Z ľudí sa vytratila slušnosť

ibajaanikiny
10. sep 2022

Caute. Ja,co nemam rada temy,ktore su len takym akoby vylevom,bez ocakavanej rady a tak,som sem prisla dat akurat vylev. Som proste len znechutena a moj chlap je “splachovaci”,on stale,ze kasli na to zlatko,aj ma pravdu,ale aj tak,mate aj Vy pocit,ze z ludi sa vytraca elementarna slusnost?akoze vygradovalo to dnes,ale posledne dni mam fakt des z toho. Mame inzerat na byt a malo kto sa slusne na uvod pozdravi,ak sa aj pozdravi a ja mu v duchu tlieskam,tak po odpisani odpovede na ich dodatocne otazky uz mrtvo. Ani dakujem,alebo cokolvek. Teda nie vsetci,mame aj obhliadky dohodnute,ale mnohi su taki. Dalej,nova kolegyna v praci,cerstvo po skole,ano bu ani mu,u nas sa hned rano vsetci zdravime,ona ako take tela! Vojdem do nejakej mensej predajne,poviem dobry den a ledva sa dockam odpovede cez zuby. Vyjdem z vytahu,na chodbe upratovacka,poviem dobry den a prepacte,ze po mokrom Vam tu psolapem,ona niiiic,velke nic,sluchadla v usiach a len zazrie vrazedne. Po dlazke som presla po spickach s dietatom na rukach…neviem,ci to len ja teraz citlivo vnimam,alebo mate take pocity aj Vy? Proste si zakladam na slusnosti a elementarnych veciach ako je pozdrav,podakovanie,ospravedlnenie,slusne a osobitne sa venujem aj zaujemcom o byt,odpovedam aj na otazky,ktore su aj tak zodpovedane v rozsiahlom inzerate a aj tak ostane len “videne”,ziadne,ze dakujem,nemam zaujem,hladam nieco ine atd.

stanulienkat
10. sep 2022

Uplne s tebou suhlasim. A je to coraz horsie.

zuzikak
10. sep 2022

vies co velmi ocenujem, ze zdravis, milo sa prihovoris. Prosim len v tom pokracuj. Nie je kazdy ako tela. Ano najdu sa aj taky ale skus si ich nevsimat. Novu kolegynu naucte zdravit napr. poznamkou, ze "hanka/Katka/Majka ty sa na nas hnevas ? Lebo sa mi zda, ze ano, ked ani neodzdravis..." - mozno sa spamata 🙂 Ak nie, nechajte ju tak. Ano s inzeratmi je to tak - mnoho ludi reaguje len "beriem" a nic. Kto sa ti neozve neskor, ze "nema zaujem" tak kasli na neho. Aspon buranom nemusis odpovedat ty. Ja to tak zatial nevnimam a mozno mam stastie na okolie ale ked idem s dietatom do skoly a jeho spoluziacka sa k nam prida a pozdravi syna tak sa jej prihovorim s usmevom"ahoj, dobre rano, a mna nevidno ?" -potom zdravia. Len si nechaj svoju slusnu vychovu a pouzivaj ju dalej. Mnoho ludi ju oceni.

akinomel
10. sep 2022

@ibajaanikiny taktiež súhlasím, ale snažím sa byť ďalej slušná.

gelifil
10. sep 2022

a aj ludskost

777januska777
10. sep 2022

Neviem podla mňa to moc analyzujes a moc sa nad vecami zamyslaš. Zdrav sa ľuďom, lebo chceš, bud milá k ľuďom lebo chceš, ale nevyžaduj to od druhých, niekto sa hanbí, niekto nemá svoj deň a niekto nepočuje (slúchadlá v usiach). Kazdy ma svoj dôvod prečo robí niečo alebo nerobí niečo. Sama v sebe si povedz, že ty nie si milá k ľuďom, preto aby si za to mala odmenu, ale preto, aby si druhým zlepšila deň. Áno chápem tvoju frustráciu, na každého z nás z určitého dôvodu doľahlne, ale predsa každý sme iní a nemôžeme chcieť zmeniť ludi, ale našim prístupom môžeme zmeniť ich pohľad na svet.

reanda
10. sep 2022

slusnostou je aj neodsudzovat inych za to, ze nie su, ako ty.. nie kazdy si potrpi na zdravenie a mile recicky, niekomu je to vyslovene neprijemne, tak preco ich k tomu nutit a este sa urazat, ze tak necinia? ved hadam ti to nijak fyzicky neublizuje, ze ti niekto nezazela dobry den.. ked mala upratovacka sluchatka, tak ta zrejme ani nepocula.. hadam nechces, aby si nemohla pri upratovani pocuvat hudbu, len aby neprepocula pozdrav nejakeho obyvatela..
ja zas povazujem za extremne neslusnych ludi, ktori mi akoze milo a slusne naznacuju, ze by som sa mala chovat podla ich predstav.. napriklad ich zdravit.. "a co sa, zuzka, na nas hnevas, ked nas nepozdravis?' no nie, nehnevala som sa, ale teraz uz ano, vy drzane, co si vynucuju pozdravy
zi a nechaj zit a neodvodzuj svoju hodnotu od toho, ci je k tebe niekto mily alebo slusny.. lebo inak by ta to tolko netrapilo

barborachors
10. sep 2022

@ibajaanikiny Ahoj, tak ja to mam tak isto a k týmto dvom damam, ktore sa vyjadrili ako sa vyjadrili, nuz nemusi kazdy s autorkou suhlasit, ale elementarna slusnost snad nema byt o tom, ako sa rano vyspim a ci som alebo nie som hanblivy. Zijeme predsa v nejakej spolocnosti civilizovanej a nie vo vlcej svorke a tak by mal clovek potlacit zlu naladu a proste sa pozdravit. Lebo sa mu moze stat aj to ze ked to bude najmenej cakat tak sa mu ostatni otocia chrbtom...

selest
10. sep 2022

Co si pamatam upratovacka vzdy zazerala, predavacky v malom obchode ci v butikoch tiez atd. Ja mam skor pocit ze ludia sa uz zacali uvedomovat ze aj slusnost a mile spravanie patri k praci s ludmi a vacsinou stretavam stale milsie pokladnícky, uradnicky, sestricky atd. Jasne ze najdu sa aj vynimky..

reanda
10. sep 2022

@barborachors dakujem pekne za taku slusnost, ked sa mi niekto otoci chrbtom len za to, ze ho nepozdravim 😀 ... ja mam radsej skutocnu ludskost a nie naucenu slusnost z povinnosti, ktora nema nic spolocne so skutocnym citenim cloveka

nadazdi
10. sep 2022

Ostaň aká si, ale ako bonus, nerieš iných 🙂 ja som tiež taká, dobrý deň poviem len tak človeku na ulici, keď ide oproti mne a stretnú sa nám pohľady.. každý musí začať od seba, ty si už začala, nič na sebe nemeň, je to super.. ani nevieš koľko ľudí môžeš zmeniť malým pozdravom a ani o tom nemusíš vedieť.. možno ta niekto nepozdravi, keď vstúpiš do výťahu a pritom si v duchu potom povie, že ,,Ježiš som nepozdravil, to bolo neslušne” a keď vojde do výťahu on nabudúce medzi cudzích, tak ich pozdraví 😁 proste ich nerieš ale nemeň svoje slušne zvyky, je to vzácne a pekne

tamialexis
10. sep 2022

nuz mas pravdu, smutnu pravdu...ale nemozme sa cudovat, ze ludia a uvediem príklad - deti co zdravia su raritou, a som velmi stastna a podrastiem o meter ked mi povedla ludia z ulice, riaditel skoly ze mam slusne deti, ze sa zdravia atd...ano podrastiem a zaroven ma to až udivi, ze taka banalna vec, ktora nic nestoji je dnes raritou preboha, ved to je elementarna vec..naucit slusnosti minimalne tej zakladnej uz deti ...mam prvacku a bola som ju odprvadit v skole, ktoru otvaraju 15 minut pred zvonenim, prvych pustaju dnu prvakov, cakala som tam, otovrila im skolnicka a bola som doslova v šoku, ked skolnicka pani v rokoch pred dochodkom zdravila tie " teliatka " co vchádzali dnu ze dobré rano, a tie deti nic, absolutne nic, nie ze nepozdravili ale ani neopatovali jej pozdrav...no vedela som, že to je zle, ale že až tak by mi vo sne nenapadlo...a chyba je v zakladnej bunke spoločnosti a to v rodine ....viem, že moje deti s ich pristupom a správanim - slušným a úctivým budu valcované tými s ostrejšími laktami, ale šla by som proti sebe ak by som ich viedla inou cestou ...

ibajaanikiny
autor
10. sep 2022

@reanda napisala som niekde,ze som urazena? Napisala som to v zmysle,ze som skor frustrovana z tejto spolocnosti a ludi, aj takych,ktori si myslia,ze maju pravo byt neslusni len preto,ze vstali hore zadkom. Pises o ludskosti,ale ta ide ruka v ruke so slusnostou a o opaku ma nepresvedcis. A ani si nic nevynucujem,ak by som si,tak by som to aj nejako riesila s nimi a konfrontovala ich,vies?ale vzdy a za kazdym to prekusnem,len sa to proste kopi z kazdej strany a ak mi niekto chce nahovorit,ze to je normalne,tak ma u mna smolu,cize aj ty. Obhajuj to ako chces,ale neviem,co je na tom normalne sa neodzdravit alebo slusne uzavriet komunikaciu. A to som pocas VS brigadovala aj ako casnicka,cateringy-16 hod na nohach na akciach,ludia ako zver,tiez som nemala svoj den,ale nemala som potrebu sa dut a davat to pocitovat ludom,ktori boli voci mne slusni. A k tej upratovacke,tiez chapem,mam sluchadla ci idem behat,ci somv mhd,alebo mala spi a ja s nou von,ale ak vidim,ze sa niekto prihovara,automaticky ich zlozim,tak isto,ak vojdem doobchodu,zlozim ich…ona ci ma a ci nema sluchadla,tak je ako teliatko. Takze ty mi nepis nic o citeni a ludskosti a naucenej slusnosti,lebo aj tak sa asi nepochopime…

deedol
10. sep 2022

hm, ja som taka ako ty (o tej upratovacke akoby som seba pocula :D), ale mam praveze opacnu skusenost, ze ludia su na mna vacsinou mili... a ked nie su, uz mam 30+ a je mi to fakt jedno 🙂 vyzurim sa pred muzom, ten sa na mne zasmeje, a zivot ide dalej 🙂
a mozno mas len take obdobie, ze to viac vnimas, alebo mozno si akurat natrafila na ludi, ktori maju blbe obdobie mozno kvoli stresu, vojne, inflacii (dopln si milion inych dovodov🙂)
drzim palce, aby to pominulo a aby si stretavala co najviac milych ludi.

54tinka54
10. sep 2022

@ibajaanikiny ľudskosť, slušnosť a pod je super, ale myslím že stále boli, sú a aj budú ľudia ktorým to moc veľa nehovorí. Buď taká aká si, je to paráda, ale neočakávaj to od každého jedného koho stretneš. Proste ľudia sú rôzni, keď to tak necíti, tak taký nie je a nebude. Každý má začať sám od seba. A napr tá predavačka v potravinách, no ja neviem, keby som už mala ku koncu 12hod šichty, za ktorú som sa milo odzdravila 200 ľuďom, tak už ten 201. krát by sa mi už asi ani nechcelo.😅

reanda
10. sep 2022

@ibajaanikiny no ja neviem, preco sa ti to deje a narazas na samych takych ludi.. mne sa to nedeje.. alebo ak obcas narazim na takeho cloveka, tak to hned pustim a neriesim, vobec ma to netrapi, ani sa to vo mne nekopi.. za neslusnych ludi povazujem skor arogantnych, drzych, dotieravych a podobne, ale ze by sa ma nejak extra dotykalo, ze mi niekto neodzdravi, alebo nepodakuje.. ved len sama si tym skodis, ze ta take blbosti frustruju.. ja ta nejdem o nicom presviedcat, len som ti chcela ukazat pohlad z druhej strany, ze tie dovody mozu byt rozne a nemusis si to brat tak osobne a mozno ked tych ludi lepsie pochopis, tak ta to tak trapit nebude, no ale ked sa chces trapit, tak sa trap.. ich aj tak nezmenis

ibajaanikiny
autor
10. sep 2022

Dakujem za Vase reakcie,ano,je to tym,ze to teraz viac vnimam,este nedavno som sa nad takymi velmi nepozastavovala,ale teraz sa to nakopilo a ja som skor z toho taka nesvoja,ze kam spejeme. Nezijeme lahku dobu,ale nevidim dovod byt nevrly a neslusny,mne napr vzdy zdvihne naladu,ak sme napr s kolagovcami na obede a obsluha super,aj pozartujeme,uz sa zdravime aj ked sa vidime mimo ich prevadzky nahodne,a to maju riadne tazke obdobie za sebou aj oni. Jednoducho mi pride ten svet “krajsi”,ak su ludia k sebe normalni. Nechcem to nutene,ze budeme po sebe hadzat usmevy cislo 16,ale fakt take zaklady slusnosti,ktoru ucia uz v utlom veku. Presne,nie sme divocaci z lesa,aby sme sa takto chovali,ale ludia…

kiwi3
10. sep 2022

nie, z ludi sa vobec nevytratila slusnost. su uplne rovnaki, ako pred 10-20-100 rokmi - rozni. zrejme to beries prilis uzkostlivo a vsimas si len tych negativnych, ale 99% ludi ta zrejme odzdravilo a ani si sa nad tym nepozastavila.

ibajaanikiny
autor
10. sep 2022

@reanda v pohode,beriem aj druhy nazor,moze to mat dovody,mne sa stalo,ze som,vlastne teda stale nevidim do dialky a zabudla som okuliare,nevsimla som si sefa a opytal sa ma raz,ci ho mimo prace nevidim,tak som mu to vysvetlila,ze nevidim😄 aby to neznelo,ze iba takych stretavam,mam v okoli kopec super ludi,takze som sa mozno zle vyjadrila,len sa to teraz nejako kopi a uz ma unavuje,ze normalne a slusne komunikujem s ludmi a oni ako teliatka,najma pri tom predaji teraz,nedojde to na obhliadku bez vysvetlenia,hodinu si s nim pises a na zaver bez reakcie,ale zle je,ak ja neodpisem hned,aj ked mam uplne nabity den pracou,skolou,dietatom a niekedy sa mi hned neda,no hned sa ospravedlnim,ze sa mi nedalo hned reagovat a on dalej pokracuje…proste az povysenecki su niektori…ale ok,noekto to ma v povahe,iny to ma vo vychode,dalsi vstal zle. Dovody vzdy budu…

basullinka
10. sep 2022

Aj mna istú dobu mrzeli tieto veci. Ale potom som si povedala, že ja ostanem taka aká som, pozdravím, poďakujem atď. A reakciu ostatných neriešim, pretože to nevypoveda o mne ale o nich 😊 ľudí nezmenis, ale svoj prístup, resp. pohľad na tu vec môžeš zmeniť

kassandra25
10. sep 2022

@ibajaanikiny jednoznacne suhlasim s tvojim muzom : kasli nato zlatko. Treba ho pocuvat.

tiika
10. sep 2022

@ibajaanikiny väčšinou stretávam slušných a zdvorilych ľudí, no nájdu sa aj takí, o ktorých píšeš. Niekedy ich možno bolo mizerne minimum a aj dnes ich je máličko, no predsa len viac ako kedysi.
Myslím, že je to dobou. Niektorí jedinci sa viac izolujú ako kedysi, žijú si vo svojom svete, podaktorí v on-line svete, sociálna interakcia sa vytráca, menia sa hodnoty, je väčšia voľnosť i voľba. Už sa tolko nerieši, čo si druhí pomyslia (nech je ti jedno, čo si myslia druhí, dôležité je, ako to vidíš ty; čo si pomyslia o matke, keď sa dieťa nepozdraví).. na jednej strane dobre no ma to teda i negatíva. Kedysi sa neslušnosť viac riešila i v škole, dnes to ľudí tolko netrápi, viac to tolerujú, sú benevolentnejší.. nuž asi preto.
Vela ľudí nevie telefonovať, predstaviť sa, odpísať, oznamit druhej strane, ak sa niečo zmení (inzeráty, pohovory…). Vela som si toho zažila 😕 Dokonca pani, ktorá neprišla na prehliadku, nedala nič vedieť.. volám jej slušne, že boli sme dohodnute, prídete?.. pipipi, zrušilo sa to, skúsim ešte raz a ona ma dokonca zablokovala 😅

reanda
10. sep 2022

@ibajaanikiny no vidis.. sama si to teraz na tom priklade s komunikaciou pri predaji bytu mozes uvedomit, ze niekedy je prilisna slusnost proste skor na skodu.. ludi si treba navnimat a podla toho reagovat.. milota, ochota a pristup 'vsetko pre vas' je vhodny tam, kde to vie druha strana ocenit.. ked vidis, ze to niekto neocenuje, alebo doslova zneuziva, tak nehusti do neho svoju 'slusnu' energiu zbytocne, len sa vycerpas.. treba mat aj nejake hranice a ked vidis, ze ta niekto nerespektuje, ci je povysenecky, tak s nim ani komunikovat nemusis.. a to nie je o tom, ze si aj ty neslusna, len si proste svoju energiu chranis a neplytvas nou, kde to nepada na urodnu podu.. a nenechas si prekracovat hranice.. niektori ludia si myslia, ze svojim usmevom mozu zmenit cely svet, ale nie je to tak.. zmenit mozes len toho, kto je k zmene ochotny.. a vtedy je to prijemne pre obe strany.. inak budes ty frustrovana a na toho druheho to nemusi mat ziadny pozitivny dopad

oli18
10. sep 2022

Bola som pred 10timi rokmi zastupit kamosku opatrovatelku v rakuskej rodine. Asi viete, ake bolo moje prekvapenie, ked ma 2-3ja oproti iduci dedincania pozdravili. Bez toho, aby sme sa poznali. Velmi sa mi to pacilo a hadam to uz doslo aj k nam😃. Zdravia ma deti z okolitych uliciek, ak idem s mm na prechadzku. Tak som zacala aj ja ludi, ktorych tu stretnem, alebo su na dvore, ci v predzahradke, hoci ich nepoznam. Mozno oni mna ano, mame tu par malych obchodikov a panie predavacky nas vsetkych poznaju, takze info sa siria. Mam z toho dobry pocit.

danielahamar
10. sep 2022

Ludia boli vždy takí, len teraz si to viac uvedomuješ a vnímaš to

miadi
10. sep 2022

@selest aj Ja mam pocit toto leto ze sluzby -komunikacia so zakaznikom sa na Svk zlepšuje. Lepsi dojem mam ako pred 3r.

kitycat
10. sep 2022

Tiez zdravim, tiez obcas neodzdravia, ale to nevadi... Mozno su akurat zamysleni, podrazdeni.. Nova kolegyna sa moze hanbit a zdravi ticho, ze ani nevies...

Mna nezdravia zenske z vedlahsich kancelarii ked sa zrazime na wecku.. Uz z toho mame v kancli srandu

savanna
10. sep 2022

Hmm, podla mna sa len prilis sustredis na nevhodne spravanie. Sama pises, ze v praci sa vsetci zdravite, cize elementarna slusnost nevymrela. To, ze jedna kolegyna nezdravi, je jej vec, asi to daleko nedotiahne, neriesila by som ju. My napr. v praci mame perfektnu pani upratovacku, ktora nam este aj vzdy zazela krasny den, v obchodoch sa mi malokedy stane, ze by predavacka nepozdravila. Ak upratovacka mala sluchadla v usiach, je mozne, ze ta ani len nepocula, a preto neodpovedala, zbytocne si to beries osobne. Na mna minule bezdomovec krical na pol mesta, ze nevies odzdravit, ty pi.. sprosta 😁, ale teda nenecham si tym pokazit den. Jednoducho podla mna vacsina ludi je slusnych, samozrejme, vzdy sa najdu divne individua, ale tie treba nechat zit svojim zivotom.

reanda
10. sep 2022

@savanna 😀 presne taky pocit mam z mnohych 'slusnych' ludi, ako z toho bezdomovca..

gabika128
10. sep 2022

@oli18 ja som sa tiež až v dospelom veku sama naučila chodiť po ulici a hlavne keď vidím staršieho človeka tak pozdravím a usmejem sa. Je to veľmi príjemné, veľa krát je človek zamračený, zamyslený a zrazu sa tiež usmeje a svet je krajší.
Autorka, tato komunikácia ohľadom inzerátu je asi dobou, teraz už má každý internet, mobil v ruke a píše ako z krčmy keby vyšiel ( možno aj akurát vyšiel). Ja som si to všimla už dávno pri bazarovych predajoch. 🙈 kadejaky ľudia sa ozvu, neozvú, nepozdravia, sľúbila, neprídu, neodpišu....

ninka297
Odpoveď bola odstránená
Zobraz