Rómovia verzus cigáni

wanduska327
30. júl 2024

Dievčatá,
Včera tu bola diskusia , o jednej Pani ktorá sa nechala nachytať cigánom.

Veľmi som včera dumala či sa zapojiť do diskusií nakoniec som si povedala že to asi nemá zmysel, ale napadlo ma že sa opýtam Vás..ako to vnímate . Mňa veľmi irituje keď napíšu že oklamal má cigán ...nie slovo cigáň má irituje ...aby som to objasnila ale to škatuľkovanie ....mohla Pani kľudne napísať že ju niekto oklamal ale ona to zaskatulkovala ...na cigána.
Mňa oklamalo už veľa Neromov na stanici v KE ...ale nikdy som sa nesťažovala doma že gadžo má odrbal....chapate ...viete čo tým chcem povedať?

pribinak
30. júl 2024

@wanduska327 zaskatulkovala? Ale veď to bol príslušník daneho etnika, tak aké škatuľkovanie

Naši osadníci u nás doma si aj sami povedia, že si cigani, nie romovia 😁😁

janai1
30. júl 2024

@wanduska327 a čo mala klamať? 🤦🏽‍♀️ oklamal ju cigán a hotovo. Či vy ste nejaká chránená rasa, že keď niekoho oklamete tak sa to nesmie povedať?

wanduska327
autor
30. júl 2024

@pribinak Veď ja v pohode napíšem že som cigánka nie romka o to nejde...skôr ide o to že ako píšeš príslušník etnika...že každý nás potom berie ako zlodejov ako niekoho na koho si treba dať pozor

danyelia
30. júl 2024

Nič neškatuľkovala, iba povedala pravdu, ako to bolo v realite, ako aj ja...

wanduska327
autor
30. júl 2024

@janai1 Nie, niesme chránená rasa...ale není jedno kto ju oklamal ? Či cigán čo biely? Ak k tomu stále budeme takto pristupovať stále bude rasizmus

wanduska327
autor
30. júl 2024

@danyelia Ďakujem že si sa vyjadrila

pribinak
30. júl 2024

@wanduska327 žiaľ v tomto etniku je nesmierne veľa ľudí ktorí sa živia uvedeným spôsobom takze meno si kazíte vy sami
Nikto iný vás ho nekazí, len vy sami

Ja nehadzem všetkých ciganov / romov do 1 vreca, poznám aj takých čo majú vs, kariéru, ale žiaľ sú to skôr výnimkY

san_dra11
30. júl 2024

Ja chapem co tym myslis, ako nepride mi to ako skatulkovanie, pokial teda vyslovene nenadavala na cele etnikum. Poznam osobne tiez romov ktori su slusnejsi a pracovitejsi ako niektori "biely".

elizita
30. júl 2024

@janai1 podľa mňa si otázku nepochopila... Ide o to,že ak by ju oklamal biely,tak to ani nezmieni... @wanduska327 na druhej strane si myslim,že ak by to bol černoch,Ukrajinec,vietnamec,tak by ich rovnako Dana poškodená označila... Či sa to niekomu páči alebo nie,biely sú väčšina,takže je menšia potreba ich označovať..

janai1
30. júl 2024

@wanduska327 wau 😂 tvoja logika je neuveriteľná. Rasizmus si spôsobujete sami.
Vieš kto všetko je u nás na blackliste v práci? Iba cigáni. Nerobíme rozdiely a ubytujeme. 99% takýchto hostí ukradne celý minibar a nič neprizná. Ukradli nám už dokonca kávovary z izieb, rýchlovarné kanvice, rozbili nábytok, jeden dokonca aj TV. Fajčia na izbách tam a vieš ako odchádzajú? Väčšina oknom aby sme ich nechytili.... Doteraz iba tí, ktorých podľa teba nemôžme menovať žiadny gadžovia ako si stihla poznamenať 😉

Mám kolegov Rómov, oni samy sa za nich hanbia 👌🏽

janai1
30. júl 2024

@elizita ty si tu tému čítala? Písala tam aj o bezdomovcovi ktorý ju oklamal

danyelia
30. júl 2024

@wanduska327 Neber to v zlom, no ak by to bol černoch, aziat, ukrajinec, ind, čech...tiež by som ho tak označila, nebolo to vôbec myslené ako útok.

wanduska327
autor
30. júl 2024

@pribinak Áno viem že v našom etniku je veľa ľudí čo sa takto živia ....môj názor je skôr že je to generačná chudoba...tým neospravedlňujem správanie daného človeka .
Ale ďakujem ti za názor.
Mne išlo skôr o to že ja ako Romka ak mám nepríjemnú skúsenosť s Neromom nikdy nepoviem gadžo má odrbal alebo to a to ...a snažím sa na to upozorňovať aj rodinu že žiaden gadžo proste človek

wanduska327
autor
30. júl 2024

@san_dra11 Ďakujem za nazor

wanduska327
autor
30. júl 2024

@danyelia Samozrejme toto je diskusia tak diskutujeme

wanduska327
autor
30. júl 2024

@janai1 Diskutujeme takže beriem kritiku samozrejme. Ty sa však pozastavujes nad mojou logikou...no ja nad tvojou ...rasizmus si spoaobujete sami...mnozne číslo ...ako som si ho ja spôsobila konkrétne? Čo som spravila spoločnosti že má škatuľkuju? To že som sa narodila ako Romka ?

elizita
30. júl 2024

@janai1 či bezdak či rom,pointa je tá ista

pribinak
30. júl 2024

@wanduska327 áno je to generačná chudoba, ale to nie je ospravedlnenie

Do vášho etnika sa nalievajú milióny ale keď niekto neche pracovať a chce sa živiť takýmto spôsobom a učí to potom aj svoje deti, tak sa nemôžeš čudovať že ľudia rovno povedia že oklamal má cigan

Proste vy sami si toto spôsobujete a samozrjeme najviac na to doplácajú potom romovia ktorí pracujú žijú slušne majú slušne bývanie a snažia sa
Žiaľ

cyberk
30. júl 2024

Jezisi :D mna vcera tiez nas.. cigani, rodinka sa sem pristahovala a cele dni tu robia bordel, hudba nahlas, fajcia na detskom ihrisku.. no amen, potom “miluj ich” 🙈 sa spravajte ako ludia potom vas nebudeme hadzat do toho ciganskeho vreca ;)

wanduska327
autor
30. júl 2024

@pribinak Máš pravdu s tým nalievanim penazi....
Ale treba si uvedomiť že Rómovia to nalievanie nevymysleli...ver mi že z toho nalievania žijú najmä starostovia obcí na SK kde je väčšina občanov marginalizovanej skupiny.
Aj keď som vládnu koalíciu nevolila páči sa mi nový návrh o davke v hmotnej nudzi

elizita
30. júl 2024

@wanduska327 z tvojho pohľadu, keby ti ublíži Aziat a píšeš niekde o Tom,tak to neopomenies?

wanduska327
autor
30. júl 2024

@cyberk Sa správajte ako ľudia mnozne číslo...teba nasrala jedna konkrétna rodina
..ja určite nie vieš...ja nefajcim na detskom ihrisku

janai1
30. júl 2024

@wanduska327 takže už to obraciaš na seba hej?
Čítala si aj zvyšok správy?
Keby sa cigáni nesprávali ako opice tak nikto s nimi nebude mať problém.
Povedz mi jednu dedinu kde nežijú cigáni a ľudia sa tam boja zastaviť a otvoriť okná na aute? Lebo ciganske ti viem vymenovať 😉

Ak sa chceš priradovať k ciganom čo sa nevedia správať gratulujem, tvoja voľba.

pribinak
30. júl 2024

@wanduska327 ja nikde nepíšem že romovia vymysleli nalievanie peňazí, píšem o tom, že do vášho etnika sa nalievajú milióny a figa z toho, lebo vy sami nechcete zmenu

Poznám celé rodiny ktoré nemajú jedného jediného zamestnaného člena, zato majú kopec reči a …..

ukgirls
30. júl 2024

tak isto ako ked cigani oznacuju bielych ,gadzov a neviem ake pomenuvania maju etse .. ta ako povies okradol ma bezdomovec,cigan . zebrak .... hold ludia oznacuju .. je to pomenuvavanie a nie urazka ...podla mna maju cigani/romovia daleko horsie oznacenie na nas a vsetko je hned rasisticke .. kazdopadne sa to nezmeni-vzdy to bolo je a bude a je jedno z akej strany a akrajiny

martin206
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
wanduska327
autor
30. júl 2024

@elizita Neopomenula by som radu..ale to som ja

wanduska327
autor
30. júl 2024

@pribinak Ja som napísala že rómovia si to nalievanie nevymysleli...to bola len taká akože pripomienka nebolo to myslené na teba

wanduska327
autor
30. júl 2024

@janai1 Ja to neobraciam na seba ...bolo to myslené inak....tak že všetci sa potom hádžu do jedného vreca a seba som použila ako príklad ....
Poznám dediny kde rómovia a biely fungujú normálne . Spišský Štvrtok, Hrhov, Spišske Tomášovce ...napríklad

wanduska327
autor
30. júl 2024

martin206 prečo si vymazal ? Chcela som reagovať