Španielske bilingválne gymnázium

netl
2. feb 2018

Dobrý deň chcela by som sa spýtať. Moja dcéra chce ísť na španielske gymnázium. Zaujíma ma aké to má výhody alebo aká VŠ by sa potom dala urobiť. A či máte s touto školou nejaké skúsenosti (konkrétne GBŠJ Žilina). Ďakujem 🙂

jeemima
2. feb 2018

v tlmocnictve a prekladatelstve by sa mohla velmi dobre uplatnit, ak popri spanielcine zmakne aj anglictinu tak to bude mat super pripadne na VS este jeden jazyk

letfenixa
2. feb 2018

@netl VŠ akakolvek, kamaratkin syn z tohto gymnazia isiel na medicinu do BA.

moni73
2. feb 2018

@netl vyhoda? Spanielcina na urovni zadarmo. A ked by isla z 8micky, tak bez straty roka... ja chcem pre dceru. Keby sa jej nepacilo, po roku (kedy dostane slusny zaklad jazyka), moze vybrat nieco ine.

janinah
2. feb 2018

Musí ju ten jazyk aj zaujímať.Moja dcéra začínala so španielčinou na zš a potom učiteľstvo špJ a anglJ na vš na urovni bakalár,potom dva roky žila v Kolumbii a teda melie španielsky ako rodený Španiel,teraz chce ísť študovať Mgr. ale odbor zemědelství a ekonomika v rozvojových krajinách /neviem presný názov/..a žiť na SK nemá v pláne.Ak je nadaná na jazyky a má trochu svetobežnícke plány,tak španielčina je dobrá voľba.A vyštudovať môže čokolvek,je aj niečo ako španielčina v zahraničných vzťahoch,v zahr. obchode....

netl
autor
2. feb 2018

@janinah @moni73 @letfenixa @jeemima Ďakujem veľmi pekne za odpovede 🙂 určite nám pomôžu

alaguema
3. feb 2018

@netl výhody to má také, že sa naučí základy jazyka, čo je vždy len a len plus. Nečakaj ale zázraky. Poznala som zopár deciek z bilingválnych gymnázií a ich španielčina nebola tip top, ale bola ok. Vš môže neskôr robiť akúkoľvek. Prekladateľstvo a tlmočenie je fajn, ale konkurencia obrovská.

moni73
3. feb 2018

@alaguema vážne? ja čakám B1/B2 po prvom roku. Mať 20 hodín španielčiny do týždňa - to musí dať, nie? Anglinu dala dcéra na B2 v piatej triede na polroku (a to mala 4-5 hodín školskej angličtiny do týždňa). Čakám zázrak?

alaguema
3. feb 2018

@moni73 určite je to individuálne, na jazyky treba aj nadanie. Kto ho má, ide mu to ľahšie a rýchlejšie. Ak už má na akej takej úrovni AJ, pôjde jej to ešte lepšie, ale nie - nečakaj zázraky. Škola a skúšky je jedna vec a realita niekedy trošku iná. Ja som tie decká počula v praxi. Fungovali, dohovorili sa, ale ja osobne som čakala viac od absolventov bilingválneho gymnázia.

dorottka
3. feb 2018

Ahoj, sama som chodila na bilingualne gymko, aj ked nie spanielske. Urcite odporucam, je to jazyk zadarmo, plus ako velku vyhodu vidim to, ze sa mnohe predmety ucia inym stylom, ako ne to u nas, zalezi od krajiny, ale mne to velmi pomohlo v rozvijani kritickeho myslenia, argumentacii a podobne. @alaguema ma pravdu, ze nie kazdy absolvent je topka, pretoze vies prechadzat aj so stvorkami a napriklad v nasom rocniku boli v urovniach dost velke rozdiely. Presne, niekomu to ide aj samo, niekomu ani za ucenia mucenia nie az tak super. Komunikovat slusne sa samozrejme ale nauci kazdy, inak by najskor nezmaturoval. My sme mali celkom slusny odpad kvoli nezvladnutiu jazyka a predmetov v nom, zacinali sme 36 a koncili 15. Na vysoku skolu som sla uplne ineho zamerania, jazyky su moje obrovske hobby, ale zivit som sa nimi nikdy nechcela, dodnes ale znalost vyuzivam a som za nu super vdacna. V tlmocnictve to pomoze samozrejme, nakolko uz vacsiu vyhodu ako byt s tym jazykom 5 rokov vkuse nevidim 🙂.
Este sa ale vyjadrim k tomu, ze sa jazyk musi pacit - nemusi :D Ja som jedna z tych ludi, komu dany jazyk reze usi a vobec mi narozdiel od vacsiny ludi nepride sympaticky, ale kedze sa jazyky ucim rada a ucia sa mi prakticky bez namahy, slo mi to super aj tak. Proste ty si poznas dieta, musite vediet najlepsie ci ju to bude bavit, alebo nie. Ak je jazykovy nadsenec, urcite chodte do toho.

esmera50
23. sep 2021

úprimne???? - poviem ti, že doučujem žiačku z toho gymnázia, a je dosť slabá, aj gramaticky aj slovne... tak radím, nedávaj tam dcéru, daj ju na klasický gympel, a jazyk nech sa učí popir tom a urobí štátnicu alebo študuje tmočníctvo, aj som bola najlepšia na Slvoensku v španielčine a nechodila som na bilingválny, lebo vtedy tu v meste nebol založený...a naši mi to do BA nemali ako 5 roov platiť, a nebanujem, som rýchlejšia a prirodzenejšia na ten jazyk ako oni, oni im to dajú do hláv za rok a tie decká majú potomv tom chaos a robia chyby

esmera50
23. sep 2021

@alaguema úresne tak, ako píšem, sú pomalí a robia chyby, to ja som rýchla ako vlak...tak enviem, to je o talente, ja doučujem holku odtial, oni im to rýchlo dajú do hláv...čakala som viac aj ja, ona to nevie dobre a máva dosť chýb, ale tie sme vylepšili, pomohla som jej, nie je to jej vina, je tam zlý systém výučby :D nič v zlom, poznala som bilingvalistu, čo na olympiáde pvoedal k téme aj k obrázku asi dve vety, tak enviem, ako mohol prejsť výučbou v španielčine...si nad tým lámem hlavu doteraz,a to je tomu už 20 rokov

esmera50
23. sep 2021

@janinah kto je nadaný na jazyky, ten si urobí štátnicu alebo skrátka si jazyk vštuduje na VŠ, aj ja ešte uvažujem, lutujem, že som nešla pred rokmi, že som mala inú vš ako jazyky...chcem sa k nim vrátiť asi