Psík do bytu - za a proti

rebekamarcusko
18. máj 2015

ahojte zienky,ja osobne by som velmi chcela psika,ale manzel aj moja mama ma odhovaraju,ze teraz budem mat druhebabo a deti potrebuju vela pozornosti a ked sa zobudim,nebudem vediet co skor :D ak by ste psika aj odporucili,akeho k detom do trojizboveho bytu?syncek ma dva roky a termin mame 19.9.,co myslite,mam s hafanom pockat,kym deti trosku vyrastu?

mima4
18. máj 2015

@rebekamarcusko

ja som PROTI!

pes patri na dvor, resp. ma mat priestor na dvore... a niekolkokrat sa trepat ho vencit...a pri vsetkom tom, co clovek ma - praca, deti, povinnosti... diky... zviera taku prioritu by u mna nemalo.

janickacrazy
18. máj 2015

@rebekamarcusko Určite by som počkala, kým deti trošku povyrastú, može sa ti narodiť náročné bábo a nebudeš vedieť kam skor skočiť. Ako chceš napr. ráno ísť vyvenčiť psa, ak ti budú deti ešte spať? Budeš ich kvoli psovi budiť, obliekať a ťahať von za každého počasia? Alebo bude ráno venčiť manžel? Treba to všetko poriadne zvážiť.

rebekamarcusko
autor
18. máj 2015

@janickacrazy no presne toto mi hovorila mama :D tak teda pockam,ked si to takto uvedomim,fakt by somnevedela co skor. a ked budu deti vacsie,aj sa o neho budu uz ajvediet trosicku starat. 🙂 dakujem za odpovede zeny 🙂

sissy27
18. máj 2015

@rebekamarcusko treba si to veľmi dobre zvážiť a hlavne vybrať si plemeno vhodné do bytu aj k deťom... pes je rovnaký záväzok ako dieťa, takisto je na teba odkázaný a potrebuje tvoj čas, tvoju starostlivosť a tvoju lásku... okrem toho potrebuje chodiť von nie len kvôli potrebe, ale aj kvôli pohybu (skús si predstaviť, že budeš celý deň medzi 4 stenami a 3x na 15minút sa nad tebou niekto zľutuje a dovolí ti ísť na vzduch aj to s obojkom na krku)... teraz si doma, ale časom sa predpokladám vrátiš do práce, deti pôjdu do škôlky a psík bude vyše 8 hodín sám doma...zároveň budete obmedzení čo sa týka celodenných výletov, dovoleniek...von potrebuje ísť za každého počasia, či prší, či sneží, či slnko svieti... a toto bude nie rok, nie dva, ale možno aj 10, 12, 15 alebo ako u nás 17 rokov 🙂 ale bolo to krásnych 17 rokov, neľutujeme, ale druhého psíka už nie...

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rebekamarcusko
autor
18. máj 2015

@miriam11 ake by si odporucila?ja fakt netusim ake. teraz si tak uvedomujem,ze pes jenaozaj velky zavazok a potrebuje priestor. chcela som aj macku,ale manzel macky neznasa. skor som chcela macku ako psa,ale menzel je zasadne proti 🙂

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rebekamarcusko
autor
18. máj 2015

@miriam11 no skreckov som mala vela,vzdysom plakala,kazde dva roky.ja som rozmylal aj nad cincilou,pred dvoma rokmi som kupila sestre a jeto velmi mile a ucenlive 🙂

evka4
18. máj 2015

@rebekamarcusko ja som proti, uz len kvoli zapachu, ktory je v kazdom byte, kde su zvierata. Majitelia zvierat si ho sice mnohokrat neuvedomuju, ale ludia, ktori ziju v bytoch bez zvierat, ten typicky pach ihned zacitia.
A tiez som nazoru, ze pes patri na dvor, nie do uzatvoreneho priestoru.

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rebekamarcusko
autor
18. máj 2015

@miriam11 to je domaca vevericka 🙂 je to strasne milunke 🙂

lalaboo
18. máj 2015

s tvrdenim "pes patri na dvor a nie do bytu" nesuhlasim. pes patri ku cloveku. teraz nevravim o extremoch, ako su velke plemena v garsonke, ale pes je spolocenske zviera, ktore sme si za tisicky rokov vyslachtili, aby sluzili cloveku. pes potrebuje byt vedla svojho cloveka rovnako ako potrebuje pravidelny pohyb vonku.

svetluska82
18. máj 2015

ZA: privita Ta, ked prides domov 🙂 Kamos pre syna, synovi kupou psa uplne vymizla agresivita, ktorú mal ako dieta. Syn sa naucil zodpovednosti, kedze psika pravidelne venci krmi.

Proti: chlpy vsade, ak bolo stena tak aj kopky vsade( cca 2 mesiac epokial sa naucila hygiene)

My mame v byte zlateho retrievera 🙂

natuska87
19. máj 2015

@rebekamarcusko Ja som jednoznacne za...
Skuste tak, ako moja mlada susedka...Chlapcovi poriesila "virtualneho psa" cez letne prazdniny.Vstaval kazde rano o siestej a vonku sa jednu hodinu prechadzal.Ked to zvladal, rozumna mlada matka nadobudla psika.Dnes su stastni, aj pes, aj oni...

rebekamarcusko
autor
19. máj 2015

@natuska87 super napad 🙂 :D len take tri roky musim este pockat :D

dagmar19
19. máj 2015

Keď som bola dieťa, tak sme mali psa v byte (stredne veľký) moja mama sa neustále hnevala hlavne, keď sa narodil brat nikdy som to nechápala ...až kým môj priateľ nedoniesol domov najprv kocúra a neskôr čivavu, ktorá si všetko potrebovala značkovať 😒 bývame v dome máme dvor čivava aj s kocúrom sú dnu....a môžem ti povedať, že tento zverinec máme vďaka priateľovej dcére má štyri roky, veľmi si priala mačku a neskôr malého psa - bola som proti kým je taká malá, že keď bude staršia nech má. Takže z mojej skúsenosti ak zviera tak ako písali baby vyššie niečo iné (vtáčika, dega alebo pod.) a ak psa tak keď budeš mať deti väčšie, aby sa vedeli plnohodnotne zapojiť do starostlivosti o psíka 🙂 . A ak niekto dočíta môj príspevok do konca, tak ešte môj priateľ má psa ten je vo voliére a sem tam sa starám o svojho psa, kt. po presťahovaní ostal u mojich rodičov veľmi som ho chcela zobrať na dvor ale bohužiaľ kvôli veku to nezvládal ☹

lalaboo
19. máj 2015

@rebekamarcusko skuste kralika, da sa vycvicit takmer ako pes, pride na zavolanie, bobkuje na jedno miesto...a velkostou je idealny pre deti. len odporucam od chovatela a nie z obchodu.

zozlatehozamku
20. máj 2015

žasnem z komentárov... ja mám v byte dvoch cavalierov, dve andulky, tri zebričky, dve korely, akvárium a mali sme aj morčatá... milujem zvieratá, smrad v byte nemám, neviem si predstaviť, že by som ich nemala, prechádzky so psami sú pre mňa balzám na nervy, ale chápem, že sú mamičky, ktoré radšej behajú po obchodoch, pedikúrach, manikúrach a neviem kde ešte.... ja by som určite nevymenila, vždy som zvieratá doma chcela a vždy som ich mala... psy sme si zaobstarali až keď mali deti 8 a 10 rokov, teda najprv jedného a potom druhého... áno, je so zvieratami starosť, ale pre mňa to nie je obmedzovanie, pretože ich chcem ja a ja sa o ne starám... nechcela som ich pre deti ako hračky ale pre seba na potešenie... nie je pre psa týranie, ak vyberiete malé plemeno alebo plemeno ktoré zvládnete... určite neodporúčam veľké plemeno, nie temperamentné, či znesieš chlpy alebo nie, tak zvoľ typ srsti, my už sme sa doma s chlpmi naučili žiť, lepšie sa vysáva dlhá srsť ako krátka, bolo by dobré, ak by ťa v kúpe psa podporil aj manžel, ale tiež odporúčam počkať... alebo si skúste vziať do dočasnej opatery psíka z útulku, jemu pomôžete a vy si to vyskúšate, akoby ste to zvládli doma.... miriam11 by som napísala, že moji psy teda výbeh nepotrebujú, celý deň prespia a stačia im prechádzky 3 - 4x denne po 15 minút... keď sme cez víkend u svokry v rodinnom dome, tak vybehnú sa na pár minút vycikať a makajú do domu, takže pre nich by ten dvor tam nemusel byť... neviem prečo si toľko ľudí myslí, že všetky plemená psov behajú okolo domu celý deň... ja osobne nemám dobrú skúsenosť s králikmi, doma sme mali morčatá, tie sú super, králika som strážila kolegyni a bol dosť agresívny... takže ja za seba psa v byte budem mať kým ho budem vládať venčiť... ak niekto na to nervy nemá, tak nech si kúpi psa na dvor

zozlatehozamku
20. máj 2015

@sissy27 ja mám to isté, psy nás doma čakajú, ale vždy si to vieme zariadiť kto sa vráti skôr a vyvenčí, my nie sme veľmi dovolenková rodina, tiež mám exotické vtáky doma, takže na dlhý čas z domu nejdeme, tak nám nevadí, že sa musíme kvôli zvieratám obmedzovať, na šťastie moje cavaliere veľmi nie sú náročné na pohyb, takže stačí úplne malé vyvenčenie keď je zlé počasie... ja milujem ten čas keď som s nimi vonku, tak fajn sa zrelaxujem....

zozlatehozamku
20. máj 2015

@natuska87 dobrý nápad, preto odporúčam každému záujemcovi o psa aby si to najprv vyskúšal na dočasnej opatere, vezme si psíka na mesiac - dva a ak to nezvláda, psík sa umiestni inde a on nemusí riešiť čo so psom....

margotka112
20. máj 2015

My máme malého pudla,ideálny pes do bytu ktorý neplzne 🙂 Temperamentný,učenlivý,inteligentný,kludný,nešteká.Síce naša je naučná mať denne aspoň 2 hodinovú vychádzku,ale záleží ako si od mala zvykne. S učením vykonávať potrebu nebol žiadny problém. Venčili sme ju každé 4 hodiny asi dva mesiace(t.j aj v noci,nastavený budík) oplatilo sa.Ani raz sa nevyšpinila doma v byte.Netrhala nič mala svoje hračky Avšak na tvojom mieste by som počkala kým deti povyrastú,malé šteňa je ako dalšie malé dieťa,takmer do jedného roku života. Potrebuje pozornosť. Neviem či sa to dá zvládnuť s dvoma detmi. 😀

sissy27
20. máj 2015

@zozlatehozamku my o 7-7.30 ráno odchádzame, vraciame sa po 18.00 ... dcéra rovno zo školy na tréningy minimálne 3x do týždňa... nehrozí, aby som odchádzala z roboty vyvenčiť psa... často cestujeme kvôli dcériným súťažiam... jednoducho viem, prečo psa mať nemôžeme... máme korytnačku a škrečka, tam tá starostlivosť nie je tak náročná... leto sme prakticky stále niekde "v lufte" ... nie som proti tomu mať zvieratko (či už psa alebo hocičo iné), ale treba si zvážiť, či na to mám priestor, čas, či som ochotná sa prispôsobiť 🙂 skrátka treba si to zvážiť, každý má iný životný štýl, niekomu vyhovuje dovolenka pod stanom, iný potrebuje loziť po horách alebo ležať pri mori...

bosoriak
20. máj 2015

@rebekamarcusko Nechcem ti brat iluzie, ale deti sa jednoducho o psa starat nebudu. Pes je dalsie dieta, s velkym handicapom - nemoze takmer nic ako dieta, nemozes s nim ist tam, kam s dietatom, ale starostlivost vyzaduje. Nie je to korytnacka, ani rybicky. Pes vyzaduje pozornost a znamena mnoho obmedzeni. Dovolenky, celodenne vylety, pripadne choroby deti, to vsetko su komplikacie. Na dovolenku, kam so psom? Do psieho hotela, prip. k znamym? Celodenny vylet, nuz, nehrozi, jedine ak so psom a s tym ta zas nepustia nikam do ZOO, do muzei, do restauracii a pod. Chore deti? No co, nechas ich doma s horuckou, kym vyvencis psa?

Mne za to moj pes stoji, zaroven mam vytvorene podmienky a mam vyriesene vsetky uvedene veci. A nie som na neho sama. Ale nedavno sme sa napriklad stahovali do zahranicia, len tak, pretoze sa zrazu objavila sanca, ktora sa neodmieta. No keby si vedela, co bolo so psom problemov a poplatkov, amen tma.

Na tvojom mieste tiez pockam, kym decka trochu podrastu. Nie kvoli tomu, aby ti pomohli sa starat, ale aby si mala cas aj na psa. Je inak dost blud povedat, ze kazdy pes patri na dvor. Pes patri ku svojej svorke a ked je slusne vychovany a je o neho postarane, tak robi velku radost a dokaze dat rodine velmi vela. V principe si treba vyberat podla povahy a narokov. Ak ste aktivni a chodite na dlhe prechadzky do hor, vyberies si ine plemeno, nez ked ste skor indoorove typy a viac vam vyhovuje "lenivejsi" typ psa.

Na druhej strane pes dokaze dat obrovske mnozstvo bezhranicnej lasky, radosti, rehotu a vela zabavy. Detom da uplne iny pohlad na svet a vraj zlepsuje imunitu. Donuti ta ist von za kazdeho pocasia. Hladkanie psa upokojuje. A ta laska este raz, ta je uplne ze uplne. 🙂

A urcite, urcite je potrebna dohoda a pravidla pri starostlivosti vsetkych dospelych ludi v domacnosti. Je to naozaj velky zavazok.

rebekamarcusko
autor
20. máj 2015

@bosoriak tak,ja som mo obnasa 🙂ala u mamy psa,viem co to obnasa 🙂 ale naozaj si pockame,ked bude uz doma viac ,,pokoja" :D 🙂

rebekamarcusko
autor
20. máj 2015

dakujem zienky za odpovede 🙂 s havinkom pockame,kym su deti male,ale urcite sineskor havina zaobstarame 🙂 ja zvierata milujem,doteraz som naviazana na psa co som mala umamy,ale 13rocna sestra sa ho nechce vzdat :( je to rasa shitzu potom ma sestra este vlciaka🙂 my sme obe spickarky,ona chdoi s oboma aj na cvicak,v podstate je cele dni so psami 🙂 takze ked uz budem mat viac casu v buducnosti,si zaobstaram psika,aj keby manzel nedovolil,on tiez lubi psov,ale on je toho nazoru,zepes v byte trpi 🙂

zozlatehozamku
20. máj 2015

@sissy27 tak to súhlasím, u nás to nie je také divoké

jeennyv
20. máj 2015

@rebekamarcusko ja ako psickarka viem, ze psik si vyzaduje vela pozornosti..nas vedel od zaciatku piskat a kakat na noviny, ale takto vsetci nie su nauceni, preto musis sa starat o toto, plus prve dva tyzdne place za domovom a zvyka si, vencenie...je toho vela, je to cisto ako dalsie dieta, ktore si vyzaduje pozornost...cize ak podla mna ak cakas dalsie babo a dieta uz mate, neviem ci je vhodna doba aj na psika...pretoze kazdy si vyzaduje istu pozornost, lasku atd...

To ze pes nepatri do bytu...no ktory ako...je jasne, ze tie velke plemena potrebuju isty priestor atd..ale su typy, ktore su cisto do bytu, ja mam taku malu bielu gulicky...a toto male mile dat vonku je tyranie.....by to nevydrzal ani....

zozlatehozamku
20. máj 2015

@bosoriak super krásne napísané, určite by to ako rodina zvládli, ak by boli ochotní so šteniatkom pomôcť manžel a babka, prípadne keby si zaobstarali odrastené vychované šteňa alebo ročného psíka... je veľa mladých psov, ktorých majitelia darujú...

zozlatehozamku
20. máj 2015

@rebekamarcusko myslím že viac trpí pes priviazaný non stop na reťazi alebo zatvorený v malom koterci, takých psov je veľká kopa, určite netrpí malý psík ktorý si chodí po byte... moji cavalieri zasa chrápu pod konferenčným stolíkom... andulky štebocú.... v akvárku vymenené nové svetlo... a pohoda....

rebekamarcusko
autor
20. máj 2015

@zozlatehozamku no ja kedsom byvala u mamy tak ten shitzu,co som spominala miluje byt v byte,neznasa chodit von,nikdy sa nevyspinil doma,ale on sa vonku len vyspini a pyta sa domov,lenoch je to:Dpredtym som mala sharpeia,ten boltiez uzasne lenivi,len s nim boli velke zdravotne probnlemya ako 15rocna som ho nema la ako financovat a mama tiez nemala dostatok financii. :( som snim zaspavala na zemi,velmisom ho lubila a raz som prisla zo skoly a pes nikde,mama ho dala prec,neviem kam nic :(