V ktorej krajine mám požiadať o rodičovský príspevok ?

5. dec 2019

Ahoj dievčatá,

vedeli by ste mi, prosím, poradiť ohľadom materskej a rodičovského príspevku? Ste tu mnohé z Vás mamičkami, iste budete mať skúsenosti.
Mám 24 rokov, hneď ako som zmaturovala, zamestnala som sa. Na Slovensku som odpracovala približne rok, potom som odišla do zahraničia. Odhlásila som sa samozrejme z VZP. Rok som pracovala vo Veľkej Británií a potom som bola v Nemecku. Aktuálne žijem aj s partnerom v Česku. Posledný rok som nepracovala. Som tehotná. Trvalý pobyt mám stále na Slovensku. Na materskú pravdepodobne nárok nemám, neviem. Dieťatko sa určite narodí v Čechách, kde aj teraz s priateľom žijeme. Kde si budem môcť požiadať o rodičovský príspevok? Na Slovensku alebo v Česku?

liz_lemon
5. dec 2019

CZ

autor
5. dec 2019

@liz_lemon V CZ asi nie, este som tu nic neodpracovala..

lucy0807
5. dec 2019

Ak priateľ pracuje v CZ aj tam žijete, tak určite tam, možno to bude treba žiadať na neho. Na Slovensku si budeš musieť požiadať, ale určite ti zamietnu, okrem toho v CZ je rodičák aj vyšší 👍

autor
5. dec 2019

@lucy0807 No teda je to komplikovane. Na SR mi zamietnu? Chapem, nepracujem tam. Ale nasi spoluobcania neodpracuju zvacsa nic a maju narok..

stela01
5. dec 2019

Kto má nárok aký spoluobčania ?
Asi na rodičovský nie na materskú

lucy0807
5. dec 2019

Ak ty nepracujes, resp. nepracovala si posledný rok a žijete spolu v CZ (predpokladám že aspoň prechodný pobyt máte) tak sa bude skúmať aj partner, kde pracuje, žije a tak, kde žije dieta....a z toho proste vyjde, že má vyplácať česká republika... sú na to eú zákony práve, je veľa párov, čo pracujú každý v inej krajine a podobne, tak sa vždy rieši, ktorá krajina vypláca dávky.

autor
5. dec 2019

@lucy0807 Prechodny pobyt zatial hlaseny nemam. Dakujem za info, lebo uz sa v tom stracam.

lucy0807
5. dec 2019
sasa1310
5. dec 2019

a to si odkiaľ zobrala, že majú nárok?

autor
5. dec 2019

@sasa1310 Maju narok na rodicak, nie?

nickpick
5. dec 2019

na SK nezijes a ani si nepracovala ergo nebola si poistena posledne roky, takze nemozes cakat, ze dostanes matersku alebo rodicak zo slovenskej strany, kedze zijes s partnerom v CZ a on tam aj pracuje, dostanes rodicak pravdepodobne z CZ, dolezity bude zrejme fakt kde mas hlaseny trvaly a prechodny pobyt, nie vsetci “spoluobcania” dostavaju davky, ti, co splnaju podmienky ano, ti co nie nedostavaju nic, toto klise tu siria rasistickejsi Slovaci uz velmi dlhe roky, ved treba si najst triedneho nepriatela ked oni nedostavaju nic, lebo nesplnaju podmienky...

autor
5. dec 2019

@nickpick Ja na nikoho neutocim, tak som to pocula. A nie som ziadny rasista.

autor
5. dec 2019

@nickpick A moze sa stat, ze nebudem mat narok na vobec ziadny prispevok odnikial?

nickpick
5. dec 2019

na rodicak a detske pridavky budes mat urcite narok, skus kontaktovat slovensky UPSVAR, tam ti urcite poradia, plus na SK sa dava aj prispevok pri narodeni dietata, zrejme existuje cosi podobne aj v CZ, tento prispevok by si si mohla overit na ceskych uradoch, mozno sa to vola inak....u nas to zvyknu volat aj “ kocikovne”

loginexistuje
5. dec 2019

naroky si musis uplatnit v cechach kedze tam otec dietata pracuje a plati odvody zo Slovenska ti narok nevznikne ani na materske ani na rodicak a ani na kocikove

alenah31
5. dec 2019

naši spoluobčania "rodičák" dostávajú, ale oni reálne na SVK žijú, dieťa sa na SVK narodilo a ani jeden z oprávnených (myslím tým otec resp. matka) nemajú nárok poberať obdobnú dávku v inom čl. štáte EÚ. Treba si pozrieť podmienky nároku na priznanie príspevku - je tam jasne uvedené kedy nárok nemáš:
Nárok nevzniká:

*pokiaľ aspoň jedna z oprávnených osôb má nárok na materské alebo na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku,

Pokiaľ otec dieťaťa v krajine kde žijete má nárok poberať materské resp. rodičovský - a to on v tom to prípade má - ty nemáš nárok na príspevok zo SVK.

To isté sa týka aj príspevku pri narodení dieťaťa - tu už nestačí len trvalý pobyt na SVK...preukazuješ bydlisko:
*bydliskom sa rozumie miesto, kde má oprávnená osoba a dieťa sústredené najdôležitejšie záujmy na základe objektívnych kritérií, ktorými sú najmä dĺžka pobytu, výkon zárobkovej činnosti, povinné verejné zdravotné poistenie, poskytovanie zdravotnej starostlivosti, bývanie s rodinou, návšteva predškolského zariadenia, plnenie povinnej školskej dochádzky.

Keďže v tvojom prípade je to ČR nebudeš mať nárok ani na toto.

usla35
5. dec 2019

no na slovensku nie ak zijete v cr a tu si odhlasena aj ked tu mas trvaly pobyt. skor si skus nejake minimum vyziadat v cesku

liz_lemon
5. dec 2019

pri RP sa neskuma, ci si pracovala, ale na zaklade toho, ze otec dietata pracuje v CZ, tak ti ho v SVK zamietnu, s tym, ze musis poziadat v CZ

autor
5. dec 2019

@liz_lemon Aha, dakujem, teda ked otec je cech a pracuje v cesku tak tam. Bude ziadat on alebo ja?

mogaa
5. dec 2019

Ty zrejme narážaš na cigánov že nikdy nepracovali a rodičák dostávajú, no ak by si žila na Slovensku dostávaš rodičák aj ty, ale vy žijete v ČR - žiada sa o RP v štáte kde žiješ.....Len pri materskom musíš mať predtým odpracované, rodičovský príspevok nie je podmienený odpracovanou dobou

autor
5. dec 2019

@mogaa Aj ked tu nemam nahlaseny prechodny pobyt?

mogaa
5. dec 2019

nie si tam nikde evidovaná? Kto za teba hradí zdravotku? a kde v ČR alebo na Slovensku?

loginexistuje
5. dec 2019

to je jedno ak nepracujes na Slovensku + pracuje otec dieťaťa v Čechách tak na Slovensku nárok na RP nevznikne (a ani na materské) a kočíkové nedostaneš lebo tvoj obvykly pobyt nie je na Slovensku (nie TP) a teda ani dieťaťa.

akinorev28
3. mar 2020

ahojte žienky vedeli by ste mi poradit ako mam postupovať???skoncil mi RP v ceskej republike a dieťa nema este 3 roky. Tak som poziadala teraz tu na SK.Na slovensku mi zamietli žiadosť o RP. Dovod vraj v cechach je vyssia suma ako na slovensku z toho dovodu mi zanika narok na vyplacanie dalej.....moja otazka ale znie čo teraz???dieta vie nastupiť do skolky az od januara buduceho roka.3 roky bude mat az v novembri tohto roku....List z uradu mi prisiel dnes.Samozrejme zajtra chcem zbehnut na urad ,ale zatial chcem pozistovat info ... Pri prvom dietati problem nebol nezamietli ziadost a vyplacali dalej.

sense
3. mar 2020

@akinorev28 v cechach si mas predsa danu vysku rodicaku a je na tebe ci.si.jo nechas vyplacat dva al tri roky.... takze ak si si tu sumu nechala vyplacat stylom dva roky tak si si ho uz vycerpala ....

akinorev28
3. mar 2020

to ja uplne chapem ved mam už druhe dieťa takto.Prve dieta nebol problem este po vyplateni dalej poberat na slovensku.ja len chcem vediet čo dalej ked teraz este dieta nema 3 roky

lucy0807
3. mar 2020

@akinorev28 prihlásiť sa na UPSVaR ako osoba statajuca sa o dieťa do 6 rokov

akinorev28
3. mar 2020

@lucy0807 dakujem skusim sa otom informovat na urade.som zvedava co mi nato povedia .len je zaujimave ze predtym sa dalo normalne poberat rodicovsky a zrazu pri druhom dietati uz nemozem ...A to mi mohli povedat uz na zaciatku ked som isla zobrat ziadost o RP.Ved vsade je vyssi rodicosky prispevok v porovnani so slovenskom....

lucy0807
3. mar 2020

@akinorev28 toto fakt neviem no...a vy žijete v ČR alebo ako? Ja som bola dnes žiadať o RP po MD, ktorú som poberala, ale muž pracuje v ČR ale žijeme na SVK. Nehovorili, že by mi ho nedali a že mám žiadať v ČR tak neviem, uvidím či príde niečo ďalší mesiac 🤣

akinorev28
3. mar 2020

@lucy0807 sme podobne.Muz pracuje v CR ale zijeme na SK ,nikdy som tam ja nepracovala....na matersku som nemala narok nakolko som nemala odrobene tolko co treba. Rodicovsky som musela poziadat v CR lebo tu by zamietli.Poberala som RP teda v CR.Skoncilo mi vyplacanie z CR (vycerpala som tu sumu tych 220 000Kč )a preto som isla na urad prace SR ze co dalej nakolko dieta nema 3 roky este .Oni povedali ze mam podat ziadost o RP , tak ako pri prvom dietati,co som teda spravila...nakoniec aj tak zamietli