Vzťah mladých ľudí k predavačkám

4. sep 2020

Ahojte. Chcela by som sa opýtať jednu vec a to takú, aký máte vzťah k predavačkam v obchode? Odkedy robím vedúcu v obchode mam pocit, že dnes majú mladí ľudia viac pochopenia, úcty a vychovania než generácia 30 plus. Som mlada, mám 24 rokov a niekedy mám pocit že len kvôli veku si tí ľudia dovoľujú. Pošlú nás do piče, keď niečo chýba hneď si to musíme my predavačky vzadu rozdeliť , všetko to tu ide dolu vodou a podobne. Ja neviem, to sú iba u nás takýto ľudia alebo ako? Keď prídem niekde do obchodu a náhodou nemajú niečo z akciového tovaru iba sa slušne opýtam ci ešte náhodou nemajú a keď nie, nemám potrebu predavačkam škaredo nadat. Ako to riešiť, nepripúšťat si to? Ďakujem za výlev.

andy1985
4. sep 2020

No to je aj u nás, robím predavačku. Blbé reči niekedy aj nadávky. Nepripúštaj to, nestojí to za to, ľudia furt budú nespokojný. Stále bude niekto komu sa niečo nebude ľúbiť.....a hlavne sú to starší ľudia no česť výnimkám.

mladena
4. sep 2020

Podľa mňa sa toto netýka len predavačiek, ale aj mnohých iných služieb kde prichádzaš do styku s viacerými "bežnými" ľuďmi a je to možno tým, že mladí ľudia často ešte nie sú tak frustrovaní ako starí, alebo trebárs tak namyslení, kedy niekto si namýšľa, že on niečo znamená a ty si iba predavačka na ktorej sa teda môžu vybiť, alebo že oni sú tí starší a tým pádom múdrejší (väčšinou si myslia práve tí najsprostejší a na toto som raz jednej starej povedala, či mi závidí mladosť a skoro ju vystrelo od zlosti). Niektorí starí si asi pletú preukazovanie úcty voči šedinám s tým, že za každých okolností majú vždy a všade pravdu a prednosť. Toto ale vidím menej na dedinách, v mestách viac. Netreba si to príliš pripúšťať. Mladí sú viac chápaví. Aj tuto kde robím sú mladí viac v pohode.

77katarina
4. sep 2020

Môžem sa opýtam mimo témy .... robíte vedúcu v NR ? Ďakujem.

autor
4. sep 2020

@mladena máte pravdu, robím v meste ale u nás na dedine ľudia nie sú takí uhundraní. 🙂 Tu v meste sa každý ponáhľa, zúria keď niečo nemajú hneď pred nosom ale o 20 m je ďalší obchod, kde si tú vec môžu kúpiť 😵 odkedy začal školský rok je to tu hrozné, dôjde chlieb alebo pečivo, múka, mlieko tak všetci zúria ci im môžem vysvetliť ako to, že nemáme pečivo....? 🤦‍♀️

autor
4. sep 2020

@77katarina nie, prečo?

77katarina
4. sep 2020

lebo si hľadám prácu v obchode

autor
4. sep 2020

@77katarina nie, v NR nie 🙂

1xenia1
4. sep 2020

Predavačka síce nie som ale mojou brigádou bol roznos lelákov. Kedysi som niekde počula že podľa toho ako sa človek správa k čašníčke, predavačke... dokážeš odhadnúť asi aký ma charakter. Už počas tej brigády som videla ako niektorí hľadajú problém tam kde nie je a ani som si to o nich nemyslela lebo to všetko boli ľudia ktorých som aspoň poznala z videnia lebo boli z našej štvrte. Človek sa voči tomu musí nejako ozbrojiť, idiotov ignorovať. Ja som si aspoň na rozdiel od vás mohla otvoriť ústa a povedať svoje. A myslím zeže máte pravdu s tým že starší ľudia bývajú neuctivejsi ako tí mladí. Niekoľkokrát som to v obchode sama videla

katka17787
4. sep 2020

Nie je to o veku, ale o spoločnosti 🙃 a nefunguje to takto len v obchode , ale všade tam kde je zákazník a predavajuci. Zákazník má v tomto prípade navrch , lebo sa môže sťažovať ...každý bojuje o zákazníka a nikoho nezaujíma kde je pravda . Vyžerie si to ten, kto je v prvej línii a teda v tvojom prípade predavačky napr. Smutná doba, ľudia sa bijú do hrude za slušnosť, lásku a pomoc blížnym a pritom 80 percent tých ľudí ti o 16.00 vynada v obchode keď nedoložiš banány 🤣🙈

autor
4. sep 2020

@1xenia1 potom sa ľudia čudujú, že prečo sme také protivné, drzé a neviem aké, ale keď je z 10 zákazníkov 7 magorov, majstrov sveta tak potom sa naozaj človek nemá náladu usmievať 🥴 a najlepšie na tom je, že väčšina nemá ani šajnu o tom, ako to v obchode funguje. Že keď mi zákazník povie Objednajte viac nabudúce! Tak ja prídem, objednám a do pol hodiny máme tovar... Tiež máme termíny na objednávky nehovoriac o tom, či ten tovar vôbec je na sklade, či sa vôbec predá...

autor
4. sep 2020

@katka17787 toto ste presne vystihli, naozaj. Som naozaj unavená z takýchto mudrcov, ktorí si ešte hrdo odkráčajú že Som dobrý, vynadal som predavačke😅keby niektorí vedeli, aké tituly dostali v sklade, už ani nepipnu.

vilma7
4. sep 2020

Neviem, ale ja slušne pozdravím, opýtam sa ak mi niečo treba a normálne odídem. Ak ti niekto cirkusuje kvôli tovaru v akcii, povedz mu nech príde tesne po otvorení, vtedy sa mu určite ujde.
Ale aby som nadávala keď nie je chlieb? Môj problém keď prídem neskoro.

marcellka32
4. sep 2020

Mám vyššie vzdelanie, ale nikdy som sa nevyvysovala nad predavačkami, čašníkmi...vždy sa podakujem a poprajem pekný deň, ak je predavačka milá, poviem jej to,...ale bohužiaľ v poslednom období sa mi stáva že sú predavačky akokeby nahnevane, podráždené...naposledy nákup v detskom oblečeni a pri kase sa rozprávala s druhou, že to je des ti dnešní ľudia, nevedia sa správať a pod....pozerám na ňu, to že sa jeden tak choval k nej, nemusí prenášať aj na mňa, nikto ju nenútil predavačku robiť, sama si vybrala...no naďalej som jej popriala pekný deň a odišla

autor
4. sep 2020

@vilma7 u nás a po ďalších mestách bol hotový blázinec, naozaj. A čím menší obchod, tým sú tí ľudia protivnejší.
@marcellka32 mňa napríklad keď niekto nahnevá, chvíľu mi trvá kým to spracujem a dokážem byť zas milá. Väčšinou to dám ďalšiemu zákazníkovi najavo, že ma ten pred ním vytočil (nie tak, že by som bola protivna, ale pokrutim hlavou a niečo zahundrem) väčšinou, pochopia. Najviac sa mi rátala mladá predavačka v kauflande, starý dedo jej čosi šomral, nadával a ona neprítomný pohľad 😅 to by som tiež chcela vedieť.

syslik81
4. sep 2020

no ono je to hrozne niekedy aj z opacnej strany - zdurdene uhundrane predavacky ...clovek sa slusne opyta a oni hned nanho zacnu kricat, v lepsom pripade hodia pohlad daj mi pokoj a neotravuj ... usmev na ich tvary sa hlada tazsie ako tovar v regaloch a ochota okolo nich ani neprehbehla... kym som zila na sk tiez som robila predavacku i veduca som bola a viem ze aj ludia vedia byt zly ale aj zamestnanci .. zial kazdy vidi to zle len na tom druhom a nie na sebe ...

autor
4. sep 2020

@syslik81 môžem so 100 % istotou povedať, že moje dievčatá sú ochotné, milé, nekrutia očami nad normálnymi zákazníkmi. Uznávam, sú jedny z mála...

syslik81
4. sep 2020

das to dalsiemu zakaznikovi najavo? ako nehnevaj sa ale prave to je to najhorsie co mozes spravit ten dalsi clovek nemusi mat zrovna pekny den a uhundrana nazlostena predavacka je to posledne co potrebuje.. raz si sa rozhodla tu pracu robit tak by si si zlost nemala vybijat na niekom inom .. radsej sa zasi niekam v regaloch a ukludni sa alebo ak to nezvladas nepracuj s ludmi ..

autor
4. sep 2020

@syslik81 prosím, precitaj si aj to, čo som napísala v zátvorke. 🙂

syslik81
4. sep 2020

ano pokrutis hlavou a hundres .. vatsinou pochopia-nie vzdy ..zakaznik ta nema co chapat ...

autor
4. sep 2020

@syslik81 prepáč, ale naozaj nemám pocit, že zákazník je niečo viac len preto, že je zákazník. Všetci sme len ľudia, nie som na druhých protivna, iba si zahundrem niečo typu Neskutočné, to je deň... Myslím, že nikoho tým nepoburim 🙂

nelca0510
4. sep 2020

Ja vždy keď prídem do obchodu a slušne pozdravím. Mna skôr zarazaju predavačky v obchodoch s oblečením (alebo iným tovarom) , ktoré sa tvária, že ich otravujem (nie vždy). V obchodoch s potravinami ma skôr hnevajú rady pri pokladni, ale za to zase predavačky nemôžu, lebo ony neovplyvnia, koľko ich je na zmene.

77katarina
4. sep 2020

Ja som pracovala v HM Tesco vyše 21 rokov, síce nie ako predavačka, ale tiež mám svoje zážitky so zákazníkmi a bohužiaľ často krát veľmi zlé.... takže viem o čom autorka tohto príspevku píše a čo si myslí hlavne o starších zákazníkov.

basska_b
4. sep 2020

Ja mam 28 rokov, ale odjakživa som bola na predavačky slušná, tak ma učili a nedokážem byť zlá dokonca ani v prípade, že personál sa nespráva korektne. Súhlasím, že je to vždy v prípadoch zákazník-personál... často je drzý zákazník, niekedy je aj personál nepríjemný. Brat robil 5 rokov v mcdonalde a povedal že katastrofa, akí sú ľudia drzi, hlúpi...

autor
4. sep 2020

@nelca0510 áno a neovplyvnia ani to, koľko si toho tí ľudia nakúpia a ze napríklad nevedia nájsť drobné 😅
@77katarina ďakujem za pochopenie 🙏

autor
4. sep 2020

@basska_b ostáva iba dúfať, že si aspoň dvaja ľudia vstúpia do svedomia a budú sa nabudúce správať slušnejšie

basska_b
4. sep 2020

Treba ísť príkladom. Druhých nezmeníme, jedine seba. Je krásne, že chcete ukázať ľuďom kultúru predaja a ak ich správanie nebude slušne, snáď ich to trochu zamrzí

autor
4. sep 2020

@basska_b niekedy si iba poviem no čo, asi aj jeho dnes zdrbal šéf tak si to musí vybiť 😅

stela1996
4. sep 2020

Musíte byť ASERTÍVNA, a hneď vám bude lepšie... naštudujte si niečo o tom 😉😊

autor
4. sep 2020

@stela1996 ďakujem 🙂

stela1996
4. sep 2020

tiez som predavacka a nas to ucili na školeni... asertivita voci zakaznikom... prijat ich nazor...ospravedlbit sa v mene celeho obchodu usniat sa byt ticho... ono zakaznika vyprovokuje ak sa s nim pustite do hadky... ale ako nahle mu date suhlas ze ma pravdu hned je ticho a zarazeny a ide prec... a vy ste vyhrala vojnu (potichu) 👌