Rozmaznal štát ženy?

20. sep 2023

Rozmaznal štát ženy i rodiny rôznymi dávkami/výdobytkami? Pred rokmi mohla žena zostať na MD+RD max. 2 roky - a napriek tomu bola ich fertilita vyššia a dokázali deti vychovať napriek nízkemu dotovaniu rodín štátom.

Ekonómovia z INESS i INEKO upozorňujú, že pri súčasnom nedostatku pracovných síl je nutné do aktívneho pracovného procesu zapojiť viac žien (opätovne zvýšiť dôchodkový vek sa momentálne nedá - nedávno boli zverejnené štatistiky, že Slovák sa pri plnom zdraví dožíva 57 rokov, a aj vek dožitia je nižší, než na západe.)

Argument o nedostatku miest v predškolských zariadeniach neobstojí, na západe vlády pokladajú rodiny za natoľko kompetentné, že si starostlivosť o deti v predškolskom veku dokážu vyriešiť samé. (Trebárs vo FR je bežné, že ženy idú do práce po 4-mesačnej MD, časom sa vďaka dopytu vyprofilovala veľká sieť súkromných opatrovateliek, prevažne migrantiek.)

Je pomoc nášho štátu od tehotenského príspevku, cez možnosť 6 rokov zostať s dieťaťom doma až po obedy zdarma ap. vzhľadom na 21. storočie a ekonomické možnosti štátu primeraná, alebo nadštandardná?

viestta
20. sep 2023

Preco sa taketo temy vzdy zakladaju anonymne?

thoughtfulweirdo
20. sep 2023

@viestta Povedala by som, že preto, že sa (nielen) takéto témy často otáčajú na osobné útoky na autorku 😅

nikaa951
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simca06022011
20. sep 2023

Je nadštandardná z pohľadu západu. Ale u nás je to niečo ako "plat", povedala by som ze čím ďalej tým viac si rodicia niektorí chcú dat za deti platiť, ziadaju viac, zníženie mzdy nepripadá do úvahy;) bonusy, davky... zmenili sa na preteky politických strán. Nikto nenaučil ľudí ze tvoje dieta=tvoja starosť.

basska_b
20. sep 2023

Ja som rada za 3 roky na MD. Po navrate do roboty budem este 30 rokov robit a platit dane. O trhotenske som neprosila, podla mna je to blbost. Priemerne dieta do 3 rokov je naviazane na matku, formuje si svoje ja, nechce sa hrat s inymi detmi, nevie komunikovat svoje potreby a emocie. Zapad nam nemusi byt vzdy vo vsetkom vzorom, kedysi bol vzorom Sovietsky zvaz, teraz je to zapad. Ved kto chce, moze dat 4 mes. dieta opatrovatelke. Zeny to nechcu a po desatrociach s laskou spominaju na MD. V zavere prispevku co pisete do 6 rokov na MD, to prehanate, to su deti s nepriaznivym zdrav. stavom.

anjelicek26
20. sep 2023

Keby boli zakonom definovane naroky - na skratenu pracovnu dobu - viac matiek by pracovalo...

lucia147852
20. sep 2023

Nedá sa porovnávať svk zo západom. Ale čo by som ja privítala na svk namiesto nezmyselných príspevkov, tak lepšie pracovne podmienky pre matky a možnosť polovičných úväzkov. Pretože o tomto sa už nehovorí, že v zahraničí funguje lepšie. Keďže nie som lekárka ani vrcholová menezerka, nevidím dôvod platiť väčšinu platu cudzej žene na full tíme, aby sa mi starala o dieťa od 4m, zatiaľ čo ja sedím v práci.

pralinka25
20. sep 2023

a ide ti konkretne o co? no su krajiny kde stat nezivi ani dochodcov, ani nezamestnanych a statne zdravotnictvo je takmer nulove. toto su tak rozsiahle a obsirne temy ze je absolutne zbytocne otvarat ich na konikovi. aky prinos budu mat vyjadrenia k ekonomike statu od ludi ktori napriklad pracuju v upratovacich sluzbach, ucia slovencinu, dokladaju tovar, riadia autobus, alebo robia trebars aj neurochirurgiu .... (ani proti jednemu zamestnaniu nic nemam) kazdy na to bude mat ulne iny pohlad. ale neda sa vziat jedna stranka odkukat ju zo zahranicia a neporiesit dalsich 100 uzko naviazanych na tento "problem"socialny stat nikdy nebude ekonomicky.

annm81
20. sep 2023

Nemyslím si, že je to rozmaznanosťou od štátu. Detí je menej, lebo každá bohatá spoločnosť má menej detí. Nepotrebuješ porodiť 5 kusov, aby sa dospelosti dožili aspoň dve - dnes sa v tomto nejde na kvantitu, ale na kvalitu, takže rodičia investujú viac peňazí a času do menšieho množstva detí. Ďalšia vec je, že sa zmenila celá spoločnosť - dnes nestačí, že sa do 17 rokov vyučíš a celý život môžeš robiť to isté, alebo že sa do 12 rokov veku naučíš obrábať pole a starať o kravy a sliepky. Potrebujeme omnoho dlhší čas na prvotné vzdelanie a celý život sa musíme učiť stále nové a nové veci. Tiež na rozdiel od praprarodičov, máme toľko možnosti, ako naplniť svoj život, že rodina je len jednou z nich - a to nemusí byť o flákaní sa, ale napr. o serióznom štúdiu, dobrovoľníctve, alebo kariére.

Pokiaľ ide o dávky a rodičovskú dovolenku. Tvrdenia, ako inde v Európe idú deti do jaslí skoro, sú často Slovákmi nepochopené. Nie je to o tom, že dieťa ráno o šiestej zobudím, o siedmej odovzdám v jasliach, o štvrtej vyzdvihnem, bežím s ním na nákup, doma navarím, upracem, nakŕmim dieťa a ide spaŕ. Čo na Slovensku chýba je práca na čiastočné uväzky, kde dieťa strávi pol dňa v škôlke, ale o druhej je doma a rodič sa mu môže venovať veľkú časť popoludnia.

kofa77
20. sep 2023

ano, je to pozosttaok socializmu, na ktory sme si vsetci zvykli. neviem si predstavit ten fukot, ak by sa co len o jeden rok skratila materska dovolenka, nehovorim na 3-4 mesiace, ako je to inde vo svete, Europe.

odporucam precitat clanok na dennikn, rozhovor so Slovenkou zijucou vo FR, aka je realita.
osobne si myslim, ze aj u nas sa to zmeni, bude musiet, ale vidim to na obdobie mojho dochodku az...

u nas maju matky problem dat dieta v 3 rokoch prespat starym rodicom, placu, ked im idu deti do skolky, takze ist od dietata v jeho 3 mesiacoch do prace je momentalne scifi. ale ked pojdeme cestou setrenia, zmrazovania platov, znizovania dochodkov a zavedenia novych dani, asi dojde aj na to

rillwen
20. sep 2023

Keďže primárny záujem štátu by nemali byť len ekonomické otázky, ale aj sociálne, tak z hľadiska demografického vývoja a podpory natality by tá podpora mohla byť aj vyššia. Spomínaní analytici sa na vec pozerajú cez udržateľnosť verejných financií, čo je samozrejme dôležitá vec, ale nie tá najpodstatnejšia. Na čo budeme bohatí, keď sa nám nerodia deti?

Dobrý krok by bol napr zavedenie benefitov pre zamestnávateľov na znížené pracovné úväzky.

valeria_h
20. sep 2023

Nevidím v tom problém. Pracovať budeme do aleluja, zrovna som si počítala orientačne, kedy pôjdem do dôchodku 🙈

petronellla87
20. sep 2023

Nadstandartne ano. Ako bolo napisane vyssie - bezva by bolo zlepsenie podmienok pre pracujuce mamky (napr ja mam sice kancelarsku pracu ale neda sa robit z domu), ciastocne uvazky, firemne skolky, jasle.

kofa77
20. sep 2023

tie skratene uvazky su u nas ozaj hroza, pomaly sproste slovo pre zamestnavatela.
toto je cesta. ale zas, kym to tu pride, tak inde uz budu mat bezny 4 dnovy pracovny tyzden😀

sheila121
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petronellla87
20. sep 2023

@kofa77 snad nase dcery sa skratenych uvazkov doziju😅

veselo_neveselo
20. sep 2023

K tomu "Argument o nedostatku miest v predškolských zariadeniach neobstojí, na západe vlády pokladajú rodiny za natoľko kompetentné, že si starostlivosť o deti v predškolskom veku dokážu vyriešiť samé", len tolko, ze je to blbost.
Uz ta vidim, ako svoje dieta zveris "migrantke", alebo budss schopna/y zaplatit sukromnu starostlivost.
Problem s jaslami/skolkami je aj inde, ale zeny tam aj pracuju na skratene uvazky, takze sa to da lepsie kombinovat. Skus si pozoadat o kratky uvazok v hornej dolnej, co ti povie zamestnavatel.

Nevravim, nemusia byt zeny doma 3, 6 rokov, to je prilis. Ale ohanat sa tym, ze si skolky maju zariadit same je blbost tiez.

kellypiu
20. sep 2023

rozmaznanost? ako tak by som to asi nenazyvala, no podla mna by mnohe skor ocenili lepsie pracovne podmienky pre pracujuce matky. to sa podla mna zide viacej. no su natury, pre ktore je poslanim rodenie deti a ved potom nejak bude

karolinakr
20. sep 2023

toto su take argumenty ako z modrej knižky - malo miest v školkach neobstoji? tu sa riešilo, ze nabrali ukrajinske decka a domaci museli cestovat na koniec mesta, ze 20r dozadu starosta zrusil vsetky skolky, lebo bolo malo deti a prerobili ich na nejake centra, a teraz rychlo dostavaju, lebo nemaju kde decka dat a radit v state, kde je mzda700- 800 eur aby si platili sukromne opatrovatelky za 400eur je velmi inteligentna rada..vek do dôchodku zvyšovat, materske znižovat a potom dostanes dôchodok, ze pri terajsej inflacii ti neostane na jedlo a ostanes celkom vyflusnuty - to je jedna fantasticka žiariva buducnost lákava pre každeho..a su ludia, čo pracuju fyzicky, opotrebovani..oni v 70ke robit nebudu to za prve a za druhe ich ani nikto nevezme, cize kazdy by si musel hladat kancelarsku robotu..Pokial bude v nejakom state minimalna mzda 450eur, zabudni na nejake rozmaznavanie žien..To by musela byt minimalka 1300 aby si to clovek mal z coho platiť

anicka2608
20. sep 2023

Prečo by mala moje dieťa po ktorom som tužila a chcela ho, vychovavat cudzia žena??? A potom čo zarobím aj tak vačsiu čast dam opatrovatelke, aky to ma zmysel??? Tie 3r boli pre mňa najkrajšie a najúžasnejšie obdobie mojho života, do dochodku ešte ďaleko a narobím sa este dost, ale obdobie s mojou dcerkou mi uz nikto nevrati a zapad??? Nemyslim, ze si mame brat zrovna v tomto priklad, mam sestru v Kanade, ucitelka, ked vidi nase slovenske deti co vedia, ako su samostane, ake su po psychickej stranke vyspele, to sa neda zo zapadom porovnat :(

maryetta
20. sep 2023

Neviem ake roky dozadu mas na mysli.
Ale napr ja som isla do skolky ani 2roky som nemala.
Dostal sa do skolky kazdy. Pripadne jasle. Alebo este stari rodicia. Napr manzelova babka mala 52-55 rokov a ostala s nim doma.
Kdez nasi rodicia pracuju stale. A uz su po 60-tke a este im pracovat treba.
Podla mna ak by mali deti moznost ist do kolektivu. Aby skratili rodicak na 2roky a podobne tak by to fungovalo presne tak ako pred 30-40rokmi.
A mamicky by boli spokojne ze si mozu zarobit. S tym ze o dieta je postarane.

zuzuliennka1
20. sep 2023

citujem ta: Trebárs vo FR je bežné, že ženy idú do práce po 4-mesačnej MD, časom sa vďaka dopytu vyprofilovala veľká sieť súkromných opatrovateliek, prevažne migrantiek.) - a ty by si prva zverila svoje 4m dieta migrantke a palila do roboty ze?

my nemame siet a system na to, aby sa matka mohla plnohodnotne vratit do prace. ano 3r doma, ale aj tak je obrovsky problem dat 3r dieta do skolky! kam ma ist?
platit si sukromne opatrovatelku? a z coho? sukromne skolky? to su brutalne palky…
ale dobre dajme tomu ze by sa nieco naslo: 8h pracovny cas pre matku cerstvo v robote po 3 rokoch - nerealny, skolky max. do 16, polovicne uvazky su veeelmi ojedinele, zamestnavatelia ich nedavaju….
a kruh sa uzatvori….
no a samozrejme nezabudat na dalsi dolezity fakt: dnesni 30+r ludia mali starych rodicov plne k dispozicii uz skor, nez aj isli do nejakej skolky, moja stara mama v 60 davno na dochodku - moji 60r rodicia naplno makaju v robote, nase deti “nemaju” starych rodicov

natalia_r
20. sep 2023

@basska_b o tehotenske si neprosila lebo je to blbost? 😄 Cize predpokladam ze si onho ani nepoziadala, ze? Sak je to blbost naco mi to je.

chodec15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
domka222
20. sep 2023

A teba to škre najviac,lebo si nemohla byť doma tri roky a ani tehotenské nebolo.Áno, žena môže zostať doma do 6 rokov. Ale ak nemá dieťa zdravotný problém, je doma bez príjmu. Jedine ,čo jej zaplatí štát je zdravotná. Presne ako tým, čo sú na úrade práce.

pralinka25
20. sep 2023

@kofa77 ja napriklad vidim rodicovstvo dost pragmaticky a cas ked su deti niekde mimo domu si uzivam ale napriklad odlucenost dietata v rannom veku sa ukazuje ako dost velky problem v dospelosti a v zahranici to uz velmi pekne vidime aky vplyv to na ludi ma. ja sama som dieta ktore bolo ako par mesacne v jasliach a mohla by som o tom pisat cele story.
otazka ktora vyvstava je ta, ze naco je zene dieta o ktore sa nemoze starat sama a musi ho zverovat cudzej osobe o ktorej dokopy nic nevie. preco si ma dieta budovat citove vazby na cudzie osoby a nie na vlastnu primarnu rodinu. obzvlast ked su tieto cudzie osoby neni dlhodobo stabilne v jeho zivote. v podstate priviest na svet dieta a odovzdat ho do institucie aby mohla robit na stat je uplne scestne nie?
ludske emocne prezivanie je pomerne krehke a je tu miliarda clankov o tom preco su lidia na seba taki a onaki - no mozeme zacat napriklad tu. narast depresii a psychiskych poruch, poruch osobnosti, emocna otupelost, osamelost vychadza aj z tychto veci ktore ludia zazivaju v rannom detstve.
kto robit nechce nebude ani keby bola materska 2 dni a kto robit chce tak nebude nasilu sediet doma 3 roky. 3 rocna materska nie je nozom na krku. nikto ju nemusi absolvovat celu.

akiana
20. sep 2023

Autor/ka, neviem, kde zijes, ake ja osobne si neviem predstavit nic horsie, ako byt zenou na Slovensku. Ved si precitaj akukolvek diskusiu, smiesne RD, smiesne prispevky na dieta, obrovske zivotne naklady a potom chod na plny uvazok do roboty, ked ti dieta nevezmu do ziadnych jasli alebo skolky, lebo nie je miesto. Ked mas muza debila, co je tu casto tema, tak ti bude vydelovat peniaze a plat 50% chodu domacnosti z tej almuzny, co ti da stat. Ja osobne som odisla prec.

anaj_janka
20. sep 2023

Vždy dokázali muži uživiť rodinu a aj manželku, až diktatúra komunizmu to zmenila a zo ženy urobila stroj - najskôr vonku a potom doma. Takže na vine nie sú ženy,ale nízke platy mužov. Mnohí z tejto krajiny odišli a fakt,že ich nie je málo....napr v UK dlzobnici môžu pracovať do 75.

autor
20. sep 2023

Je to vec nastavenia a zvyku, časom sa budú niektoré vymoženosti musieť zredukovať.

kiwi3
Autor odpoveď zmazal
Zobraz