S akými skomolenými a zvláštnymi tvarmi slov sa stretávate v komunikácii?

struhanka
23. okt 2021

Ahojte! Niekedy si pri rozhovoroch vypočujem či čítam v rôznych diskusiách skomolené/zvláštne tvary slov. Ako napr. zimnušná (zimná), kúpenská (kupovaná), niaké rady (nejaké rady), šialka (šálka), čiašnička (čašníčka), trigovica (asi mikina). S akými podobnými slovami ste sa v komunikácii stretli a prekvapili vás tak, že napriek tomu, že rozprávate od mala po slovensky, zrazu im trochu alebo vôbec nerozumiete? 🙂 Nemám prvotne na mysli nárečové slová, ale práve tie skomolené tvary bežne používaných výrazov.

diewcatqoo
23. okt 2021

Presne toto mi dnes napadlo, ked som citala temu o "kupenskej" bryndze, ze ako ludia dokazu spotvorit nejake slovo 🙂

aduskatt
23. okt 2021

drigovica je nárečové a je to mikina - tiež som si na to nevedela zvyknúť, keď sme sa presťahovali

aduskatt
23. okt 2021

mňa ide trafiť šľak, keď počujem napríklad - keby Ti to poviem, keby ideš, keby počuješ miesto keby som Ti to povedal, keby si išiel, keby si počul.............. tiež idem vonka, miesto idem von, chápeš tomu miesto chápeš to........... význam síce človek chápe, ale trhá to uši

silviazlat
23. okt 2021

Nejaké písané ako nijaké, neajakè, niejaké a podobne. A my mi. Ide sa z toho roztrhať od nervov

zojanka
23. okt 2021

@diewcatqoo
Mne sa nožík otvára pri slovách "VONÍ" namiesto vonia a vonku je "HORKO" namiesto horúco.

diewcatqoo
23. okt 2021

Mna dost sokovalo slovne spojenie "pri nieco". Napr. "Poloz to pri stol.", "Chod pri postel." To som cumela ako puk, ze ako to niekto v takom spojeni moze pouzivat. Tusim, ze sa tak rozprava v okoli Trencina a Prievidze 🙂
Inak som z vychodu, ale nezijem na slovensku. Ked idem domov, tak s rodicmi rozpravam narecim a som rada, ze mozem doma hovorit tak, ako mi huba narastla. Ale inak rozpravam a pisem spisovne (aspom dufam, som uz dlho mimo sk).
Som zastanca toho, ze doma si rozpravaj a pis ako chces, ale verejne by to malo byt spisovne. Ak niekto pise do verejnych for a diskusii narecim alebo tak, ze by sa Stur v hrobe obracal, tak to nevytvara o dotycnom dobry obraz.

0silvia0
23. okt 2021

@diewcatqoo alebo idem do doktora, bola som pri doktorovi🙈

0silvia0
23. okt 2021

@struhanka to zimusne a kupenske je hrozne, usi mi to trha...

som_ponorka
23. okt 2021

no zalezi to od narecia 😉

gabriellka
23. okt 2021

Mna úplne čo šokovalo bolo tu na mk že ženy Vianoce nazvu vianky alebo vianocky 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

moonlight1210
23. okt 2021

Trebalo - bolo by treba
Momentalne - v zmysle ihned, zrazu, nahle, teda “v momente” (momentalne som sa zlakla, miesto: v momente som sa zlakla).

Potom poslovencene ceske vyrazy: voní mi to, hrajeme sa,…

Idem do baby (k babke) a Poloz to pri stol, su tam uz haluške na misky. su zabavne, ale to uz su narecia.

diewcatqoo
23. okt 2021

@0silvia0 "do doktora" je tiez hrozne, ale je to aspon dobre vysklonovane, tak mi to az tak netrha usi. Ale "pri stol"? Ved to mi ani ust nejde takto 🙂

struhanka
autor
23. okt 2021

Ešte mi napadlo: orandžové, boli sme v centrume.

eerikusik
23. okt 2021

@struhanka a čo sa čudujeme rôznym výrazom a výmyslom, keď už ani v spravodajstve nerozprávajú spisovnou slovenčinou......pre mňa je top " mohla by ste"

moonlight1210
23. okt 2021

@gabriellka to je pozostatok cca 2000-2008, ked nastupila a stupnovala sa, a potom vyvanula tendencia zdrobnelin a eufemizmov (reštička, dáme kinečko, … uf, fuj, br. Neznasala som to.).
Vtedy kto chcel byt in, tak sa vyjadroval ako preafektovane materske slniecko.

trema
23. okt 2021

Moje prve take slovo, nad ktorym som oci otvarala, bolo "ladnička".. a este mi pride divne, kde niekto pise "je mi 30 rokov"

pleja
23. okt 2021

Záušnice namiesto náušnice, podzemok namiesto pozemok. A nešváry čo bežne používajú aj v televízii alebo rádiu "nechápem tomu" - správne nerozumiem TOMU, alebo nechápem TO. Ešte "vidíme sa" namiesto uvidíme sa. Stojí to 5 euro - päť eur. A uvedom sa, namiesto uvedom si. "Napadlo ma" namiesto napadlo MI. Stanovište, sídlište - stanovisko, sídlisko. Blava namiesto Bratislava. Presne ako píše inde: mohla, mohol by ste pri vykaní namiesto mohli by ste.

aduskatt
23. okt 2021

ešte ma napadlo - reklamovali to v telke - miesto propagovali.........

evaachesa
23. okt 2021

Úžastné
Kraťase
Najviac mi ale trhá uši (či oči) keď vidím vetu kde sa používa "AŽ" úplne v divných slovných spojeniach...ani to teraz nedokážem zreprodukovať lebo sama nechápem v akom zmysle to ľudia používajú, čiže mňa to len tak náhle zarazí 😂🤭

evaachesa
23. okt 2021

@aduskatt trošku ťa opravím... správne sa po vie: ešte MI napadlo ... Nie MA 😁 na to ma raz upozornila kamoška že čo ma napadlo a že či ma to veľmi bolelo... odvtedy to používam správne 😃

dominika_sk
23. okt 2021

Pravopis je jedna kapitola ale čo z duše nezanašam su matky ktore sa vyjadruju ako retardovane. Kojkame, mojkame, mame 274 mesiačikov, vianky, šatky, idu nam zuby, alebo ake mate čislo topanky? Kakame trikrat denne. Akože kto? Všetci? Cela rodina? Keď mi to niekto povie vo verbalnej komunikacii mam chuť mu/jej jednu vylepiť. Teplačiky 86 su nam male. Jasne že su VAM male ak si ich obliekate spolu !!!🤦🏼‍♀️

aduskatt
23. okt 2021

@evaachesa áno, díky, viem - pozostatok z oblasti, kde som žila🙂)))))))tiež som počula vysvetlenie, že ma to môže byť vtedy, keď bola tá myšlienka veľmi agresívna🙂))))))))

evaachesa
23. okt 2021

@aduskatt hihii ako ja sa niekedy aj tak seknem..
Ale je vtipné že aj po toľkých rokoch si stále spomeniem na ten výklad od kamošky 😄

evaachesa
23. okt 2021

@dominika_sk tak toto je ozaj veľmi zlé 😂

aduskatt
23. okt 2021

@evaachesa tiež sa mi podarí niekedy sa seknúť a niekedy to povedať správne🙂

luci_ba
23. okt 2021

@struhanka mne najviac trhá uši že: dva stoličky 😄😄

evaachesa
23. okt 2021

Ešte som si spomenula na chýbajúce predložky vo vete 😃
Idem babke.
Idem doktorovi.
😳😅

grace55
23. okt 2021

Baby, mne tie novotvary prídu vždy strašne milé. Podľa mňa je to znak životaschopnosti jazyka. Nehovorím o pravopis.chybach ako nijaký- nejaký, ale toto sa mi zdá ok, budme radi, že slovenčina vie byť tak ohybná a kreatívna.

squ1rrel
23. okt 2021

Moje obľúbené je šesťstonedelie 👩‍👧

sissy27
23. okt 2021

@struhanka “kupenská bryndza” ma dnes odpálila 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ Zimušná bunda som si pôvodne myslela, že je taký ten “interný rodinný” výraz 😂 keď proste náhodou doma skomolíte nejaké slovo (väčšinou deti) a ono sa to ujme, ale používate to len medzi sebou. Raz to použila kamoška, tak som tomu neprikladala žiadny význam a ups, ono sa to používa aj inde 🙈
Potom “zimná a letná voda” - ja neviem, či tí ľudia pijú vodu do ostrekovačov, alebo im doma tečie voda s iným zložením v lete a s iným v zime? 😂 a na jar a na jeseň sú bez vody? 🤷‍♀️😳
A neznášam, keď niekto hovorí “evry” miesto euro 😬 “stálo to len 5 evry” a mňa ruka svrbí 😅