Sme lenivejší

barbora1522
30. jan 2016

Ahojte, mám pocit ze nic nestiham. Dnes som sa zamyslala nad tym, ze voľakedy zeny prali ručne, umývali riad ručne, vyvarali plienky, obrabali polia a dalsich x veci a popritom mali 5 deti... A ja mam 1 dieta a mam pocit ze pri nom nestiham vsetko co by som chcela. Ako to tie zeny zvladali?

janinah
30. jan 2016

nemali net ani koníka 😀

mima4
30. jan 2016

@barbora1522

ako?

- nesedeli cele dni na internete

- nefotili triliardu fotiek svojich domacich "hobby" ci oblecenia a inych nezmyslov

- nepozerali primitiviny v TV ako burlive vino, farmy, vymeny manzeliek a podobne zlodejky casu, ktore nic cloveku nedavaju, iba ho debilizuju

- boli naucene pracovat a s pracou fungovali od malicka, 7-8 rocne deti makali, nie zili na tabletoch v bavlnke

- nemali ziadne socialne davky ani ine davky, ktore z ludi robia lenivejsich (teda 85 % z nich), takze boli nauceni sa postarat o seba a vedeli ze musia

- mali jasne urcene priority: nespravim = nezerem 😉

- nebolo to vsetko na dvoch dospelych, praca sa bezne delila v domacnosti, vsetci clenovia participovali...

- boli donuteni maximalne a efektivne vyuzivat cas, hlavne denne svetlo...

- boli skromnejsi, zeny varili na obed jednoduche jedla... nevymyslalo sa..

- deti neboli pre zeny stredobodom vesmiru ani otrokarmi, materstvo bolo prirodzenejsie, bolo sucastou zivota ludi, a mat 6 deti a robit caviky ktore robia dnesne moderne mamicky... tak by vsetkym asi vtedy prdlo v hlave

- zeny neriesili chujoviny, co sa kde docitali na nete, ci poculi od kamosiek... opat zili prirodzenejsie...

janinah
30. jan 2016

@mima4 príspevok roka 😀 trefný a pravdivý 😉

mawka
30. jan 2016

@mima4 presne. tlieskam.

skusme zit teraz takto. tak sa z toho zeny zrutia a preziju len najsilnejsie. 😉 cize asi 20% 😀

barbora1522
autor
30. jan 2016

Tak mate pravdu v tomto ale asi v tej dobe by som ja osobne nechcela zit ale zaroven ich obdivujem ze vsetko to zvladali a brali to ako samozrejmost. Dnes sme trosku vyspelsi narod a zjednodusujeme si zivot, venujeme sa viac detom a rodine, prehnane upratujeme a.robíme veci bez ktorych by sme sa zaobisli napr.vymalovat steny lebo aktualna farba ma uz omrzela, varíme vseliake delikatesy atd...

sissy27
30. jan 2016

@barbora1522 doma nestíhaš, ale našla si si čas založiť diskusiu a nájdeš si čas na prečítanie reakcií a asi aj prípadné odpovede... A miesto toho si mohla napr. vyložiť myčku alebo nahádzať veci do práčky... Život je otázkou priorít 😉

hoogy
30. jan 2016

@barbora1522 a co by si chcela stihat z toho co zvladali zeny v minulosti? nemohla by si tolko casu venovat svojmu dietatu lebo to je na poslednom mieste. nemohla by si skoro vobec ziadny cas venovat sa sebe, teda ziadne seba skraslovanie, v tom je zahrnute aj sprchovanie sa. ludia zili v domoch, ktore mali max 2 izby, takze minimum upratovania. pralo sa v rukach,ale mali tak asi 3 kusy oblecenia plus jedny saty do kostola.

barbora1522
autor
30. jan 2016

@sissy27 tak kľudne nemusím ani spat a upratovat celu noc. Myslím ze ked idem po celom ulietanom dni vecer v posteli v klube na net nieje to ze by som si to musela vyčítať.

mima4
30. jan 2016

@barbora1522 no tak preco sa potom stazujes? ono, cas mame rovnaky, 24 hodin denne, to ako si veci zariadis a fungujes je len na tebe 🙂

barbora1522
autor
30. jan 2016

@hoogy tak mne pride to ze stale upratujem stale varím alebo lietam okolo domu a stale mam co robit,. Nieje den kedy by som si povedala ze nič som nerobila teda starať sa o maleho je samozrejmost, ale ide o to ze stale kazdy den vysavam, samozrejme v kuchyni sa upratuje kazdy den, upratať hračky.... A stale dookola, ... Mam pocit ze si nemozem ani vydýchnuť, bo ja som ten tip cloveka co nenávidí neporiadok. ..

adrioska
30. jan 2016

A naco sa nahlit? Co stihnes, tak stihnes, co nie, tak nie. Praca neutecie, pocka si na teba. Treba si zivot aj uzivat, nie len stale sa nahlit a snazit sa stihat vsetko. Uzivaj si dietatko, lebo ked uz bude velke, tak pojde za kamaratmi a teba nebude potrebovat. Potom nebudes vediet co s volnym casom a budes vsetko stihat. 😉

mawka
30. jan 2016

@barbora1522 no ja si zase skor myslim, ze ten cas na deti nie je az v takej miere ako bol kedysi. praveze tato doba nam vela veci ulahcuje v zivote, ale vzdaluju sa nam zase ine veci.
hej,s tymi stenami mas pravdu. sme materialne zamerani. vsetko mame na dosah. kedysi ludom stacilo malo. teraz uz nevieme, co by sme od dobroty, ked je tolko moznosti. ale je to asi hlavne o pevnej vole kazdeho znas a ake limity si nastavi. ja furt ficim podla mojej mamky. ako ona s nami, tak ja s detmi. nestazujem sa.

hoogy
30. jan 2016

@barbora1522 kup si iRobot mas po probleme 😉 pozri povedz si sama pre seba, ze kazdy den spravis nieco pre len pre seba. nejaku malickost, kazda sme ina a kazdu tesi nieco ine. mne pomaha pri takychto stavoch toto: opat citam oblubenu knihu, napustim si vanu ked drobeci vecer zaspia, vyjdem si s kamaratkami,alebo si idem proste len zabehat. teraz mas cas venovat sa aj sebe. prihlas sa na jazykovku alebo nejaky iny kurz. materska nemusi byt len o behani okolo deti a upratovani a vareni. 😉

sissy27
30. jan 2016

@barbora1522 fíha,pred 21.00 v posteli, to ti len závidím 😅 ale že teda úprimne 🙂
neviem, čo robíš zle...a to si ešte predstav, že niektoré ženy popri dieťati študujú alebo chodia do práce alebo oboje... prerieď drobcovi hračky - budeš mať menej upratovania, a upratuj ich len večer, keď ide spať... prípadne ho nauč, nech si uprace sám (neviem koľko má, ale okolo dvoch rokov to v pohode zvládne)... obed nemusí mať 4 chody, stačia dva... navariť sa dá aj na dva-tri dni, netreba každý deň čerstvé, prípadne sa hotové jedlo dá zamraziť a o dva týždne ušetriť čas pri sporáku aj špinavé riady... žehliť netreba denne, resp. niektoré sme dotiahli už do najvyššieho levelu, že vôbec 😅 ak si obstaráš dobrú sušičku, tak ozaj netreba žehliť...budem sa opakovať, ale život je otázkou priorít - ak je pre teba priorita, aby sa ti dom leskol čistotou a v skrini ti treba nažehlené komínky, tak ok... až budeš mať iné starosti (napr. sa vrátiš do práce), tak sa ti tie priority zas niekam posunú...

h2
30. jan 2016

@barbora1522 Ahoj, ja Ťa chápem, lebo sama mám často pocit, že nestíham, alebo že napriek tomu,že celý deň len robím, tak som nespravila všetko, čo by som chcela. Musím ale reagovať na Tvoj príspevok, ktorý si písala o 21.26. Ja tiež nemám rada neporiadok, ale aby som DENNE vysávala? Neviem, nechcem,aby som vyzerala ako nejaká bordelárka, ale ja vysávam 2x do týždňa a myslím, že to úplne stačí. A hračky v synovej izbe mám tiež na háku, syn spáva s nami v spálni, tam máme vyupratované vždy,svoju izbu má len na hranie a tam má zase vždy hračky porozťahované po celej izbe. Načo to budem večer pol hodiny ukladať, keď to na druhý deň za 10 sekúnd nadobudne predošlú podobu?

siska53
30. jan 2016

@barbora1522 tak ale potom sa necuduj.ked milujes poriadok,ze si ustvana. Naco vysavas kazdy den?
Ja som.si naplanovala,co v ktory den.budem robit,ked to z nejakeho doovdu nevyslo,kaslat na to. Vsak ma to pockalo. A aj caka.
Myslim,ze teraz sa viac venujeme detom ako sa venovali rodicia nam. Ja som mozno vynimka,lebo so mnou bola mama doma az do nastupu do skoly,ale sestre som sa venovala viac ja a mala domacnosti. Som o 4,5r.starsia. A kedysi bolo bezne,ze po navrate z prace my decka sme behali po vonku,mamy sa venovali domacnosti. Teraz malokto pusti male deti (myslim prvy stupen ZS) samy von.
A mima4 ma pravdu.

sue
30. jan 2016

@mawka rozdiel je ten, že kedysi rodičia "neanimovali" svoje deti. Miminká boli maminám na chrbtoch v šatkách alebo na trojnožke v poli, batoľatá sa tmolili pri nich, staršie už pomáhali. Nikdy doteraz sa rodičia s deťmi "nehrali" a nevymýšľali im aktivity.
Deti boli prirodzene zapájané do rodinných prác...

Toto sa šialene zmenilo od 2.pol.20.stor.a je to čoraz horšie....ideme sa poondiť z toho, aby sme deťom vyplnili program, aby sa nenudili a potom sme prekvapení, že dospelí ľudia nevedia variť, prať a hospodáriť...no hold nemali to kde odkukať, keď sa furt len hrali a učili 😊

tova
31. jan 2016

ale no, tak niekedy rodica mali deti na " haku". Najmensim dali najest , posadili do travy a hodinu, dve okopavali zahradku. starsie deti behali kolo domu, rodicia nevedeli ani kde si, psisli domov vzali chlieb maslo a znova von. Domov chodili spat. Zena mala na starosti akurat zahradku, oblecenie mali po par kusov, mozno1 topanky pre kazdeho, ziadne nakupy, mozno raz rocne. Do mesta sa nechodilo, jedine k lekarovi. Nemyslim, ze boli vytazene viac ako dnesne zeny. Boli tie deti stastnejsie? ja nemyslim. ja som rada ze nas rodicia vzali aj na vylet, mali sme bicykel, hracky, spolu sme sa hrali,pozerali tv, aj spolu sme robili v zahradke, doma piekli, chodili do mesta cela rodina na nakupy a vozili nas na activity. A ake je dnesne upratovanie, vysavac, jednorazove mopy, a za 10 min. upratane. Niekedy ruzne pozametat a vyliat vodu na podlahu a ryzovou kefou drhnut. Pranie rucne, potom zehlenie. Dnes hodim do pracky, susicky za tepla poskladam, a vyprate.

worker_falcon
31. jan 2016

@tova ty si ale dobre mimo. zosumarizovala si to, Ze zeny mali na starosti iba zahradku 🙂 tipnem si, dieta z mesta, co v zivote nevidelo dom a pracu na dedine. A nevie si predstavit, co to znamena starat sa o hospodarstvo. Zo "zahradky" by rodina nevyzila. (Ibazeby to boli zemania a mali stado sluhov a sluzok, ktori na nich robili). Boli zvierata a poriadna rola, nie "zahradka". Pravidlo bolo vstavat o stvrtej rano, postarat sa o zvery, a potom dalej a dalej. Popytaj sa prastarej mamy, ako zili. A casto v nekompletnych rodinach, lebo muzov vzala vojna ci choroba.

mawka
31. jan 2016

@sue suhlasim

@tova len zaujimave, ze aj napriek tej absencii nejakeho programu a 100% casu pre deti z tych deti vyrastli zodpovedni ludia, schopni do zivota. ktori nemali problem v 18 byt skutocne dospeli. sice mozno matky neskakali jednostaj okolo deti, ale tie deti o svoje detstvo neprisli. staci pocuvat generacia nasich rodicov, starych rodicov. ich hra bola vonku, na ich socialnej sieti, rozvijali sa same tie deti, vymyslali hry, vedeli sa zabavit, zapajali mozog. teraz ho skor nezapajaju lebo vsetko robia rodicia za deti. lebo je to trendy, lebo studie lebo neviem co. lebo ked sa 5 minut nevenujes dietatu, uz si zla matka. alebo teda realne, ked si matka vybehne ku kadernicke, uz je to problem, lebo je egoisticka, mysli na seba a na dieta. tiez mi to pride dost "ujeté". a ze deti mali povinnosti? no mali by ich mat aj teraz. je to uplne prirodzene. iste, nebudeme 3 rocne dieta nutit umyvat dlazku a wc, ale treba ich zapajat do cinnosti. jednak aj to je cas straveny spolu, rovnako to uci deti zodpovednosti a tomu, ze nic sa neurobi samo. a cim viac sa zapoja vsetci, tym viac casu maju na seba.
moji rodicia za sociku makali, bola som jaslickove dieta, dokonca ma jedna tatusa od pol roka opatrovala a vobec nemam naruseny vztah k nasim a nezanechalo to na mne traumy. sak cez vikendy a prazdniny nam to nasi a ROH vynahradili. a uplne v pohode to stacilo. dokazali sme sa hrat sami a aj sa o seba postarat. mohli sa spolahnut nas nechat samych doma od prvej triedy. dnes sa tu pytaju mamicky, ci mozu 10 rocne decko pustit same do obchodu. to je problem. ze dieta ma socialnu siet a dava tam vselijake info, to neni hrozba. ale ist do obchodu, to uz hrozba je, lebo co ked ho zrazi auto alebo ho niekto unesie alebo ja neviem co..

mawka
31. jan 2016

@worker_falcon presne. moj otec. z 10 deti, ako maly vstaval o stvrtej, lebo bolo treba nakrmit hospodarstvo. ale ked ho pocuvam, ma nadherne zazitky z detstva. sice svoju mamu nevidel casto, lebo makala ako blazon a otec umrel, ale nenesie si traumu. je to jeden z najuzasnejsich ludi, akych poznam. velmi pracovity, zodpovedny, ved mal 22 ked sa zenil, 23 prve dieta, postavil dom aj popri narocnej fyzickej praci na smeny a nikdy nepovedal "som unaveny". je to proste trenovany clovek. kym sused mlady dojde po 8 hodinach z prace a prve co je ze lahne na gauc aky je unaveny, toto som u mojho otca nevidela.
podla toho, co tu citam by moj otec mal byt zatrpknuta, dusevna troska s roznymi poruchami a je pravy opak.

mima4
31. jan 2016

@mawka
@worker_falcon
suhlasim s vami, a vysledkom sucasnej vychovy je aj to, ze 30 rocny clovek sa sprava ako pubertak, namiesto zivota masti pocitacove hry a chodi na diskotejky... a lamentuje so smartfonom v ruke, aka je zla doba, zly stat.... bla bla bla 😉

@tova
rodicia nemali deti na "haku", oni mali realne zodpovednost ich nachovat, postarat sa o nich... kym dnes ta zodpovednost je prenesena na stat, skolky, institucie, socialne vymozenosti a podobne... deti vyrastali prirodzenejsie, v sulade s prirodou, zivotom... boli vedene od malicka k zodpovednosti a ziadne ako dnes "on ma obdobie vzdoru" ci "puberta" ci "predcasna puberta"... ziadne take!!!! Ved by rodicov piclo, kebyze popri povinnostiam maju u x deti riesit "dnesne stavy".

maca_p
31. jan 2016

@barbora1522 no panecku, ale ti tie zenske nalozili 😎
clovek nema ziadne zaruky, ze si tu moze v klude postazovat. 😉

evittam
31. jan 2016

Maximálny súhlas s @mima,@mawka, @worker_falcon 😉
@maca_p Ale môže sa posťažovať, ale tiež nerozumiem tomu na čo sa sťažuje......Ja mám dve deti a starám sa o ne viac-menej sama aj o domácnosť - partner pracuje v zahraničí - 5 týždňov je preč,týždeň doma a stíham pekne všetko, aj čas pre seba mám-chodím cvičiť, každý deň mám s malou program kým je starší v škole, poobede tiež, mám čas na známych, na všetko...a ešte som aj v posteli o max.21.00 keď chcem. Samozrejme nevysávam, neperiem, neutieram prach a podobne každý deň -neviem kvôli čomu-je to zbytočné....Treba si život užívať a nie si ho komplikovať sprostosťami. 😉

maca_p
31. jan 2016

@evittam skor to bolo nieco ako vyjadrenie pocitu 😉

sosanna88
31. jan 2016

@mima4 doplnila by som, zeny nebehali po nákupoch, svet nestal na tom ci sa namaluje alebo ucese alebo ma dokonale nechty a je skvelo ohaknuta, ci ma celulitidu na riti, previsajuce brucho a ovisajuce cecky...spotenemu chlapovi+zarastenemu to bolo suma fuk ked sa vratil po celodennej siche od krav a bol rad, ze sa nazere a zaondi si...a v klude zaspi.
aspon ja si to tak myslim 🙂))))

mawka
31. jan 2016

@maca_p rovnako si ho tu vyjadrujeme my vsetci. nikto jej nenaklada, kazdy tu pise vlastny nazor a myslim si, ze uplne v klude. 🙂

mawka
31. jan 2016

@sosanna88 hm, kedy? 100 rokov dozadu. ja neviem, ale u nas trebars aj babky sa vzdy o seba starali aj chlapi. mamka chodila na pedikuru, ku kadernicke pravidelne hen tot na komunal 😀 a tatko bol ako svihak lazensky. dedo rovnako. babku som nevidela zasmudlanu teda nikdy. takze neviem neviem 😀 a nasi ondia doteraz 😝 😀 uplne normalne ako ludia. nie preto, ze musia, ale preto, ze chcu. ale samozrejme, najdu sa aj take pozostatky z davnych cias este teraz. poznam jeden taky par osobne. fuj ble az ma striasa 😀 😀

sosanna88
31. jan 2016

@barbora1522 a v podstate si si odpovedala sama nazvom...sme lenivejsi! a rozmaznanejsi. ide to s dobou

sosanna88
31. jan 2016

@mawka tak prastary rodicia a dalej...este som zazila pradedkovcov...zili cisto, aleeeeee...nebazirovali tak na tom ako vyzeraju. tak som to myslela, ze aj taka kadernicka, pedikerka a neviem co tiez zabera cas. vtedy bolo bezne ze 30 rocna zena natasila rucnik na hlavu a jedes.
autorka neknkretizovala dobu, ale toto ma prve napadlo 🙂