Rozbitý ortuťový teplomer

palmi442
30. apr 2020

Ahojte všetci.Včera som rozbila ortuťový teplomer v izbe na podlahu okolo steny. Na posteli som mala poukladané oblečenie. Ortuť som povysávala,vyvetrala som tak 1 hodinu keďže som bola chorá šla som spať na posteľ. Večer keď som si šla ľahnúť tak som ešte prešla s baterkou a keď som ešte ortuť našla tak som ju povysávala. Ráno keď som sa zobudila tak som som ešte okolo steny našla malé časti ortuťe. Oblečenie som vytrepala na podlahu. Prezerala som aj posteľ a perinu s vankúšom. Bojím sa že ešte ortuť je v izbe. Čítala som na internete že ortuť je veľmi nebezpečná a škodlivá. Mala som v pláne že ta izba bude pre 6 ročnú dcéru. Ako sa mám uistiť že ortuť tam nieje? Mohli by ste mi nejako pomôcť? Ďakujem ak mi pomôžete.

deti95060810
30. apr 2020

rozbila som ort. teplomer v kuchyni. spadol mi na sporák. Všetko som poupratovala, vyvetrala miestnosť .... a fungovali sme ďálej. Už je tomu zopár rokov. Nič sa nestane, neboj sa. Spravila si všetko čo si mohla.

palmi442
autor
30. apr 2020

@deti95060810 je dobrý nápad tam dať dcéru čo keď nájde ortuť a zje ju

mogaa
30. apr 2020

@palmi442 neboj nič sa nestane, v tom teplomere je minimálne množstvo ortute....si pamätám že ako decká sme tiež rozbili teplomer a s ortuťou sme sa ešte hrali - a sme tu😉

deti95060810
30. apr 2020

@palmi442 ideš ju tam dať hneď? tak ešte povysávaj raz a kľudne tam môže ísť...

palmi442
autor
30. apr 2020

@mogaa som rozmýšľala že asi tak k 3,4 mesiace dokiaľ jej kúpim nábytok tak možno až o pol roka

mogaa
30. apr 2020

@palmi442 to ako kvôli rozbitému teplomeru ju tam chceš dať až o 3mesiace? normálne povysávaj a môže tam byť....

palmi442
autor
30. apr 2020

@mogaa dobre ďakujem

pribinak
30. apr 2020

6 ročná snáď už je schopná pochopiť, že keď jej vysvetlíš že je to ortuť a je nebezpečná, aby to nejedla. Však nemá 2 roky
Keď chceš zavolaj na 150 k požiarnikom, možno ti dajú nejakú radu

palmi442
autor
30. apr 2020

@pribinak čítala som že jedna žena volala hasičoch a dostala skoro pokutu

pribinak
30. apr 2020

@palmi442 dá sa normálne zavolať a opýtať sa na rady. Za to pokuta určite nie je

palmi442
autor
30. apr 2020

@pribinak skúsim. Dneska som na tom istom mieste asi už 3-vysávala pretože povysávam nič tam nie je a o hodinu tam sú úplne mini ortute.

mogaa
30. apr 2020

@palmi442 prepáč ale pochybujem že tvoje 6ročné dieťa by jedlo miničiastočky niečoho zo zeme.....bez ohľadu na to,ak si to povysávala dieťa tam môže v klude byť....

palmi442
autor
30. apr 2020

@mogaa ďakujem

monro
30. apr 2020

@palmi442 ortut sa nema vysavat, ma sa pozbierat a ihned zlikvidovat do smeti. Ortut nie je nebezpecna, ked sa zje v tak malom mnozstve, toho by som sa nebala. Nebezpecne su vypary. Ale v takom teplomeri je tej ortuti minimum.

palmi442
autor
30. apr 2020

@monro teraz keď som v tej izbe začína mi byť trocha zle a vetrám 2 krat za deň ale z úplne otvorením oknom

monro
30. apr 2020

@palmi442 podla mate z toho len stres. Nie je mozne aby Vam bolo zle z vyparov z tak maleho mnozstva. Este vyhodte z vysavac sacok.

palmi442
autor
30. apr 2020

@monro áno už som ho vyhodila

dominikamacakova
30. apr 2020

@mogaa aj my sme sa hrali ako deti s ortutou a teraz ked si na to spomeniem az mi je plano 😀 Raz sme ju nazbierali do zapalkovej krabicky a triasli nou. Ortut bola vsade a zijeme 😀

palmi442
autor
30. apr 2020

@dominikamacakova no môj švagor je doktor a povedal mi že ortuť je škodlivá a že umieraš kusok po kúsku. A hovoril že keď budeš v blízkosti ortute no tak asi po 10-20 rokov sa začne prejavovať rakovina

dominikamacakova
30. apr 2020

@palmi442 no nastastie niesom v blizkosti ortute 🙂

fazulkova
30. apr 2020

ach, ja som tolko teplomerov rozbila v praci.. neviem, akosi sa mi smykali z ruk :D hlavne klidek, urobila si vsetko co si mohla a 6 rocna by uz naozaj mala mat rozum, ked jej povies, ze keby nieco nasla na zemi, nech ta ohlasi, ale ked si to uz x-krat povysavala, nemalo by tam byt nic. a ten tvoj svagor..asi nebude psycholog, ze? tato cela doba je tak chora, to co jeme, pijeme a dychame a myslime...to by sa jeden z toho musel zblaznit..

palmi442
autor
30. apr 2020

@fazulkova no pravda

palmi442
autor
30. apr 2020

A čo ak mi spadla ortuť na oblečenie?? A aj keď ho vytrepem bude tam. Mám dať oblečenie prať?

eliska13
30. apr 2020

@palmi442 prestaň robiť z toho drámu😀povysavaj, poumyvaj dlážku a hotovo.Oblecenie vytrep cez okno.Ked si rozbila teplomer na zemi a prádlo bolo na posteli ako by sa to tam dostalo?az teraz som sa dozvedela, že treba vetrať 2 teplomery som rozbila a nič som nevetrala psychika robí svoje neexistuje, že Ti je v izbe zle neprehanaj

palmi442
autor
30. apr 2020

@eliska13 on mi nespadol na zem ale držala som ho v ruke a dostala som kŕč ruka sa mi vystrela a búchla o stenu a rozbil sa

eliska13
30. apr 2020

@palmi442 ja si o týchto čerstvých registráciach a veľmi zvláštnych problémoch myslím svoje😀to si aký krc musela dostať, aby sa Ti ruka vystrela a rozbila teplomer?choď radšej k lekárovi s kŕčmi ako mať paniku na odpadnutie z izby kde sa rozbil teplomer
Vedľa riešiš odpadnutie dcéry tiež veľmi zaujímavý príbeh.

palmi442
autor
30. apr 2020

@eliska13 to v tej izbe čo mi odpadla dcéra to bola jej izba a tam kde sa rozbil teplomer to bi mala byť mojej najmladšej dcéri

jessicai
1. máj 2020

Povysavaj ešte raz poumyvaj podlahu a netráp sa tým. U nás v škole sme sa tiež ako deti hrávali s ortutou po lavici sme ju naháňali. Nič sa nám nestalo.

ludovit11
2. máj 2020

@palmi442 ak je izba prázdna , ešte raz ju dôkladne povisávajte,hlavne v rôznych záhyboch a rohov stien.Príp.v širšom okruhu už nájdenej ortute.

linda0405
3. máj 2020

@mogaa presne toto som išla napísať ze sme ju po zemi naháňali 🤦‍♀️🤦‍♀️🤣🤣keď si na to spomeniem je mi zle