otázky::
1.
Do ineho obchodu s touto potvrdenkou nemôžem ísť ?.
2.
Na potvrdenke je suma za zálohované fľaše,táto suma sa nemôže vyplatiť v hotovosti?dá sa za túto sumu na potvrdenke kúpiť iný tovar?
Napr ak mám na potvrdenke 4€ a nákupom iný tovar mäso za 5€ ,môžem zaplatiť potvrdenkou a doplatiť 1€?

Ďakujem za odpovede.

sweet20
9. apr 2022

napr v kauflande to funguje tak, ze na informaciach si mozes vymenit ten listok za hotovost, aj na samoobsluznych to tak funguje, ze nemusis mat tovar ziaden len pipnes listok a ti to vyhodi hotovost.. cigani to tak u nas robia.. a co sa tyka odcitania cen od sumy co mas zaplatit tak nakupim hocico a pri pokladni len pipnem

autor
9. apr 2022

@sweet20 hlavne obchod Coop Jednota má s tým problém dať mi hotovosť ešte ukazujú nejakú novú vyhlášky,že je už zákaz vydávať peniaze v hotovosti,ak je prevádzka do cca 300 m od bydliska....a keď potvrdenkou chcem zaplatiť tak môžem ňou a zvyšnú sú doplatiť ?

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
suzitok
9. apr 2022

Listok by sa mal dat uplatniť len v prevadzke, kde si flase odovzdala...
Co sa týka nakupu, prevadzky nad urcite m2 maju povinnost mat automat na flase a tieto su zároveň na poziadanie povinne vratit aj hotovost, alebo odrataju listok pri pokladni z nákupu
Predajne mensie, ktoré maju automat na zaklade svojej vole, teda dobrovoľne,nie su povinne vyplatit peniaze, iba odratat sumu z nakupu...
Zdroj - Damsky klub,niektory den tento tyzden som to pozerala

autor
9. apr 2022

@viestta je na potvrdenky nejaký čas do kedy sa môžu použiť? uplatniť

autor
9. apr 2022

@suzitok bola to väčšia Coop Jednota,ktorá ešte v čase pandémia púšťala počet ľudí na M2 ,čiže ten automat musia mať povinný ..vyhlášky mi ukazovali,že keď je do 300m od bydliska,že ti nemusí dať peniaze na ruku ..je to pravda?

suzitok
9. apr 2022

Toto neviem, ale nic nehovorili o tom, ako daleko ma clovek byvat od prevádzky....
Ak maju automat povinne, musia vyplatiť aj hotovosť, takto to bolo povedané, nijako to nedavali do súvislosti s bydliskom..
Treba zistit presné znenie podmienok dane zakonom

dorothee
9. apr 2022

nie 300m od bydliska ale predajna ktora je mensia ako 300m2 nema povinnost mat tento automat,teda je to ich dobra vola..

sweet20
9. apr 2022

@suzitok listok je casovo neobmedzeny..

ibrunova
9. apr 2022

300 m od bydliska? To čo je za blbosť?
Ja som hodila fľaše v Lidli a zabudla som na ten lístok, v druhom Lidli sa nedal uplatniť. Ale v Bille mi vrátili, aj keď bol lístok z inej prevádzky.

brembo
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martul
9. apr 2022

1. Nie, len tam kde si fľaše odovzdala
2. Áno, sumu fliaš ti páni odpočíta z nákupu

jaja20
9. apr 2022

Mne osobne sa nepáči,že niekto chce za vrátené fľaše alebo plechovky hotovosť,lebo to zase len budú zneužívať rôzne " socky ",a potom si za to pôjdu kúpiť napr. čapované víno... Viem,že toto neovplyvním,ale konkrétne by som poradila,aby autorka brala so sebou do obchodu fľaše len vtedy,keď plánuje niečo aj kúpiť. My to tak praktizujeme.

nikina5
9. apr 2022

Iba opravím pár ľudí, nie každá prevádzka je povinná dať na požiadanie sumu z flaskomatu. Niektoré prevádzky iba uplatnia danú sumu spojenú s nákupom.

janulik2008
9. apr 2022

V Lidli a aj Freshi to funguje tak že vezmeš lístok. Nakúpis a napr máš lístok za 4€ tak ti z nákupu strhnú 4€.
@martul k tej 1. ako kde nám napr vzalo všetky fľašky v Lidli a to sme mali aj také ktoré v Lidli nekúpis 🙂

autor
9. apr 2022

@sweet20 a aká je lehota?

sweet20
9. apr 2022

je to neobmedzene.. kedykolvek mozes s tym pipnut pri nakupe

predajcake
10. apr 2022

Treba nosiť iba do kauflandu alebo tesca, tie malé blbosti ako coop a lidl sú oničom. Inak ľudia sú neponaučitelný, v mestách sa to separuje poctivo ale až prídete na dedinu a idete popri ceste všade samé plechovky a že slováci sú chudobný :D zálohy niektorým nechybajú.