Rímsko-katolícka cirkev

pia22
21. apr 2011

Požehnaný Zelený štvrtok🙂 Pozývam sem všetkých, ktorým sa rímsko-katolícke vierovyznanie stalo súčasťou života a chcú aj tu na MK zažiť radosť zo spoločenstva🙂

val223
21. apr 2011

Pia, ahoj aj Vam - nech mate pozehnany a pokojny cas!

pia22
autor
21. apr 2011

@val223 ďakujem🙂 Prave sa vraciame z obradov😉

alexandra03
22. apr 2011

krásne a požehnané sviatky aj mi prajeme 🙂

maca_p
22. apr 2011

baby co keby ste sa presunuli do temy viera laska nadej?

pia22
autor
22. apr 2011

@maca_p pozehnany cas aj tebe🙂 Dakujem, ale tema Viera, nadej... je obsirna a ekumenicka a myslim, ze by svoje tu miesto mala mat aj takato tema😉 Ako dievcata slavite dnesny a zajtrajsi den? Mate nejake udrziavane zvyky ci ste si nejake rodinnne zvyky zaviedli?🙂

terrs
22. apr 2011

@pia22 prepáč, všimla som si vás len náhodou, ale čo je zlé na tom, že je nejaké téma ekumenická?

pia22
autor
22. apr 2011

@terrs vôbec nic nic zle na tom nie je, je naopak vyborne, ze tu je aj taka tema a nechcela som, aby to vyznelo inak🙂

terrs
22. apr 2011

@pia22 aha, prepáč..

jalao
22. apr 2011

No tak ja sa rada pridám...snáď nás nezrušia...My sa zajtra chystáme ku "hrobu" a v nedeľu na peknú sviatočnú omšu, tak snáď nám to vyjde, lebo budeme mimo domova 🙂 Inak, zisťujem, že mnohí naši rovesníci a mladší duplovane absolutne nechápu podstatu týchto sviatkov, tak my sa doma snažíme naše deti k tomu viesť, nie príliš urputne, ale tak vrámci našich možností a výchovy 🙂 Tak uvidím, aké ovocie pozbierame 😎

janinah
22. apr 2011

želám požehnané sviatky Vzkriesenia....dnes -teda včera/je po polnoci/sme boli v našom meste na hranej krížovej ceste,silný zážitok a bola som prekvapená ako dobre a "múdro" to vnímal môj syn 5,5r.

pia22
autor
23. apr 2011

@jalao aj my sme dnes boli pri hrobe, nas drobcek pohladkal Jezisa a prezehnal sa, to su tie najkrajsie chvile🙂 My sme sa vcera postili, popoludni sme boli na obradoch a vecer sme si citali z Pisma udalosti tychto dni. Dnes bezmesity pôst, boli sme pri hrobe pomodlit sa ruzenec a ak Boh da a drobec vydrzi, tak vecer na obrad Vzkriesenia🙂

pia22
autor
23. apr 2011

@janinah je uzasne sledovat, co ti nasi mali ludia vsetko chapu, casto viac, ako si myslime🙂 Juj dievcata, tak sa tesim na vecer🙂

val223
23. apr 2011

ahoj pia - tak ticho "zavidim" ze ides dnes vecer na obrady - ja kvoli malemu nemozem - takze ide len manzel - u nas je obrad az o 9tej vecer (mame len 1 svatu omsu) - snad na buduci rok pojdem ja 🙂 tak si to uzi, pa a vsetkym pozehnanu velku noc 🙂 taku nadej a pokoj do dalsich dni!

maja22
23. apr 2011

Ahojte, môžem sa pridať? 🙂 My sme boli ako celá rodina na obradoch vzkriesenia naposledy, keď mal Marek 1 a pol roka. Vtedy vydržal, lebo mal taký režim, že dlho popoludní spal a večer šiel spať neskôr, takže vydržal, aj keď to bolo do 21.30 🙂 Dnes je situácia iná, tak som bola doma... Už sa teším, až deti vyrastú a budeme spolu účastní tých krásnych a dojemných chvíľ 😵 Ale boli sme aj my pri hrobe, Tomi dal takú pusku, že sa to ozvalo v celom kostole 😀 😵

maznacik007
24. apr 2011

ahojte kocky nechystate sa niekto do brna na to vystupenie Piotra Rubika Sancto Subito? my sme boli aj s rodinou na tom vystupeni co mal tu v BA a velmi sa nam to pacilo... tak by sme chceli ist aj do brna..
akurat sme prisli z kostola... ja som musela byt vonku s malym ale u nas je to tak ze su tam repraky... takze to je ok..

u mna tiez nehrozil obrad vzkriesenia... kvoli detom.... teraz ideme si pustit Urbi et Orbi

ako planujete slavit blahorecenie Karola Wojtylu - Jana Pavla II?

a samozrejme pozehnane velkonocne sviatky...

inak co si myslite o sibacke... ja nemam rada tieto zvyky... tento rok som sa rozhodla zaviest skor ten americky styl ze su v zahrade sladkosti a deti ich hladaju.. vacsim dam mapu a indicie... mne sa to sibanie a polievanie nepaci... a ani to davanie penazi za to...

janinah
24. apr 2011

@maznacik007 mne sa práve to polievanie naše páči,ak je "v rámci normy",môj syn sa už chystá ako poolieva sestry,babku,krstnú a susedku 😉 dostane kinder vajíčka a nejakú mincu,už má pokladničku,berie si z nej "svoje peniažky" trebárs na nakuk,ak ideme do obchodu....naopak mne sa nepáči,že sa amerikanizujeme aj v tomto,môj syn vie,že niekde deti hľadajú vajíčka v záhradečo im tam zajačik ukryl,,ale my chodíme vajíčka /čokol./ svätiť v košíčku 😉

janinah
24. apr 2011

práve sme sa spojili s našim rodinným priateľom-poľským kňazom,ktorý pôsobí na Aljaške,popísal nám eskimácke jedlo veľkonočné-losa a veľrybu, o chvíľu ide cez zamrznutú rieku na snežnom skútri 11 míľ na inú dedinku omšu slúžiť....čistá romantika,len to tam vyzerá ako na Vianoce mínus 3 st.závidí nám našich 23 st 😉

maja22
24. apr 2011

@maznacik007 šibačku a polievačku prežijem, je to slovenská tradícia a hoci je "divná", je naša 😀 Ale tiež sa mi nepáči ten kopec sladkostí a veľa peňazí, čo chlapci dostanú 😒 Ja som skôr za symboliku, jedno vajíčko, k tomu nejaké zvieratko malé čokoládové a peniaz síce dávam tiež, ale nie veľa... veď sa to nemá robiť pre "zisk", ale pre zachovanie niečoho tradičného a aby sa rodina stretla a porozprávala 🙂
Blahorečenie Karola Wojtylu sa nechystám nejako špeciálne sláviť, no teší má to veľmi, mala/mám ho rada 🙂 Ak sa podarí, pozriem si záznam v tv 🙂
@janinah tomu poľskému kňazovi sa nečudujem, že mu je smutno za jarnou Veľkou nocou, aj mne by bolo 🙂 Ja sa už taaak teším z teplého počasia a slniečka 🙂

molka
24. apr 2011

@maja22 ja neviem, ale mne sa zdá, že šibanie a polievanie súvisí s udalosťou, keď po ukrižovaní Ježiša išli ženy pozrieť Ježišov hrob a zistili, že je prázdny, utekali to oznámiť ľuďom, tak ich začali polievať vodou a šibať korbáčmi, aby ich umlčali. Aspoň mne to tak bolo vysvetlené.

maja22
24. apr 2011

@molka tak to bolo vysvetlené aj mne 🙂 Ale aj tak ma hnevá, že si to musia "odtrpieť" ženy a ešte za to dajú chlapom aj výslužku 😝 Toto fakt nie je fér 😝 😀 🤐

janinah
25. apr 2011

dievčatá,môžete mi napísať,či pri birmovke dávajú birm. rodičia nejaké darčekY? ak áno,tak napr. aké? ja som bola birmovaná pri krste,tak toto neviem,ale potrebujem yistiť,aj ked birmovka samozrejme nie je o darčekoch...,dík

mona333
25. apr 2011

@janinah myslim, ze darcek zavisi od vedku birmovanca, ja som mala pri birmovke 17 rokov a od birmovnej som dostala zlaty prsten - ruzenec

maja22
25. apr 2011

@janinah Ja aj s mm sme boli birmovnými rodičmi už viackrát. Snažili sme sa dať hmotný darček aj duchovný. Záviselo od okolností. Ak birmovanec nemá ešte svoje vlastné Sväté písmo, je to príležitosť pre birmovného rodiča dať mu tento darček. Ja som napr. pozvala birmovanca na festival Lumen - mimo iného. Z hmotných darov na pamiatku sme dali napr. chlapcovi hodinky, dievčaťu Swarovského šperk. Ide o to, aby to bol darček na pamiatku významného dňa, ktorý by mal zostať v pamäti do konca života. Nie darček, myslím tú udalosť 😅 Povedala by som to tak, že kde som videla veľký duchovný záujem, tam som venovala bez obáv hmotný dar, kde som mala trochu obavy o duchovnú budúcnosť, zamerala som sa na duchovný...

pia22
autor
26. apr 2011

Ahojte kocky🙂, ja som dostala k birmovke zlaty prstienok a ja ako birmovna som dala zlatu retiazku. U nas je starym zvykom davat nieco zlate😉 Co sa tyka sibacky a oblievacky prvy krat som si ju vychutnala az teraz, ked som mala doma malinkeho sibaca s ktorym sme vcera obehali vsetkych znamych🙂 Blahorecenie J. Pavla II. budeme oslavovat na slavnostnej akademii na farskom namesti Jana Pavla u nas v meste, len dufam, ze budeme v poriadku a hore sa postaraju o pocasie😉

stardust
10. máj 2011

Ahojte, je tu niektora z vas, ktora sa nechala pokrstit ako dospela, resp. poznate nejaku taku osobu?

adrioska
10. máj 2011

@stardust ahoj ja som mala krst v 18-tich spolu aj s prvym sv. prijimanim aj birmovkou... 🙂

maja22
26. júl 2011
andelka
27. júl 2011

@stardust já, v 18ti letech 🙂 A můj muž v 17ti. 🙂 Můj muž je i biřmovaný, já ještě ne.

andelka
27. júl 2011

@maja22 to je fakt pěkný 😵

Mně občas dojímá, jak se mi někdo diví, když zjistí co jsem vystudovala, že jsem "ještě" katolík 😀 Já si říkám, že možná právě proto. Z 11 odpromovaných historiků mého ročníku bylo 6 křesťanů. Nikomu studia víru nevzala. 🙂

maja22
27. júl 2011

@andelka ahoooj, minule som na teba myslela, že či ešte na tieto stránky chodíš 🙂