Štúdium angličtiny - za hranicami či doma

pisatelka
29. jan 2014

Ahojte,
tak by som rada počula nejaký iný názor, možno sa mi otvorí cesta o ktorej som ešte neuvažovala. Som síce zamestnaná, ale nato, aby som postúpila alebo si našla niečo lepšie, musím byž dobrá v angline. Už ma rozčuluje byť poskokom pre moju šéfku, ktorá odborne je na tom ďaleko horšie ako ja, ale keďže všetky rokovania sú v angline, tak ja je dodám pomaly všetko a ona to s úsmevom posunie ďalej... Takže samozrejme chodím dlhé roky na doučovanie, a aj tak mám pocit, že čosi viem, ale to zďaleka nestačí, lebo kým vysúkam vetu, tak sa každý zbalí a odide - obrazne povedané.
Tak som si vytvorila fond, že keď to ináč nejde, tak vypadnem do UK cez dovolenku na kurz, nech sa konečne odlepím. Samozrejme, je to drahé, musím zmanažovať deti, manžela, ale čo narobím, keď mi jazyky nejdú. Takže moja prvá otázka je, čo si vy myslíte, máte nejaké skúsenosti s takouto formou?
Už som bola pevne rozhodnutá na jeseň isť, keď som našla stránku jednej jazykovky, kde ponúkajú online hodiny s rodeným Angličanom za myslím si dobrú cenu-7 eur. Tak teraz neviem, za ten peniaz by som mala aj niekoľko hodín týždenne a lekcie sú jeden na jedného, nikde by som nemusela cestovať... Ale zase, keď už som získala súhlas rodiny, tak možno predsa len v UK by to bolo efektívnejšie. Rada by som využiť, moje horko -ťažko našetrené peniaze efektívne.
Nuž babo, raď

adeala
29. jan 2014

@pisatelka ja som chodila do Canadian language school v Trnave a rovnako aj bola v zahraničí. Nedá sa to porovnať. Tých 10 hodín týždenne bolo síce super, ale je to úplne iné ako keď si donútená hovoriť anglicky neustále. Aktívnu slovnú zásobu si totiž vytváraš praxou a tú na Slovensku získaš veľmi ťažko.

sisaha
29. jan 2014

@pisatelka tiez si myslim, ze ist do zahranicia.. Ak mas podporu rodiny, nevahaj

pisatelka
autor
29. jan 2014

Dakujem, ja sa len bojím, že to dopadne ako v skupinovom kurzu na Slovensku, jeden učiteľ na kopec žiakov. A len na mesiac, potom zase iba naspat do kurzu. Kým druhá možnosť je jeden na jedného, takže vlastne plný čas aktívneho rozprávania alebo počuvania.

zabka88
29. jan 2014

@pisatelka Určite choď 🙂 ver mi, že to čo získaš na takomto kurze v zahraničí tu na slovensku nezískaš... tam budeš mať aj spolužiakov "inokrajcov" takže pôjdeš vkuse v angline aj cez prestávky, žiadne pomáhanie si slovenčinou nehrozí a úlohy ti dávajú v rámci dňa resp. na druhý deň, takže každý kúsok času budeš fungovať v angličtine... bude to zaberak, na to sa priprav, ale dá ti to veľa, uľahčí ti to akési "prepnutie" do angličtiny, mozog už nebude vnímať anglinu ako čosi "cudzie" , nebudeš si musieť v hlave prekladať, ale jednoducho keď otvoríš pusu -pôjdeš priamo v angline.. drž sa a dobre si sa rozhodla 🙂

linda20111
29. jan 2014

@pisatelka ahoj, z vlastnej skusenosti mozem povedat ze 9rokov som sa ucila nemcinu v skole a bolo mi to uplne nanic.. ale minuly rok som bola tyzden v rakusku (pracovne nie kvoli jazyku) a bolo to uplne ine, pretoze na kazdom kroku potrebujes ten jazyk - v obchode, v lekarni, v restike.. ten tyzden mi dal viac ako 9r cumenia do knih... takze ja som jednoznacne ZA!

pisatelka
autor
29. jan 2014

Ja viem, ze to takto funguje, ked tam clovek ide na dlhsie, napriklad ako au-pair, ale bol niekto z vas len na mesiac? Lebo kamatátov otec, nejaký generálny- prepláca mu to firma, chodí kazdé leto a vraj sa dohovorí iba s Japoncomi. Zevraj ti hovoria velmi pomaly a prozumitelne. Aspon pre neho. A ja nemozem chodit ani kazde leto, iba toto, aj to za tazko nasetrene peniaze.

pisatelka
autor
29. jan 2014

@linda20111
To som potrebovala, dik.

pisatelka
autor
29. jan 2014

Este ak sa tu najdu nejaky, co mali one to one lekcie s Anglanom, ktorý nerozumie nič po slovensky- moze byt aj s inym jazykom , to je jedno, ci im to nieco dalo, nejake skúsenosti, tak by som ocenila negatíva, pripadne pozitíva- hoci tie poznám

joy23
29. jan 2014

@pisatelka ahoj, oba typy vyucby maju daco do seba.. Ja pracujem ako lektorka slovenciny pre cudzincov. Vediem i kurzy, i individualne lekcie. Ak mas kurz v cudzej krajine, naozaj je pravda, ze ta to taha dopredu, najma, ak sa v skupine stretnu ludia, pre ktorych bude spolocny jazyk len ta anglictina a samozrejme, aj v danej krajine sa inak ako anglicky nedohovoris... Na druhej strane, ak mas individ. lekciu, vies, ze ucitel sa 60 minut bude venovat len tebe, bude musiet zodpovedat na vsetko... niekto moze argumentovat tym, ze ak zostanes na slovensku, z jednodusis si zivot a zacnes s lektorom hovorit po slovensky, ale to je uz len na tvojej pevnej voli... Dalsia moznost je, ak chces zostat doma, najst si native speaker-a, ktory nemusi hovorit po slovensky a cize tiez ina forma komunikacie, ako angl.jazyk, nehrozi..

hori
29. jan 2014

@pisatelka vsetky tie kurzy na sk aj ked ta uci rodeny anglican su o tom, ze konverzacie a temy su umelo vytvarane... nie je to zle, ale ked to potrebujes v realnom zivote (v praci, na konferencii), tazko sa to potom v mysli hlada... ak cudzi jazyk, tak realny zivot... no a ze len mesiac... no to je taka doba, ze akurat sa budes do toho dostavat a uz ides prec, ale velmi ti to pomoze, mozno na svoju prvu konferu pojdes este s neistotou, ale to sa casom vybrusi...

radlinka
29. jan 2014

@pisatelka ahooj, no ja odporucam vycestovat, nie je lepsia skola ako skola zivota a priamo v prostredi sa do toho dostanes velmi rychlo. Podla mna to stoji zato a ked mas podporu deti a rodiny tak chod do toho, je to najlepsia metoda. Moj ucitel bol Skot, bola to vychyrena jazykovka takze sme vsetci hltali anglinu jedna radost a to som zacinala strednu (so slovenskou starou pani ucitelkou eeee), odvtedy som chcela stale vycestovat a podarilo sa to az na VS, kedze vsade este platila vizova povinnost nebolo to lahke. Teraz je to gombicka, mozes ist kde chces hoci aj na kraj sveta. Inak velmi si chvalia aj pobyty na Malte. Urcite chod DO TOHO 🙂

radlinka
29. jan 2014

@pisatelka este k tym kurzom ja som mala lekcie so spominanym skotom, bol to super clovek, presiel polku sveta, takze sme stale ako skupinka chodili niekam von a sadnut si. Rano sa mi vobec nechcelo do skoly a na hodine angliny som si robila ulohy do jazykovky. On bol zo Slovenska sokovany, uplne ho vsetci zrali a vsetko chcel odskusat a zazit. Takze aj extrem mu absolutne nevadil. Anglinu sme mali kazdy den, bol to drahy kurz, pouzivali sme Cambridge materialy a ucebnice a dalo mi to komunikativnu rec...(rok kurzu bol 20 rokov dozadu). Aj ked je super mat niekoho one-to-one kto je native speaker, aj tak s nim netravis cele dni a vecery ako priamo v krajine, kde sa musis sama o seba jazykovo postarat a vybavit kazdu formalitu co ti zivot prinesie. 🙂

digysa
29. jan 2014

@pisatelka Ja som sa ucila anglictinu na zakladnej, na strednej a este z nej mam aj diplom po vyske. Prisla som do USA prvy krat v zivote a nedokazala som si poriadne vypytat ani jedlo vo fast food line.
Teraz idem s anglictinou kandidovat do politickej strany 😅 😅 Asi tak...

Chod do zahranicia....budes nutena rozpravat a rozviaze sa ti jazyk...

pisatelka
autor
29. jan 2014

tak je to z vašich rád dosť jednoznačné, hoci mna to stale máta, jeden učiteľ na jedneho -mňa, za tie peniaze aj 2 hodiny denne každý deň, to by v tom čert, keby som nebola dokonalejšia ako v skupine, kde sa stratím a nemusím odpovedať, lebo sú tam ďalší, ktorí chcú odpovedať. Ale zase je pravda, že by som bola v rodine, ale nikto my nevie garantovať, že rodina nebude nejaká nespoločenská a budú ma viac menej ignorovať. Ale čo, však nejak bude

miskap2111
29. jan 2014

@pisatelka podľa mňa si v prvom rade musíš položiť otázku, aký je tvoj súčasný level angličtiny. Možno by bolo fajn vygoogliť si nejaké testy, zbehnúť ich a zistiť, čo je vlastne tvoja slabá stránka. A podľa toho uvidíš, čo vlastne potrebuješ. Ak už totižto máš dobrý základ, možno ti len chýba sebavedomie, čo je častý prípad Slovákov a cudzieho jazyka. V škole nás totižto nikdy nenaučili, že cudzinci neočakávajú, že bude každý hovoriť ako "native English speaker". Vo svojej podstate, pokiaľ tvoja práca nebude súvisieť čisto s jazykom - tlmočník, prekladateľ, učiteľ angličtiny, a pod, tak aj rodený Angličan či Američan, dokáže bez problémov tolerovať nie úplnú "čistotu" prejavu. Oni oceňujú hlavne to, že človek povie niečo, čo má hlavu a patu a rozumejú tomu, ako nepovedať vobec nič. "Súčasná" angličtina stačí byť jednoduchá, človek nemusí používať zložitú gramatiku, či zložité "idiomy". Ja pracujem v Americkej firme a reportujem priamo do Štátov a mojich amerických kolegov tam dokonca učia, ako oni majú rozprávať po anglicky! Jednoducho - aby im každý rozumel. 🙂
Takže, aby som to zhrnula. Ak sa vieš reálne zhodnotiť a chýba ti hlavne sebavedomie (to znamená otvoriť ústa, niečo súvislé povedať, hoci teoreticky by si to nejako vedela), tak určite choď do zahraničia na ten kurz, lebo toto ti práve pomôže rozviazať trochu jazyk, nehanbiť sa a snažiť sa proste dorozumieť, či niečo povedať, aj keď presne nebudeš vedieť zložitý gramatiku, či budeš musieť hľadať iné slová, aby si sa vedela vyjadriť. Ak si však myslíš, že ti chýbajú skor základy, že nemáš dostatočne silnú slovnú zásobu, ak si fakt úplný začiatočník, tak ti 2 týždne v cudzej krajine nepomôžu tak, ako chceš. Ja by som v tom prípade išla skor 1:1 s native English speakrom a drtila slovnú zásobu, základnú gramatiku plus konverzáciu. A šetrila na kurz v zahraničí o rok či o nejaký čas. 🙂

pisatelka
autor
29. jan 2014

@miskap2111
Absolutne suhlasim. Ja vecne zacnem, potom ma prevalcuju ine povinnosti, a zase sa nestiham ucit a tak, takze typicky vecny zaciatocnik. Taky bol aj nadpis, lebo som chcela nazory inych "vecnych zaciatocnikov", ale tuto admin si mysli cosi ine, takze mi ho svojvolne zmenil.
No nic, naspat k angline- dufam, za tie roky hadam cosi viem. Tak si skusim tie testy a uvidim

pisatelka
autor
30. jan 2014

Ahojte, a nenájde sa niekto, kto by mal skúsenosti z doučovaním priamo s Angličanom jeden na jedného?

aliza
30. jan 2014

@pisatelka ja osobne by som bola za moznost toho doucovania jeden na jedneho na SK. Do Uk sa ti na par mesiacov neoplati ist, to je moj nazor. Minimalne rok, aby si z toho mala fakt osoh. A nezabudaj, ze na kurze nebudes mat native speakers, takze sa nebudes mat ako zdokonalovat v jazyku a pobyt v rodine tiez nemusi byt prinosny. vacsinou to robia socialne slabsi anglicania a nemusia sa s tebou vobec bavit, myslim tak kamaratsky, aby si si precvicila anglictinu. Vyskusaj najprv toho anglicana, hovorte iba po anglicky, ziadna slovencina a uvidis, ci to ma pre teba prinos alebo nie. Ty potrebujes hlavne konverzovat a to sa da super s rodenym anglicanom. Ja som sa tak naucila super anglicky na SK, vzdy som mala original anglicky hovoriacich lektorov, slovencinu nepouzivali vobec. V UK ti bude tazko, kazdy hovori uplne inak, tu, kde zijem, ich dialekt ma daleko od spisovnej anglictiny a uprimne, mala som velke problemy im rozumiet, moje sebavedomie prudko kleslo a mala som blok hovorit, o telefonovani ani nehovorim.

gijar
30. jan 2014

@pisatelka som ucitelka AJ,zijem vo Francuzsku, bola som pocas VS 3mesiace v UK a 3mes. v USA, sestra zije v USA.
Z vlastnej skusenosti mozem povedat,ze prvy mesiac je len o otukavani (hlavne pre zaciatocnika; ja som studovala AJ od ZS az po diplom z nej na VS a napriek tomu som prvy mesiac rozumela v UK a aj v USA velmi malo - su to totalne odlisne anglictiny 😀 ), nestihne sa ti rozviazat jazyk, dokonca ani nestihnes porozumiet akcentom rozlicnym..........3mes. su minimum,aby ti to nieco dalo,1 mesiac je velmi malo ☹
skusila by som najrpv viac hodin s native speakerom na SR a potom pripadne neskor rozmyslala o mesacnom kurze vonku (na kurze nebudes v skupine s anglicanmi, budu tam ine narodnosti,zaciatocnici, rozne akcenty!!!).

1rybka1
17. jún 2014

ahojte, je tu nejaka ucitelka anglictiny, co by mi pomohla s gramatikou? iba 1 otazocka, pls sprava 🙂

roboas
31. dec 2016

Ahoj no ja som dal prednosť samoštúdiu doma. Pomohla metóda Imitum : http://www.imitum.com/efektivna-metoda-vyucby-j... Je to podľa mňa veľmi efektívny spôsob výučby a som spokojný.