Vojna - ak človek príde o všetko

zzzuzzzu
11. apr 2022

... samozrejme vzdy bola, je a bude prioritou prezit, zachranit sa a podla moznosti fungovat ... Je mi vsak vzhladom na sucasne okolnosti velmi luto vsetkych, ktori sice stihli pred vojnou ujst, ale zostali skutocne len s par vecami v kufri. Dom zbombardovany, majetok zniceny, rodina castokrat rozdelena ... Rozmyslam len uplne hypoteticky, ako by clovek reagoval v takejto situacii - ano, riesenim je rychlo sa opat podla moznosti zamestnat v "bezpecnej" zone a ist dalej, zit z uspor sa neda donekonecna (pokial si ich clovek v takejto situacii vobec narychlo stihne zabezpecit), ale co sa stane, pokial mal clovek, ako mnoho inych, dom, byt, hnutelny ci nehnutelny majetok este zdaleka nesplateny a v dosledku vojny o vsetko prisiel? Ano, poistovne rataju aj s touto moznostou ako je zivelna pohroma, vojnovy stav, atd., ale pokryju ozaj vsetkych? A co ak to vobec nemali poistene? Zasiahne stat? Alebo budu banky raz vymahat i to, co bolo vojnou raz a navzdy znicene? Len na zamyslenie ako to vnimate vy? ... Vzdy sa zdali tieto existencne problemy vzdialene, ale v dnesnom svete si uz nikto nemoze povedat, ze nam sa to nemoze stat, a ze sa budeme mat kam vobec vratit 😕 ...

tosomja
11. apr 2022

@zzzuzzzu toto ma tiež zaujíma, že čo s hypotékou a leasingom atď, čo nie je splatené, ale "už nie je čo splácať" a vlastne ani za čo.

aalt
11. apr 2022

Poistovne vojnove skody mavaju vo vylukach a nekryju to. Proste to je nepredvidatelne riziko.

lienka9
11. apr 2022

@zzzuzzzu nad tymto som sa aj ja zamyslala..ze co teraz,ludia odisli, nemaju nic,nehnutelnost znicena..musi platit hypo,alebo je tam nejaky "odklad"..co s pracou,asi ked sa nerobi,tak ani plat nejde,ci je tam nejaka ochranna lehota?
Je to strasne na to co i len mysliet,este horsie ze je to tak blizko nas.

zzzuzzzu
autor
11. apr 2022

@aalt ... jj, dava to logiku, pretoze pokial by mali poistovne plnit poistne krytie hoci len pre percento zasiahnutych, tak by to nerozchodili a krachol by cely poistny sektor ... Smutne je najma to, ze vsetko, co si clovek krvopotne za cely zivot zaobstara, je v takomto vojnovom pripade potom vlastne nepoistitelne ...Ano, prirodzene riziko ... S tym, ze bude do konca zivota splacat nieco, co uz ani nema, lebo stacila jedna raketa alebo balisticka strela ... Ak vobec prezije 😥 ... Je mi z toho vsetkeho az uzko, neviem si ani predstavit, co vsetko v sebe musi clovek na uteku spracovat, o com ani nechce hovorit, a pritom sa mnohi snazime pomoct ako sa da ...

zzzuzzzu
autor
11. apr 2022

@lienka9 ... presne toto ma zneistuje 🙁, ano, v takej situacii nastupuje najma instinkt a pud sebazachovy - clovek sa upne na jedno jedine, zostat nazive ... Ale po case, ked sa podari ujst do bezpecia, nastupia prirodzene obavy, co dalej ... To, co bolo samozrejmostou, zrazu nie je, nic, skratka viac neexistuje ... A splatky bezia dalej 😟? A co ked sa clovek "domov" uz nikdy nevrati? To ho budu po rokoch banky uhanat cez pol sveta, aby splatil to, co mu vojna znicila 😕? Makes no sense 😥

tosomja
11. apr 2022

@lienka9 nám hypotéku poistili pri strate zamestnania, na 2 roky odklad, o tie dva roky potom dlhšie splácať. Ale čo v takých prípadoch, ako napríklad v Prešove výbuch plynu, alebo aj vojna na Ukrajine. Platiť 30rokov, čo už nikdy neuvidíme plus nové bývanie. Jedno je ťažko utiahnuť v dnešnej dobe

andrejkap123
12. apr 2022

@zzzuzzzu poistovne maju v zmluvach vyluky pri vojnovom stave! Cize dom / byt ti zbombarduje niekto, mas tak hypoteku a dlh tu ostava!

aalt
12. apr 2022

Ano hypoteka ostava, ale na druhej strane vacsinou je na tu znicenu nehnutelnost, takze banke rucis tou znicenou nehnutelnostou ... Ani nechcem vediet ako by sa to riesilo. Vlastne ani nechcem vediet ako by som riesil vojnu u nas ci uz s hypotekou alebo bez nej ...

zzzuzzzu
autor
12. apr 2022

@andrejkap123 ... jj, presne takto to vnimam, dlh pretrva, hoci cloveku zostalo ... nic 😞

kataka10
12. apr 2022

@zzzuzzzu u nas je moznost vyhlasit osobny bankrot, ale ci by to bolo aplikovatelne aj v takomto pripadne, absolutne netusim. 🤷‍♀️ Tiez sme sa s manzelom zamyslali nad tym, ze clovek 30 rokov splaca nehnutelnost, vypiplava si ju roky rokuce a zo dna na den o to pride. Otras. A to ostatne, co prinasa vojna, radsej ani nespominam.

luccija
12. apr 2022

@zzzuzzzu tiež som rozmýšľala nad hypotékami čo tí ľudia čo nemajú už nič.Muz hovoril, že to všetko pôjde z peňazí čo dostanú od iných štátov veď tam pôjdu peniaze roky

zzzuzzzu
autor
12. apr 2022

@luccija ... ano, urcite v ramci medzinarodnej povojnovej podpory existuju repatriacne medzistatne dotacie (ako napriklad USA po vojne v Chorvatsku postavilo na nohy infrastrukturu - cesty, tunely, dialnice ..., i ked samozrejme, ako je vseobecne zname, zadarmo to rozhodne nebolo, ale nechcem zachadzat do zbytocnych fabulacii), ale i tak zaväzok voci bankam to zrejme uplne neanuluje ... Smutne je to, ze ak clovek pride pocas vojny o strechu nad hlavou, mal by ju splacat dalej, hoci uz nic nema, lebo poistovne sa vylukou elegantne vyhli zodpovednosti a na novy pribytok tí ludia vezmu kde? Dalsiu hypoteku, aby mali kde zit alebo dozivotne ubytovna? Ved kolki su i teraz na Slovensku s tym, ze sa uz nemaju kam vratit a to, co mali doma, este ani nestihli splatit 😞 ... Nie dobra tema, ja viem, ale co ak ...