Štátna a verejná správa - vyjednávanie

22. aug 2024

zeny co pracujete v statnej a verejnej sprave co myslite ako dopadne vyjednavanie? Pracujem tu prave kvoli tym benefitom lebo moj muz pracuje v zahranici.. musim teda byt z prace doma skor..nepracujem tu kvoli platu.. mam velky strach, ze prave o ne pridem..
co si myslite ako to dopadne…

sasa1310
22. aug 2024

ako o čo prídeš? o pracovnú dobu? Veď tá nie je v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa

minto3
22. aug 2024

@sasa1310 “Súčasťou kolektívnych zmlúv sú, okrem valorizácie platových taríf, aj tzv. sociálne benefity, a to: skrátenie pracovného času, výmera dovolenky o týždeň viac oproti zákonu, odchodné a odstupné zvýšené o jeden funkčný plat nad rozsah zákona, výška príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, prídel do sociálneho fondu. Nepodpísaním kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnancov pracujúcich pre štát neplatia ani tieto benefity.“ - to je vyjadrenie KOZ-u SR. Ak má zamestnávteľ odbory na pracovisku a s nimi uzavrel kolektívne zmluvy tzv. “podnikové” kde sú tieto benefity zahrnuté, tak sa nič nemení. Ak nie tak sa ide iba podľa zákonníka práce.

minto3
22. aug 2024

Hlavne treba za to vyniť vládu a nie odbory. Táto “prosociálna” vláda, má pracujúcich ľudí u p*dele. Začiatkom septembra má byť ďalšie kolo rokovaní a dúfam, že nájdu kompromis pre ibe strany. Ja som rád, že nové vedenie odborov netrčí Ficovi zo zadku ako to predchádzajúce a neboja sa ísť tvrdo do nich.

sasa1310
22. aug 2024

@minto3 áno to viem. Ona píše, že musí byť doma skôr. Čiže jej ide o pracovnú dobu

tetapetra
22. aug 2024

Neverím, že dajú pevnú pracovnú dobu. Asi vám vezmu 5dni navyše a kopec voľná navyše. A možno ešte výskumníkom môžu siahnuť na 45 dní dovolenky. Platy Fico vláda nedvihala nikdy, takže toho sa neboj,že zdvihne 😉

rebeka25
22. aug 2024

Tiež som zvedavá ako to dopadne. Ale dneska ma kolegyna trosku upokojila ze ona si nemyslí ze sa môže stať také ze by to neprešlo. Som zvedavá koľko ľudí sa potom na to vyprdne. Platy čistá katastrofa aspoň toto bolo super...

mateson2004
22. aug 2024

Ak zoberú tieto benefity, tak veľa ľudí odíde. Platy sú katastrofa.

zobaka
22. aug 2024

platy su priserne, na to, ze clovek robi odbornu pracu, ja sa uz aj tak z tejto sfery chystam prec, mam toho dost, ani tych 5 dni navyse to nezachrani, ked sa z platu neda vyzit

rebeka25
23. aug 2024

@mateson2004 súhlasím. Nerada by som odchádzala, je mi tu dobre. Ale ak nám benefity zoberú, tak dovi dopo

1sally12
23. aug 2024

Štátna správa - súdy - od januára majú pridať 400e k osobnému hodnoteniu, v BA 500e.

minto3
23. aug 2024

@1sally12 je to zaručená info.? A nevieš ako ostatné štátne inštitúcie? 🙂

zobaka
23. aug 2024

citala som, ze tie benefity vezmu len tym, ktorí nemaju odbory, snad uz v tejto debilnej dobe ma kazdy odbory

huginko
23. aug 2024

@1sally12 jednorazovo nie?

kikushaa
23. aug 2024

To co prosim? Ake rusenie 7.5 h uvazku, o 5 dni vyse dovolenky? Ved tie platy su tragicke!!!

1sally12
23. aug 2024

@minto3 áno dnes nám to vraveli v práci
@huginko no nám v práci povedali že "od januára" teda tak to vyznelo že kazdy mesiac a že to pridajú k osobnému hodnoteniu, ale teraz na nete čítam že asi jednorázovo 😐 no vlastne áno, toľko peňazí by nepustili isto aby to bolo každý mesiac 😐 aj keď takéto platy by sme mali mať reálne.

alex1212
1. sep 2024

Človek, čo má rozhodovaciu kompetenciu by mal mať nástupný plat minimálne vo výške priemerného zárobku.. pri 6 tr- v štátnej správe mám po roku a pol len 1232 e v hrubom. Je to hanba! Ani 1000 v čistom a to ešte siahnu na daňový bonus

terina25
1. sep 2024

@alex1212 ja mam po 16 rokoch plat 850 eur v hrubom. S VS,ktoru mi tu vobec netreba...a od januara mi plat este klesne o 120 eur kvoli dan.bonusu. radost zit

huginko
1. sep 2024

@terina25 no hlavne, že ľudia si myslia, aké platy majú úradníci... Hanba. Na iných sa peniaze nájdu...

alex1212
1. sep 2024

@terina25 uf to si kolkatka trieda? Mne zas príde, že mám brutál odborne náročnú prácu a zarábam najmenej zo známych široko ďaleko. Každý má viac..

alex1212
1. sep 2024

@huginko veru, vraj 1700 priemer v štátnej správe. Preto otvorene hovorím o plate nech sa vie. Je to hanba!!!

terina25
1. sep 2024

@alex1212 4 trieda

terina25
1. sep 2024

@alex1212 u nas su len 4 a 5 trieda. Ja som v 4 triede s VS a 16 r.praxou,kolegyna co je u nas 4 roky je 5.trieda so SS. Je to hrozne s tymi platmi. A to nevravim,ze ak clovek urobi chybu, zaplatim to. Takze asi tak k tym akoze benefitom,ktore su uz aj v sukr.firmach -sick day,home office, 3.pilier, 5dni dovolenku navyse. Cize ake benefity...

alex1212
1. sep 2024

@terina25 hm, tak to je fakt kalamita plat. My nemáme ani homeoffice a ani sick days ani multisport kartu, čo v sukro firmách lepších býva bežné.. čo už.. ja by som 4 tr nemohla robiť, proste by mi to nevyšlo na žitie..

terina25
1. sep 2024

@alex1212 my tiez nemame homeoffice,ani nemozeme mat. Mame multisport kartu,ale ja nemam.pre mna zbytocnost. A este podoknem,som rozvedena,2 deti, hypoteka. Keby nemam partnera,ktory sa o nas postara,tak sa mozem rovno obesit

huginko
1. sep 2024

@terina25 učitelia sa sťažujú, aké nízke platy majú... V porovnaní so ŠS a VS ich majú vysoké