Využívate chalupu, ak žijete v dome?

23. júl 2021

Dobry deň,

chcem sa spýtať zienok ktoré bývajú v dome, či majú aj chalupu a využívajú ju. Ide mi o to že bývame v dome, s terasou s bazénom, so psom a deťmi, ale v meste. Doma máme súkromie, záhradu, ale nie je kam vybehnúť, ok trasa na bicykli, prechádzka po parku maximálne. Skratka taký únik od reality, horský potôčik, les, hubarcenie, potulky so psom, bylinky, prechádzky, relax v zime, relax v lete, resetnut hlavu, keď aj doma býva občas napätie, oddych od partnera..atď. Či teda obyvateľky rodinných domov chalupu reálne využívate Ďakujem.

anjelicek26
23. júl 2021

Chalupu nemame, lebo by sme to realne nevyuzili... to, co hladaju chalupari vy mate bezne doma... my chodime na prenajatu chatu 1x rocne do hor, vzdy inam, takze nove zazitky, nove miesta a cenovo aj ked platime tisicku na tyzden - na cenu chaty navyse sa to za tie roky nenazbiera... a ked deti odrastu, zmysel takto chodit odpadne, to planujeme s muzom chodit iny typ dovoleniek.

anne_mary2
23. júl 2021

@anjelicek26 my chatu mame, na Sirave. Doma ako pises klud bazen atd.. avsak vyuzivame aj aj.. ale ano, je to narocnejsie kedze sa treba starat pri dome o travnik kvety domacnost celkovo no.. prideme na chalupu, a opat :D V zime neuvyzivame to lyzujeme, inak od jari do jesene ano..
Ale vela zalezi ako clovek chce travit cas: moja mama si vylozi nohy pri bazene, oberie oleandre, uvari a urcite na chalupu nepojde no.. My ano, cex koronu nam to napr velmi pomohlo.. zmena prostredia / cinnosti.. ale samozrejme podla toho sa riadit neda :D

h2
23. júl 2021

My bývame v dome na dedine (no, ako sa to vezme, je to satelit BA 😕 ), ale aj tak túžim po chalúpke niekde v horách v krásnom prostredí. Je to však zatiaľ nereálne, uvedomujem si, že by sme tam nechodili, cez víkendy máme dosť roboty aj okolo domu a záhrady. Ale snívam o tom stále a dúfam, že na dôchodok si tento sen splním. Ale už nie, ako víkendovú chalupu, ale na trvalé bývanie.

hederamonstera
23. júl 2021

My mame dom pri lese, takze chalupa nam vobec nechyba😊 ako pisu dievcence-kopec roboty okolo domu, nechcelo by sa nam este okolo chaty. A riesila by som to ako pise anjelicek26 - radsej by som chodila na prenajate chaty a vzdy inam 🙂 lebo chata tiez nie je zadarmo a radsej by som peniazky dala do roznych variacii

slavaf
23. júl 2021

My sme tak mali a bolo to dosť o držku o obe tieto veci sa starať, či už finančné alebo časovo a fyzicky. Takže sme to vyriešili tak, že sme si nechali chalupu a to je úplne iný relax. Času je určite viac, nie je to len stále robota z jedného do druhého a užívame si to.

negymama
23. júl 2021

osobne by som kvoli tomu chalupu nekupovala, o chalupu sa treba starat podobne ako o dom, vetrat, kosit, rekonstruovat. ..este starost o vykradnutie, mozu sa tam nastahovat zvierata...jedine ze ju vyuzijete aj na prenajom, ale aj vtedy treba jazdit, upratovat po hostoch, pripadne vymienat pradlo. doplnat rezijne materialy /sanitu, drevo atd. /

sla by som 1-3 x za rok do prenajatej chalupy, vzdy niekam inam, neviem ake mate velke deti, ale ak male, tak neskor maloktorych pubertakov bude bavit horsky potocik, sumenie stromov a klud bez wifi 😨 a uz ich tam casto nedotiahnete.

My byvame na dedine, dom, bazen, virivka, trampolina... a deti od 10-17 rokov, ked potrebuju zmenu tak sa tahaju do mesta...chcu zmrzlinu, pizzu, kupalisko, kamaratov atd.

hettinka
23. júl 2021

Osobne by sa mi nechcelo upratovať 2 domy. Na reset hlavy by som si prenajala chatku 2-3x do roka, je to aj lacnejšie ako kúpa a údržba vlastnej chalupy.

janka_23
23. júl 2021

Bývame v dome, ale mame aj chatu. Využívame ju od jari do jesene, sme tam každý víkend. Ano, je to finančne náročné lebo tahas ako keby dve domácnosti, ale nám to zatiaľ takto vyhovuje.

autor
23. júl 2021

Top.ui

matkahelka
23. júl 2021

mame a vyuzivame. kedze je daleko, tak tam nechodime velmi casto, ale ked tam ideme, uzivame si to naplno, kedze dom mame blizko krajskeho mesta, relativne v rusnej casti, chalupu mame v uplnom zapadakove.

lusu
23. júl 2021

My mame dom v centre mesta. A chatu-chalupu 2 km od domu pri lese. V lete tam, chodime relaxovat - rypat sa v hline skoro kazdy den. A cez vikend sme tam piatok - sobota. Mne to vyhovuje, deti sa tam vysantia, mame tam zahradku a blizko horu. Sme tam aj na Silvestra, popripade predlzene vikendy. Detom to zatial staci a nemusim riesit vylety cez vikendy. Kym to detom vyhovuje budeme tam chodit, ked budu vacsie budeme riesit vylety po Slovensku. Pre mna je to uplne super na zmenu prostredia, kazdy z nasej rodiny si tam pride na svoje. A to tam nemame elektrinu (len fotopanely na svetlo popripade radio, aj to musi svietit slnko) a pitnu vodu si tam tiez nosime. Opekame a hrame spolocenske hry. Potom je detom aj obycajna rozpravka z TV velmi vzacna.

autor
23. júl 2021

@anjelicek26 samozrejme rozumiem, no však tento variant mne tak úplne nevyhovuje, vzhľadom k tomu že kým sa ja udomácnim v prenajatej chate už pomaly aj končí pobyt a tiež je to dosť finančné náročné ubytovanie pre 5 osôb, takto je síce počiatočná investícia veľká, ale peniažky vrazam do zveľadenia do svojho. Nemám to tak úplne doma, chýba zeleň, príroda..ale je mi jasné že chalupy väčšinou využívajú obyvatelia bytoviek a ja som v dome v podstate spokojná, len teda že v centre mesta. Ďakujem za názor.

autor
23. júl 2021

@anne_mary2 áno takto podobne by sme využívali aj my, s tým že chalupu chceme max.do 30 km od domu. Hlavne teda jar leto víkendy..

angelyana
23. júl 2021

Tuzila som po chate pocas korony (ako drviva vacsina nas- bytovych krys🙂), no manzel so svojim bystrym umom vsetko preratal a financne sa nam oplati si cca kazdy druhy vikend prenajat dakde chatu za 200€ (Pia-ne). Zatvorime dvere, odovzdame kluce a hybaj naspat do BA. Predstava chaty je vcelku romanticka, pokial nezacnes mysliet na prakticke veci ako udrzba, kosenie a pod… takze chodievame uz od jari na vikendy prec a vdaka booking alebo megaubytovanie sme objavili nadherne lokality, o ktorych sme nemali ani sajnu.
Ale cudujem sa, ze niekto s domom ma este energiu na udrzbu chaty. Nasi znami maju v dubravke dom pod lesom a isli hrrr na kupu chaty dakde v banskej stiavnici. To si vsetci okolo nich tukali na celo, ci im az tak harasi. Podla mna uplne sialena idea. Ale tak kazdy ma ine preferencie, preto je svet taky pestry🙂

autor
23. júl 2021

@janka_23 takáto je aj moja predstava, na dome už prácu nemáme nakoľko všetko je spravené, obaja s mužom sme cinorody doma už začína byť nuda.

janka_23
23. júl 2021

Tak potom hor sa do toho 😊 my máme dom v meste a chalupu v horách takže aj v lete tam nie je tak horúco, dá sa ísť na turistiku, prejsť sa do lesa. Ako som už písala, sme tam od jari do jesene každý víkend a sme všetci maximálne spokojní. Jasne, je to aj starosť lebo stále treba niečo robiť, ale keď človek nie je vyslovene ľavý a lenivý tak sa to dá zvládnuť.

autor
23. júl 2021

@lusu paráda, takto presne si to predstavujem, Silvester, leto, priatelia, deti, opekacka..tak isto máme dom v centre mesta, komplet spravený, terasa, murovaný bazén, okrasná aj úžitková záhrada..už len v záhrade sa rypem čo mám pár vyvysenych zeleninových záhonov,potom bicykel, prechádzka s deťmi v parku a finiš..takto dokola..presne tá zmena prostredia, príjemne strávené víkendy..

hettinka
23. júl 2021

V tom prípade by som riesila chatu na kšeft, keď tam nebudete, treba prenajímať. Inak je to pridrahé hobby.

Mna osobne prechádzky po lese neberú, radšej by som šla za tie peniaze na mesiac k moru a v zime do welness hotela na lyžovačku, ako kdesi do chalupky u lesa. Ale každý má rad iný štýl trávenia voľného času.

autor
23. júl 2021

@janka_23 Dakujeem

lusu
23. júl 2021

ja uz som cely tyzden nastavena, ze na vikend odchadzame na chatu. periem upratujem cez tyden. Pri dome sa snazim mat zahradku, najmenej udrzbovu, aby som toho nemala vela.

autor
23. júl 2021

@lusu ja som tak nastavená tiež, periem cez týždeň, veľké upratovanie robím vo štvrtok, piatky mávam v práci voľno, doobeda robím nákup aby sme mali víkend oddych..už tej roboty na dome veľa nie je, viac menej údržba domácnosti.

mariah0307
23. júl 2021

Chcela som napísať siahodlhu odpoveď, ale napíšem len áno! 🙂 Ako deti sme takto fungovali. Aj ako nástrocna som vždy ľúbila chodiť na chalupu.

u2jana
23. júl 2021

Kazdy to na inak. Muzovi rodicia maju chalupu, od mala to tam nemal rad. Konecne vikend musel ist tam, ci chcel mat program s kamosmi, proste ide sa na chalupu. Tam ho cakala sichta, lebo si to svojpomocne prerabali. Kazde leto nieco betonovali. Bol to svokrov sen, ti su tam spokojni. Ale ked vidim svokru, ako upratuje dve domacnosti… s muzom sme sa zhodli, ze tento koncept nie je pre nas.
Radsej ideme parkrat do roka niekde na chatu, vzdy inde, pochodime si, vidime nieco nove, oddychneme si.
Takto by sme mali pocit, ze idem z roboty do roboty.

oli18
23. júl 2021

My sme mali chatu po svokrovcoch. Po ich smrti sme ju ešte pár rokov držali, potom predali. Dospelé deti povedali, že tam chodiť nebudú. Všetci máme domy, takže ak vybehnúť niekde, tak zakaždým inde a bez roboty. Ani raz od predaja sme si na chatu nespomenuli.

mischy00
23. júl 2021

Ak je to váš spoločný sen s manželom, tak choďte do toho....ja bývam v dome a predstava ďalšieho domu je pre mňa absolútne nelakava. Ako dieťa sme mali víkendovú chalupu, ale miesto prechádzok a výletov sme tam stále museli niečo robiť, kosiť, záhrada, polievanie, stromy a podobne....lebo bol na to iba víkend, tak sa to muselo urobiť....a v nedeľu ráno domov, unavený, prať, variť, učiť sa do školy atd.....a takto dookola celé roky. Čiže tá romantická predstava o chalupke je síce krásna predstava ale realita je úplne inde🙂.Zaobstarať si chatu, aby som išla s deťmi do lesa, na výlet.....neviem, či je zrovna dobrý nápad. Sú proste ľudia chalupari, to chápem....ale kúpiť si chatu ako miesto, kde sa prídem len vyspať, to nechápem.

luccija
23. júl 2021

Nemáme chalupu, ale veľmi by som chcela.Moja mama už 2r hľadá porovnáva nie ďaleko, aby tam bolo jazero, lesy ma neskutočne požiadavky🙂a za ten čas chalupy zdraželi na cenu bytu v Ba.
Čo máme známych velmi využívajú chalupy a, keby som ju mala ja, tak by som ju aj prenajímala.V dedine nájdeš človeka, ktorý Ti poupratuje prezlečie prádlo odovzdá kľúče, ak to je ďaleko... a ešte si privyrobi tak to robí kamarátka našla pani, ktorá sa jej o to postará.. Ale zase nevidím dôvod kupovať chalupu 30 km odtiaľ kde bývaš...keď už som napríklad z južného Slovenska hľadám iný kraj do 2 hodín cesty kopce, lesy, turistiku.
Druhá vec je, že ak máš dať za chalupu 120 t eur 150 t to môžeš naozaj chodiť viac x ročne vždy na iné miesto.zalezi od teba čomu dáš prednosť, ale na víkendy sa prenajímať od druhého neoplatí.lebo ako píšeš prídeš vybalis jeden výlet a ideš...

u2jana
23. júl 2021

@luccija Ten prenajom kedysi muz navrhoval aj svokrovcom. Ale nechceli o tom ani pocut. Maju pravdu v tom, ze tam potom nemozes mat sukromne veci, kozmetiku, pracovne oblecenie do zahrady, oni tam maju zbierku modranskej keramiky, a milion drobnosti, ktore by tam pri prenajme nemohli nechat, lebo nikdy nevies, aka partia ti tam pride.

mpg
23. júl 2021

Keby nebola tá chalupa ďaleko, tak by sa to aj dalo, ale môže byť zaujímavé aj to prenajímať si chalupu v rôzných časťach Slovenska napr. raz za mesiac. Ale je to práca navyše, ja by som nechcela mať chalupu, máme dosť práce okolo RD, keďže obaja chodíme do práce a nemáme veľa času.

belaanabela
23. júl 2021

Nie vôbec nevyužívame, mame chatu otec mi to sem tam vyčíta... Tak jemu je hej je na dôchodku kopec času, tak ho už ani nevnímam!?

hederamonstera
23. júl 2021

Tak 30km od domu je podla mna tiez nezmysel. To mozte chodit na vylety aj z domu nie?