Sestra má nezhody s priateľom.

21. dec 2019

Ahojte baby, pred dvoma rokmi som k sebe zobrala bývať sestru, bola vo veľmi zlej situácií. Mala dieťa a nemala kam ísť, dnes má jej syn už skoro dva roky. Problém je v tom, že s mojim priateľom neustále nastávajú nezhody. Dosť dlho som sestru financovala a sama vidím, že je lenivá a nechce odísť skôr z rodičáku aby mohla pracovať, hoci by syna mohla dať do jasiel. Chce s ním byť celé tri roky a ja jej niekedy dávam peniaze, neplatí mi nájom ani nič. Priateľ to celé trpel pomerne dlho a nikdy nič nepovedal, byt je môj. Lenže sestra začína byť čoraz horšia, často sa hádajú lebo ona malého neutíši a nechá ho behať po byte a kričať. Ja rozumiem, že e to dieťa, ale priateľ robí nočné a je unavený. Sestra doma uprace a navarí, ale malého nevezme von aby sa mohol on vyspať, nechá ho trieskať na dvere a búchať, hádzať hračkami a podobne. Nezhody vznikajú aj okolo financií, pretože sestra si myslí, že som povinná jej dávať peniaze, čo som jej niekoľkokrát už povedala, že si má hľadať prácu. Ona robí nátlak a rozplače sa, vyhráža sa, že malého dá do domova a podobne. Problém je, že dieťa mala mladučká, nedokončila si ani vzdelanie. K našim ísť nemôže lebo by nemala moc kam. Keď jej syna usmerním ja alebo priateľ a povieme mu nie tak sestra po nás hneď vrieska a robí scény, ale nikdy sme ho neudreli, proste mu povieme, že toto alebo ono nesmie a vezmem ho za ruky. Aby mi venoval pozornosť. Lenže keď mu ona nič nepovie on kreslí po stenách, ja rozumiem, že je to len dieťa a nemôže za to, ale už som unavená riešiť neustále nezhody. Neviem moc ako ďalej, sestra sa odísť nechystá a ani pracovať, ale nechcem prísť o priateľa. Mne neustále vyhadzuje na oči, že ja deti nechcem a tak nemá prečo odísť, lebo rodinu si zakladať nebudeme, ale ja by som už chcela svoj pokoj a súkromie. Tak trošku mi vyhadzuje na oči aj vzdelanie a že ja zarobím tisíce a nechcem jej aj tak pomôcť a beriem ju na obtiaž, ale ja nemôžem za to, že ja som študovala kým ona mala dieťa. Veľmi ma to mrzí...

777januska777
21. dec 2019

Musíš byť rázna a dať jej na výber, buď budú platiť tvoje pravidlá alebo sa môže odsťahovať. To znamená, dieťa bude potichu alebo aspoň sa o to bude snažiť, keď to povieš ty alebo priateľ ak ho nevie utíšiť pôjdu vonku, nech si aj vy oddýchnete. A ďalšia vec, musí ísť do práce a musí ti prispievať, ak nepôjde, ty ju nebudeš financovať a bude sa musieť odsťahovať. To že sa vyhráža, že dá malého do domova, veď nech dá, drobca si môžete potom zobrať do opatery, ale ona nebude mať kde bývať. Kým nenastavíš hranice, tak ona ťa bude využívať. V tomto súhlasím s tvojim priateľom. Sestra si musí uvedomiť, že nik jej len tak nedá peniaze a v živote sa musí vedieť obracať.

evittam
21. dec 2019

Prepáč, ale nechystá sa odísť, ani pracovať, vrieska po vás. A nechá sa vlastne živiť? A ty si nesvojpravna? Proste by isla-uz si jej pomohla dosť a ani si to nevazi. Nech si konečne zariadi vlastný život za vlastné peniaze.

autor
21. dec 2019

no lenže ja neviem ako byť rázna, to čo jej mám pobaliť veci a vyhodiť ju pred dom? Akože ja viem, že to čo robím je sprostosť a že tým ubližujem obom najviac, lenže si neviem predstaviť ako ju asi tak vyhodím. Domov k rodičom ju zaviesť nemôžem, tí žijú v podstate v dvoch izbách a naozaj ju nemajú kam dať. Lenže ona ponuky práce nehľadaá a z tých 270eur a 30eur výživného nič nezaplatí. Neviem ako to funguje ani v krízových centrách, ale to keď spomiem tak doma nastáva taká galiba.

evittam
21. dec 2019

Presne ako píšeš. Aká galiba?! Nech sa dievča konečne spamätá a začne sa chovať ako dospelá a matka dieťaťa. Milý pán otec je kde?! By raz po mne začala vrieskat-nedostala by ani suchý rožok a buď by začala platiť nájom a ostatné alebo ahoj. A vymeniť zámky. A pripravit sa na to,že určite budeš tá najväčšia sviňa pod slnkom....

777januska777
21. dec 2019

A ak ťa nepočúvne a bude ignorovať tvoje požiadavky, tak by som ju vyhodila. Asi je to kruté, ale čo iné? Lebo takto sa nenaučí nikdy. A neboj sa keď ju raz vyhodíš pred dvere aj s kuframi, hneď si uvedomí, že to myslíš vážne.

evittam
21. dec 2019

Nechceš jej náhodou kúpiť byt a ešte jej platiť nájom a stravu? Nech milosti a je spokojná?

lucyluv
21. dec 2019

To je hrozna situacia, tvoja sestra si nevidi dalej od nosa, je sebecka a pohodlna, ved to normalne na teba robi psychicky natlak, podla mna je riadne prespekulovana. A ty si taka dobra dusa, nech sa toho chyti tvoj priatel, nech ta podrzi, dajte si nejaky rozhovor, ze bud bude dodrziavat pravidla, alebo nech si najde nieco ine, ze si jej uz dost pomohla, kazdy nech sa zariadi tak, na co ma. To su taki ludia, ktorym si dobra len ked davas, treba sa s tym zmierit, ze ked bude musiet odist, tak vztahy nebudu dobre, ale pozri sa na to tak, ze ani teraz nie su dobre. Co na to vravia tvoji rodicia?

marlenka222
21. dec 2019

A prečo jej dávaš peniaze? Už to že pri Vás žije je obrovská pomoc! Keď je teda taká super, že všetko dokáže a nepotrebuje prácu, na čo jej dávaš peniaze? Veď od nového roka zvyšujú rodicak, dostane navyše 50€ minimálne, nechaj ju žiť z toho čo dostane. Ja byť tvojim priateľom, dávno nie som v Tom byte. Chápem ťa, že chces sestre pomôcť ale toto nie je pomoc. Využíva ťa dokiaľ sa budeš dať. Sprav základný krok. Od nového roka žiadne peniaze navyše. Dostane od štátu, čo dostane, to má. Nech si zájde na brigádu, aj na 4 hodiny denne. Ponukni jej pomoc v rámci starostlivosti o dieťa keď ona bude na brigáde. Tvoja sestra evidentne nezažila čo je to starať sa o dieťa SAMA a z rodicaku. A veď existujú aj sociálne byty kde sa platí cca 60€ - nech sa páči, dieťa do jaslí/škôlky, ona do práce, byť bude užívať, platiť, o dieťa sa starať. Ako nehnevaj sa na mňa, ale dieťa si jej tiež pomáhala robiť? Alebo si jej sľubovala že keď sa jej priateľ na ňu vykasle (lebo predpokladám že dieťa nemá sama) že sa celý život budeš o ňu starať? Prečo ty nemáš dieťa ? To také vydieračky že ty máš školu a ja nie, ty zarábas tisíce a ja som chudák so zakladkou- ako tam sú dvere, dovidenia. Môj brat nemá ani také vzdelanie ako ja a zarába 3x toľko čo ja v práci. O vzdelaní to nie je
Je to vychcanost tvojej sestry. Nuž ak ti nevadí že stále robíš ceny, že sa hrá s vami a útočí vám na city, kľudne vydrží aj do dôchodku. Veď ty zarábas aj na ňu a jej dieťa. Ja osobne by som ti radila- nefinancovat, nájsť jej brigádu, malemu jasle, dať ultimátum a postupne vysťahovať do sociálneho bytu. A nestarat sa. Buď príde k rozumu alebo za jej chyby budeš platiť do konca života. A s takýmto prídeš ty o svoj život, o priateľa aj o byť. Tam ja už by som nešla. Moje a tvoje a mohol by byť aj neviem kto z rodiny
Na určitý čas áno, ale hranice

mata1001
21. dec 2019

Musis byt razna...ultimatum napr. do 31.3.2020 , potom sa odstahujes...hotovo bodka...stale jej to pripominat...nech si hlada byvanie...ubytovnu to je jedno, pracu a hotovo...a nesmies ustupit., uz si jej pomohladost a este k tomu je aj nevdacna...
Ty ju nemusis zivit a ani tvoj partner...

evica01
21. dec 2019

To chce plan. Mozno aj dva.
Od noveho roka prestavas pocuvat vyhrazky. Ze da maleho do domova.. dobre nech da, je to jej syn.
Atd.
Byt je tvoj, budes sa chciet vydavat. Nemoze zit s vami. Cize od 1.1. jej davas 3 - 6 mesiacov aby si nasla pracu, podnajom, maleho prizries ty alebo vasi.
Takto nebude moct povedat, ze si ju vyhodila nahle.

Povedz jej, ze niekedy v lete chcete ist s frajerom do zahranicia (napr.) a byt chcete dat do najmu. Musi byt prazdny.
Skratka si nieco vymysli.

Dalej.. treba jej dat zvysit vyzivne a najst jej frajera.
😊😊😊

letfenixa
21. dec 2019

@evica01 prečo by si mala vymýšľať nepravdy?

pribinak
21. dec 2019

Treba si položiť základnú otazku:

CHces zit so sestrou alebo priateľom?
Ak so sestrou, vyhod priateľa
Ak s priateľom, vyhod sestru

Jednoduche ako facka

lucyluv
21. dec 2019

A este tak ti poviem, vobec sa nestresuj, ze by musela ist do krizoveho centra, taketo typy ludi sa vedia hned rychlo vynajst, tipujem, ze sa nastahuje k nejakemu chlapovi.

mogaa
21. dec 2019

Pozri, tvoj byt - tvoje pravidlá....Sestre dôrazne vysvetliť že pokiaľ chce u teba bývať, mus dodržiavať tvoje pravidlá.....Jedným z nich je že ak príde priateľ po nočnej, musí sa vyspať a ona nech zoberie malého von....Treba jej jasne vysvetliť že jej chovanie zasahuje do tvojho vzťahu s priateľom a ona musí rešpektovať že ty máš svoj život a do neho patrí aj tvoj priateľ, aby ťa nenútila vyberať si medzi ňou a priateľom, lebo si môžeš vybrať priateľa...Ďalšia vec - žiadne peniaze od teba....Má RP, pokiaľ jej nestačí, treba ísť do práce....Ono je pekné byť s dieťaťom doma do 3rokov, ale nie na úkor teba....a citové vydieranie že dá dieťa do domova? nech dá, ty si ho budeš brávať na víkendy a ona nech si rovno hladá nové bývanie....Ona si urobila decko tak nech ho ona živí, nie hodiť všetky náklady na teba a ešte aby is sa starala aj o ńu......Ak chce u teba ostať - urči jej pravidlá, pokiaľ ich nebude dodržiavať nech ide kam chce....

janinah
21. dec 2019

@pribinak jeho vyhadzovať nemusí,o chvíľu pôjde aj sám...má ten chlapík zlaté nervy,akože nemôcť sa po nočnej vyspať vo vlastnom byte,to kde sme?
ak chce autorka sestre pomôcť,tak najlepšie čo môže urobiť je dať dátum,kedy mladá pani jej byt opustí a trvať na tom,dieťa do domova?nechsapáči,jej dieťa to nie je...a nedať jej už ani cent....

juliet86
21. dec 2019

nedostava vyzivne? zialbohu. ty nemas povinnost zivit ju a jej dieta... existuju centra pre matky v tejto situacii. necitite sa dobre vo vlastnom domove to je neprijemne. sadni si snou a dohodni si jasne noty

autor
21. dec 2019

Dostáva výživne presne 30eur pretože chlapík s ktorým malého má je nejaký sociálny prípad alebo čo, ja s ňou po súdoch behať nebudem aby sme jej vybavili výživné to je v jej réžií. Ale dať jej od 1.1. to ultimátum 3 mesiace to je super nápad, porozprávam sa o tom s priateĺom a asi jej to naozaj oznámim. Lebo ja rozumiem, že malý je dieťa a nerozumie tomu, len keď ona mu ani nevysvetlí a nechá ho behať a kričať. Peniaze jej dávam lebo stále vyplakáva, že nemá zimnú bundu alebo topánky, že malý nemá hento a tamto a ja nemám nervy na to počúvať to, tak radšej dám aby bol doma pokoj. Asi robím chybu, ale skúsim prestať... ja si aj malého snažím nevšímať lebo je hneď oheň na streche, že čo ho ja vychovávam, že na to nemám právo.

ledgerka
21. dec 2019

Akoze nemas pravo vychovavar??? Byva v tvojom byte kde ma respektovat co ty alebo priatel poviete. Pri prvej staznosti sestre rovno povedz ze moze ist ked sa jej nepaci. Ludia preco si nechate skakat po hlave?

0martina0
21. dec 2019

tak sa rozhodni bud sestra alebo priateľ,kym nieje neskoro,lebo jedneho dna on tresne dverami a ty ostaneš sama,chapem ťa ale tu musia isť city bokom,a pokiaľ sestru nehodiš do vody tak sa nikdy nenauči plavať

mogaa
21. dec 2019

Prepáč ale si sprostá...Načo by tvoja sestra išla do roboty keď má zadara bývanie a stačí zahrať na city a ty ju ešte šatíš?To nie je o tom že ona nedohovorí svojmu decku aby nebehalo a nevrieskalo keď niekto spí, ona sama by mala mať toľko chochmesu a zobrať vtedy dieťa von....Jedna vec je niekomu pomôcť a druhá nechať sa niekým využívať - a to presne tvoja sestra robí - využíva ťa....A čo sa týka tvojho priateľa - pokiaľ si nevyriešiš sestru tak dlho tvojim priateľom nebude a sestrička docieli presne čo chce - môžeš sa o ňu starať niekoľko ďaľších xy rokov.....Ty si musíš stanoviť priority či chceš aj vlastný život (priateľa, rodinu,dieťa) aleb chceš len chodiť od práce a starať sa o tvoju dospelú sestru a o jej dieťa - lebo presne k tomu to vedie...Teraz stačí zahrať na city a ty jej kúpiš vetrovku alebo topánky lebo je na RP? a čo myslíš že keď ja nastúpi do práce, bude si zháňať byt? či predpokladáš že u teba bude nasledujúce roky ty so svojou rodinou a aj ona s dieťaťom?a budete si žiť ako jedna veľká šťastná rodina? ty nie si jej matka, ale sestra....ona je už dospelá a je zodpovedná za svoj život sama - ak si urobila dieťa - nech sa on stará ....prepáč ale naozaj si sprostá ked sa nechávaš takto využívať.....sestra miesto aby bola rada že u teba môže určitú dobu bývať ťa ešte využíva aby si ju a jej dieťa šatila......

eva8
21. dec 2019

Malý je už dosť veľký na to, aby šiel aj do škôlky (jaslí), keby bolo miesto. Pomôž sestre napísať životopis a rozposlať ho po rôznych zamestnaniach. Napr. ako servírka nepotrebuje vzdelanie a zarobí dostatok na to, aby si zaplatila podnájom. Problém je s pracovným časom. Dá sa poprosiť vašich, aby počas služby bol syn u nich, kým si nenájde niečo s lepším pracovným časom? Priateľ býva u teba a prispieva na domácnosť? Potom má nárok aj on na svoje súkromie. Sú rôzne IT firmy, kde zaúčajú aj tých, ktorí nemali doterazs it nič spoločné. Do automobiliek alebo inde by sestru tiež vzali.. Znova - práca na smeny. Jednoducho treba začať - životopis a rozposielať s tým, že jej pomôžeš, keď bude treba, že sama neostaneš, nevyhadzuješ ju, ale jej pomáhaš sa konečne úpostaviť na nohy

mogaa
21. dec 2019

@eva8 ale problém je že jej sestra nechce ísť do práce.....jej to takto vyhovuje - má bývanie a keď zahrá sestre na city tá jej ešte oblečie nielen jej dieťa ale aj ju🙂a ideálne ak sa sestra rozíde ešte s priatešom lebo potom bude mať len ich a môže sa o nich starať ďaľších xy rokov - veď bude mať len ich🙂

eva8
21. dec 2019

@mogaa autorka napísla, že alternatíva ultimáta sa jej pozdáva. Tak k jej vyriešeniu situácie jej podá pomocnú ruku....

evica01
21. dec 2019

@letfenixa preco nie ked to inak nevie 🤷🏻‍♀️

cickamon
21. dec 2019

prepac ale tak ma 300 eur mesacne, neprispeje ti na byvanie ani stravu a este zobre na topanky a kabat? dvojrocne dieta sa da hravo odplienkovat, stravu uz specialnu nepotrebuje, hracky niesu nevyhnutnost, oblecenie staci z bazaru raz za sezonu kupit, topanky takisto, tvoja sestra je dospela uz nerastie topanky a kabat ci oblecenie nech si vezme z minulej sezony...ja na tvojom mieste od nej este tych 200-250 eur pytam na najom a stravne a to je este malo...no tych 50-100 eur na mesiac ako vreckove ked potrebuje na cestovne ci lieky a kozmetiku nevyhnutne a hotovo ...ked potrebuje viac nech si zarobi 😀 taktiez urcit pravidla doma...priatel pride z prace, potrebuje 2-3 hodiny pokoj tak sup vonku alebo sa zavriet do izby s malym a byt ticho, znicene veci dietatom opravit ci zadovazit na vlastne naklady...a ked tak vpohode ju vyhodit na ulicu...neboj aj keby skoncila u rodicov tak zisti ze tam dlho nevydrzi a zaobstara si aj pracu aj byvanie hoci podnajom s niekym...ale musis ju nechat dospiet a uvedomit si ze vyciciavat stale niekoho nejde

conquestor
21. dec 2019

Tu pomoze iba razne a priame jednanie....poriadne sa nadychni a spolu s priatelom si j posadte a povedzte ze jednoducho sa musi odstahovat napr.do 1.3 ,zivit ju nemozete lebo je dospela,vy planujete spolocny zivot,pomohla si ale je cas aby bola zodpovedna sama za seba...ked zacne plakat a vyhrazat sa povedat ze nech robi ako uzna za vhodne (maleho do decaku)neboj neda ho,iba teba vydiera...hlavne v nicom neustupit...v nicom...akonahle raz ustupis pocas tych 3 mesiacov bude vediet ze len stekas a nehryzies...dat jej limity ako sa ma spravat malya pod.a stat si za nimi nech vie ze sa situacia zmenila....

conquestor
21. dec 2019

este dodam ze ty si ohladuplnostou voci nej nicis svoj zivot

pribinak
21. dec 2019

@janinah ak to ten chlap nevydrzi a odíde, este aby nenastala situacia, ze mila sestrička si nasťahuje nejakeho “noveho otecka” pre dieta do sestrinho bytu

pribinak
21. dec 2019

Popros admina, nech zmeni nazov temy na: Sestra je prizivnik a ničí mi vztah

amelie2017
21. dec 2019

Cele zle. Tu pomoze si len razne dupnut a dodrzat to. Ved tvoja sestra ma 300€ len na rozflakanie a ani to jej nestaci. Kde tie peniaze dava? Na kavicky? Nechapem. Ja sama mam 2 rocne dieta a ak neratam naklady na opatrovatelku a sukromne jasle, ktore ona neplati, tak nas dcera nestoji ani 100€. Plienky 25€, mlieko 26 a k tomu nejake keksiky a podobne. Ostatnu stravu neratam, to by sme kupovali aj bez nej. Tolko tohi zase male dieta nezje. Odev kupujeme 2krat rocne- jarnu a zimnu, max topanky mimo toho, ale na to nasetri odkladanim kazdy mesiac.
Ja by som to spravila tak, ze prve 3 mesiace by mi musela davat 200€, a ona si uzivat zo 100€. Ja pracujem, zarobim dobre, ale sama na seba mesacne tolko neminiem. Tych 200 by som odkladala a setrila jej. Dalsie 3 mesiace by mala na to, aby si nasla brigadu- pracu. Musela by mi platit aj nadalej, setrila by som jej dalej. Po pol roku by som jej z usetrenych penazi zaplatila podnajom. Kedze sa plati aj depozit. 200x 6 je 1200 a to by mala na zaciatok. A po polroku adios. Ak by nesuhlasila s tymto polrocnym planom, mesiac na vystahovanie a je mi jedno, co by s nou bolo.