Školstvo sa nám rozpadá

28. aug 2024

ja sa uplne desim ako to cele bude vyzerat, ved to je neunosne, co sa deje v tom skolstve a ake vzdelanie potom dostanu nase deti.

Skoly hľadajú pár dní pred začiatkom školského roka 1 423 pedagogických zamestnancov a 12 riaditeľov.

to je neskutocne cislo.

lienka9
28. aug 2024

Syn ide do prveho rocnika a namiesto ucitela maju zatial zapisanu ako triednu- pedagogicku asistentku a druha trieda ucitelku zo skolskej druziny.
U dcery v skolke z 10pedagogickych pracovnikov ostali 4,ktore maju tahat..som v strese,ale vzdy je to tak kostrbate na zaciatku a verim,ze sa to nejako ukludni.aj ked tie cisla co rano zverejnili ,nevyzeraju ruzovo

autor
28. aug 2024

@lienka9 ved prave.

letfenixa
28. aug 2024

Mne sa zdá absurdné, že keď si chce učiteľ rozšíriť aprobaciu, musi VŠ platiť za 1 rok 700 - 800 eur, trvá to 2 roky. Taký fyzikar je na pokraji vyhynutia, ale nie, nedajú to bezplatne.

autor
28. aug 2024

@letfenixa no mali by s tym nieco robit, tudy cesta nevede

michaela412
28. aug 2024

ja som si v máji spravila DPŠ a už od pondelka nastupujem popri mojej práci aj do školy, lebo nemá kto učiť

katkaseiner
28. aug 2024

u nas odchadzaju 2 na matersku a jedna je dlhodobo na PN.... skola na dedine. Dcera dostane asistentku za triednu a aj na slovencinu.... no obavam sa, lebo je 7acka...

martinka13
28. aug 2024

Keby len školstvo.....

nadej1111
28. aug 2024

@michaela412 kde ste si robili?

martinmmartin
28. aug 2024

nikto to naozaj nechce. Teda okrem tych par zufalcov co sa ich to priamo dotyka ako napr ty :(
Ovela dolezitejsie je aby tie mimovladky konecne dostali do zubov

susann80
28. aug 2024

U NAS NA SKOLE DRZIA HLAVNE ZNAMOSTI, KTORI NEVEDIA UCIT A ANI SA SPRAVAT K ZIAKOM :((((((((, CISTA KATASTROFA A TVARIA SA , ZE NEMOZU NIKOHO ZOHNAT...ALE JE TO LEN CISTO PRETVARKA, LEBO KED DATE ZIADOST...TAK NIC Z TOHO, KEDZE NEMATE ZNAMOST.. 2 OSOBNE SKUSENOSTI. AJ PRETO JE SKOLTVO TAM KDE JE, KED SA TAM DRZIA LUDIA, CO TAM NEMAJU CO ROBIT. UCITELKY SI TAM POMALY ZAMESTNAJU MANZELOV- HOCI LEN NA TELESNU🙂))))))))))). CEST VYNIMKAM..ALE TYCH JE SOTVA 20%

maialeo
28. aug 2024

Nevadi... mame plne vedro influencerov... to je dolezitejsie.

sara07
28. aug 2024

tak majú iné starosti ako riešit školstvo
nemá kto učit ale slávne testy v 9 ročníku daju, stredne školy ho ignoruju a robia si svoje prijimačky , cely druhy stupen mám pocit že je to hon pre tento test, všetko sa mu podriaduje a k čomu je to dobré ?
však im blbost vyhovuje,,,zem je plocha načo sa učit ,darwin nebol a ideš

marsmykkok
28. aug 2024

úprimne, na tomto majú podľa mňa väčší podiel rodičia detí ako štát. Okrem BA tá mzda s výhodami (viac voľna, práca len ráno) je určite ok hlavne pre ženy, ale ako vnímajú učiteľov rodičia a že sú to špinavé handry, to odradí mnohých.

mamina7070
28. aug 2024

1452 ucitelov pri tom pocte co v skolstve pracuje vobec nie je vela, pomohlo by urobit tabulky naviazane na priemernu mzdu v okrese pre ucitelov

fido69
28. aug 2024

Školstvo je ďalšia bezplatná vymoženosť tohto štátu, ktorá prestáva fungovať rovnako ako zdravotníctvo. Poplatky na školské jedálne sa už vyberajú hoci je strava "bezplatná" a pomaly sa začnú vyberať poplatky aj na platy učiteľov, pretože absolventi pedagogických skôl nechcú učiť.
Dôvody sú známe - podpriemerné finančné ohodnotenie a podceňovaný štatút učiteľa.
Ešteže v školstve začína legislatívna "nežná" revolúcia.

Ale veď lúza nepotrebuje vzdelaných ľudí, pretože ty by ju nevolili. Tiež sa tam nič okrem kriedy a papiera nedá nič ukradnúť. Uplne nezaujímavý rezort.

doriiis
28. aug 2024

Poznám pár ex učiteľov,čo zo školstva odišli.Aj učitelia MS aj ZS.Ani jeden z nich neodišiel podľa ich vlastných slov kvôli financiám a vláde.Ale kvôli drzym a nezvládnuteľnym deťom a ich drzym a arogantným rodičom.
Možno by bolo načase aj s týmto niečo robit

milanemila
28. aug 2024

@mamina7070 s tymto suhlasim, ale samotni ucitelia sa proti tomu burili, ze preco by niekde mali zarobit menej za tu istu pracu 🤦🏼‍♀️ nuz tak teraz maju vsetci prd a naozaj zasnem, ze napr ucitel v kysaku nevie uznat, ze ucitel v BA bude mat nasobne vyssie naklady na zivot 🤷🏼‍♀️

katkaseiner
28. aug 2024

@milanemila ja nevidim vyssie naklady v BA, mozno tak na byvanie... ale inak fakt nie... mozno je to uhol pohladu

milanemila
28. aug 2024

@katkaseiner a ako dlho si v tej BA zila? A aj keby to bolo iba byvanie, tak hypoteka je pre vela ludi najvyssi mesacny naklad zo mzdy. Nie je to len byvanie, ale aj sluzby (od kadernika az po opravara), nebodaj nejaka navsteva kina/divadla, kruzky pre deti…a samozrejme sa nebavime iba o Bratislave, ale aj o inych vacsich mestach.

michaela412
28. aug 2024

@nadej1111 Dubnica nad Váhom - Dubnický inštitút

katkaseiner
28. aug 2024

@milanemila zila som v nej 2 roky ... ano, hypo je velka cast, ale do kina/divadla a na kruzky chodia aj rodicia/deti z okolia...

luccija
28. aug 2024

@katkaseiner to ako môžeš napísať?Vyššie náklady na stravu v reštaurácii, zmrzlin, služby kaderníčka, pedikúra, cistiaren...cestovné to, že stoja potraviny v Tescu rovnako ako v Revúcej je pekné, ale všetko je v Ba drahšie kino, plaváreň všetko....áno, nie sú to veci nutne potrebné k životu, ale....
@fido69 všetci vedia, že pokým sa nezmenia tabuľky nebude školstvo zaujímavé.Preco by mala mať učiteľka po 25 r vyšší plat len kvôli praxi, keď učiteľka po 10 r je lepšia, žiaci majú lepšie výsledky len jej chýbajú odpracované roky a preto má nižší plat.Ved tam nie je motivácia.
Všade hneď povedia na pohovore no viete a plat tabuľkový...u nás na stavebnom úrade pol roka nie je človek kto by robil tie haldy papierov s VS a x problémami za tie peniaze, takže sa zaplatila externá sila, ktorá tam sedí 2x týždenne.
Mali by sa zrušiť tabuľky v štátnej a verejnej správe a budú aj zaujemci

guudy
28. aug 2024

My mame obrovske stastie na ucitelov v skole. Ano, je nejaka fluktuacia, ale dlhodobo skvely a stabilny kolektiv ucitelov🥰
Ale suhlasim, ze celkovo je situacia v skolstve velmi zla….

pohodacka03
28. aug 2024

Ja by som sla ucit matematiku, rozmyslam o dorobeni si skoly. Bavilo by ma to, ale ked si predstavim ten plat a tych rodicov, no skraatka fuu. Este mam len skolkarov, ale ked vidim co vsetko riesia niektori rodicia a co detom dovolia 🤯.

ivuska027
28. aug 2024

Na druhej strane, ja sa tým učiteľom ani nedivim. Keď vidíme, ako sa správajú deti v škole ku pedagogom, ako sa rodičia správajú k pedagogom, ako všetci vedia vsetko lepsie, ako ten učiteľ, keď chýba elementárna úcta a rešpekt. Nečudujem sa, že nechcú ísť do školstva.

autor
28. aug 2024

@ivuska027 ja to chapem, a to ze je to aj nebezpecne zamestnanie...nuz ale kto je na pricine? nie su to prave rodicia ktori zjavne nezvladaju vychovu? ( nepisem o vsetkych samozrejme)

autor
28. aug 2024

@martinka13 ano aj ine veci zial. :(

hiro
28. aug 2024

@mamina7070 To nie su len ucitelia ale pedagogicki zamestnanci. Citam ze:
"Najinzerovanejšou pozíciou je učiteľ druhého stupňa základných škôl. Aktuálne ich podľa Melcerovej chýba 278. Stredné školy zas hľadajú 162 pedagógov. Na prvý stupeň základných škôl potrebujú 139 učiteľov.
Takmer polovica z aktuálne zverejnených ponúk na pedagogické pozície je z Bratislavského kraja."

autor
28. aug 2024

@marsmykkok ano tiez si myslim ze v ,mnohom su na vine rodicia v tom zmysle ze kolko x ani nemaju uctu a ich dieta je najlepsie a najdokonalejsie stvorenie...
uz za nasich cias sme obcas robili zle . ale voci ucitelovi sme mali respekt.
myslim ze toto vseobecne mnohym detom chyba

a samozrejme, platovo ohodnotenie. v Ba je drahy podnajom a tak aj kopec odislo prave prec.

jaskolka
28. aug 2024

A kto sa im môže čudovať, ze nechcú učiť? Pri terajšom spôsobe Správania sa deti a hlavne aj rodičov? My sme mali učiteľov ako vysokú autoritu, správali sme sa s úctou, neexistovalo, aby sme boli drzí ku nim. Boli výnimky, ale tak bud dostali zlu známku, poznámky, dvojky z chovania alebo aj rovno jednu facku a bolo poriesene. A z nikoho neubudlo.
A teraz? Polovica deciek by potrebovala "starý prístup". Terajšia neskutočne tolerantná výchova typu dieťa môže všetko, ma všetky práva (na povinnosti sa akosi zabudlo) už veľmi ukazuje svoj zlý výsledok.