Švajčiarsko - za a proti

monikaken
6. aug 2014

chcela by som vedieť názor ľudí, ktorí sú/nie sú v zahraničí...stále zvažujem pre a proti..priamo k téme
Máme 3 deti, vo veku 4,3 a 1 rok. Ja doma na rodičovskej,260 Eur aj s prídavkami= splácanie úveru, manžel pracuje ako hasič. Prednedávnom som sa dozvedela, že bývalý spolužiak pracuje vo Švajčiarsku a zarobí pekné peniaze. Bývame v rodinnom dome, postavený svojpomocne, ale s úverom, a síce 43 000 Eur. úver sme brali 3 roky dozadu, skončila fixácia, dvíha sa to, máme ho na 30 rokov...bez neho by sme nebývali...viem, že bola hlúposť ho len brať, ale chcem sa z neho vymaniť...nechcem, aby ešte moje deti splácali..čas už nevrátim..
zvažujeme s manželom, že by to skúsil, ísť preč. Ja by som chcela, aby sme, ak sa mu bude dariť, prišli za ním, kým najstaršia nie je školopovinná, viem, že prvé 3 mesiace sa nič neplatí, potom tam je už dáka poistka, neviem, ako je to s ubytovaním, koľko môže stáť...muž by dostával možno 4000 frankov za mesiac, stále musím uvažovať pozitívne, čiže možno za rok a pol splatená hypotéka, juchu🙂 nie sme nároční, takže vyžiť dokážem aj z mála, ale ako deti budú rásť, asi toho bude viac...
a otázka: ísť do toho, keď manžel má prácu istú, peniaze na čas, áno hasičina je istota, zatiaľ, istých 650 Eur/mesiac, ak sú výjazdy, tak sa pridáva,ale ešte jeho výplata nepresiahla 750 Eur a to tam robí 4 roky, alebo risknúť a strpieť jeho odchod od rodiny, s tým, že možno za ním prídeme, ak to vyjde, keďže nemám poňatia o krajine Švajčiarsko, ako to tam chodí...späť by ho už nevzali...muž sa nebojí pracovať, bojí sa, čo bude potom, viem, že ešte nič nie je,ani životopis podaný, ale musíme o tom uvažovať, jeho hasičina baví...rozhodnutie je ťažké a nevieme sa z toho dáko vymotať...čo a ako , áno, či nie?
príspevky, ktoré som tu videla o Švajčiarsku som si ešte nestihla prečítať, chystám sa na to v niektorú noc, keď deti budú spať, čas je pre mňa dosť cudzí pojem, momentálne je dosť zavárania🙂 a deti stravujem po svojom - všetko si robíme doma, od pečiva , cez mliečne produkty, až po šunky a sem-tam aj zabíjačka...
ďakujem za každú vetu, radu, kritiku, povzbudenie...

mawka
6. aug 2014

@monikaken
uz tu taka podobna tema je. som rada, ze si otvorene priznala, ze brat hypoteku na slovensku je riadna chujovina pri slovenskych platoch a nedajboze materskej/rodicovskej. malokto take nieco prizna. fakt pekne si to napisala. som v soku, ze hasici tak malo zarabaju. to nemyslis vazne? ze 650 euro, ved to je smiesne a pritom robota rizikova. to je dalsi dovod na to, aby ste sa stadeto pratali prec. som v nemom uzase, ze clovek, ktory nasadzuje vlastny zivot, ma dost narocnu robotu, musi byt aj fyzicky fit a vzdy k dispozicii zarobi menej nez nejaka pilnikovacka nechtov v kancelarii.. ufff.
ak vie nemecky, nebude problem. baby ti tu hodia link na tu diskusiu ohladom CH par dni dozadu, musis ratat s tym, ze aj keby bol sam tam najskor, tak aj on si musi poplatit z toho platu vselico, takze by ti posielal domov menej, ale aj ty na slovensku musis z niecoho zit a rodicak ti stacit pri troch detoch nebude. cize tu hyposku by si realne mala splatenu sice skor, ale za rok a pol nie. v kazdom pripade rozmyslate dobrym smerom, odist robit von je moznost ako sa mat lepsie a zbavit sa toho balvana vo forme hypoteky. tolkym ludoim sa to uz podarilo. drzim palce.

monikaken
autor
6. aug 2014

vďaka, nie všetci zarábajú tak málo, ale je to tak, nástupný plat mal tuším kolo 500 Eur, má aj titul a ...to mu robí asi 20 Eur, no a máš pravdu, nasadzuje život, koľkokrát riskuje kvôli dákym hlupákom...ja nie som s ním stále v spojení, takže ja neviem, či náhodou nie je niekde na nejakom strašnom výjazde, neviem, kde je, neviem, či sa vráti..každá robota si nesie so sebou určité riziko, aj to viem, ale už bolo párkrát takých situácií, kde nasadzoval život, kde mu o život išlo...
tak dúfam, že dostanem veľa ohlasov,aby sme vedeli postúpiť....vďaka ešte raz za reagovanie 🙂