Video ktoré vysvetľuje, že prečo sú maminy smutné a frustrované

natycaga
8. nov 2020

Ahojte, náhodou som nadabila na toto video, kde psychoterapeutka pekne vysvetľuje, prečo sú mamy smutné a frustrované. Aj som sa v tom našla...

https://www.youtube.com/watch?v=_JacQ6p-Ew8
kakawah
8. nov 2020

@natycaga velmi dobre video. Ja som si pri nom uvedomila, ako lahko som preplavala tymi obdobiami pri oboch detoch. Ze som nepocitovala ziadne frustrácie a smutne obdobia. A to prave preto, ze jednak som nemala vysoke naroky sama na seba, ze muselo byt všetko dokonale, upratany byt, navarene, ja uplne dokonalo upravena....a jednak preto, ze som nemala ale uplne ziadne tlaky od okolia. My žijeme daleko od rodiny, takze nikto sa nemiesal do toho co a ako robím.A ani manzel neočakával, ze doma bude vsetko tip- top. A prave on mi bol veľkou oporou a pomocníkom vo vsetkom. Proste vsetko som zvladla s nadhľadom. Mozno aj preto ze som rodila vo veku 30 a 43r. Toto by som priala kazdej maminke, proste si vsetko uzivat a nestresovat sa nicim a nikým. Ja som dokonca taka osoba, ze mi je jedno kto co hovori alebo si mysli...zijem si svoj zivot a uzivam si ho 😊

kittykat22
9. nov 2020

Mne velmi vadi, ze mamicky su povazovane za osoby, ktore si vlastne plnia len svoju povinnost. A to nielen spolocnostou ale aj statom. Pricom spolocnost ich niekedy vnima az ako hlupe osoby - ved kolko vtipov a blbych poznamok len koluje na internete, nehovoriac o blbych poznamkach nielen okolia ale dokonca aj rodiny. Stat dava minimalnu matersku a rodicovsky - takze mama s dietatom je odkazana na minimalizovanie bezneho standardu ktory sa dostava bezdetnym zenam - pricom deti su velmi dolezite pre fungovanie statu a ekonomiky. Pri rozvode stat da matke minimalny podiel z financii otca vo vyzivnom. Zamestnavatelia niesu nakloneni brat mamicky s malym dietatom pretoze sa pocita ze bude dieta stale chore, a bude musiet byt doma. Kolegovia maju blbe poznamky ze matky nerobia svoju pracu ako maju. O mytoch ze zena z materskej pride ako poloblba osoba ani nehovorim. Mna zacina trosku vytacat, ze zena s dietatom je vnimana ako taky druhorady obcan. Uz davnejsie som sa pristihla, ze vnimam velmi negativne a osobne blbe poznamky a vtipy na matky a tehotne zeny, ktore sa u nas stali beznou normou.

heleninamama
9. nov 2020

@kittykat22 Nikto a už vôbec nie štát nenúti ženy mať deti, najmä nie viaceré a za sebou. Ak sa tak žena rozhodne, je to jej voľba a musí znášať dôsledky. Materská je u nás viac ako slušná, rovnako 3-ročný rodičovský príspevok je nadštandardná rodičovská dávka,ktorá nemá vo svete obdobu.
Problém je skôr v tom, že mnohé ženy sú naozaj hlúpe a rodia deti akýkoľvek vagabundom (zvyčajne aj bez kvalitného vzdelania a bez zamestnania, kde by sa mohli vrátiť, bez vlastného bývania a úspor), ktorí o ne nemajú záujem a tak sa dostávajú do stresu. Tu na koníku pekne vidieť aj to, že mnohé ženy majú deti len preto, že chcú byť roky doma, nepracovať (pritom sa oháňajú tým, aká je starostlivosť o deti náročná) a pritom chcú mať príjem. Často vôbec nevedia, čo s vlastným životom, ako ho žiť a chýbajúci zmysel života sa snažia nájsť v rodení. Často žiaľ vydrbú samé so sebou.
A nie všetky deti sú dôležité pre budúce fungovanie štátu, len sa to ťažko priznáva. Dieťa hlúpych rodičov z nefungujuceho sociálneho prostredia je len potenciálny sociálny prípad a pre štát čistý mínus okamihu narodenia (a nie, nemyslím len Rómov).
Normálna žena, ktorá má dieťa plánovane, MD a RD v pohode zvládne a rovnako aj opätovný nástup do práce a nestáva sa žiadnym druhoradým občanom. Zas k tomu však treba zodpovedného partnera a isté osobné ambície v kombinácii so vzdelaním.
Schopnosť porodiť dieťa nie je sama o sebe dôvod, aby bola žena na piedestály spoločnosti, je to len biologická záležitosť. Ocenenie si zaslúžia ženy a muži, ktoré tie deti zvládnu dobre vychovať a nasmerovať v živote. Toto ja vnímam ako zodpovedné rozhodnutie sa ľudí pre dieťa A práve na toto mnohí kašlú...

stanulienkat
9. nov 2020

@heleninamama perfektne si to napisala. Obavam sa, ze ta tu zozeru. Tu na MK nechcu mamicky citat pravdu. Radsej medove motuzy okolo nosa.😂
Tu sa radsej lutuju jedna druhu,ako keby si mali priznat chybu vo vybere partnera.

natycaga
autor
9. nov 2020

@stanulienkat každý partner je na začiatku uzasny, asi preto si ho vyberame. Po case sa moze zmeniť a dieťaťom sa vacsinou vzťahy zhorsia. Vydrzia len fakt odolni.

kikidee
9. nov 2020

@natycaga nie vzdy je to tak. Nas vztah s manzelom sa svadbou velmi zomkol a prichodom deti viac a viac..mozno sme odolni 🙂

kakawah
9. nov 2020

@kikidee aj u nas je to tak. Moj muz je silne rodinný typ. Takze po svadbe a narodeni deti sa zmenil k lepšiemu. Žije len pre rodinu. Vie čo to obnáša starat sa o deti a domácnosť. Pracujeme na smeny tak pri oboch sa staral. Kým som ja v praci on ma dokáže zastúpiť. A pri druhom dietati fungoval tak uz od jej 9m. Lebo ja som sa vratila do prace.Ja take nepoznam, ze výčitky koli neporiadku a nenavarenom obede, nepoznam co to je ked muz odchadza so krcmy za kamosmi. Nepoznám vety typu, preco spis, preco nieco nerobíš, co si robila cely den ze je tu smetie na zemi.... Preto som nebola frustrovana, stresovana, unavená ano...to je uplne v poriadku. Žena musi povedat ako by jej on pomohol. A muz ma zenu vypočuť a pochopit a nepridávat jej ešte

natycaga
autor
9. nov 2020

@kakawah tak patríte medzi tie, ktoré mali viac šťastia.

kikidee
10. nov 2020

@kakawah presne tak. Moj je taky tiez, nikdy mi nic nevycita, podpori ked treba... Ja som obcas frustrovana, predsalen mame deti rok po sebe a niekedy je to dobry zahul, ale pomaha mi ze chape, ze som z nich niekedy na nervy, a povie mi vzdy ze si ma za to vsetko vazi a nema na mna nezmyselne naroky. A ze sa vie o nich plnohodnotne postarat od narodenia, to je samozrejme. Jasne ze on ma tiez avoje stresy a frustracie z prace, niekedy mu musim pripomenut ze som tu aj ja a nieco nezvladam, a niekedy ho aj od susedov musim tahat😀 ale tolerujem to, lebo je to vyvazene...

jankapepe
11. nov 2020

@natycaga hmm asi som divná ale smutná a frustrovaná už vôbec som pri deťoch nebola, nie som.
Snáď už podľa úvodu asi preto že som materstvom neprestala žiť, len môj život sa stal bohatším.
Alebo preto že nie som pedant? A úsmev zdravého dieťaťa na prechádzke v lese bol pre mňa viac ako omrvinky na zemi....
Alebo preto že som nikdy ani po narodení dieťaťa nemala pocit že som sama? Vždy tak ako aj predtým som bola v kontakte s blízkymi ľuďmi chodili k nám ja s dieťaťom von.....
Alebo preto že som šla svojou cestou a nie cestou ,,mama na materskej,,..?

jankapepe
11. nov 2020

@natycaga ak sa dieťaťom vzťahy zhoršia....tak to nie je o šťastí či nešťastí ale o dobrej či zlej voľbe partnera-otca. A to koho si za partnera-otca zvolíme je len na nás, máš na výber, nezrebujes.

natycaga
autor
11. nov 2020

@jankapepe a co ked je dobry otec, ale zly partner?

jankapepe
12. nov 2020

@natycaga prečo si vybrať niekoho kto ma predpoklady že bude zlý partner?
Mimochodom ak je niekto zlým partnerom je zároveň aj zlým rodičom. Dáva dieťaťu veľmi zlý vzor do budúcnosti a vytvára zle prostredie. Ak má byť prostredie pre dieťa pohodové a vyvážené musia rodičia spolu fungovať ako ľudia.

natycaga
autor
12. nov 2020

@jankapepe to je jasné, ale väčšinou to u mnohých nefunguje...preto tie depresie...

mandarinka555
12. nov 2020

@heleninamama Napísala si to úplne dokonale...
@natycaga Len doplním, že veľa žien túži po deťoch len preto, že všetky kamošky majú, tak aj ja chcem...a ženy, ktoré deti nechcú, sú spoločnosťou odpísané a zavrhované.... a sú ženy, ktoré sa nechránia a majú tucet detí (vid príklad tej matky z Nitry, so šiestimi deťmi, čo prespávali v parku) Je totiž povinnosťou ženy myslieť aj trošku dopredu....čo ak ma partner opustí ? Čo si tá žena počne sama so šiestimi deťmi? Potom len narieka, lebo "túžila" po veľkej a šťastnej rodine....

natycaga
autor
12. nov 2020

@mandarinka555 ano, scasti mas pravdu. Ale....prekazka v tom, ze tuzim po veľkej rodine ma byt myšlienka, ze co ked ma chlap opusti??? Skor je úbohý ten človek, ktorý toto spraví a nechá tajto rodinu. Aj on vedel na com sa podieľa...

jankapepe
13. nov 2020

@natycaga čo máš na myslí že nefunguje?

jankapepe
13. nov 2020

@natycaga a nie je logické rátať s bežnou situáciou že partner tu nemusí byť večne? Že jednoducho môže ochorieť, zomrieť, odísť......tak isto ako aj my matky nie sme nesmrteľné.....
Toto sú bežné životné situácie a áno treba s nimi rátať lebo malé deti sa o seba samé nepostaraju, na to sme tu my - rodičia.