Učiteľky výtvarnej výchovy - sem sa

oliverka
1. dec 2012

Prosím o názor:
Učiteľka Vv v škole hovorí tretiakom hneď po skončení dvojhodinovky, kto z nich má nechať svoj výkres uschnúť a kto ho rovno odniesť ku košu ☹ ... Myslíte si, že je to správne z pedagogického hľadiska?
Ďakujem.

ematko29
1. dec 2012

Nato nemusím byť učitelka aby som vedela,že to nieje vôbec správne,Tá učitelka by sa mohla hanbiť,si viem predstaviť ako sa cíti to dieťa ponížené ked mu učitelka povie aby svoj obrazok hodilo hned do koša ☹

oliverka
autor
1. dec 2012

@ematko29 Myslím si to isté, zaujíma ma ale aj odborný pohľad dievčat, ktoré majú zvládnutú didaktiku Vv. Chcem mať okrem vlastného názoru aj "odborné" argumenty na pondelok 😉 .

hradnapani
1. dec 2012

@oliverka neprijatelny pristup! ale toto nesuvisi vobec s didaktikou. To je o pedagogickom pristupe k ziakom a toto je ponizujuce spravanie, ktore nema v skole miesto. A uz vobec nie na vychove, ktora ma rozvijat tvorivost a nejde tam o zvladnutie tabuliek.
neucila som v.v., ale ucila som ine predmety.

sissy27
1. dec 2012

@oliverka tak na toto nemusím byť pedagóg, aby bolo jasné, že sa tá učiteľka chová ako p...a, pardón, nerada som vulgárna, ale nedalo sa inak... ona nech láskavo hodí do koša svoj titul a nech ide niekam kopať kanále, lebo pochybujem, že takéto postupy ich učili na VŠ...

sisaha
1. dec 2012

@oliverka samozrejme, ze je to nepripustne...Ako je mozne, ze deti maju svoje vytvory vyhadzovat? Pokial viem, tak kazde dieta ma svoje vlastne portfolio svojich vytvorov, ktore na konci roka berie domov...Urcite sa ohrad...

lienkan
1. dec 2012

@oliverka nieje to v poriadku !

jaruska8
1. dec 2012

Toto urćite nie je správne, ako pochpoila by som, keby si nejaké práce vybrala do súťaží a tak, ale vyhadzovať ich... 😒 A ešte aby si ich vyhadzovali oni. 😒

gabika85
1. dec 2012

Takze z praxe 🙂 Na vacsine (mozno aj vsade, to si nie som ista) skol je ucitelova povinnost odkladat prace ziakov z viacerych dovodov. 1. rodic ma pravo nahliadnut ako do pisomky z matematiky, tak aj na vykres z vytvarky. 2. kedze je VV znamkovana, vykres sluzi ako "dokumentacia" k znamke, aj pisomky sa musia archivovat. 3. na konci sk. roka by mali ziaci svoje vytvory dostat a odniest domov (aby si mali maminy co odlozit 🙂 ). Ale zasa na druhej strane.. ak nemaju samostatnu triedu na VV a mavaju ju vo svojej triede, je naozaj narocne najst volne miesto. To uz zalezi od ucitelky, miesto by mala najst, no niektore su velmi "pohodne". No a na koniec, niektore decka kaslu na vytvarku, lebo im ini ucitelia alebo rodicia povedia, ze je to zbytocny a nepodstatny predmet, tak ho patricne flakaju. Poslednych 10 min. nieco "vytvoria", aby mali co odovzdat, ale aj to by sa malo odlozit.. Hmm, ale to sa u tretiakov este nedeje 😉

katasa
2. dec 2012

podla mňa je to maximálne neprofesionálne.. veď takto tie deti k ničomu nemotivuje a plne súhlasím s @gabika85 😉

zujanka
2. dec 2012

ahoj, som učiteľka VV už 15 rokov ale nikdy som žiadnemu dieťaťu nekázala hodiť výkres alebo iný jeho výtvor do koša Je to absolútne neprípustné už len z ľudského hľadiska, nehovorím o profesionálnom prístupe pedagóga. Určite by som sa ohradila a bránila si svoje dieťa pred takýmto ponižovaním. Tá osoba nie je normálna a mala by ísť od detí preč A pokiaľ sa dobre pamatám na prednášky z didaktiky, tak postata vývtarnej výchovy je v procese tvorby a nie vo výsledku. A ešte by ma zaujímalo ako hodnotí "pani učiteľka" tie obráyky ktoré končia v koši. Ešte k tomu čo píše gabika85, súhlasím s ňou a ak dieťa v 3. ročníku fláka taký predmet ako je VV, tak učiteľka nemá ani poňatia o motivácii

oliverka
autor
2. dec 2012

@gabika85
@zujanka
Toto som potrebovala počuť! Naša dcéra výtvarnú miluje (teda až do tohto školského roka 😒 ), 4 roky chodí do ZUŠky na výtvarnú, vedieme ju k tvorbe, lebo sama chodím na výtvarnú 😉 , navštevujeme vernisáže, výstavy, boli sme aj s malou vo Viedni na Fride, Michalangelovi... A potom príde prvostupňárska učiteľka, ktorej evidentne vyučovanie výtvarnej nevonia (učí ich len tú výtvarnú) a keď jej niektoré deti ukážu svoje diela, tak ona rozhodne: "Ty to nechaj uschnúť, ty to zanes rovno ku košu!" ☹
Už som sa sťažovala na rodičku triednemu. Učiteľka to zjavne neprežula, lebo nasledujúce dva týždne sa tomu na hodine venovala, že:
- je zlé, keď sa deti (podotýkam 8-ročné) sťažujú rodičom na učiteľa 😠
- ona tie výkresy kázala vyhodiť, lebo to boli "čarbanice" 😠 😠
- už nebude výkresy vyhadzovať, ale dá im za ne rovno 4 a 5 😠 😠 😠
Vrchol nastal na poslednej hodine. Zisťovala, kto sa to sťažoval. Prihlásiť sa museli tí, ktorým výkresy zahodila. Spolužiak zradil, kto sa to na rodičku sťažoval a moja dcéra musela zdvihnúť ruku a priznať sa. Skoro sa rozplakala, keď to doma hovorila. Vraj cítila, ako jej zdreveneli nohy...
Takže ideme zjt do školy.
PS: Podotýkam, že sama som učiteľka na strednej škole. Vždy som sa zastávala učiteľov, ale tentoraz ide zrejme o pani učiteľku, ktorá svojím prístupom minimálne na prvom stupni nemá čo hľadať 😠

erika26
2. dec 2012

ahojte, zaujala ma názov témy tak som nakukla. Žial aj ja som príkladom nesprávneho prístupu práve na výtvarnej ( a žiaľ aj na hudobnej) v 3. a 4.triede ZS sme mali totálne debilnú učiteľku. Po hodine výtvarnej všetky práce zavesila na stenu a z niektorých sa vysmiala asi takým štýlom že to čo si toto nakreslil a iné chválila (samozrejme len tých svojich obľúbených chválila). Tak som každý raz mala stres aby som nebola medzi vysmiatými, lebo tým sa potom smiala celá trieda. No nemusím hovoriť že doteraz nerada kreslím a som rada ked nemusím dcére nič ja sama predkresliť, aj ked samozrejme s ňou kreslím ale iba to na čo si trúfam 😉 Z pedagogického hľadiska je táto moja bývalá učiteľka totálna nula, robila nám aj iné nie moc pekné veci. Ale zase som sa poučila, kedže aj ja som učiteľka, slúži mi ako bravúrny a skvelý príklad toho ako neučiť a ako demotivovať žiakov. No chvala bohu už táto ženská dávno dávno neučí. 😝

erika26
2. dec 2012

@oliverka kokso tak toto je iná psychopatka, ked takto terorizuje deti už na 1. stupni, normálne neveriacky krútim hlavou a hanbím sa za to, že aj ja som učiteľka. (aj ked toto veru nerobím) Ani sa nečudujem niektorým rodičom že hovoria zlé veci na učiteľov ked sú medzi nami aj takýto psychopati. Na tvojom mieste by som išla aj za riaditeľom, ak nepomohol pohovor s triednou. Ja si veru nikdy nenechám kydať na mojich žiakov a bránim ich, až si niekedy myslím že možno až moc, no čo už. Ale na tvojom mieste by som to nenechala len tak, ty môžeš aj žiadať zmenu učiteľky, napr. od polroku. Držím palce

oliverka
autor
2. dec 2012

@erika26 Ďakujem!
Zjt ideme za riaditeľkou 🙂

danim
2. dec 2012

a potom, ze zvysme im platy... hmmmm.. ale verim, ze takyto zly pristup maju len vynimky... ( cau @erika26 )

ellahop
2. dec 2012

no to je nanajvys divne. co si ta pani ucitelka dokazuje, akoze, ak aj dieta neurobi krasny obrzok, lebo nie vsetky su krasne, hodnoti aj ci dodrzalo technicky postup, vyzdvihne to co bolo dobre, a naopak poradi alebo povie na com by v buducnosi malo dieta zapracovat. urcite nie vyhadzovat vykresy. talent nemaju vsetci a vela veciam aj z vytvarnej vychovy sa da naucit, da sa zdokonalit, ci uz je to technika, vyber farieb, alebo len to, ze niekto sa nauci pouzivat vodove farby, ked sa vykresy odkladaju, tak sa da krasne vidiet ako dieta napreduje. .. takze mojim nazorom je ist za ucitelkou a a za riaditelkou a stazovat sa. ja sama robim v skolskom klube.

jaruska8
2. dec 2012

Presne, takéto unusane nám robia hanbu. 😠

erika26
2. dec 2012

@danim no to sa asi nedá brať globálne a kvôli pár učiteľkám ktoré nemajú správny prístup trestať celé školstvo sa nedá. Len ostáva dúfať, že takých učiteliek ako pozná @oliverka nie je veľa.

@jaruska8 s tým asi nič nenarobíme, v každom povolaní sa nájdu jedinci čo robia hanbu svojmu povolaniu

danim
2. dec 2012

@erika26 plne suhlasim, vsade su jedinci- co kazia meno celej spolocnosti.. a neda sa tomu vyhnut..

gabika85
2. dec 2012

@oliverka Aj to by bolo riesenie, nech vykresy nevyhadzuje, ale da 4 alebo 5. Potom poziadas triedneho alebo riaditela, nech vytvori odbornu komisiu, ktora jej znamky prehodnoti.. ved to je chore, aby za vytvorenu pracu dala take zle znamky, bude si to musiet odovodnit pred dospelymi a nie si riesit svoje problemy pred 8-rocnymi detmi.. 😖

katasa
2. dec 2012

zaujímalo by ma, čo vlastne tá P učiteľka na hodine robí - ja milujem hodiny VV a celé ich prechodím od lavice k lavici a radím deťom - často dokreslím sama, lebo učím v špeciálnej zš -
táto pani učiteľka zjavne VV neznáša a predpokladám, že hodinu presedí s mobilom v ruke, ak je mladšia generácia, popr. prekávičkuje pri stole
ja byť na tvojom mieste, požiadam o otvorenú hodinu, alebo aspoň to, že sa chceš na hodinu ísť pozrieť 🙂

bubbles
2. dec 2012

hodnotit na hodine sa da nielen vysledok, ale aj snaha.. nam to bolo doslova vysvetlene na priklade.. ziak, stvorkar, sa snazi, napr. na matike pocita, vidite jeho aktivitu.. vysledok mu nemusi vyjst, ale mozeme hodnotit jeho snahu aj jednotkou!! takto ziska MOTIVACIU, taku potrebnu vo vyucovani!!! to ucitelkam hadam nemusim vysvetlovat...
@oliverka prosim, napis ako to dopadlo...

bronia13
3. dec 2012

vsak ked sa pozries ako picasso maloval tak by si mu dala tak isto prinajlepsom 4 no nie 😉 kazde dieta ma iny talen ale skusa to no nie? ja nakreslit nieco????? tak to asi 10 rocne dieta dokaze lepsie ako ja 🙂 ale v skole som sa vzdy snazila len mi to skratka neslo, ta ucitelka je padnuta na hlavu... a davat 4 a 5 detom zato ze nevedia malovat? ved kazdy mame talent na nieco ine no nie???

ellahop
3. dec 2012

@katasa presne aj nad tym som rozmyslala, ze ved ucitelka na vytvarnej musi byt detom prikladom, chodi, inspiruje, pomaha, ak to dieta potrebuje,, nie ale za kazdu cenu...

oliverka
autor
3. dec 2012

Ako sme dnes dopadli 🙂
Riaditeľka bola veľmi ústretová, vypočula nás, súhlasne kývala hlavou. Poďakovala za informovanie a bude to riešiť. V prvom rade pôjde na neohlásenú hospitáciu a dá priestor na vyjadrenie aj učiteľke. Nebude však hovoriť, že sa niekto konkrétny sťažoval, ale skôr to predostrie ako celkovú situáciu v triede. Na margo vyjadrenia detí povedala, že ona by im verila, lebo v tomto veku zvyknú pravdivo reprodukovať, čo kto povedal, urobil...
V tejto chvíli som spokojná, uvidíme, čo sa bude diať 🙂
Ďakujem všetkým za reakcie a názory.

andrejka1983
3. dec 2012

určite to bolo maximálne zle vyjadrenie tej učitelky !!!........učim VV rozne vekove kategorie...a zvlašt maličke deti su pyšne na každy svoj výtvor hoc nie je moc vydarený 🙂 doležite je s detmi pracovat počas celých dvoch hodin a nielen sediet za katedrou, ja zvyknem neustal chodit pomedzi nich a vezmem ich ručku so štetcom a spolu malujeme, ukazujem im aka farba sa ku ktorej hodi, ktoru s ktorou zmiešať a tak....a oni sa tešia že im pani učitelka pomohla 🙂 jasne že niektore výkresy su krajšie ako druhé, ved je to o TALENTE a ten u nikoho nevyčarujem ak ho raz nemá, ale treba ho ibamilo povzbudiť že dneska ti to až tak nevyšlo ale nabuduce sa ti to isto podari:-ň alebo ja zvyknem všetky výkresy v triede na nástenku su tam do dalšj hodiny a tak to obmienam🙂 alebo im vymýšlam rozne vytvarne súťaž a najkrajšie vykresi odmenim ( bud im kupim omalovanky, alebo ceruzky ) a taktoich motivujem.....je toho strááášne vela čo sa dá s detmi na VV robiť a vyrobiť 😉

oliverka
autor
10. dec 2012

Naša "kauza" s učiteľkou Vv má svoje pokračovanie:
Dnes ráno prišla za dcérou do triedy a vyžiadala si jej žiacku knižku so slovami, že si "predvoláva" jej rodičov. A nezabudla dodala, že kým všetci budú mať z výtvarnej 1, naša ako jediná dostane 2-ku.

V žiackej sme si prečítali:
"10. 12. 2012"
Predvolávam si Vás do školy zajtra o 7,30 do ... triedy ohľadom incidentu na výtvarnej výchove.
Termín: 11. 12. o 7,30 h"

No čo na to poviete?

danim
10. dec 2012

@oliverka to nie je ucitelka, ale jedna zakomplexovana hlupana, ktora v ucitelskom kolektive nema co hladat...na to sa neda povedat nic viac.. 😠

inkinka
16. dec 2012

@oliverka no čo, ako ste dopadli na výsluchu? 😉
Štylizácia v štýle "predvolávam", "incident", presný termín atd. dáva mnohé tušiť...to je veeeľmi tvrdý oriešok 😒

oliverka
autor
16. dec 2012

@inkinka Dopadli sme veľmi dobre. Pani učiteľka vôbec nebola tvrdý oriešok, skôr len vyhoretá... Čo samozrejme nie je bohviečo, ale ani sme nemuseli bojovať, znemožnila sa sama tým, čo rozprávala... Každému to bolo jasné... Mala som pripravené aj ťažšie odborné kalibre o ŠVP, ale nebolo treba. Pani učiteľka sama navrhla, že sa malej v triede ospravedlní, čo aj pred celou triedou urobila, povedala im, že bola nahnevaná neprávom a výtvarná už bude iná.