Rada ohľadom prenájmu

12. feb 2022

Ahojte...mam 26 rokov takže najvyssi čas sa osamostatnit.. začala som nedavno v novej praci..zaujima ma jedna vec..ma pravo si pýtať prenajimatel bytu alebo realitka moju pracovnú zmluvu?Ide o to,aby ich neodradilo to,že som v skúšobnej dobe..nič nenasvedcuje tomu,žeby som skončila v práci,veď o.pracu moze prist clovek kedykoľvek aj po skusobnej dobe..

sapetka
12. feb 2022

Ano maju na to pravo.

anjelok
12. feb 2022

Ja som nikdy od svojich najomcov pracovnu zmluvu nepytala. Pride mi to ako zasah do sukromia, nikdy som ani nechodila nikoho kontrolovat.

es2021
12. feb 2022

To by sa mi veru nepacilo keby to takto hrotili... nikdy sme od najomcov zmluvy nepytali 🙄

autor
12. feb 2022

Keďže bude to môj prvy podnájom,preto sa pytam,či sa to bežne robi takto..

anjelok
12. feb 2022

Nemyslim si, ze je to bezne, ale uz som tu citala vselico...napr. ze prenajimatel chcel od najomcu, aby mu zaplatil dan z prijmu z prenajmu 🤦‍♀️😀, takze zalezi na koho natrafis

sapetka
12. feb 2022

Ano na svk to bezne nie je. Ale stat sa moze. Na zapade podmienka

nina255
12. feb 2022

Ja som bola uz asi v 4podnajmoch ale nikto odomna zmluvu nikdy nechcel… max da spytali co robim za pracu a to je vsetko.. a znami co prenajimaju byty tiez nepytavaju zmluvy

autor
12. feb 2022

Takže v podstate stačí len povedať že pracujem?naozaj nerada by som ukazovala pracovnu zmluvu kvoli skusobnej dobe teda datumu...

miamie
12. feb 2022

@sapetka na základe čoho sa domnievaš, že je to tak? nemám vedomosť o niečom takom. ak to je tak, rada si poučím 🙂

silviaa
12. feb 2022

Nechces pockat kym prejde skusobna doba? Aj teba mozu vskusobnej vyhodit a z coho chces platit potom najom?

autor
12. feb 2022

@silviaa no mám problém s dochadzanim do prace,keďže byvam v dedine kde idu autobusy strašne blbo a hlavne dosť malo

deti95060810
12. feb 2022

kúp si auto..

mondolina
12. feb 2022

vieš tu nejde ani o právo či neprávo pýtať pracovnú zmluvu, tento konkrétny prenajímateľ pýta a asi má dôvod.
ty máš právo sa rozhodnúť či splníš túto jeho podmienku, alebo si budeš hľadať niečo iné.

sapetka
12. feb 2022

@miamie my zijeme v nemecku. A bez pracovnej zmluvy podnajom nezozenies

conta22
12. feb 2022

My prenajímame a nikdy sme zmluvu nepýtali ani keď sme my sami bývali od začiatku v prenajme nikto pracovnú zmluvu nepýtal (BA)

autor
12. feb 2022

@mondolina nikto odomna ešte nič nepyta len sa pripravujem

autor
12. feb 2022

@conta22 proste stačilo povedať že pracujete bez toho aby si to overil prenajimatel?

lusyyy36
12. feb 2022

@sapetka
@miamie aj v at potrebuješ nieže zmluvu ale aj výplatnej pasky za posledné 3 mesiace

emv
12. feb 2022

Ja prenajimam a teda zaujimalo ma, či dotyčná pracuje. Samozrejme zmluvu k tomu nepotrebujem, ale určite je to info, ktorú som chcela vedieť.

juliavolna
12. feb 2022

Samozrejme

beie
12. feb 2022

Bežná prax to na Slovensku nie je, no poviem ti že človek ktorý prenajíma byt a nájomca mu prestane platiť, on ma problém neplatiča dostať z bytu. Ide to jedine súdnou cestou alebo hrubou silou na vlastnú päsť. Majitelia bytov sú v dosť veľkej nevýhode. Ale zdá sa že sa robia vopred opatrenia aby bola ako taká istota. Kamoška je vo Švajčiarsku a tam keď nedolozis pracovnú zmluvu nehrozí že ti byt prenájmu. Dokonca si pýtajú referencie od bývalých prenajímateľov na nájomcu.
Daj im zmluvu akú máš. Uvidis. Hlavne dobre čítaj podmienky, ktoré podpisujes - kto uhrádza nedoplatky za energie ( koľko platia na zálohu mesačne) ..

jankalukasova
12. feb 2022

Tu je otázka na pravo úplne mimo. Keď budem ja ako majiteľ požadovať od nájomcu aby mal.... Na riti vytetovaného ružového slona... tak záujemca má možnosť povedať:" ďakujem, tetovať sa nedám, ubytujem sa inde" alebo navštíviť tetovací salón. Majiteľ si môže určiť podmienku akú chce. Ty máš možnosť vybrať si či ju splníš alebo pôjdeš inde.

sapetka
13. feb 2022

@lusyyy36 ano aj tu. Nam stacila zmluva ale su ako pises ak vypltne pasky 3-6m

raffaella
13. feb 2022

Áno, prenajímame takisto a zmluvu si pýtame k nahliadnutiu. Nikto s tým žiadny problém nemal.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diusqa761
13. feb 2022

My sme prác zmluvu neukazovali ale pýtali sa nás či obaja pracujeme a zasa požadovali 3 výplatné pásky od oboch

mogaa
13. feb 2022

ono jedna vec je na čo má právo, druhá čo reálne vyžaduje....lebo je ot jednoduché, ak chce zmluvu a neukážeš mu ju, nemusí ti prenajať byt.....ale čo viem tak to nežiadajú, stačí zaplatená kaucia....

mogaa
13. feb 2022

A úprimne, ani by som zmluvu neukazovala a ani výplatné pásky nie, na to predsa slúži kaucia, takže ak aj prídeš o prácu , má 1-2mesiace nájomné zaplatené vopred....treba si to s ním len vykomunikovať....

number19
13. feb 2022

@miamie Ja tiez zijem v zahranici a vzdy bola potrebna zmluva (prip. vyplatne pasky) a to v 3 odlisnych krajinach EU. Total standard.
Myslim, ze toto je hlavne podmienka v slusnych distriktoch/centrach miest, pokial niekto nechce zit v getach na mestskej periferii v dezolatnych bytoch (mozno tam je to vlastnikom jedno, ale z vlastnej skusenosti neviem posudit). 🙂
@sapetka

hopsadobrandejsa
13. feb 2022

Ja som sice v zahranici a teda nie som si isty ako to (ne)funguje na SK, ale z mojej perspektivy na toto prenajimatel narok nema.

Podmienky pracovnej zmluvy sa tykaju zamestnanca a zamestnavatela a nikoho ineho. To je akoby moj kolega chcel vidiet moju pracovnu zmluvu alebo vyplatnu pasku. Ja by som si hladal iny najom.

Ja ked som si tu hladal prenajom, agentura ziadala kontakt na zamestnavatela a u neho si preverovali aky som pracovnik, ci su so mnou spokojni a ci si ma planuju dlhodobo nechat, ale prac. zmluvu odomna urcite neziadali.

Mozu od teba ziadat vyplatne pasky za posledne 3 mesiace aby si mohli overit ci mas dostatocny prijem, ale samotnu pracovnu zmluvu nie. To je zasah do sukromia.

Podmienky prac. zmluvy su pre nich irelevantne ak im tvoj zamestnavatel telefonicky ci pisomne potvrdi, ze mas dostatocny prijem a nemaju v plane s tebou rozviazat zmluvu.