Šoférovanie - chytá ma panika

cclaudyy
21. aug 2023

Ahojte , máte niekto podobnú skúsenosť ?
Spravila som si vodičský preukaz vždy som mala rešpekt pred šoférovanim . Po tom ako som úspešne urobila skúšky som bola na ceste pár krát bolo to v pohode nemala som stres ale naposledy som počas jedného dňa urobila niekoľko hlúpych chýb a teraz sa cítim ako úplná hlupana nemôžem na to prestať myslieť a teraz keď mám ísť niekde s autom chytá ma panika .stále myslím len na to že urobím nejakú hlúpu chybu . Mal to niekto podobne ? Po prípade viete mi niekto poradiť ako to prekonať ?
Za všetky odpovede vopred ďakujem 😀

deti95060810
21. aug 2023

čím viac šoférova´t...praxou nadobudneš šikovnosť a budeš sebavedomá ...
samozrejme strááášny pozor budeš musieť dávať stále - nepozorných a riskujúcich vodičov je veľa.
aj niektoré autošk. majú kondičné jazdy - samozrejme nie zadarmo.

nika122
21. aug 2023

Každému sa spočiatku stavajú drobné chyby, no praxou sa počet týchto chýb zmenšuje. Sama som trpela veľkým strachom a takmer rok po dokončení autoškoly som nechcela šoférovať. Postupne ma okolnosti prinútili. Jasné, zo začiatku mi to skapalo, aj ma pár krát vytrubili, no po pár jazdách som sa do toho dostala a dnes si neviem predstaviť fungovať bez auta. Takže odporúčam to stále skúšať. Možno niekedy keď sú prázdnejšie cesty aby si nepociťovala taký stres a pripadne si k sebe vziať niekoho, kto bude tvoja psychická podpora. Držím palce a veľa šťastných kilometrov ti prajem.

moony99
21. aug 2023

Neber si to tak k srdcu,chyby robí každý,aj niekoľkoročný šofér.Na chybáš sa učíš.Sadni a jazdi,keď si budeš namýslat ,ze to nezvladneš,potom budeš mať takéto stavy.Musíš si veriť

yoxinka
21. aug 2023

7 rokov som s schovávala vodičák v šuflíku a tvárila sa, že ho nemám, lebo som sa bála šoférovať. Deti ma donútili, lebo bolo neúnosné, aby všetko obhospodaroval muž a presťahovali sme sa na miesto, kde to bez auta nešlo. Aktívne denne šoférujem 5 rokov. Šoférovať sa naučíš IBA šoférovaním. Nijako inak. Chyby sú súčasťou učenia. Čím viac šoféruješ, máš viac skúseností, viac si veríš, tým lepšie šoféruješ a robíš menej chýb. Keď sadneš za volant raz za týždeň celá sklepaná, isto spravíš nejakú somarinu. Jediná cesta je šoférovať najviac ako sa dá. Fakt, nič iné nepomôže.

iritka
21. aug 2023

@cclaudyy ja som rovnaky pripad. Ja skor sa bojim, ze nebudem vediet dobre zareagovat, ked stretnem nejakeho blazna nebezpcne jazdiaceho. Parkrat ma taky obmedzil v jazde a chytila som strach sadnut za volant na dlho.

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@nika122 ďakujem 😀

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@moony99 ďakujem 😀

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@yoxinka Ďakujem 😀nevzdám to

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@iritka No dufam že čím viac budem šoférovať sa to zlepší 😀a ďakujem

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@deti95060810 Rozmýšľala som že kontaktujem svojho inštruktora na ďalších pár jázd . Ďakujem

yoxinka
21. aug 2023

@iritka
Sú situácie, kedy nemáš priestor reagovať. Do mňa dvakrát nabúrali, nemohla som spraviť nič. Musíš proste jazdiť a robiť všetko najlepšie ako vieš, naberať skúsenosi a učiť sa. Keď sa budeš báť a nešoférovať, oveľa ľahšie spravíš nejakú chybu.

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@yoxinka ďakujem 😀

yoxinka
21. aug 2023

@cclaudyy
Smeješ sa, ale nikdy nezabudnem, ako som celá pokakaná si šla 26.12 o 12.00 vyskúšať cestu do najbližsieho obchodného centra (10minút autom), len aby som nestretla živú dušu. Parkovať som zo začiatku parkovala na opačnom konci parkoviska, kde nebolo žiadne auto. Jazdila som jednu/dve trasy mesiace, viac som sa bála. Každú jazdu som si v hlave prehrávala 50x a rozmýšľala som, čo som spravila dobre, čo zle a analyzovala to. Ja viem, čo je to začínať. Dnes jazdím denne a preto ti vravím, že jediná cesta je šoférovať, naberať skúsenosti a sebavedomie. Tiež som narobila kopec kiksov. V mnohých situáciách pri mne stáli všetci svätí, ale dalo mi to najviac, lebo tak hrubé chyby už potom nespravíš. A také drobné blbostičky, to sa mi ešte aj teraz občas stane. Cesty sú plné idiotov, treba sa proste obrniť, šoférovať a ono to bude každou jazdou lepšie a lepšie.

ariannazara
21. aug 2023

Mam 12 rokov vodicak a chýb za sebou XY. 😅 stane sa každému, proste nikto nieje dokonalý.

veronikam33
21. aug 2023

Ja som mala velký stres zo soferovania, bolo mi zle trpli mi ruky ked som isla za volant, musela som vozit deti do školky a k babke občas tak som chodila vždy iba jednou trasou aj ked som vedela že mi to bude trvať dlho, akurát čas kedy vznikali zápchy neodbocila som inou uličkou, jednoducho iba to čo som poznala, ak mi trebalo vybaviť niečo v meste, tak pred obchodný dom na veľké parkovisko a do mesta mhd, postupne som si dovolila viac, ísť aj inam, dnes mi to je už jedno, aj aké auto šoférujem, mikrobus, dodávku, chce to čas a nevzdávať sa, ja by som sa vzdala keby mam iného muža, no on to nepripustil aby som nesoferovala, vodicak som si robila pred tým ako som ho spoznala, chcela som šoférovať, no netušila som že to budem takto znášať. Teraz som mu vďačná no boli chvíle keď som ho neznasala za to 😁

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@yoxinka ďakujem za rady mám to presne tak isto , len som bola sklamaná pretože počas jázd a inštruktorom som nerobila takéto hrubé chyby , ale teraz viem že v tom nie som sama .

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@ariannazara Dufam že sa to zlepší .

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@veronikam33 dakujem dodalo mi to odvahu a vôľu nevzdávať sa . Tiež som mama a hlavne s tohto dôvodu som si robila vodicak len po tých chybách ktoré som za ten krátky cas robila som rozmýšľala ze to vzdám ze to takto nemôže byt ale čo čítam vaše komentáre zo začiatku je to bežne .

dzejn80
21. aug 2023

@cclaudyy soferovat sa naucis jedine praxou, skus na to ist postupne, zvol si jednu cestu, napr. do obchodu, na postu atd. a tu trenuj kazdy den. Ked budes istejsia, pridaj si dalsiu, dalej o nieco narocnejsiu, semafory. Drzim palce, neboj, to das! A hlavne sa nestresuj, ze ta niekto vytrubi a pod. vsetci sme si tym presli a majstrov sveta su plne cintoriny. V najhorsom, mas stredny prst 😜

miskakyska
21. aug 2023

... baby Tí radili kondičné jazdy,ak si to ty...cestujúca v protismere..🙄

karinka223
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
olimuc
21. aug 2023

Jazdit, ale chyby sa stavaju aj po xy km … ja som dnes prehliadla radar 🙈

janai1
21. aug 2023

@cclaudyy a co znamená pár hlúpych chýb?

lily09
21. aug 2023

@cclaudyy ahoj, hlavne s chladnou hlavou. Mne pomohlo sa ist rozjazdit na menejnfrekventovane cesty, napr.z dediny do dediny a pod. Lepsie sa jazdi oo znamych cestach takze si vopred pozri napr na street view, kde su ake znacky na krizovatkach, ako idu kazdne pruhy a tak. Mne to vzdy pomaha, najma ked mam ist do neznameho terenu. Prip.si skus cesty napr.v meste prejazdit kednje tam co najmenej aut, napr. rano o piatej 🙂 neboj sa, nikto uceny z neba nespadol, soferovanie je zodpovednost ale da sa zvladnut. Ja som tiez tak par x na zaciatku zafailila ze Bohu dakujem ze som nesposobila nejaku blbost. Hlavne sa sustred, dychaj, predvidaj, dodrzuj odstupy. Mne instruktor vravel ze kto sa boji, nesmie do lesa, takze to ma trosku vyhecovalo, ukazat ze sa nebojim. A inak sa mi najlepsie v aute jazdilo samej :D ked tam ten instruktor nebol, to boli na kuzelkach. Tak drzim palce, potom sa pochval 🙂

juliacenc
21. aug 2023

@cclaudyy ano je to normalne casom to prejde snaz sa na to nemysliet. Ja som po x rokoch cuchla auto a teraz som tiez rozklepana stale na to myslim a pri cuvani mam az spotene ruky na volante 🥵 cakam kedy to konecne prejd

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@dzejn80 ďakujem za povzbudenie

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@janai1 bolo ich viac napr . Na

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@cclaudyy na kruhovom objazde som si zvolila zlý jazdný pruh a keď som vychádzala s kruhového tak som autu za mnou skrížila cestu 😩😩😩

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@lily09 ďakujem dám vedieť

cclaudyy
autor
21. aug 2023

@juliacenc no práve ten pocit je strašný