Sadenice jahod

15. mar 2023

Mám políčko kde mám veľa sadeníc jahôd každé 2,3 r kupujem nové kvôli úrode ...kupujem iba stalerodiace.
Mám ich veľa, ale majú drobné plody a vidím, že sa im nedarí.
Posledný rok, dva mi tam nenarástla ani paprika iba do určitej mini výšky jeden plod a ďalej nie.Svokor tvrdí, že tam mám zlú hlinu, že by bolo dobré to celé poorat kúpiť hlinu a vysadiť nanovo.Moze mať pravdu na niektoré miesta sme dávali iný typ privezenej hliny.
Ako to spraviť?nechcem prísť o tie sadenice viem ich vykopať s kusom hliny a korenmi poorat, novú hlinu a znova zasadiť?budú mi tento rok kvitnúť a rodiť?
Mám v nich veľa peňazí sú tam 2 rok nechcem ich zahodiť.
Alebo nechať tak okopat a hlinu len tak porozhadzovat?či dobre pohnojit, alebo čo spraviť?
Sadim tam len paradajky, papriku, jahody

h2
15. mar 2023

Úplne v pohode ich môžeš vybrať aj s koreňovým balom a zase zasadiť, alebo presadiť úplne inde a budú ti kvitnúť aj rodiť ešte tento rok. Neviem, čo to máš za hlinu, ale možno by stačilo pohnojiť.

viestta
15. mar 2023

Kompost pridavate? Mulcujes? Zelenina aj jahody (teda vsetky rastliny) potrebuju aj humus v pode. Bez toho sa im nedari, lebo poda je zlahnuta a nemaju vzduch pri korenoch. Paprika je obzvlast hladna zelenina, potrebuje nielen humus ale aj pohnojit podu. Napriklad granulovanym mastalnym hnojom, Treba po skonceni sezony zasiat zelene hnojenie, skoro na jar tiez. Pred vysadbou zapracovat do pody, to ju aj prevzdusni aj prida humus a dusik.
A co sa jahod tyka, vyber len mlade rastliny, tie vysad na nove miesto. Pod kazdu sadenicu do pody zapracuj kompost a hnojivo. Stare vyrodene trsy hod do kompostu.

loliki
15. mar 2023

Prihnojovať po zbere aj skoro na jar a polievať.

autor
15. mar 2023

@viestta nerobím nič🙂áno, hlina je zalahnuta, keď okopavam ide to ťažko aj voda, keď veľa prší tam stojí.Takze všetko spraviť ako radis a myslíš, že mi tie jahody zakvitnu a zarodia?nedostanú šok, keď ich vykopem s hlinou a znova zasadim?

autor
15. mar 2023

Vyrodené ani nemám...oni by mali vydržať tak 2,3 roky nie?kupovala som všetko nové, alebo tie čo sa poplazmi zasadili som nechala a staru vyhodila

viestta
15. mar 2023

Ked mas tvrdu zlahnutu a ilovitu podu, tak len pridavat kompost, je to beh na dlhe trate ale casom ta poda bude mat vhodnu strukturu, len to chce vela humusu a par rokov trpezlivo cakat.
A jahody to je buriny, kym maju vlhko pri korenoch daju sa presadzat hocikedy. Vsak bezne sa predavaju zakvitnute jahody a vysadzaju sa.