Skúsenosti s pozdravmi a odpoveďami

samulet
27. jún 2017

Často chodím do Rakúska na výlety alebo nákupy a zaujalo ma, že ma títo ľudia zdravia vo veľkom. Čiže pomerne veľa Rakúšanov v rôznom veku ma pozdraví na ulici a podobne. Rovnako v obchodoch, keď mám málo nákupu, tak ma pustia dopredu. Predavači podobne, veľa zdravia, odzdravia, ale tu na Slovensku je to horšie. Aj v paneláku kde bývam je pomerne ťažké pozdraviť susedov, niektorí majú veľký problém s tým, aby ozdravili🙂. Rovnako je zaujímavé aj to, že keď stojím na prechode pre chodcov bez svetelnej signalizácie, tak mi v Bratislave máloktoré auto zastaví a zase v Rakúsku mi zastaví skoro každé auto, dokonca aj tam, kde nie je prechod pre chodcov. Tak by ma zaujímalo, aké máte Vy skúsenosti s pozdravmi a odpoveďami na Slovensku.

jarmilka1985
27. jún 2017

Je to normal, zijem viac na zapade a tie pozdravy su mile🙂 pridas usmev a hned ma kazdy krajsi den... Na slovensku kamenne face... Nas narod je zavistlivy, vkuse ohovara a stazuje sa... No v konecnom dosledku na slovensku sa dobre zije, podla mna a zial vela ludi si to neuvedomuje...

meusicka
27. jún 2017

@samulet rovnake ako ty. tiez zijem v AT a tu je to proste o vychove. ci uz ludi, soferov a pod. deti v skolke sa ucia ako sa treba zastavit na prechode, zvihnut rucky a cakat, kym zastavi auto. a soferi zastavia bez problemov. a take deti ked vyrastu, beru za samozrejmost, ze sa na prechode zastavuje a ludia sa cez prechod pustaju. policajti tu nie su za strasiakov ale maju tiez inu funkciu. a ano chodia aj do skolok a skol, maju akcie s detmi, kde za vyplnenie harku s otazkami, deti dostavaju malu pozornost vo forme farbiciek, reflexneho prvku, a pod. a mozu si sadnut do policajneho auta alebpo vyskusat motorku. je to vsetko o pristupe ludi.
ja si myslim, ze prave aj my mame moznost vdaka tomu, ze vidime, ako to inde funguje vniest troska z toho aj doma do kazdodenneho zivota. trebars aj vo vasej bytovke, mozno by sa trebalo zacat zdravit, a asi by sa lady roztopili a ludia by zistili, ze su ludia a nie teliatka.
minule som citala clanok o francuzovi, vzal si Slovenku a ziju v KE. tiez poukazal na nedostatky aj v gastronomii, aj v chovani sa obsluhy a pod. proste ludia k sebe nie su dostatocne slusny a mily. je to smutne. ale nie je to nic, na com by sa nedalo popracovat a napravit to.

fefe123
27. jún 2017

no ja teda v AT nebývam, ale pre mňa je samozrejmosť pozdraviť aj odzdraviť... len si niekedy pripadám ako " blbec", čakám na odpoveď a nič.... ááále nevadí, ja nie som v tomto prípade za blbú.... a to púšťanie na pokladni prevádzkujem roky a nezdá sa mi to divné.... tak som asi divná ja.... aj na prechode ľudí pustím, ale s desom pozerám do spätného zrkadla, či to to ten za mnou stihne dobrzdiť.... smutné, ohladuplnosť sa vytratila..... 😂

meusicka
27. jún 2017

@fefe123 ono autor temy myslel skor na to, ze sa tu zdravia uplne cudzi ludia na ulici. u nas ked tak mas hned pocit , poznam ho odnekial? :-P a ano mas pravdu, ten strach ked zastavis pred prechodom, a za tebou je to vo hviezdach 😀

felycity
27. jún 2017

skúsenosti presne také ako ty, vrchol je , keď pozdravíš a neozdraví a dieťa sa opýta, prečo nás neodrzdravil ten ujo/teta... nuž, áno, je to o výchove, niekedy si prídem trápna keď stojíte vo výťahu plnom "managerov" a pozdravím a nikto neodzdraví ... nuž asi by to chcelo etickú výchovu odmalička, keďže to v niektorých rodinách absentuje

dominika6
27. jún 2017

@samulet nie nieje to o krajine..
je to o ľudoch a výchove,ktorá sa dedí..
ja nemám problém pustiť na prechode ľudí,lebo sama viem že som rada ked mi niekto zastane,dokonca hodím aj očný kontakt s podakovaním..
pri pokladni skoro denne púštam ludí čo majú v ruke iba bagetu a ja plný kôš..
sú síce 80% prekvapení ale ja som pustila jedného predo mňa a malo to reťazovú reakciu že ten pred ním ho pustil tiež...
ten pohlad bol super...

takže ak sa tu budeme hrať a utekať do iných krajín čo i len na chleba,tak nedáme nikdy pocítiť iným že dobré skutky sa dajú robiť aj tu..

jarmilka1985
27. jún 2017

@meusicka poprosim si link na ten clanok, dik 🙂

samulet
autor
27. jún 2017

@jarmilka1985 Veru máš pravdu, sme niekedy takí mrzutí a namosúrení🙂, mám pocit, že si niekedy svojimi povahami zbytočne škodíme, napríklad aj tu niekedy na tomto fóre vidím, kadejaké škriepky, ale to je iná téma. Inak hej, ak ťa niekto niekde pozdraví, usmeje sa na teba, človek sa inak cíti, tak príjemne.🙂

samulet
autor
27. jún 2017

@meusicka Pre nich je to teda také prirodzené, majú to vštepené od malička, takú tu ústretovosť, pozdravenie cudzích ľudí a podobne. A potom to aplikujú v praxi. Sebakriticky priznám, že tým chodením do Rakúska som niečo pozitívne priniesol aj na Slovensko, niekedy som bol tiež taký, že som niekoho nepozdravil - suseda v dome a podobne, dokonca som mal susedu, ktorú som nejako nezdravil ani ona mňa, asi sme mali pocit, že nejako sme si vzájomne nesympatickí a ona tiež chodí do Rakúska, ja tiež a už sa zdravíme::slight_smile.

meusicka
27. jún 2017

@jarmilka1985
https://www.aktuality.sk/clanok/457066/vychyren...

toto, potesilo ma, ze niekto sa nasiel aj u nas doma. a nie kazdy tvrdi, ze u nas uz sa nic neda.

samulet
autor
27. jún 2017

@fefe123 tak to je super, ak to máš takto v sebe, to zdravenie, púšťanie pri pokladni, horšie je ak druhá strana na to nereaguje, že? To sa mi tiež stáva, nejako to človek musí predýchať. A tie prechody, to je hrôza, ako som písal, málokto ti zastaví.

samulet
autor
27. jún 2017

@dominika6 na všeličo sa tu kladie dôraz, aby deti a dospelí vedeli anglicky, aby ovládali počítať, aby chodili neviem kde do posilňovne, ale niekedy sa zabúda, aby sa učili aj to, tej slušnosti a výchove od rodičov, rodiny, v škole, v práci, kdekoľvek alebo aj pozorovaním iných, že niekto urobím niečo super, pustí niekoho pri pokladni a vyvolá to reťazovú reakciu.🙂 Mňa raz jeden muž predbehol v Lidli pri pokladni, ja som to mal bližšie ako on a on tak vletel mi krížom do cesty, nuž som mu musel ustúpiť, asi by ma zrazil.🙂

dominika6
27. jún 2017

@samulet ty si čo holý 😀

sardinka336
27. jún 2017

@dominika6 šak je hic...tak je holy
No neviem....ja teda chodim len do Metra a ,,šopingov,, v AT a ze by sa tam ludia zdravili a boli neviem aky ohladuplny tak to nie, rakušania a nemci su chladne čumaky, boli sme tam na dovolenke a teda o nejakej ustretovosti ani nechyrovat. Tu u nas si deti pozičaju na piesku kyblik, lopatku...tam nam to div mater nevytrhla z ruky. To iste a aquaparku, aj batolatu nepozicia kyblik, pritom sa s tým nehra ale tak všetci vieme ze deti chcu to čo maju ine. Ak sa s tým moje dieta nehra tak pozičiam, prečo nie? Nie,skor tam vidim besne deti moslimov a títo ,,hadrári,, teda vobec nezdravia, ani deti ani rodičia....ale ano, susedova trava je zelenšia.. No a teraz tu rozpravku o červenej čiapočke poprosím...

dominika6
27. jún 2017

@sardinka336 ten je holý celý rok 😀

jasné že hrať sa tu na krajinu buranov je nespravodlivé..každý dostane to čo vyžaruje

samulet
autor
27. jún 2017

@dominika6 Len taká recesia, skúška odvahy🙂

dominika6
27. jún 2017

@samulet no odvahu veru máš 😀

samulet
autor
27. jún 2017

@dominika6 Tak to dám asi preč, keď to budete spomínať🙂, začnem sa hanbiť, ale to nie je témou diskusie🙂.

0silvia0
27. jún 2017

@samulet a ja sa zamýšľam, aký dôvod má zdraviť cudzích ľudí? Vojdem do nejakého supermarketu a začnem hádzať pozdravy zľava sprava, budem sa na všetkých usmievať. No dobre, dajme tomu a kedy mám potom nakupovať? Ja beriem supermarket ako miesto pre nákup a nie ako miesto na socializáciu.
Ale na výletoch napríklad v lese je normálne, keď sa pri míňaní sa ľudia pozdravia. Ale na ulici všetkých zdraviť sa mi zdá čudné. Veď by som každú sekundu hovorila: dobrý deň, dobrý deň, dobrý deň, dobrý deň... kedy mám potom vnímať výletovú atmosféru, kedy si mám všímať okolie, keď budem furt zo seba vydávať pozdravy?
Podľa mňa aj zdravenie má svoje špecifiká. Keď prídem do nejakej budovy, stojí tam vrátnik alebo informátor, alebo iná skupinka ľudí, tak sa patrí pozdraviť. Na ulici, vo vchode, v autobuse sa patrí pozdraviť známych ľudí, ale nie všetkých. Ešte šoféra vždy pozdravím napríklad. Ešte keď prídem do čakárne k lekárovi, patrí sa pozdraviť, keď prichádzam medzi nejakú skupinku ľudí, ku ktorej sa idem zaradiť. Ale zdraviť všetkých a všade (obchod, ulica, mhd) sa mi zdá fyzicky nereálne a čudné.

sardinka336
27. jún 2017

@0silvia0.uz vidim vo Viedni v centre ako sa kazdy zdravi, jasne, tam v dedinkách alebo niekde tak ako u nas na periferii kde sa ludia vídaju, poznaju aj z videnia, tam sa dajme tomu zdravia ale v mestách ked idu ludia po ulici neverím....moze rozpravat.

samulet
autor
27. jún 2017

@0silvia0 Ja som trochu zle formuloval tú úvodnú otázku, vyznelo to tak, ako by som sa domáhal zdravenia v obchodoch a na ulici v styku s neznámymi ľuďmi. To zdravenie na Slovensku som mal na mysli napríklad u lekára, na pošte, v panelákoch, v lese a podobné miesta, ako si spomenula. Aj tam to teda často chýba, že príde pacient do čakárne a nič nepovie. Potom aj tí susedia nezdravia a tak ďalej. To sú tie miesta, kde by to malo byť, to zdravenie a pochopiteľne aj odpoveď na pozdrav.

samulet
autor
27. jún 2017

Ja som mal na mysli dedinky v Rakúsku🙂, som to tam zabudol dopísať do toho úplne prvého príspevku v téme, tak možno vzniklo nedorozumenie, že ma zdravia v mestách v Rakúsku. Lenže ja som v tých dedinkách pre nich neznámy a zdravia ma, preto ma to zaujalo a plus tá ochota, že mi dajú prednosť na prechodoch a podobne. Ale chápem v rakúskych mestách sa môžu Rakúšania správať o niečo odlišnejšie alebo úplne odlišne, že sa teda vo veľkých mestách nezdravia na ulici neznámi ľudia...

sisaka
27. jún 2017

@0silvia0 ja sa radsej nejdem zapájať, ale k tomu supermarketu, u nás je zvyk ak sa ti v uličke stretnú oči s predavačom tak zvyčajne on prvý pozdravy, ale môžeš samozrejme aj ty, ak sa ti stretnú oči s iným nakupujúcimi tak sa vymenia len úsmevy. Pokladničky sa samozrejme zdravia, väčšinou pozdravia ony, alebo aj zákazník a obidvaja si vymenia slušnú formulku: Ako sa máš? Ktorá najviac vytáča veľa Slovákov a Cechov, lebo otázka nie je úprimná 🙄

vroni
27. jún 2017

@sardinka336, no, este som nezazila, ze by pokladnicka v Metre ci inom obchode nepozdravila (ale jasne, ze ma nezdravili spolunakupujuci) Na ihrisku si tiez deti poziciavaju hracky. Ale fakt je, ze besnym detom (obvykle tmavsej pleti) idem radsej z cesty a zakuklene mumie ignorujem. Az zacitim potrebu bavit sa s kopou handier, najdem si dobreho psychiatra. Zatial mi staci byvat v slusnej stvrti, kde sa ludia zdravia a mumie sa tam necitia dobre. Tak isto je bezne, ze zdravia lekari, ked k nim prides, postar, ked prinesie postu alebo ta stretne na ulici (prave mi napadlo, ze sme este nikdy nemali postarku, vzdy je to chlap, aj zaskoky), urcite sa nezdravia vsetci, ale zdravi sa viac nez na Sk. Na dedinach - hlavne mensich - zdravi kazdy kazdeho. Ale to aj na Sk, si myslim.

apolka77
27. jún 2017

Mna zas trapi ze chlapi sa vobec nevedia zdravit, trebars v skolke stretavam tych oteckov casto ani bee, to mi pride neskutocne aki burani,,je mi luto tych deti ze taky pako vlastne decko ani pozdravit nenauci,,dvere nepodrzi,,,hlavne ze navonavkovani nagelovany a super faro.

0silvia0
27. jún 2017

@sisaka no v zahraničných obchodných reťazcoch sú predavači vycepovaní aj tu na Slovensku byť milí k zákazníkovi a pozdravia ale zbytočne sa nevykecávajú.
"Ako sa máš" to určite nie, tieto zdvorilostné frázičky tu nie sú zaužívané a našincovi by skutočne zneli "umelo".
V obchodnom reťazci napr. coop jednota toto predavačky nenaučili. Je to celkovo asi o zaužívanej obchodnej politike a vzdelávaní zamestnancov.

0silvia0
27. jún 2017

@apolka77 no veru týchto zdutých mladých mužov som si aj ja povšimla... možno sú už iný level a zdravia a podržia dvere vo svojej mysli, ústa sa im nechce otvárať 😎

0silvia0
27. jún 2017

@samulet ja to skôr poznám opačne - ak prídem do cudzieho prostredia, ja zdravím domácich, toto sa mi zdá prirodzenejšie.
Ale tak zaujímavá úvaha...

sisaka
27. jún 2017

@0silvia0 mne úplne stačí, keď sa mi predavačka na Slovensku aspoň pozrie do oči a pozdraví, ani sa ma nemusí pýtať ako sa mám.
Myslím, že sa to ale stále lepší, keď sme boli v zime na Sk, tak hlavne v menších predajniach sa predavačky pozdravili a spýtali čo si prajeme a tiež sa mi zdá, že mladšie sú lepšie, tie staršie sa to už asi nikdy nenaučia. Úplne najhoršie sú ale dedinské obchody, tak tam v správaní vládne ešte socializmus, počula som nie raz predavačku zhuknut na zákazníkov a to dokonca aj starých ľudí, ešte aj môj 9 ročný si to všimol...

samulet
autor
28. jún 2017

@0silvia0 V podstate áno, ak teda chodím do toho Rakúska, ja som tam hosť, mal by som zdraviť, už to začínam praktizovať, avšak zase žije aj tam veľa Slovákov, už sa mi stalo, že som tam po nemecky pozdravil ženu, ale bola Slovenka a neodpovedala🙂.