Ráčkovanie

22. máj 2023

Ahojte, ráčkovali ste niekedy? Navštevujem logopedičku, sama mi povedala, že to nebude zo dňa na deň, ale zaujímalo by ma, že kedy sa vám zautomatizovalo r v reči, respektíve začalo znieť pekne. Vyvodiť aj povedať ho už viem, ale pri rozpravaní občas poviem dobre a veľakrát zle. Je to normálne mám ďalej cvičiť, alebo som beznádejný prípad? 🫶🏼😂

nesvadbovo
AMBASÁDORKA
22. máj 2023

Určite by som sa nevzdávala! Ak už ho vieš vyvodiť, si na dobrej ceste. Napríklad moja dcéra sa učila sykavky (R sama ešte nevie), kým sa ich naučila správne povedať pri cvičení jednotlivých slov vo všetkých pozíciách (začiatok, stred, koniec, kombinácie mäkkej a tvrdej sykavky), trvalo to hádam tri mesiace. Kým jej naskočili do bežnej reči, pomaličky, postupne to trvalo tak ďalšieho pol roka. Ešte aj teraz jej občas ujde pri slovách, kde je viac sykaviek a striedajú sa mäkké a tvrdé, ale je to sto a jedno. A to si vezmi, že v tom čase mala asi 4 roky, takže to nemala tak zautomatizované. U dospelých to funguje inak, keďže tá motiváciaje najmä vnútorná, na druhej strane je to o dosť ťažšie, keďže si si ten zlý návyk budovala nepomerne dlhšie. Ale myslím, že pravidelným cvičením sa to iste dá do poriadku. Skúsila by som čítať si nahlas - knihy, články, časopisy. Hoci pomaličky, ale tam si vieš pekne sledovať výslovnosť. A časom iste bude dobre aj v bežnej reči a o chvíľku si už nikto nespomenie, že si račkovala..

autor
22. máj 2023

@nesvadbovo ďakujem za extrémne peknú motiváciu! ✊🏼😍⭐️ idem makať.