Stavba plotu a odstránenie chatky z nášho pozemku

bembulka
17. máj 2015

Ahojte potrebovala by som poradit a ako postupovat-dali sme si geodezom vymerat pozemok a zistilo sa ze sused ma zahradnu chatku kusok na nasom pozemku a vobec ho ani nenapdne aby ju odstranil a ani plot nechce dat spravit,my sme uz pol pozemku oplotili a chceme aby on dal tu druhu polku.Kam sa mame obratit,co spisat ale potrebujem poradit na internete stranky kde by som nieco k tomu nasla?Dakujem za kazdu radu 😒

ynda
17. máj 2015

@bembulka tak toto asi len na súd dať, pre odstránenie chatky... no a čo sa plotu pýta, sused nie je povinný spraviť polovicu plotu. ak sa nemýlim, mala by to byť dohoda susedov, ale pokiaľ on nesúhlasí, tak nič nemusí... ale zas, súd by ti pomohol

dana_l
17. máj 2015

ja mam znamu, vsetci susedia boli "bezplotovy" a len oni si dali plot - zo vsetkych stran a bolo to na ich naklady. susedia plot nechceli, tak naco by platili za to ze niekto ho chce

simsalabim
17. máj 2015

@bembulka stavba plotu je ciste na vas, kedysi bol zauzivany zvyk, ze z jednej strany staval sused, ale v zakone o tom nic nenajdes. Ak chces plot, musis stavat na vlastnom pozemku a na vlastne naklady. Co sa tyka chatky, netusim, ale riesenim je odpredanie tej casti pod chatkou susedovi, lebo dane z toho pozemku platis ty... inak len sud. Skys sa spytat na modrejstreche, mozno niekto poradi.

bonaqa2013
17. máj 2015

U nás v dedine je to tak, že plot dáva sused na pravej strane. Na ľavej majiteľ pozemku. Napr. moja tetka si nechce dať plot tak nemá - čo mne vadí, pretože na môj pozemok môže kedykoľvek kto chce stúpiť. A ešte horšie, máme postih. dcéru, ktorá z tohto dôvodu nemôže byť ani sama na dvore - hneď odíde.
ohľadom tej chatky - obráť sa na najbl. stavebný úrad v mieste bydliska.
Na MK sú právnici, alebo aj na HNonline.sk Tam nájdeš poradňa. Odpovedajú na otázky čitateľov.

h2
17. máj 2015

@bembulka Ahoj, nemôžeš donútiť suseda, aby si postavil plot, ak to sám nechce. Ja by som na Tvojom mieste postavila plot sama, pričom proti susedovi by som použila jeho vlastné spôsoby, čiže postavila by som plot o taký kus do jeho pozemku, aký on zaberá mne svojou chatkou. (Alebo o väčší kus!)

katarinamarkova
17. máj 2015

@bembulka ak chcete plot, preco by ho mal riesit sused? ak si chcete oplotit svoj pozemok je to vasa vec....ak sused nechce - je to jeho vec.....
nebolo by lepsie na x rokov dopredu sa so susedom normalne ohladom tej chatky dohodnut? ak vam zasahuje do pozemku len kusok....ok sused nechajte tak....neburajte.....my si plot posunieme o tych pa metrov zas napr. tu, co vy na to? neda sa to riesit takto?
ak nie - kontaktuj staveb. urad - mesto, obec - presne ti poradia ako postupovat v pripade odstranenia - predpokladam ciernej stavby na tvojom pozemku.

kaktusik007
18. máj 2015

@katarinamarkova sotva sa jedna o ciernu stavbu.. teraz digitalizuju katastralne mapy a proste su tam nezrovnalosti - kedysi sa kreslili ceruzkou, a uz len ciara znamena v istej mierke aj pol metra v skutocnosti... Ja predpokladam, ze ta chatka je tam roky rokuce a az teraz pri digitalnom vymerani sa zistilo, ze to nie je na susedovom, ale na ich...

a k tomu, ze donutit suseda postavit si plot..... nemam slov 😀
@bonaqa2013 ked plot potrebujes kvoli svojmu dietatu, preco si ho preboha ziveho nepostavis???

bonaqa2013
18. máj 2015

@kaktusik007 tak to neviem či by si pochopila keby som to tu aj napísala..... Taký plot tiež nestojí pár e.

prasiatko30
18. máj 2015

@h2 to je dobra blbost co si napisala - sorry ale ona nemoze svojvolne stavat na jeho majetku lebo on postavil na jej - oko za oko zub za zub - trochu zvlastne nezda sa ti???? 😅 😅 😅

obrat sa na nejakeho pravnika ktory je zbehly v takychto otazkach - a on ti poradi - ono tam by mohli byt viacere veci ktore by ste mohli spravit - upozornit ho doporucenym listom ze jeho - oficialne - ze jeho chatka zasahuje do vaseho pozemku a ziadat ho o napravu/ dohodnut sa na odpredaji toho kuska pozemku na ktorom je postavena chatka aby ju nemusel burat/riesit to vsetko cez sud a uvidis co na to povie sudca. ja by som ti fakt poradila aby ste si nasli nejakeho sikovneho advokata ktory je schopny so susedom jednat a zjednat sa radsej po dobrotky.

h2
18. máj 2015

@prasiatko30 Jáj, Ty si ale milá! 🙂 Jasné, že ona nemôže stavať na jeho pozemku. Takisto, ako jeho chatka nemôže stáť na jej pozemku. Ale, chatka tam stojí a sused s tým nič robiť nechce. Toto sa mne zdá zvláštne. Ak nechce nič riešiť on, keď ide o jeho stavbu na cudzom, tak si myslím, že nebude riešiť ani plot, posunutý o pár centimetrov. Veď hádam z tej jeho chatky až taký veľký kus na ich pozemku nebude. Pekný deň Ti želám. 😉

kaktusik007
18. máj 2015

@h2 len ty asi opominas fakt, ze ta chatka tam urcite stoji uz niekolko rokov.... a ze na slovensku je vdaka digitalizacii katastralnych map spuuusta stavieb, ktore su u susedov 🙂 takze... trosku iny pripad zburat nieco, co stoji roky a co bolo postavene v dobrej viere ze je na jeho, a postavit nieco na pozemku ineho 🙂

h2
18. máj 2015

@kaktusik007 Som si vedomá, že na Slovensku je kopa stavieb na cudzom pozemku a väčšina bola postavená v dobrej viere, že sú na vlastnom pozemku. Nikde som nepísala, že sused má chatku zbúrať. Áno, máš úplnú pravdu, že by som nemala radiť niekomu, aby si úmyselne postavil plot na cudzom pozemku. No, áno, nemala by som. Mala by som poradiť asi toto: presvedčte suseda, aby od Vás odkúpil pozemok pod chatkou, dajte vyhotoviť geometrický plán (zaplatiť geodeta), kúpnopredajnú zmluvu (zaplatiť právnika), podajte návrh na vklad na kataster (zaplatiť kolok), ak sused nesúhlasí s odkúpením, pohnať ho na súd (zaplatiť ďalšieho právnika)... A kvôli čomu? Citujem: "...sused má záhradnú chatku kúsok na našom pozemku..." , hm, koľko to môže byť? Maximálne pár metrov štvorcových, ak vôbec. A k tomu postaveniu plotu na "cudzom pozemku", proti tomu sa môže ozvať jedine dotyčný pán sused, ktorý to zrejme robiť nebude, keďže sám má chatku na cudzom a riešiť to nemieni. Navyše, zrejme by išlo o pár centimetrov (o ktoré by bol plot posunutý). Ale, samozrejme, ešte raz priznávam, že radiť by som to nemala. Aj keď ja sama by som to takto urobila. 😉