Ústna dohoda. Je z právneho hľadiska právoplatná?

veselica
24. sep 2010

dobry vecer,
chcem sa opytat ci ustna dohoda sa povazuje z pravneho hladiska za pravoplatnu. Ide o to, ze môj otec mi slubil na dobre slovo ze mi daruje polku domu, ktoru mu prepisala jeho mama, moja babka a druhu polovicku ma jeho sestra a s tou sme boli dohodnuti, ze ked ju vyplatime tak nam to prepise. bola to dobra rodina, otec ma nikdy predtym nikdy neoklamal a dali sme na ich dobre slovo a zacali sme ten dom prerabat. teraz ked sme isli vyplatit moju tetu , zrazu nam to nechce nikto prepisat a ani vratit spät peniaze co sme tam vlozili. Viete mi niekto poradit, ci by sme s tymto uspeli na súde a ci mame sancu dostat peniaze spät? Dakujem. Mame svedka , ktory pritom, ked sme sa o tom dohadovali a samozrejme su k dispozicii aj faktury a material, ktory je uz v tom dome. Este raz dakujem

kaktusik007
13. okt 2010

@veselica ano, aj ustna dohoda je dohoda, avsak ako ju chces dokazat???? tahas za kratky koniec a to nedokazes, je to tvrdenie proti tvrdeniu..... ohladne prerabky.... prepac, ale ked mi niekto bude rekonstruovat dom, ako k tomu pridem, ked ja som to za nutne nepovazovala??? brala by som to ako dar od toho dotycneho.... a ze to chce neskor cele vratit v peniazoch a da ma na sud???? ufff.... ja som to brala v dobrej viere ze je to od neho dar a nespravila som nic cim je mozne odo mna tento dar vymahat - rozumej podmienky kde je mozne v pripade darovacich zmluv ich napadnut..... takze... je to krute, ale prisli ste o peniaze.... normalna vec vo vela rodinach... 😠 😠 😠

zuzanocka
13. okt 2010

@veselica ked mate svedka, nejaka nadej by bola... asi by ste sa vsak mali obratit na pravnika... ak si ovsem, ochotna sa sudit s vlastnym otcom a tetou 😒
@kaktusik007 aky dar? ak dobra vola? veselicin otec aj sestra podla vsetkeho velmi dobre vedeli, ze veselica si preraba pre seba, kedze jej slubili dom prepisat... keby tam nepadlo ani slovo o prepise a ona by prerabala, ok.. ale takto? mas vsak pravdu, ze to nie je prvy, ani posledny pripad, co sa taketo stalo...
s rodinou sa "obchoduje" horsie, nez s cudzimi ludmi 😠 😠 😠

suem
13. okt 2010

@zuzanocka Bohuzial, ale kazdy pravnik protistrany bude na sude prave tak argumentovat. ako napisala @kaktusik007 😖 Hoc to 100x nebude pravda, taky argument tam padne. Na to nech sa radsej pripravia a maju nachystane protiargumenty.

kaktusik007
13. okt 2010

@zuzanocka ano, ale ako to dokaze???? nijako.... ak budu argumentovat darom, ma proste smolu.... a k tomu svedkovi - to najjednoduchsie co je je namietat zaujatost svedka.... a hned je to len v roli ja vravim, oni vravia.....

ja som proste napisala realne, ze proste nema sancu, spravila hlupost, vrazala svoje peniaze do cudzieho.... takato je realita 😖

tin007
13. okt 2010

@veselica tazka situacia, ale nie beznadejna. dolezite je, ci je svedok rodina alebo je to "nestranny" clovek. ten druhy pripad by bolo lepsie. no a mozes urobit to, ze napis doporuceny list otcovi (veeeelmi blba situacia), ze ho ziadas, aby splnil slub, ktory dal vtedy a vtedy a je o darovani 1/2 domu, v opacnom pripade ziadas, aby ti vyplatil hodnotu materialu a prac, ktore si investovala do jeho nehnutelnosti v sume xxxx (a daj tam poznamku, ze vsetko vies vydokladovat). no a este tam mozes uviest, ze ak to do nejakeho terminu nesplni, tak ho budes zalovat o bezdovodne obohatenie. to by si teoreticky mohla na sude vyhrat, kedze mas doklady a svedka, ale bude (na sude) to tazke (ale nie beznadejne)

andzi
16. okt 2010

@veselica z právneho hľadiska je tvoja situácia jednoduchá: Je pravda, že aj ústna dohoda je platná, ale nie v tvojom prípade. Zákon totiž hovorí, že zmluvy o prevode nehnuteľnosti (teda kúpna a darovacia zmluva) musia mať písomnú formu, inak sú neplatné. V tvojom prípade si ty s otcom uzavrela tzv. zmluvu o budúcej darovacej zmluve, ktorá mala byť tiež písomná, takže je neplatná a tvoj otec nie je povinný ti dom teraz "prepísať". Takže hold máš smolu, mala si sa poradiť s právnikom predtým než si išla dom rekonštruovať. Ale situácia nie je úplne beznádejná. Ak si dom rekonštruovala a zhodnotila, môžeš sa na súde domáhať vydania tzv. bezdôvodného obohatenia, t.j. vrátenia investícií (cena práce a materiálu), ktorý si do domu vložila, ale nemôžeš nikoho prinútiť, aby ti dom prepísal.

prevod
1. aug 2012

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, kúpila som byt za peniaze z predaju rodinného domu. Pri kúpe bytu som tento nový byt napísala na moju dcéru, ktorá dosiahla vtedy 18 rokov. Dohodla som sa s ňou, že keď moja druhá mladšia dcéra dovŕši tiež 18 rokov, prevedie na ňu polovicu bytu, aby po mojej smrti nebol problém s dedením majetku. Neuzavreli sme medzi sebou žiadnu zmluvu, išlo len o ústnu dohodu. Doteraz sme bývali spolu v spomínanom byte. Mladšia dcéra už pred 3 rokmi dosiahla 18 rokov, ale staršia odmieta prepísať pol bytu na ňu. Dokonca ju aj z tohoto bytu vyhodila. Môžem dokázať, z akých prostriedkov bol kupovaný tento byt aj to, že k tejto ústnej dohode prišlo aj niekoľkými svedkami. Dokonca nájomné v tomto byte platím stále doteraz len ja. Dá sa dosiahnuť v tejto veci vrátenie tohoto bytu teda prevod späť na moju osobu, nakoľko logicky nemohla prísť pri dovŕšení 18 rokov k takému obnosu peňazí, aby mohla kúpiť byt, keďže stále býva len so mnou a v kuse bola na materskej. To všetko viem podložiť svedkami. Neurobili sme ani darovaciu listinu ani nič. Dokonca aj osoba od ktorej som byt kupovala, môže dosvedčiť, že k tejto dohode prišlo a ja som vyplácala tento byt. Ďakujem za odpoveď.

6566
26. aug 2015

dobry vecer chcem sa opytat ---ci aj tu plati ustna dohoda ----u nas v bytovke sa predal byt nasledne aj kupil druhy majitel ----a teraz po 2 rokoch od kupi prisiel sa pozret do pivnice povodny majitel a ohlasil ze mu zmizli veci a nahlasil na policii ----ja ako domova dovernicka som sa pytala ci ma nejaky papier o tom ci moze pouzivat tu pivnicu ona mi na to povedala ze ma ustnu dohodu