Rozdiel medzi opatrovaním a osobnou asistenciou

luuuciiik
10. jún 2012

Ahojte,
nevedeli by ste poradiť,aký je rozdiel medzi opatrovaním a osobnou asistenciou? 😉 Ako je to napr.s dovolenkou,koľko odvádzajú do štátu (dôchodkové,zdravotné,atď.)? Ďakujem veľmi pekne za všetky odpovede 😉

ywana
12. jún 2012

...poberám opatrovateľský, môžem ti napísať len to čo viem (o osobnej asistencii toho veľa neviem)... 🙂
...pozri si zákony č.447/2008 a 448/2008 ...

...opatrovateľský je zákonom stanovený v určitej výške a vyplácaný každý mesiac (pozadu)...
...dovolenku a PN nevyužívam, lebo keby som si dala pri ochorení vypísať PN, musela by som to ohlásiť na úrade a za tie dni čo som bola PN by mi krátili opatrovateľský...
...kedže si ale do sociálnej poisťovne neodvádzam "nemocenské", nedostala by som za maródku nič...
...dovolenka - tuším je nárok na nejaký čas, ale toto ja nemôžem využívať (kto sa mi v tom čase postará o dieťa ???)...
...štát mi hradí len zdravotné poistenie a zo sociálneho poistenia len dôchodkové - to znamená, že sa mi roky opatrovania započítavajú do dôchodku...
...nemocenské (ako som už písala) a do fondu zamestnanosti štát za mňa neplatí, mohla by som si to platiť sama... 😀
...čiže ak maródim nedostanem nič, a takisto ak jedného dňa prestanem opatrovať môžem zabudnúť, že mi niečo dajú na úrade práce ak si hned nenájdem prácu...

...osobná asistencia - viem len to, že ten kto je opatrovaný dostáva peniaze na osobnú asistenciu a potom ich vypláca až tomu kto mu osobnú asistenciu poskytuje...
...zákonom je určená hodinová taxa a je na šikovnosti oboch (postihnutého aj osobného asistenta) koľko hodín denne si dokážu zdôvodniť...

luuuciiik
autor
12. jún 2012

ywana ďakujem veľmi pekne 🙂 moja mama opatruje jednu pani (nie je to rodina),tak preto som chcela vedieť,ako je to s dovolenkou,atď.
samozrejme ešte raz ďakujem za tieto informácie 😉

mana85
11. dec 2015

Ahojte , viete mi niekto poradiť či osobný asistent môže byť aj príbuzný ? zistila som že je to možne len do veku 65 rokov opatrovaného no o " rodinkárstve " som nič nenašla Ďakujem

bale1rinka
18. sep 2018

@mana85 rodinný príslušník môže robiť asistenta len 4 hod/ deň.