Učiteľka - rasistka

noemikatka
2. sep 2023

Ahojte co by ste si mysleli o triednej učiteľke ak mate dieťa tmave a ona celej triede povie nechovajte sa ako cigani🤬🤬🤬 jasnacka ze v pondelok idem s dcerou do školy a aj sa jej to spýtam ako takto môže deti učiť rasizmus dcérka je vtej škole triede nova a jedina romka v triede kamatou este nemá je zo školy chuderka vystresovana a stiahnutá do seba velmi ma to trapi ze cely den v škole sa nema skym hrať rozpravat a este do toho aby sa vyjadrovala učiteľka takto prednou🤬🤬🤬🤬 taka som stoho nervózna ze nakradcej by som ju pod krk chytila len aby moje dieťa netrpelo povedala mi to tak ze jej to z ust vyskocilo a keď som povedala ze sa snou pôjdem porozprávať tak ona nato ze niee nechod 🥺🥺🥺 este sa aj boji ze k nej učiteľka zmení spravanie

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
noemikatka
autor
2. sep 2023

@monsterablue citate co pisem do teraz som otom nevedela dcérke to vyletelo z úst tak som sa to dozvedela ze to v triede hovori!

esmey
2. sep 2023

@noemikatka povedať pravdu je rasizmus?

colsami
2. sep 2023

Nemyslim ze to je rasizmus, bohuzial je to v istej forme "zauzivana fraza". Som si ista ze ucitelka to nemysli tak, ako si to Ty vzala, voci dcerke.

Je to neprijemne ak je tmavsia, ucitelku na to upozorni, ale nie s takou nenavistou ako pises tento prispevok.

noemikatka
autor
2. sep 2023

@esmey aku pravdu?

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
noemikatka
autor
2. sep 2023

@esmey to akože chcete povedat ze romovia všade kricia? Preto treba 9r dieťa urazat a huckat deti v triede proti ciganom ? A ano su romovia co sa su v osadach a tych nemam sama tiez rada lebo kvoli nim nas hadzu do jedneho vreca ale učiteľka toto nema pravo robit a navadzat deti proti ciganom!!!

beata_k
2. sep 2023

@noemikatka Romovia to sami o sebe tvrdia. Cigani su u nich negramotni. Oni su romovia.

noemikatka
autor
2. sep 2023

@monsterablue jasne ze ai pamätá rozprávala som sa snou a nespomenula to len jeden raz zakaždým ked deti kricia povie toto!☝️

noemikatka
autor
2. sep 2023

@colsami ak by to tak nemyslela tak by to nespominala v triede zakaždým ked si hlučný!! A dcérka sa zle cíti lebo vidim ze deti v triede nanu kukaj ako na ciganku a cigani su zly toto ich uci učiteľka tym ze taketo nieco vypustí z úst

domkakvet
2. sep 2023

@noemikatka tiez si myslim, ze to nie je rasizmus, ale zauzicana fraza, poznam viac ludi, co taketo nieco alebo tomu podobne povedia a pri tom rasisti urcite niesu a do konca prave naopak aj bojuju proti diskriminacii, cize ked to niekto povie neznamena, ze Romov hadze do jedneho vreca, len si to proste neuvedomi v ten dany moment, chapem, ze je to neprijemne, ale myslim si, ze sa treba od toho odosobnit, vysvetli dcerke, ze Romovia su ti slusni a cigani su taki aj medzi bielimi su taki a taki, alebo nejakym sposobom a tiez jej povec ze je dolezite aby ti to povedala hned, lebo potom sa to uz riesit neda, ak by sa to opakovalo treba slusne pani ucitelke povedat, ze zrejme si to neuvedomila, ale zle sa to pocuva.

anabel2341
2. sep 2023

@noemikatka som tiež romka, žial tieto veci sa tažko riešia treba dcerke vysvetliť ako to je dnešnom svete a žiaľ sa s tym bude stretavať dost často a že dcerka je na tolko rozumna že si to nebude všimat a vypusti to s hlavy von a že taketo veci sa neriešia hadkou ale slušnym spravanim a tym dokaže že aj ked je romka je so sebou vyrovnana a rasista je pod jej uroveň
bohužial s tym sa stretne aj v dospelom v živote ja som v školke bola tiež sudena a plakala som a teraz si to nevšimam mne oni jest nedavaju a za mna do roboty chodit nebudu takže tak je mi luto vašej dcerky žial kazdy rom si stym raz prejde a furt budu okolo nas taky ludia len je na nas ako sa stym vyrovname či ukazem im ze som na tolko inteligentna a odidem alebo im ukazem ze som na tej istej urovni ako oni a budem to riesit hadkami a bitkami
Dcerke vela stastia v škole ak bude treba zmenit školu

simona20201309
2. sep 2023

@noemikatka dcérka je v tej triede nová ROK?
a o čom by si ešte chcela diskutovať a rozvirit tému?
Akú zalozis dnes ďalšiu tému? ,,Učiteľka kázala deťom prinies kavu"?
Alebo co si ešte dnes vymyslis??

btus
2. sep 2023

mám známych a aj kamarátov - cigáňov,, sami o sebe povedali, že hovoriť Róm je ako keby sme sa mi oslovovali nárečí. Sú to slušný ľudia. Ale poznám cigáňov ( a napíšem, že cigáň), ktorí nepracujú, po slovensky ani poriadne nevedia, nemajú hygienické návyky, kradnú.... (mala som tú možnosť vidieť priamo v akcii v Lidli v Lubovni). Myslím si, že učiteľka to mienila v dobrom a nenarážala na vašu dcéru. Napr naša naj suseda bola Rómka. Kamarátka má za muža Róma. Vo všeobecnosti sa vraví, že sa správa niekto ako cigáň, ale isto učiteľka to nemienila rasisticky a ani nepodnecuje k rasizmu. A dieťaťu treba vysvetliť, že keď sa povie cigáň, tak sa tým myslí Róm.

tanyag
2. sep 2023

Vieš, čo je horšie?
Na ihrisku je rodina rómov....slušná rodina...ale oni sami deti strašia s cigánmi...Ak deti nepočúvajú, tak im povedia, že prídu cigáni a vezmu ich...Toto nepochopím zase ja...veď síce dieťa je malé (2r. a 3r.), ale časom si uvedomia, že aj oni sú rómovia a ako im to potom rodičia vysvetlia?
Alebo povedia deťom, nech sa nesprávajú ako cigáni, nech nekričia ako cigáni...
Takže róm zhadzuje róma...tak ako je to aj medzi bielymi, čiernymi, žltými a fialovými.

@autorka Toto si mala riešiť ešte počas školského roka, to, že ti to povedala dcéra teraz môže byť aj preto, že sa jej do školy ísť nechce. Ak to chceš riešiť, tak pekne v pondelok choď do školy, ale najprv si ukľudní emócie, správaj sa slušne a slušne sa pani učiteľky opýtaj, či je pravda, že používa takéto slovné spojenie a ak to je pravda tak opakujem SLUŠNE ju požiadaj, aby sa tomu vyhla, pretože to negatívne vplýva na tvoju dcéru. Ak by sa to opakovalo, rieš to s riaditeľom školy. A opakujem...SLUŠNE, BEZ ZBYTOČNÝCH EMÓCII.

bubuzu
2. sep 2023

Je mi ľúto, že si ešte aj tu musíš obhajovať a vysvetľovať natvrdlým ženám, čo je a čo nie je rasizmus. Mrzí ma, čo tvoja dcérka zažíva a určite choď a na učiteľku sa sťažuj, ona, čo má dávať deťom pozitívny príklad do života vypustí takéto niečo z úst. Sťažuj sa kľudne rovno jej nadriadeným, naozaj to treba robiť, inak sa nič nezmení a tieto predsudky tu budú stále. Je to hrozné, držím vám palce. Stoj si za svojím dieťaťom.

abbey1
2. sep 2023

@noemikatka Čo ak by si skúsila ísť za učiteľkou v kľude a v kľude jej vysvetlila, že to čo hovorí, i keď myslím, že nie so zlým úmyslom a určite nie rasisticky, môžu niektoré deti, vrátane tvojej dcéry, vnímať zle. Úplne normálne sa s ňou skús porozprávať a vysvetliť jej pocity tvojej dcéry a tvoje.
Čestne priznávam, že počas môjho prvého šk.r. som mala podobný zážitok na školskom dvore počas môjho dozoru. Skupinka chlapcov Rómov sa správala naozaj zle, povedala by som, že išlo až o siksni. Nereagovali na slušné upozornenie a tak som už nahnevane skrinka niečo s ciganmi. V prvom okamihu som myslela, že mi jeden zo skupinky, asi 90 kg mladík, jednu struhne. Napodiv stiahli sa a skúsili sme sa normálne porozprávať. Roky rokúce má zvykli následne zdraviť už z diaľky. A nie, nemyslela som to ako rasistickú urážku.
Naozaj myslím, že situácii u vás môže pomôcť kľudný pohovor s učiteľkou.

elizabeth88
2. sep 2023

@noemikatka fuu...no...určite by sa mala zamyslieť učiteľka.Ze tam má v triede jedno rómske dievčatko.Ze ju to môže zamrziet a znižovať sebavedomie atd.Nemala asi učiteľka záujem osočovať etnickú skupinu,ale toto by sa malo stať raz.Viackrat by si na to mala dať pozor.

noemikatka
autor
2. sep 2023

@anabel2341 dakujem ano takto som jej to aj vysvetlila a pekne povedala ze sa jej to opytam a ze si neprajem aby take nieco hovorila v triede kde romku ma apson kebyze rozumne povie nechovajte sa ako romovia ale tak skaredo povie nepochovajte sa ako cigani no proste rozum nechala doma keď toto povedala!!!! A ano mi romovia sme slušny nase deti chodia čisto oblecene ciste učiteľka by sa nad sebou mala zamyslieť

noemikatka
autor
2. sep 2023

@elizabeth88 presne dcérka sa mi priznala ze nie jedej krát ti povedala porozpravam sa snou a keď mi dcérka povie ze sa to opakuje budem ti riešiť z riaditeľkou! Len sa bojim ze dcérka mi od strachu ani nepovie co sa v triede robí lebo aj teraz ma strach stoho ze sa idem otom ROZPRÁVAŤ Z UČITEĽKOU boji sa toho ako sa zachova ze mi to povedala

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
noemikatka
autor
2. sep 2023

@bubuzu dakujem kazda matka si celý život bude stat za svojím dieťaťom ja len hlavne chcem aby dcérka vedela ze nech sa deje cokolvek nedovolím aby trpela je to prenu ťažké v škole bola 4mes kvoli stahovaniu a kazdy deň mi vravela ze tam nechce byť ze sa jej tam nepaci a ze nema kamarátov už len to je prenu ťažké a nedovolím aby jej to učiteľka ešte zhoršovala

anabel2341
2. sep 2023

@noemikatka my sme na strednej škole boli dve romky takže chapem ťa zamrzi to človeka a zrazu sa citi sam hlavne male dievčatko oboznamiť učitelku aby sa držala takych fraz že vieš že to nemysli zle ale že tvoja dcera sa citi potom medzi nimi ina a odhodena a že ked sa to bude opakovat pojdeš za riaditelom že vieš ze take veci sa bežne hovoria ale do školy to nepatri :D

Inak trošku od veci ale ja si pametam 4. Ročniku na zakladnej ked sme sa museli postavit ked prisla ucitelka a ziak mal vo vreckach ruky mu povedala že prečo stoji ako gadžo 😂 to su tie zastarale frazy ktore sice urazia ale dotyčny si to neuvedomi

noemikatka
autor
2. sep 2023

@monsterablue nie zomna!! Ma strach z ucitelky ze co bude ak jej ja poviem ze ona mi povedala co učiteľka rozprava v triede ved logika!!!🤦‍♀️

elizabeth88
2. sep 2023

@noemikatka je prirodzené,že ma dcérka obavy,ako to zmení správanie učiteľky voči nej.Neviem,či je lepšie tam ísť alebo neísť.V tomto neviem poradiť.Najlepšie by bolo,keby s tým prestala sama.Drzim veľmi palce,nech to dopadne dobre bez konfliktov a zlých pocitov.

nikpa
2. sep 2023

o tom, či je to rasizmus alebo nie by sme sa tu mohli dohadovať ešte dlho. Ale bolo to absolútne nevhodné a primitívne od učiteľky, bez ohľadu na to, či má v triede rómov alebo nie. Ako sa mohlo to malé dievča v tej chvíli cítiť?! Ja by som jej tiež išla dohovoriť ako sa má vyjadrovať pred triedou plnou detí. A je dosť smutné, že dospelé ženy sa tu idú oháňať, že sa vlastne nič nestalo. Zaujímalo by ma, či by rovnako hovorili keby sa jednalo o ich dieťa...
@noemikatka

noemikatka
autor
2. sep 2023

@nikpa presne toto si kladiem ja kazda jedna mamina kebyze vie ze jej dieta sa citi urazene zranene a hlavne pred detmi by to riešili !!

bororka
2. sep 2023

@noemikatka ahoj, nie som rómka ale tiež mám priateľov romov a aj môj exmanžel bol róm.
Je to smutné, čo sa malej stalo a ja by som sa určite s učiteľkou porozprávala. Neviem ako inak by mohli ľudia prestať používať podobné frázy, keby si neboli vedomí toho, že ich používajú.
Pekne, slušne na úrovni jej povedz, že si o nej nemyslíš, že je rasistka, ale, že by si ocenila keby pomohla tvojej dcére zapadnúť do kolektívu a nie poukazovala, aj keď nie vedome na rozdiely.
Vždy vieš zakročiť aj viac a vyššie, ale možno si ozaj nie je vedomá toho, že to používa.
Ak chceš vidieť zmenu, žiaľ, musíš byť príkladom slušnosti.
Držím ti palce

noemikatka
autor
2. sep 2023

@elizabeth88 no to pochybujem ze ona prestane stým sama keď dcérka tam stravila zatial len 4mes a spomenula to skoroe Každý deň tak mi to povedala dcérka keď som sa snou otom rozpravala chúďatko moje 4mes a nič mi nepovedala nenechám to bez povšimnutia!!

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz