Technika umývania okien

nika_val
3. dec 2020

Dobrý večer, prosím o radu skúsenejšie ženy.
Momentálne bývam v podnajme a už pol roka sa snažím nájsť vhodnú techniku na umývanie okien.
Netuším aký typ okien tu na dome máme (v každej izbe sú veľké francúzske okná ale typ skla neviem) no ja ich neviem poriadne umyť. Vždy mi na nich zostane akoby mastný film :/ a to som skúšala umývať priamo s okenou a hubkou a následne vyleštiť, používať gumovú stierku, aj vysávač na okná. Nič. Stále zostávali také fľaky ako keď idete s autom do umývarky a voda steká po navoskovanom aute dolu.
Prosím poraďte mi nuečo ako pekne umyvať a vyleštiť okná :/

andreatytler
3. dec 2020

@nika_val Zavolaj maitelovi bytu a opytaj sa na to. Je mozne ze ma na oknach ochranny povlak, ktory ty mozes narusit tym lestenim a este budes mat problem.

ela_79
3. dec 2020

@nika_val vyzerá to ako samolestiaci clin a stierku, ak nim bolo umete tak hocičo iné na to dáš a budeš lestit handrou bude to vyzerať zle. Bud dáš clin a stierku alebo najst spôsob ako sa ho zbaviť. Ja si ho na vonkajších oknach chválim lebo aj kvapky vody lepšie stekajú ale na vnútorné by som ho nechcela . Ale môže to byť aj niečo iné ako písala @andreatytler

nika_val
autor
3. dec 2020

@andreatytler nie na oknách nie je žiadna ochranna vrstva pýtala som sa pani majiteľky aj na to čo používala ona a vraj bežne dostupné prostriedky na okná (nevedala mi už povedať presnú značku)

nika_val
autor
3. dec 2020

@ela_79 ja chcem iba pekne vyleštiť okná aby tam neboli žiadne čmuhy :/

lintu
3. dec 2020

Tu sa pripnem. Radím, čo najmenej experimentovať. Raz tu baby radili umyť okná pre lesk vodou s kypriacim práškom či kukuričným škrobom. Vraj babka tak robieva. Tak som tento super nápad skúsila. V živote som nemala také zagebrané okná. Ani dole to nešlo 😂 😂 😵

nika_val
autor
3. dec 2020

@lintu počula som už o tom a chcela som to aj skúsiť 😃 no povedala som si že sa skúsim ešte spýtať na nejaké iné rady. Takže som rada že som tak spravila a nekúsila to teda 🙈😄

kp7333
3. dec 2020

@nika_val ja umyvam okna teplou vodou s trochou saponatu a potom skla este prejdem cistou vodou a stierkou a dosucha utriem papierovou utierkou.

weronka31
3. dec 2020

@nika_val vyskusaj takto: najprv umyt okna klasickou jarou na riady od najvacsej spiny, nelestit nic. Potom do cistej vody nalej trochu octu a cistou handrou poumyvaj znova. Zotri stierkou, popripade dolesti s kuchunskou utierkou.
Ja takto umyvam stale a krasne sa lesknu, ziadne smuhy.

fedka333
3. dec 2020

@nika_val ja umývam jarkovou vodou, potom suchou handrou vysušiť, a nakoniec vylestim okenou a kuch. Utierkou.... A nikdy neumyvam okná keď svieti slnko vtedy rýchlo schne a ostávajú čmuhy

slavia213
3. dec 2020

Teplá voda s octom nechat uschnúť a potom ešte raz s okenou a papierovou utierkou

25daniela
3. dec 2020

Ja umývam ako písali predtým, saponátovou vodou, u mňa jar. Potom preleštím s klin window ale so švédskou utierkou. Výsledok - okna stále ako nové.

dievca
3. dec 2020

Moja skúsenosť je najprv umyť okná jarovou vodou švédskou utierkou a potom handrickou z DM na okná,ktorú namočím a vyžmýkam v horúcej vode.Tiež som umývala všeličím,ale toto sa osvedčilo.

gigi87
3. dec 2020

Neumyvam jarou, lebo zbytocne napeni cele sklo, vodu, handry,a je primarne urcena na odmastovanie.. Pouzivam cistiaci prostriedok Ajax, alebo sanytol na povrchy a podlahy, tym okno umyjem, zotrem stierkou, potom uz len cistou vodou oplachnem a vodu zotriem stierkou- to uz su ciste a bez smuh👍 po krajoch a niekde v strede kde zostane voda zo stierania utriem papierovymi utierkami, a pripadne zaschnute zabudnute stekance vody dolestim papierovou utierkou a pripravkom Frosh Spiritus-zeleny- to je uplna topka na leštenie 🙏

nika_val
autor
3. dec 2020

Ďakujem všetkým za rady určite vyskúšam tú jarovú vodu a aj ocot 🙂 ďakujeeem 😊

jarmila2010
3. dec 2020

pouzivam svedske utierky na sklo..zaklad je,neprat ich v avivazi..ten vytvara mastny film..1x umyjem najhrubsiu spinu teplou jarovou vodou ...druhyx cistou teplou a suchou dolestim..je to rychle a ziadne smuhy nezostavaju

majloo
3. dec 2020

@nika_val ja ak je hrubá špina, umyjem vodou s nejakým saponatom, ale keď uz je okno čisté bez prachu a špiny, tak zoberiem obyčajnú utierku na okná z mikrovlakna, a len teplou vodou namocim, vyzmykam a umyjem sklo. Vyschne to do leskla bez smuh. Keď tak nad tým premýšľam, tu handričkou mam už 9 rokov a stále jej nič nie je, keď treba vyperiem s jadrovým mydlom. A keďže to ide úplne raz dva, tak aj často to umývam okná, lebo to zaberie malo času.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kukulienka999
3. dec 2020

Aj ja pridávam ocot do vody, zmakci pekne špinu. Aaaaa Nesmieš mat pri umývaní okien priame slnko, neviem preco, ale je to tak. Ja ešte keď umyjem okna, vždy ako poslednykrok 2-3 krat sttieknem clin a vylestim kuchynskou papierovou utierkou. Žiadne šmuhy 😊

babydesire
3. dec 2020

@nika_val to sa ti nepodari,,tieto plastaky su katastrofa,,riesim to uz roky a stale mam olejove a mastne skvrny.,,okena aj ine som skusala, cista voda, s octom, s citronom, so skrobom, umyt,zotriet vylestit,za svetla aj za tmy..a vzdy rovnako...kaslem nato,stve ma to ale co uz. Nasi mi k narodkam v lete dali karcher elektricku stierku na okna, nezbavi ma sice uplne tychto skvrn ale aspon mam okna rychlejsie umyte a ruky este pouzitelne.

nikiki29
3. dec 2020

Ja umývam vysávačom na okná Kärcher, neleštím a sú pekné 😊 a tiež dávam trochu jari do vody

nika_val
autor
4. dec 2020

@babydesire no veď ja som už tiež skúšala všeličo a nič nepomohlo. Podľa mňa je to taky druh skla, možno niečím natrety na ochranu (aj keď majiteľka o ničom nevie)
Ja skúsim ešte tú jar s octom + vysávač a uvidím
Ale ďakujem za všetky rady 🙂

lintu
4. dec 2020

@nika_val nemáš zač 😅 ale možno je za tým len nejaký špeciálny alchymistický postup, potreba vlastniť sklá z minulého storočia a naozaj to funguje aj takto 😂 😅

baby, čo máte proti priamemu slnku? 😲 áno, na skle ostávajú zaschnuté kvapky, ale tie predsa nie je problém zotrieť handrou... mňa od toho odrádza skôr tá kombinácia slnko-sklo-oči

nika_val
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela_79
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela_79
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela_79
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marca12
4. dec 2020

Skus octom ani ho neried s vodou len cistym octom.

nika_val
autor
4. dec 2020

Tak misia okna v ramci moznosti splnená 😀 zopakovala som si slovnu zasobu nadavok, utvrdila sa v tom ze neznasam umyvanie okien ale okna su ciste 🙂
Nakoniec pomohla voda+saponat+ocot+handrička+papierove utietky a niekedy aj stierka
Až na pár okien ktoré sa nedajú otvoriť (iba na vetračku) a zvonku maju pevnu sieťku 🤷‍♀️ takze neviem ako nad tym vyrobca rozmyslal 😆

ajko2011
4. dec 2020

Ja umývam okná len s clinom a kuchynskými utierkami. 🙂

tykat
29. sep 2021

@nika_val asi neskoro ale...raz davni mi ktosi poradil vlaznu vodu a trocha samponu, hocijaky. Umyjem, utriem a ani jedna smuha. 👍