Vystúpenie z katolíckej cirkvi

1. júl 2024

Dobrý deň, nájdem tu niekoho, kto niekedy teraz nedávno vystupoval z katolíckej cirkvi? mám pár otázok.

lenkakravcova
1. júl 2024

Dôležitejšie než nejaké vystupovanie je zahlasiť pri sčítaní ľudu kam reálne patríš. Podľa toho sa rozdeľujú financie cirkvám a náboženským spoločnostiam.

autor
1. júl 2024

@lenkakravcova áno, ale v budúcnosti by som chcela do nejakej cirkvi patriť, ale nie do katolíckej, chcela by som zatiaľ vyriešiť aspoň odchod z RKC, v prípade, že by to trvalo dlhšie. Osobnú skúsenosť zatiaľ teda nemám, ale čo som tak počula, tak RKC s odchodom niekedy robí problémy. Tak neviem na čo sa mám pripraviť a hlavne ako postupovať, či stačí podať nejakú žiadosť, alebo treba ísť niekam osobne (na miestnu faru, alebo kam).

jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkakravcova
1. júl 2024

Reálne je to úplne jedno, kde si zapísaná a kde nie, lebo ako ti píšem záleží len na sčítaní obyvateľstva. Nič iné to neovplyvňuje.
Ja som muslimka, normálne som to hlásila pri sčítaní ľudu (kolonka islam) a inak to neriešim. To, že som bola pokrstená v RKC je vec dávno minulá a nič ma s tým dnes už nespája. Nemajú mi ako robiť problémy, keďže tam nechodím 🙂

hylary
1. júl 2024

Načo potrebuješ akoze oficiálne vystupovať? Však prestaň chodiť do kostola a hotovo...a je po vystúpení 🫣 bože môj, to sú problémy 🫣

lenqua_12325
1. júl 2024

Posiela sa žiadosť na faru. Oni ale zvyknú naťahovať to a presviedčať ťa a pod. Ak vyhráš, vyčiarknu ťa z tej ich zázračnej knihy a si odpadlík 😀

lenqua_12325
1. júl 2024

Niekto to pre vnútorný pokoj potrebuje.
Ak ho neviem pochopiť, tak do neho nekopem a čítam iné príspevky.

dominikamacakova
1. júl 2024

@jozko_z_lesa a čo pre niekoho znamená byť v cirkvi? Načo sa teda človek krstí keď je to len obliatie vodou a zapísanie do nejakého trápneho zošita? Čo znamená ísť na omšu keď tam len sedíš a počúvaš?

autor
1. júl 2024

@jozko_z_lesa pokiaľ chceš oficiálne patriť do inej cirkvi, musíš najskôr vystúpiť z tej, v ktorej sa aktuálne nachádzaš. Neobmedzuje ma to nijako, ale ľudia radi narážajú na to "že však si katolíčka" tak už im budem môcť oficiálne povedať, že nie som. A rada podporím nejakú inú cirkev. Som kresťanka, avšak nie katolíčka, preto nechcem byť ako katolíčka niekde vedená. A ďalšie dôvody, ale nemusím sa obhajovať.
@lenkakravcova toto som napríklad nevedela, že je dôležité to zadávať pri sčítaní, myslela som, že to ide automaticky
@hylary mám vnútorné dôvody 🙂
@lenqua_12325 toho sa trochu obávam, že budú robiť problémy, hlavne bývam na dedine a farár pozná rodičov, mamina sa kvôli mne aj spovedala
@lenqua_12325 dobre si napísala, ani ja nerýpem do druhých, pokiaľ chcú napríklad do RKC patriť, alebo pokiaľ je niekto ateista...

pieksamaki
1. júl 2024

Nejaké info nájdeš zbohom.net

jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dominikamacakova
1. júl 2024

@jozko_z_lesa tak pre ňu to asi má význam nie?

autor
1. júl 2024

@jozko_z_lesa to o sčítaní som nevedela, a v iných cirkvách sa ma bežne pýtali, kam patrím ( tak asi záleží ako kde)

jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lenkakravcova
1. júl 2024

@jozko_z_lesa má čas si ujasniť v čo verí. Vie v čo neveri, tam byť už proste nechce.

maja22
1. júl 2024

Je to dlhy clanok, ale najdes tu nejake info: https://svetkrestanstva.postoj.sk/93993/odkrsti...

stanulienkat
1. júl 2024

@jozko_z_lesa keby si netrepal hluposti. Ano, je to problem, predstav si. Malo by byt trestne krstit deti bez ich vedomia a potreby. Za nas rozhodol niekto, bud zo slusnosti, alebo ze sa to patri. Treba zrusit financovanie cirkvi a mat model ako nemci. Nech si veriaci prispievaju. A ked prd o tom vies, tak nerad. Ano RKC je problem. Je to farizejska institucia, ktora v 21. storoci nema co robit. Len tu rozosievaju zlo starocia.

dominikamacakova
1. júl 2024

@jozko_z_lesa myslím si, že otázka viery je v živote dosť dôležitá. Nedá sa to porovnať s tým čo hovoríš ty.

jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dominikamacakova
1. júl 2024

@jozko_z_lesa keď vystúpiš z cirkvi tak sa všetko vymaže, už nie si pokrstený a nemáš nič spoločné s cirkvou. Či to reálne vymažú so zmizikom je asi jedno nie? Oni oficiálne prídu o svoju ovečku

stanulienkat
1. júl 2024

@jozko_z_lesa trosku si to nastuduj, uz ked si taky veriaci. Pan raci byt veriaci tiez len pro forma, ako vacsina tzv. katikov, ze? Plna huba viery a v srdci zlc a jed. Mam trosku vacsiu vedomost o praktikach najstarsej mafie na svete.

lenkakravcova
1. júl 2024

@stanulienkat nemecký model by mimo iného nediskriminoval muslimov na Slovensku. Určite by som ho podporila. Bolo by to oveľa spravodlivejšie riešenie než teraz.

jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kiki68
1. júl 2024

Kamos riesil skrz platenie dane ked bol v Nemecku pracovne. A trvalo to par mesiacov, mozno pol roka od podania tej ziadosti. Mal tam nejake dve sedenia s nimi, pre neho to bola skor papierovacka. Nakolko oni sa ho snazili o niecom presvedcit a on vysvetlil, ze nakolko je iba papierovo veriaci, tak nema zaujem robit sponzoring a nie maly tam v Nemecku

maja22
1. júl 2024

@jozko_z_lesa Dosiahne napr. to, ze ak by zomrela, nepochova ju katolicky knaz katolickym obradom.

dominikamacakova
1. júl 2024

@jozko_z_lesa keď sa jej niekto opýta či je pokrstená tak môže povedať, že nie. Alebo to môže povedať aj teraz?