Strihanie petúnií

kukulienka999
5. máj 2021

Ahojte, strihate petunie, keď ste kupili sadenice v obchode? Plus máte nejaké overené tipy a triky, ako ich vypestovať čo najkrajšie? Dnes som ich ostrihala, aby sa zahustili... našla som na internete video, už mali aj kvety rozkvitnuté a vraj sa tým zahusti rastlina🤔 aa ešte v Hornbachu mi povedali, že petunie sú ťahavé a na nete a tu v diskusii som našla, že ťahavé nie sú. Prvý krát sadim sama, mamka mala doteraz len muškáty, lebo jej petuniam sa nedarilo na balkóne tak muškáty boli vždy istota
Ďakujem za rady a odporúčania👍

luccija
5. máj 2021

@kukulienka999 nestriala som nikdy kupujem petunie a surfinie jedny sú ťahave, druhé nie.
Nijako špeciálne sa o ne nestarám majú rady slnko

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
5. máj 2021

petunie su rozne druhy aj tahave aj netahave.
Nie nikdy som ich nestrihala, uvidis.. kazdy sa uci na svojich chybach a nie kazdej rastilne sa hocikde dari :D Iba v lete strazit aby nevyschli a odkvitnute kvety odstranuj. Pripadne hnojit... U nas sa im tiez velmi nedarilo, strsna horucava na balkonoch a stacilo ze som dva dni nebola doma a bolo po nich, pripadne mi ich polamal nejaky "letny vychor". Inak suseda ich mala hadam aj metrove krasne :D

luccija
5. máj 2021

@simca06022011 ani su krehke tiež mi ich často oslaha vietor.Predtym som mala krásne begonie na parapetoch tie sú ešte haklivejsie na vietor
@kukulienka999 ja som začala kupovať miliónbellky

kukulienka999
autor
5. máj 2021

@viestta
@simca06022011
@luccija
ďakujem Dievcata. Mám ich na priamom slnku, a bývame na Záhorí, tu v lete vie fúkať tak snad to prežijú :D Hnojivo som tiež kúpila, a viestta ďakujem za nadej, že SIM neurobila chybu. Ten pán to vo videu ostrihal uolne brutálne ja som zastrihla len každý výhonok...uvidím o pár dni 😊

Ďakujem ešte raz. A teda budú sa ťahať?

kukulienka999
autor
5. máj 2021

@luccija no to je tiež dobrý nápad. Sú krasne. Ja sa do kvetín vôbec nevyznám, ale čím som starsia tým má to viac láka. Ak by tieto vyschli skúsim tie milionbelky

buducamama
5. máj 2021

@kukulienka999 ja som si kupila minuly rok milionbellky, strasne som sa z nich vytesovala, aj som ich zastrihla a chytili mi mucnatku a ani postrekom sa mi ich uz nepodarilo zachranit. Aj lobelky som mala a kadejake ine kombinacie, kaslem na to a kupila som si klasiku muskaty😂 Isla som v Hornbachu okolo milionbelliek a vravim si, kaslem vas😂

kukulienka999
autor
5. máj 2021

@buducamama Haha. Aj mne mamka “pozitívne” povedala, že nemám vymýšľat petuniami...muškáty prežijú všetko 😅😅😅😅

buducamama
5. máj 2021

@kukulienka999 no lenze ked clovek vidi na nete kadejake krasne petunie, neda sa odolat😂 Drzim palceky, nech sa ti dari v pestovani, minuly rok mi hned po vysadeni zacalo dazdive obdobie, tak mozno preto mi to nevyslo..🙈

simca06022011
5. máj 2021

@luccija mne velmi fuka na velkom balkone, tam aj muskaty tahave su na nic hned. Oseka mi ich na male rastlinky :D plus muskatom sa tam nedari, lebo je tam zase strasna horucava, to mam napr. otestovane na druhej srtrane domu kde je v podstate chladok az do vecera mam vzdy najvacsie a najkrajsie muskaty. Na tento balkom musim nieco odolnejsie vymysliet. Neopadave, nelamajuce sa.

simca06022011
5. máj 2021

@kukulienka999 no ale petunie su v lete krajsie, hustejsie ako muskaty (teda podla mna, ja somt ake dlhe vysiace huste muskaty videla len na orave a v katalogoch) . Ja som napr. kvoli tomu mala muskaty nakombinovane s inym kvetom.. eln neviem ako sa vola.. tahavy, take drobnucke kvietky mal, a silno - medovo vonal.

luccija
5. máj 2021

@kukulienka999 ešte veľmi vďačné sú verbeny bývajú rôzne farby fialové, cyklamen...ja som si z milionbelliek spravila košík s travou.Odmietam kupovať predražené kosiky

luccija
5. máj 2021
kukulienka999
autor
5. máj 2021

@luccija odpadla som. Nádherne to je 👍👍 A ta tráva je čo zač? Ja mám len jedno male okienko na ktorom niesu vonkajšie žalúzie, je hneď ori vchodových dverach a je vo výške, preto
Som hľadala niečo ťahavé, ale aj tie verbeny som videla v hornbachu...mali tam bielo červene a vyzerali veľmi pekne👍

kukulienka999
autor
5. máj 2021

@simca06022011 to je svätá pravda... Ja som z východu z pod tatier. Nám sa muškátom tiež vždy darilo, na balkóne...tam nieje taká horúčava aj keď je leto. Možno preto

kiki68
5. máj 2021

Je to to iste, len musia byt teda tahave, u nas tahavky oznacuju ako surfinie. Ja som s tym nic nerobila teda a pekne kvitnu. Proste balkonove kvety. Hlavne to hnojit a slnko na ne treba. Vtedy kvitnu naozaj krasne . Mam ich kombi s muskatmi na balkone a pri vchode tiez kombi s inymi kvetmi

simca06022011
5. máj 2021

Toto som mala s klasickými muškátmi spolu

simca06022011
5. máj 2021

Inak ako zimujete muškáty? 😊

buducamama
5. máj 2021

@simca06022011 ja bohuzial nijak, nemam ich kam umiestnit. Mali by byt na svetlom chladnejsom mieste, ja take nemam😭Moja babka ich kazdy rok davala medzi okenice, len ona mala take to stare klasicke okno s dvomi okenicami tak to mala idealne.

simca06022011
5. máj 2021

@buducamama no ja ich tiez vyhadzujem, svokrusa ich supne pekne do garaze a vydzia jej, ale mne nikde nevydrzia. Odniesla som do skladu na firmu a nic, skusila trik "zaruceny" s krabicou a nic... a mna to nebavi stovky eur kazdy rok davat do kvetov :D

buducamama
5. máj 2021

@simca06022011 krabicu som este neskusala, chcela som ich dat takto do krabice a nasej starej sopy, ale tam bola aj v zime asi az prilis velka zima tak ma to odradilo. Inak mi tam neprezimovali, asi aom ich mala obcas aj poliat🙈 My kazdy rok miname prachy na zahradu, po skusenosti z minuleho roka som si dala pauzu a mam len tri truhliky muskatov😂 uz aj teraz badam, ze maju nejake zlte spodne listky. Tak snad preziju😂

luccija
5. máj 2021

@kukulienka999 neviem teraz názov ja v záhradníctve kúpim nájdem na webe inšpiráciu a posadím😉pozriem večer ..
@simca06022011 nezimujem muškáty som zlá gazdinka.Bud sa mi v lete polamu, alebo dám do garáže a potom su škaredé a vyhodim ich.Ale jeden uboziacik sa mi prezimoval.Tiez mi to vadí každý rok na jar som nakúpila prišli búrky polámané všetko, takže na sever mám sirotky veľké a drobné v hrantikoch a na juh a na terase miliónbellky a verbeny to bude kvitnúť celé leto.Uz viac a drahšie nekupujem.este som si spravila guľaté kochliky a do toho sukulenty a stačí tie sú najvdacnejsie😊netreba hnojit, polievať ...

simca06022011
5. máj 2021

@luccija ono keď sa polamu nevadí, aj tak sa majú na jar vytiahnuť, ostrihať úplne a vyrastú. .. Ale mne vždy bud uschli alebo zhnili.. 🙈 Moja teta mala. Hádam celý život muškáty... Z nich rozmnozovala a rozmnozovala... Nikdy nic nekupovala. Pred 2 rokmi som to chcela aplikovať, obrovské muškáty som kúpila... Tam jeden aj nejaké 3eur stal a nič.. Na jar sa neprebrala. Minulý rok som mala pauzu od kvetov ja mam tie veľké hrantiky 15 kusov, teraz som ich vytiahla a váham 😂

luccija
5. máj 2021

@simca06022011 ja mám len 5 malých a mám pocit, že na jar len hlinu kupujem a presadzam aj vnútorné, vonkajšie.Aj tak by som najradšej celú záhradu a skalku prerobila😊ja obdivujem tiež tie muškáty čo vidím iným ja kupujem normálne, ale tie trsy tahavych sú krásne.Zaujimave, že to čo si tu dala fotku vôbec nepoznám.A úplne sklamaná som z oleandrov mám ich asi 5 r a stále len také prutiky ledva kvitnúce.

simca06022011
5. máj 2021

@luccija a oleander mas vonku? svokra ma krasny na terase roky, uplna horucava tam, griluje nan skoro cely den, na tu teraasu nik zivy ani nechodi :D ale polivat a hnojit... a v zime dnu aj s muskatmi.

luccija
5. máj 2021

@simca06022011 nie, na zimu do garáže a teraz je 3 deň vonku pečie naňho celý deň my máme všetko na juh aj byvame na juhu.Musim pozrieť dobre hnojivo.mam pocit, že ani za 10 r nebude pekny

simca06022011
5. máj 2021

@luccija no treba pozrieť co je zle.. Ja to nepestujem, u nás je zima dlho a nemám kde orezimovat tieto kvety. Ale on je haklivy na kadečo, zem, strihanie... Alebo proste sa niekde niečomu nedarí.. Ja postupne zisťujem co u nás nerastie 🙄

karolinakr
6. máj 2021

My mame petunie na severnej strane čize od 12.00 - 20.00 na ňu nesvieti slnko
Nikdy v živote som ich nestrihala a v kvete už vóbec nie.Jedine hnojim a dari sa im každý rok..
Či sa tvoje budu ťahat vieš podĺa menovky či to bola petunia kričkova alebo surfinia ťahavá.Kričkove ostávaju malé

kukulienka999
autor
6. máj 2021

@karolinakr dakujeeem. Krasne to máte 😍 ja som dala do googlu strihanie petunii, tam to taký pán ukazoval ako to treba ostrihať. Uvidím, ak mi vyschnú už budem vedieť, že to nemám robiť. 🙂