Štúdium na vysokej škole - rozhodnutie

tatallka
12. dec 2017

Ahojte som študentka na gymnáziu 2. Ročníka, mám pred sebou voľbu 2 seminárov (maturitných predmetov). Viem že si chcem dať biológiu na 100% ale druhý neviem. Rozmýšľam nad chémiou (ktorá mi ale nejde až tak dobre) a psychologiou ktorá ma viac láka, no nevidím v nej žiadne uplatnenie. Je tu niekto kto si týmto tu prešiel a poradil by mi? Poprípade aké vysoké školy sú dobré,ktoré odbory majú uplatnenie atď. Ja už som zúfalá.. poprípade som rozmýšlala aj nad nemeckým jazykom, len to už absolútne neviem čo ďalej s tým. Vopred ďakujem za odpovede 🙂

brankova
12. dec 2017

Ak chces studovat napr. Medicinu, farmaciu, oplati sa mat biologiu a chemiu, aby si sa na prijmacky nemusela ucit nanovo... Ak ta laka psychologia,pozri si z coho sa robia prijmacky na VS a to si daj ako seminar. A pokial nechces byt expert na jazyky, stale sa daju studovat vo volnom case na jazykovke... Stale je byt lepsie doktorom, ktory vie nemecky a anglicky ako byt ucitelom alebo prekladatelom jazykov, ktory sa tazko dostane do odbornych nazvov v roznych smeroch.

katharines
12. dec 2017

Ahoj, to zalezi na tom, co chces dalej robit. Ak si vyberies biologiu a chemiu, tak mozes ist na prirodne vedy na vedecky alebo ucitelsky odbor pripadne FCHPT. Ak si vyberies biologiu a psychologiu, mozes ist studovat psychologiu. Ak sa vsak nevies rozhodnut, odporucam ti urobit MBTI osobnostny test, alebo iny vhodny

sasi_01
12. dec 2017

A na akú vš plánuješ ísť?

anitta98
13. dec 2017

S tou chémiou a biológiou súhlasím s brankova, ak chceš nejaký taký odbor tak sa ti oplatí mať z týchto predmetov maturitu, tam sa potom aj celkom dobre pravdepodobne uplatníš. Ak chceš nemčinu tak to môžeš potom robiť preklady úradných listín alebo kníh a podobne ale k takej práci je dosť ťažké sa dostať. No a nad psychológiou prosím ťa ani nerozmýšľaj pokiaľ tvoji rodičia tisíce za mesiac. To teraz chodia študovať skoro všetci "gympláci" ale reálne to potom robí asi menej ako tretina. Lebo to máš ako s právnikmi, tam pokiaľ chceš robiť psychologičku v nemocnici tak si musíš aj tak potom ešte dorobiť nejaké veci z medicíny aby ťam zobrali a keby si chcela mať vlastnú prax tak je to ešte komplikovanejšie a k vlastnej ambulancii sa nedopracuješ skôr ako v 35 a vrazíš do toho kopec peňazí dovtedy..

viellik
13. dec 2017

Mohla by si ešte napísať čo si predstavuješ, že budeš robiť v budúcnosti. Lebo mi ti tu môžeme napísať aby si maturovala z biológie a chémie a potom šla na medicíny a ty to pritom vôbec nechceš vieš 🙂

tatallka
autor
13. dec 2017

No medicínu ísť študovať nechcem, pravdupovediac ja ani neviem kam na vysokú vlastne chcem ísť :D rozmýšlala som ešte nad sociálnou prácou ale na ten odbor sú hrozné ohlasy.. neviem pravdepodobne by som chcela niečo s ľuďmi/zvieratami

alaguema
13. dec 2017

@tatallka Daj na to, kam ťa to láka - máš väčšiu šancu, že v tom budeš dobrá a budeš to robiť rada. Dobrý psychológ sa môže uplatniť v celkom širokom spektre profesií. Uplatnenie si určite nájdeš.

l3yla
Autor odpoveď zmazal
Zobraz