Šteniatko - hygienické návyky

perthes
27. feb 2022

Ahojte. Pred dvoma týždňami sme si kúpili šteniatko shitzu. Je to fenka. Je úžasná. taký maznak celej rodiny. Bývame v rodinnom dome, čo je super lebo je veľmi často vonku. Problém je v tom, že keď prídeme dnu, tak hneď sa vymoči na koberec. Urobila si z neho záchod. Rozmýšľam, že kúpim tu toaletu pre psíkov. alebo ak máte nejaké rady, budem vďačná. Vopred ďakujem

simona92101
27. feb 2022

@perthes vymoci sa preto,lebo prejde z vonku kde je chladno do vnutra.odporucam take steniatko nenechavat dlho vonku,len na chvilku a castejsie.ak sa vonku vymoci,vela chvalit a odmenovat.vnutri mat nachystane detske podlozky,koberec dat na cas prec

perthes
autor
27. feb 2022

@simona92101 ďakujem veľmi pekne. No boli sme vonku 10 minút. Je to dlho ? Prešli sme sa. Ráno ju nechám pobehat po dvore.

nttnnt
27. feb 2022

treba ju mat vnutri a kazde 2 hodky pustit von nachvilku casom sa zacne pytat sama a cas vencenia sa zacne predlzovat 🙂 ked tak kup tie podlozky co sa davaju pre mimina na prebalovanie aj tam sa moze naucit vycikat ak by cosi

perthes
autor
27. feb 2022

@nttnnt mali sme to, ale vycikala sa párkrát a opäť na koberec. rozmýšľam mať toaletou pre psíkov. Inak to bolo dobré rozhodnutie si kúpiť psíka a dnu.

hennyinnsbruck
27. feb 2022

Nekupuj ziadnu toaletu a hlavne nie ked mas dom kde naozaj psa vyhodis von pred dvere. Nejde to zo dna na den ,treba po kazdom zobudeni,hre ,jedle dat von ,ked sa vycika hned dnu…. Ja som mojich nikdy nechvalila /nekarhala a obaja sa naucili.

werony_n
27. feb 2022

@perthes určite koberec vyhodiť keďže tam cíti moč tak bude tam močiť stále, žiadne podložky lebo sa naučí nato, ja som mala dvoch psíkov a každého som učila tak ze každú hodinu vonku, ak urobil potrebu dnu tak som ho vzala ku tomu, že to je fuj. Naučili sa raz dva. A vonku samozrejme dostali mnamku, ak urobili potrebu.

verka15
28. feb 2022

@perthes určite nekupuj žiadne podložky, naučí sa ti na ne zbytočne. Chce to čas, ale koberec daj nateraz určite preč a často ju púšťaj von, každú hodinu, ono šteniatka majú malý mechúr a neudržia dlho moč v sebe. Samozrejme, že keď urobí potrebu vonku, treba veľa chváliť, odmeniť maškrtou, ale v danom momente, ak urobí potrebu dnu, môžeš ju pokarhať iba v momente, ak ju pri tom pristihneš, lebo ak to urobíš neskôr, ona si to už nespojí a bude si myslieť, že ju karháš za niečo iné a celkovo ja som našu nekarhala vôbec, lebo som niekde čítala, že potom sa bude skrývať a robiť potrebu dnu tajne, čo nechceš 😄 A pekne sa mi naša naučila behom pár týždňov, sama kňučí pod dverami, keď jej treba 🙂 ono zopár nehôd sa ešte stalo do toho cca pol roka, to je ako s deťmi, resp. niekedy to bola aj moja chyba, lebo som ju nepočula a proste to už neudržala, a to nie len moč 🙈 Chce to len cvik a hlavne tvoju trpezlivosť, lebo hnevom či krikom ju len vystrašíš. Fenky sú veľmi čistotné a šikovné 😉

hadecka39
28. feb 2022

Presne tak, to chvíľku potrvá kým si zvykne že cikať sa má vonku a nákupom rôznych podložiek si ho len naučíš že cikať môže aj tam aj tam.

perthes
autor
28. feb 2022

@werony_n koberec je na celej chodbe natiahnutý, taký dlhý behúň. nie je problém dám ho preč, len aby sa potom plávajúca podlaha nezdula z jej močenia

verka15
28. feb 2022

@perthes naša tiež cikala na plávajúcu podlahu a nič sa nezdulo 😉 veď to sú malé mláčky, nie vodopády 😄 vždy som to zotrela kuchynskými utierkami, postriekala citrónovým detolom, pretrela a bolo 😊 U nás práve prebieha prvé háranie, to je zasa iná sranda, prezmenu po podlahe utieram už 4. deň kvapôčky krvi, keďže háracie nohavičky prídu až dnes a aj to nechcem, aby ich mala vkuse 😁 Ale je to láska a napriek jej občasnej tvrdohlavosti a nezbedám, máme trpasličiu jazvečíčku, je to miláčik rodiny ❤️

perthes
autor
28. feb 2022

@verka15 a koľkoa vaša slečna ? Kedy tak príde to prvé haranie ?

verka15
28. feb 2022

@perthes no u malých plemien to môže nastať už okolo pol roka, ale väčšinou až v tom 7. – 8. mesiaci, aj u nas to prišlo teraz vo 8. 😊 No ako som písala, nie je to nič strašné, proste ako s deťmi, aj so psíkmi sú občas starosti, najmä ten 1. rok, no s tým musí človek počítať. Ono je aj trošku náročnejšie, najmä na začiatku, keď má človek psíka v dome, naučiť ho na potrebu vonku, venčiť, dávať pozor na obkusanie nábytku v čase výmeny chrupu, u nás si to napr. odniesli nôžky stoličiek v kuchyni 😂 a pod. Ale je to len o nastavení majiteľa a jeho ochote psíka ľúbiť a vychovávať 😉

perthes
autor
28. feb 2022

@verka15 my máme Shitzu, fenku. Poklopkat zatiaľ nič neokusuje. Je úžasná, ako plyšák.