Tablet alebo mobil pre puberťáka

drmouse
19. feb 2014

Milé maminky, zaujímal by ma Váš názor, čo je lepšie kúpiť chlapcovi v období puberty. Aby som v skratke objasnila situáciu 🙂 Brat má dvoch synov, jeden bude mať 14 a ten druhý má 10. Obaja majú vlastný stolný PC, notebook aj mobil. A teraz nastáva tá dilema, lebo brat sa nevie rozhodnúť, či má tomu staršiemu kúpiť dotykový mobil alebo tablet. A keď kúpi jednému, onedlho bude musieť kúpiť aj tomu druhému. Čo by ste Vy urobili? Čo je lepšie kúpiť, mobil alebo tablet alebo by ste nekúpili nič? 😀

nikawero12
19. feb 2014

@drmouse veď nech sa brat opýta svojho syna, čo chce. A záleží tiež na tom, načo sa bude to nové zariadenie používať.

drmouse
autor
19. feb 2014

@nikawero12 Už sa ho pýtal a odpoveď bola, že on chce jedno aj druhé. Popritom sa veľmi zle učí, teraz je v 8. ročníku a známky na polročnom vysvedčení boli také, že sa čudujem, že neprepadol už na polrok 😒 Napriek tomu mu chce brat niečo kúpiť. Používať sa to bude na 100% najmä na hry a surfovanie.

anatalia77
19. feb 2014

@drmouse ak ma take chabe skolske vysledky,tak ja by som mu kupila -doucovanie-

janinah
19. feb 2014

@drmouse jasné,kúpiť oboje,,nech ešte viac sedí pri pc a ešte menej pri učebniciach 😒

zabiatko25
19. feb 2014

@anatalia77 pekne si napisala 😀 akurat ja som chcela napisat, ze za take znamky by som mu teda nekupila nic...mozno akurat zakazala hry na pc a sledovala, ci sa uci 😀

vefi89
19. feb 2014

môj puberťák by chytil akurát po papule a po zadku 🙄

nikawero12
19. feb 2014

@drmouse ak na hry a surfovanie, tak ja by som kúpila skôr tablet.....ale keď píšeš, že sa mladý neučí, tak by som mu nekúpila nič.

drmouse
autor
19. feb 2014

Môj osobný názor je tiež taký, že by som mu nič nekúpila, lebo si to nezaslúži. ALE... je tu problém v tom učení, že mu v prvej triede diagnostikovali dyslexiu. V tom by nebol až taký problém, ale malý to začal využívať, že jemu učenie nejde, popritom sa s ním brat každý deň učí. Lenže ako donútiť "pubertiaka" učiť sa. Tvári sa, že sa učí, popritom vidíte, ako pozerá do steny a nechce sa mu. Na blbosti ho je 😀 Minule ma skoro šľak trafil, on ako dyslektik dostal 1 z básničky dlhej na A4, a keď mi bracho povedal, že sa ju naučil za 10 minút, nechápala som. Tak isto, ako má samé jednotky z chémie a fyziky. Na tie predmety sa ani neučí, ale ostatné predmety totálne fláka, nosí 3, 4 a 5 ☹

nikawero12
19. feb 2014

@drmouse a vieš prečo má jednotky z chémie a fyziky?/ a predpokladám, že aj matika mu ide slušne/ - preto, lebo tieto predmety sú založené na logike, takže aj žiak čo sa ich doma neučí, v škole vie logicky prísť na určité správne odpovede....naopak, niektoré predmety ako dejepis, zemepis, jazyky vyžadujú, aby si žiak sadol doma na riť, sústredil sa na to, čo sa má naučiť a učeniu venoval čas - a práve to sa pubertiakom nechce....takže problém nie je ani tak v dyslexii, ako skôr v lenivosti a nesústredení sa!

drmouse
autor
19. feb 2014

@nikawero12 Z matiky mal 4 😒 Fyzika a chémia mu ide, lebo ho to baví a robia tam pokusy. Aspoň to on tvrdí. Brat bol zlatý, že aj by som mu kúpil chemickú sadu, ale nenechám si vyhodil dom do vzduchu 😀 Podľa mňa je pes zakopaný v tom, že veľa času trávia u starých rodičov, ktorí im všetko dovolia. Odsťahovali sa od nich len pred 2 rokmi, tzn. aj keď dostal jeden alebo druhý trest, babka alebo dedko to povolil, čo je tá najväčšia chyba.

nikawero12
19. feb 2014

@drmouse to je fajn, že aspoň niečo ho baví, ale ja na mieste tvojho brata by som mu nič nekúpila, kým by si neopravil známky.

drmouse
autor
19. feb 2014

@nikawero12 Nič na neho neplatí, brat sa bojí už čokoľvek mu povedať, nakoľko sme prednedávnom zažili, že zdrhol zo školy, kde povedal, že sa ide zabiť... 😒 Brat ho zháňal po celej BA a nakoniec mu volali policajti zo Žiliny, aby si vyzdvihol syna. Boli s ním aj u psychológa, nič na neho nezaberá. Chvíľu seká dobrotu a nosí lepšie známky, keď vie, že niečo dostane, ale akonáhle to už má, tak sekne zo všetkým.

anatalia77
19. feb 2014

@drmouse ako to tak citam,tak brat by mal zhanat nejake informacie ako zvladnut pubertiaka,viem,ze to nema lahke,ale uplacanie nie je dobry smer

drmouse
autor
19. feb 2014

@anatalia77 Ja som mu to tiež povedala, ale nedajú si povedať. Dokonca robili aj také "srandy", že každý týždeň dostáva jeden aj druhý po 20€ vreckové (podľa mňa príliš veľká suma, ale ich vec) a za každú dobrú známku im dával 1€ navyše, ak bola známka zlá o 1€ menej... Jeden týždeň krpec dostal zlé známky, tak nedostal žiadne vreckové ako trest. Čo neurobil? Ukradol bratovi 5€ a počas prestávky išiel do obchodu a kúpil za celú sumu lízatká pre celú triedu. Toho je naozaj veľa. Brat sa mu vyhrážal aj decákom a polepšovňou, on nič. Ešte k tomu, aby nebolo toho málo, tak aby upriamil na seba pozornosť tak často plačká. To sa vlastne nedá nazvať plač, ale vypustí slzy, ktoré vytlačí až z päty a potom sleduje, kto si ho všíma 😀

digysa
19. feb 2014

@drmouse Ja by som urobila anketu (len koli bratovi) kde by som polozila tuto otazku:

Kupili by ste synovi (14r) , ktoreho skolske vysledky su blizko k prepadnutiu, narodeninovy darcek ako je Mobil, ci Tablet?

NEch na to odpovie aspon 30 ludi a potom mu ukaz vyhodnotenie. Ak mu nestaci nazor par ludi, tak mu ukaz nazor 30-50 tich ludi..........

Toto su dary, ktore si musi dieta zasluzit. 😖

drmouse
autor
19. feb 2014

Úprimne ďakujem za všetky názory a plne s nimi súhlasím. Brat môj názor pozná. Dieťa sa učí samo pre seba. Síce je to klišé, ale pravdivé. Ak chce niečo v živote dokázať, žiadne dary mu v tom nepomôžu. Krpec si musí uvedomiť sám, že robí sám sebe zle, len sa bojím, aj keď ma do toho nič nie je, že príde nato, keď už bude neskoro. Tak isto aj brat musí pochopiť, že svojim spôsobom robí zle nie sebe, ale deťom.

sisaha
19. feb 2014

@drmouse dieta predovšetkym treba podchytit... a on ako dospely to ma v rukach.. Ak sa dieťa neučí, tak ked dostane tablet alebo mobil, bude zaveseny vkuse na nete... To nie je ako ked mu rodicia vypnu stolovy PC. Decka visia na nete aj do neskorej noci.. To si musí uvedomiť.. Ak takýto dar, tak iba za odmenu a musí vedieť, že decká to nebudú preháňať...

prasiatko30
20. feb 2014

v suvislosti s touto temou som si spomenula na jeden clanok, lepsie povedane uvahu od jednej citatelky, co som prednedavnom citala. volalo sa to AKO ANULOVAT CLOVEKA.

zacina to asi takto - Najviac ublizis cloveku ak mu das vsetko. Kto chce anulovat ineho cloveka jedine co má robit je usetrit ho namahy, zabranit mu pracovat, zabranit mu aby celil kazdodenym problemom (alebo moznostiam), zabranit aby musel riesit tazkosti.

podaruj mu vsetko: jedlo, zabavu a vsetko co si zapyta. tak zabranis tomu aby pouzival svoj potencial, aby vyuzil schopnosti o ktorych ani nevedel a rozvinul svoju kreativitu. Kto zije z darovaneho sa anuluje ako persona, stane sa lenivym, skostnatelym...

Kto dostal vsetko sa zmeni na bedara, pretoze sa ujme pozicie obete, ktora sa na vsetko stazuje.
a este posledne dve vety. - Je velmi tazke aby sa ten co dostal vsetko darom jedneho dna zmenil na niekoho prospesneho pre seba sameho. zda sa mu ze vsetci okolo neho su zodpovedni za to aby mu robili zivot pohodlnym a ak takato pomoc neprichadza vini vsetkych ostatnych zo svojho nestastia.

prasiatko30
25. feb 2014

a aby to nebola len filosofia "JPP" - dneska som citala preklad jedneho zaujimaveho rozhovoru s jednym nemeckym psychologom - tiez velmi poucne http://www.2012rok.sk/wp/pedagogika-po-novom/21...

nikawero12
25. feb 2014

@prasiatko30 ďakujem ti za link na tento článok. Veľmi ma potešilo, že nie som v dnešnej dobe sama, čo má také názory na výchovu detí, ako ten pán. Už som si myslela, že ja som úplne vadná, keď nezdieľam názor, že výchova "ťuťuli-muťuli" je jediná správna a pre deti najlepšia.

prasiatko30
25. feb 2014

@nikawero12 treba zlaty stred a niekedy sa im to fakt neda vysvetlit lebo to v tom okamihu ani nie je dolezite vysvetlovat 😝

a v pripade tohto chlapca - na to aby nieco tak drahe dostal by mal na sebe zamakat a nie len prijimat 😅 - no ale co uz kazdy si je strojcom svojho stastia