Ubytovanie Ukrajincov - so zmluvou či bez

lili177
25. jún 2024

dobry den, byt sme kupili akurat ked zacal konflikt na ukrajine, od vtedy ho prenajimame ukrajincom, mame dve setry kazda ma dieta, jednej ostava prispevok statu druhej nie, cize 300e bude mat jedna od statu, doplatok cca150 neviem ako, nikdy sme neprenajimali, uz som bola na danovom no odradilo ma ze musim si robit danove typ B aj ja aj manzel, z tych 150e ak by sme odratali energie tak dan by sme platili nizku, kludne by som ju statu odviedla len to danove ma odradza, dalsie komplikacie,uvazujem ze s tou druhou neuzavriem ziadnu zmluvu a budem sa tvarit ze neviem ze tam su...a peniaze by mi davali na ruku, alebo mozno ani nedavali...ake rizika mi hrozia?dakujem za pomoc

katkaseiner
25. jún 2024

ked ta niekto uda ze prenajimas na cierno, tak je mozne ze ti pride danova kontrola... Nechapem co presne ta odradza... zato sa oplati dvom robit danove na byt, pretoze obaja mate 500E nezdanitelnu polozku... a len z ostatneho platite dan. Danove priznanie si das urobit niekde mimo a hotovo...

zuzikak
25. jún 2024

Nikdy ale ozaj nikdy nerob veci bez zmluvy len preto, ze ta nieco odradza alebo si leniva urobit papierovacky raz za rok. Neverim, zeby aj oni boli take hlupe a byvali by u teba bez riadnej zmluvy. Ved ich mozes zo dna na den vykopnut a este ich aj obvinit ze obyvaju tvoj majetok bez povolenia. Ak nemas prijem do urcitej hodnoty tak danove ani priznavat nemusis. Alebo das v nulovej hodnote. (to neviem presne v akej hodnote to je - treba si zistit). Dalsie riziko mas - co ak ti precerpaju energie a zmiznu....Ved oni sa na cudzineckej policii musia hlasit, kde byvaju. Ved sa o nich vie. Ak mas 1 zmluvu, kludne daj aj druhu sestru do rovnakej zmluvy. Len 2 najomci v 1 byte - ziadna komplikacia.

lili177
autor
25. jún 2024

ide o to ze ony u nas su rok a za ten cas sme mali vysoky prijem na ne, takze byt je stary nemaju tam velmi co znicit, energie viem kontrolovat priebezne a doplatit z toho co sme na ne vzali za ten rok naviac, ona sama navrhla ze moze byt bez zmluvy, akoze neviem ze tam su...ale pozeram ze ak by sme od nich brali do 500e rocne, tak by sa nemuselo robit danove, ale zase odpad by trebalo platit co je 200e...

zuzanaete
25. jún 2024

Dakove priznanie nie je jadrova fyzika. Na stranke financnej spravy najdes dobre popisy a priklady. K dispozicii je online formular, kde ta system upozornuje, ktore policko treba vyplnit. Teraz je mozno vsetko ok, ale nemusi to tak byt o rok. Mat veci na papieri je istota pre vsetkych.

eva8
25. jún 2024

@lili177 a nemozes upravit tu jednu zmluvu ktoru mas tak, ze zahrnies k nej aj druhu sestru a zvysij najom? Bude to pod "Dodatok ku zmluve".
A do danoveho udas len zvyseny prijem

maciatkolulu
25. jún 2024

A ostatný neplatia,či ako? Ja ako sused takýchto ľudí ťa natriem hneď. Veď snáď nežijú na samote v rozbúrenej chajde bez spoločných priestorov.... Veď chces vedome odrbavat.

katkaseiner
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katkaseiner
25. jún 2024

@lili177 len nezabudni ze od datumu zmluvy treba mat aj DIČ. My sme si ho vybavovali cca po 3 tyzdnoch od začiatku zmluvy a este aj pokutu sme schytali obaja lebo tam mas zakonnu lehotu dokedy si treba podat ziadost o DIČ. Samozrejme dane by som platila uplne od začiatku, ale aj tak nas pokuta neminula lebo sme preflakli lehotu o par dni (asi 10-11) a aj to hlavne kvoli pandemii

maciatkolulu
25. jún 2024

Pardon,nechceš vedome odrbavat,ty tak s rozkošou už robíš. Takže bacha. Keď sa ti to narata. Tak nie,že prihlásia,zvýšia nájom jedna radosť. Ako vidím poctivosť sa nenosí. A to,že niekto z cudzieho štátu býva,ale by býval na čierno,to je ako možné? Poistenie,práca,nikde netreba hlásiť pobyt. To sa proste príde a mirnix dirnix sa býva? A potom sa skrinka,že sa šíria choroby,napríklad. Predpokladám,že netušis ako sú zaočkované deti dotyčných dám.

lili177
autor
25. jún 2024

@katkaseiner BOLA SOM NA DANOVOM A ZE KED ZACNEME 1JULA TAK DO 20AUG TREBA POZIADAT O DIC,ASI SA ZMENILO NIECO ODVTEDY

katkaseiner
25. jún 2024

@lili177 neviem presne lehoty... viem ze su dane v zakone..
len teda pises ze byt ste kupili a uz ho prenajimate.... zato som pisala o tej pokute...

abab
25. jún 2024

Ak ale budes prenajímať byt, asi sa ti bude tá suma čo dostaneš (a dostala si tento rok) od štátu už zarátavať do prijmu podliehajúceho dani tiež, myslím. Ale neviem, či by bol problém dať im byt do užívania bezplatne všetkým na tento rok, ak by vám nechýbali peniaze a budúci rok už poriešiť aj daňové priznanie. Doteraz si totiž neprenajímala, ale poskytovala ubytovanie bezplatne.

lili177
autor
25. jún 2024

@abab DAKUJEM ZA NAZOR, POKILA VIEM PENIAZE OD STATU NA NICH SA NEZDANOVALI, A NECAKAM ZE BY SA TO MALO MENIT, NAPAD NECHAT ICH BYVAT BEZPLATNE NIE JE ZLY, ROZMYSLAM CI BY SOM ICH MOHLA NECHAT NA ZMLUVE AJ KED NA NICH NEDOSTANEM PENIAZE, CI PRE NICH UROBIT DRUHU TAKU ISTU, CI INU...VELKA VDAKA VSETKYM

abab
25. jún 2024

@lili177 Pozor, peniaze sa nezdaňovali, ak si byt bežne neprenajímala, pozri si usmernenie. Ale ak by si už teraz aj prenajímala, asi by to zdaneniu podliehalo. Tiež by som rada toto vedieť. Lebo ako si budeš uplatňovať pri dani náklady na vodu a energie na tých čo sú v prenájme a zároveň vyjmeš z nákladov to, čo spotrebujú tí čo bývajú bezplatne? Mohol by to niekto vysvetliť polopate. Mne z toho vychádza aspoň na tento rok ich nechať bezplatne, ak aspoň náklady na energie pokryje štát.

jozko_z_lesa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lili177
autor
25. jún 2024

@abab tak toto by zaujimalo aj mna...predtym sme neprenajimali, nic sme zatial nezdanovali, rozmyslam ich vsetkych nechat na takej zmkuve ako boli aj predtym ...no uvidim, a tie vydavky mozno polovicu by som mala ako naklady ziadat

petronela1985
25. jún 2024

@lili177 podnety na FS chodia bežne a áno, aj tie týkajúce sa dane z prenájmu nehnuteľností. Nestojí to za to. Keď ťa dodania aj 5 rokov spätne, tak si budeš hlavu trieskať. Lebo áno, dodania.