Štúdium práva na vysokej škole - skúsenosti?

gabrielarilla
29. jan 2019

Ahojte,
chcela by som sa spýtať na vaše skúsenosti. Ako to funguje na univerzitách/vysokých školách na právnických fakultách. Kedy sa vyberá obor, respektíve konkrétny druh práva, ktorému sa študent chce venovať ďalej? Z akých si môže vyberať?
Ďakujem! 🙂

katarinahar
29. jan 2019

@gabrielarilla ziadny odbor ani druh prava sa nevybera, studuje sa vsetko, skusky sa robia zo vsetkeho a statnice su v podstate tiez zo vsetkych hlavnych oborov

gabrielarilla
autor
29. jan 2019

@katarinahar To vážne? 🙈 Tak teraz si ma uzemnila. To tam nie je žiadna špecializácia? A ako sa dá potom rozhodnúť, že kto sa bude venovať trestnému a kto ústavnému právu, keď vie len z každého rožka troška?

katarinahar
29. jan 2019

@gabrielarilla rozhodnes sa sama az po skole ked pojdes do praxe ked budes vediet comu sa chces venovat 🙂 bohuzial u nas sa na skole pravnici nespecializuju...dokonca ak budes chciet ist do advokacie, tam sa robia advokatske skusky po 5rocnej koncipientskej praxe tiez zo vsetkeho..

ninek73
29. jan 2019

@gabrielarilla Ja študujem právo v B.Bystrici, momentálne 4.ročník. A je to všeobecné celých 5 rokov, žiadny konkrétny odbor nie je, je to všeobecne odbor - právo. A tak či tak škola ti dá len základy/naučenú teóriu. Prax je prax a všetko potrebné sa naučíš potom už v danej kancelárii/práci. Ale už aj počas štúdia sama uvidíš či viac inklinuješ k trestnému, obchodnému alebo inému právu. Na základe toho aký smer ťa baví najviac si potom môžeš napríklad dávať volitelné predmety. A ako je už aj spomínané vyššie, aj advokátske skúšky sú z každého smeru.

gabrielarilla
autor
29. jan 2019

@katarinahar Ja som si automaticky myslela, že najprv je všeobecný základ a potom sa ešte počas školy začneš špecializovať. To je ale fakt veľmi dlhá cesta. Keď sa ako advokát človek venuje napr. trestnému právu celých 5 rokov a potom skúšky zo všetkého? Zdá sa mi to trošku prehnané. Kedy potom človek naberá tú špecializáciu? Och..., ďakujem!

gabrielarilla
autor
29. jan 2019

@ninek73 Ďakujem, vlastne keď niekto dokončí školu, tak je právnikom, ale vlastne ešte nemôže vykonávať žiadnu právnickú prácu, najprv musí získať prax v nejakej advokátskej kancelárii, hej? A keď niekto chce byť napr. prokurátorom?

ninek73
29. jan 2019

@gabrielarilla môžeš vykonávať právnickú prácu hneď po skončení školy bez toho aby si mala koncientskú prax, napr. ako firemný právnik (či už v banke, automobilke alebo nejakej inej spoločnosti) alebo na súde ako vyšší súdny úradník a iné. Ja osobne ani nemám v záujme si robiť 5 rokov koncipientskú prax a robiť potom advokátske skúšky pretože byť advokátka nechcem. Prokúratori majú prokurátorské skúšky, tak isto ako napr. notári notárske skúšky.

trinneo
30. jan 2019

Uprimne, mam vystudovane pravo, robila som koncipientku, urobila som advokatske skusky a tento zivor je celý len o uceni a špecializácia? Na pravo som sla s tym, ze som vedela co to bude obnasat a žiadna specializacia, ale chcem robit trestne pravo, praxovala som na prokuratúre, potom ma osud zavial do advokátskej kancelárie, kde sa trestnemu vyhybali, takze smola😢 ale po advokatskych a založení vlastnej kancelarie som sa do toho pustila aj sama a zistila som, ze trestne nie je pre mna... A aj tak sa snazim ho robit... Ale ide o to,ze na skole nezistis, co chces robit, pretoze to je len teória, to co chces a v com si lepšia zistis az potom ako koncipientka alebo tam kde ta osud zaveje... A podla toho sa budes špecializovať.. A cely zivot sa budes ucit, zabudni na klasickú matersku dovolenku ako advokatka(vlastna skúsenosť... Pracovala som aj z porodnej saly a aj na druhý den po porode😂) ale ak sa dostaneš na sud alebo budes robit v nejakej firme firemného pravnika, tak to mas lepsie.. Alebo ta zamestna niekto z rodiny, kde ta nebudu vyuzivat ako lacnú pracovnu silu. Treba sibriadne zvazit, ci do toho clovek chce ist... Ale svojej dcere by som na pravo nikdy nedovolila ist😢

katarinahar
30. jan 2019

@trinneo ja som preto stihla matersku este pocas koncipientskej praxe 🙂 ale suhlas ze advokacia pre zenu je o drzku...ja som zas na skole zacala inklinovat k pracovnemu pravu a strasne som sa mu chcela venovat a mala som stastie ze som sa dostala po skole do jednej advo kancelarie kde ma nezdierali a robila som prave moje vysnivane pracko...lenze som po 3-4 rokoch narazila na ten problem ze sice som namakana v pracku, kedze 80% mojej prace bolo len to a v ostatnych oblastiach dost zaostavam a preto sa desim advo skusok po materskej...

@gabrielarilla takze naozaj si treba dobre premysliet ake mas predstavy po vystudovani skoly...ale myslim ze pri kazdej jednej pravnickej profesii sa neda uplne vyspecializovat a budes si musiet aj v praxi prejst vsetkymi alebo vacsinou....lebo ono aj vseobecny nazor ludi nepravnikov je ze sak si pravnicka to musis vediet vsetko z prava :D

trinneo
30. jan 2019

@katarinahar no ja som sa desila advo skušok kvôli trestnému právu, ale chvalabohu som to dala...ale ja som narazila presne na ten istý problém, že po 3 rokoch som zistila, že sa nikde neposúvam a stále robím len to isté a cítim sa vyhorená + moji šéfovia a práca u nich (ale to je na inú tému) ma ubíja a necítim sa šťastná a že som makala toľko rokov preto, aby som napokon bola frustrovaná a vyhorená... ale napokon prišiel vyhadzov (mala som skúšky a asi ma brali ako hrozbu 🙂 a ja som musela nanovo zisťovať čo vlastne v živote chcem robiť. A napokon som to riskla a išla do vlastnej kancelárie a začala nanovo 🙂 ja by som popri materskej a na materskej + rodičovskej sa nemohla učiť na advo skúšky ( aj tak som sa učila a pripravovala na skúšky celý rok po večeroch, víkendoch, dovolenkách a keď som bola na PN-ke, takže dieťa prišlo na rad až po založení kancelárie ....

kiqusiq
30. jan 2019

Ja študujem právo momentálne 3.ročník a tak ako už vyssie bolo napisane, ziadna specializacia nie je, celych 5 rokov sa ucis vsetko 🙂 U nas na skole potom az v doktorandskom studiu si vyberas odbor, ktoremu by si sa chcela blizsie a viac venovat, napr. pracovne, obchodne, trestne,... No napisem uprimne, studium prava nie je med lizat, takze ak nemas v umysle v buducnosti venovat sa tomuto oboru, odporucam radsej nieco ine... Pretoze pravo je naozaj drina, je tam kopec ucenia a to nehovorim o skuskach, ktore nie su pre kazdeho.... Ak vsak mas zaujem studovat prave toto, skus a uvidis. Kazdopadne ako bolo pisane, ziadna specializacia po Mgr.,nie je 🙂

abbey1
30. jan 2019

@gabrielarilla U nás bohužiaľ žiadna špecializácia počas štúdia nie je. Dcéra sa i preto rozhodla študovať v zahraničí, kde môžeš od začiatku ísť študovať právo podľa zamerania: všeobecné, obchodné, trestné, medzinárodné,... Od bývalých spolužiakov a študentov mám info, že u nás štúdium v pohode a boj začína až po škole. Tvrdý boj. Držím päste, aby si sa rozhodla správne.

michal_27
3. júl 2022

Ahoj prosím Vás chcem sa spýtať či študovať právo v BA alebo KE. Myslím teda konkrétne či je v KE taktiež dostatok možností sa uplatniť už počas školy(nejaká prax a tak). Je šanca sa po škole v KE zamestnať v BA?