Sťahovanie sa na východ Slovenska

katkajurcova
3. aug 2024

Ahojte z viacerych hlavne rodinnych dovodov zvazujeme prestahovat sa zo zapadneho SR na vychod SR, nedaleko mojej alebo do mojej rodnej dediny. Vieme si to predstavit len problem je praca...prosim vas kde sa da v regione PP/SNV pracovat myslim väcsie firmy lebo ziadne okrem Vagonky nenachadzame (nemyslim ze to je zle len nemame skusenosti s tou firmou), resp.kde sa da slusne zarobit. Ludia tam v tom okoli stavaju krasne domy tak v mini firmach asi nepracuju. Dakujem za zmysluplne komentare

tetapetra
3. aug 2024

@katkajurcova podľa mňa veľa týchto krásnych domov je postavených z peňazí z práce zo zahraničia. PP je vraj dobrým miestom na život aj na prácu. Bohužiaľ nepoznám to tam. Ja som smer ďaleký východ 😉

hors
3. aug 2024

@katkajurcova ahoj mam kamarátku s východu.Rodicia bývajú na východe majú krásny dom vychovali 4 dievčatá každá je samostatná. Maminka bola viac menej doma otec v zahraničí, na východe sa ťažko hľadá práca podľa mňa. Keď som sa kamarátky spýtala ako to tam funguje ona ,ze veľa mužov robí mimo dom ,väčšina v zahraničí. Osobne neviem posúdiť žila som cely život pri BA

lonely66
3. aug 2024

@katkajurcova asi veľa závisí od toho, aké máš vzdelanie... ja poprad a okolie (a SNV tobôž) považujem za mestá s nízkou pracovnou príležitosťou :(
je to tým, že žijem západnejšie a vo väčšom meste a i tu vnímam častokrát problémy so zamestnanosťou. tam je to podstatne horšie. ale kto pracovať chce, myslím, že prácu si nájde, akurát treba počítať s tým (opäť ak nie si nejaký IT člen apod.), že platovo je to jednoznačne nižšie, než napríklad BA... už keď, ťahajte sa radšej ku KE, predsa len, tam pracovných príležitostí bude snáď viac.

hendikep
3. aug 2024

Ahoj, ja som zo SNV, je tu embraco v Snv a Whirlpool v Poprade napríklad

taynee
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
thirstymonk
3. aug 2024

@katkajurcova Nechcem ti brať iluzie, ale fakt si mysliš, že nejaky roboš z vagonky tam zaraba tak dobre, že si stava dom? Lol. Domy si stavaju tí, čo robia v zahraničí, alebo tí, čo sú manažéri, ojebávači, alebo živnostníci, ktorý sa neboja si popytať.

V Poprade je toho veľa, ako hovorí Taynee. Ale nečakaj, že zarobíš dvetisíc jak roboš. Neexistuje. Vo Svite maš chemosvit a tatrasvit. Moja prvá (a posledná zároveň) výplata v chemosvite bola 570€, a to vratane nočných a príplatkov za víkendy a sviatky a pod. Bolo to v roku 2019 (chcel som si tento šport vyskúšať, ale po prvej "výplate" som bol podať ruku, že ďakujem, ale 570€ to mam tak na benzin a nie že vyplatu).

benit
3. aug 2024

Mam kamosku z vychodu, obladt ktoru spominas a ked hovori tie zarobky🙈, tu na zapade by si trpko zaplakala. Praca je, ale slabo platena. Teda netusim co mas vystudovane, alebo ake mas pracovne skusenosti ty a manzel.

pribinak
3. aug 2024

Myslím, že čo sa týka prace a príjmov, tak že zažiješ kultúrny šok 🤣🤣🤣🤣🥲🥲🥲

polovica rodín žije spolu len na papiery, muži chodia robiť na stavby alebo montáže a ženy chodia opatrovať
Proste domiska postavené, ale rodiny rozpadnuté

lonely66
3. aug 2024

@thirstymonk ale za tých 570 to už muselo byť dávno...

nikuskakri
3. aug 2024

@katkajurcova presne preto, že tam bolo tak ťažko s prácou sme z PP pred 8 rokmi odišli a neľutujeme, už by sme sa nevrátili. Máme tam celú našu rodinu a priateľov a s prácou je to rovnako ťažko ako kedysi.

matkahelka
3. aug 2024

@katkajurcova pobavila som sa na tych komentoch, ako sa k zivotu v PP vyjadruju take, co pre nich svet konci cedulkou bratislavsky kraj a PP videli vramci toho, ako si do tatier prisli obzriet medvedikov. Pre takych uz je vychod aj Zilina , a uz vobec nerozlisuju Poprad a Sninu. v PP ludia ziju a pracuju uplne normalne. zdaleka tam chlapi nechodia na montaze do ciech (vlastne chodia, presne v takom pocte ako ti z BA do DE), ani zeny utierat zadky rakuskym dochodcom. poniektore si to pletu s oravou, tam to tak funguje. mam v okrese poprad tretinu spoluziakov z VS, svagor s rodinou tam isty cas zil, muz tam chodieva casto pracovne, tak tam uz mame aj dost znamych a velmi silno sme zvazovali sa tam prestahovat, kedze to prostredie je tam uzasne. clovek pracujuci za pasom, ci uradnicka s tabulkovym platom zije z ruky do huby aj v BA. a za to, co das za lepsi 3i v BA si pod tatrami postavis dom. zalezi od vasho vzdelania, pracovnych skusenosti. moj svagor ako lekar v PP zarabal viac ako v trnavskej nemocnici, moja kamoska vo whirpoole zaraba viac ako zarabala v BA vo VW. okrem korporatov tam je velka moznost zamestnat sa vdaka tatram aj v TMR.

thirstymonk
4. aug 2024

@lonely66 2018 alebo 2019.

zuzanockamt
4. aug 2024

@matkahelka Ty zase s tou Oravou nemáš tak úplne pravdu 😉

brendaa
4. aug 2024

@katkajurcova akú pracovnú pozíciu hľadáš, ako ďaleko budeš od mesta bývať, máš k dispizicii auto, pracujem v okrese Poprad...
Sleduj pracovné ponuky napríklad taka HOPE spomínaná tam sa striedajú a odchádzajú zamestnanci... LUNYS,..... detto...
Vysoké Tatry práca v hotelierstve sa nájde..
Neplatí úmera krásne domy = práca doma na nižších pozíciách... Nikde

ariannazara
4. aug 2024

@pribinak v mojom okolí sa mi zdá ze je viac rozvodov potom co muz je doma ako ti co majú mužov v zahraničí🤷‍♀️ takže to je diskutabilné

pribinak
4. aug 2024

@ariannazara nemám presnú štatistiku, prepáč, píšem o svojom okoli,

ariannazara
4. aug 2024

@pribinak tak dnes už je rozvádzať sa národný šport. Dnes je co rozvod? Nič..vid naše celebrity rozvadzaju sa hala bála, nonstop...a v bežných rodinách je to už to isté.. dnes už je manželstvo nič..

adik64
4. aug 2024

Za mna je to region, kde sice pracovne prilezitosti su, je tu vela priemyselnych firiem, ale velmi slabo platena praca a kopec neprisposobivych. Neviem, ake mate s manzelom vzdelanie, ale na odborne/administrativne pozicie je problem sa dostat.

pribinak
4. aug 2024

@ariannazara nezdieľam tvoj názor. Rozvod je jeden z najväčších stresorov a kopec ľudí si cti a váži inštitút manželstva

matkahelka
4. aug 2024

@zuzanockamt mame tam roky chalupu, svokra odtial pochadza, ziju jej tam surodenci a moj muz tam ma asi 20 bratrancov a sesternic. vychadzam z toho, co vidim, pocujem, co hovori muzova rodina, susedia. moja svokra otca videla asi 5x za rok, pracoval v cechach v bani, ma 7 bratov, z toho 6 pracovali cely zivot v cechach, jeden este aj teraz ako takmer 70 rocny chodi na tyzdnovky. mladi chlapi teraz uz sice nepracuju manualne v takej miere ako v minulosti, ale tiez chodia vonku, do ciech ci rakuska.

zuzanockamt
4. aug 2024

@matkahelka Tiež mám rodinu na Orave a reálne tam tiež fungujem 😉 Je to môj reálny domov.

pandorra
4. aug 2024

Napisem vlastnu skusenost, pocas Corony sme sa prestahovali smer vychod a uz vraciame do Ba. Nemozem povedat, zeby zivot na vychode bol zly, len nas neoslovil a v Ba je viac pracovnych prilezitosti. Platovo sa urcite neda porovnat vychod a Ba a s cenami sa uz vychod pomaly dorovnava…

mimik80
4. aug 2024

Dôležité je aby tam kde býva bol spokojný a mal pokoj a kľud. Tak držím palce v hladaní bývania. Nech sa darí 🙂 . Je to dneska ťažké ale nikdy to nebolo lahké ale stále čosi je iné a mení sa teraz človek nevie ako kde bude.

tetapetra
4. aug 2024

@pandorra chodím na východ málo, ale moje skúsenosti sú, že východ už je dávno drahší ako západ. Už len blbé menucka sú drahšie. Ja mávam za 6,30 v He od 7,50 hore. Kozmetička drahšia. Voda drahšia.

lenkakravcova
4. aug 2024

@katkajurcova mne tu žije pol rodiny a teda z bližších až jeden ujo pracoval v zahraničí. Ostatní tu v regióne.

lonely66
4. aug 2024

@brendaa to zas nie je bohviečo firma, kde sa striedajú a odchádzajú zamestnanci.

katkajurcova
autor
5. aug 2024

@benit obaja mame VS ekonomicky smer, chceli sme tam ist hlavne kvoli rodicom lebo starnu...a oni sa neodlepia od kraja v ktorom ziju...lenze cely zivot som bola pripravovana na to odist z vychodu prec lebo vieme vsetci preco - "nic tam nie je" :D tak som cely zivot makala aby som odtial odisla a kvoli praci vahame inak by sme sli bez vahania. Este je moznost pracovat remote pre BA/zahranicne firmy....:/