Problém s majiteľom, ktorý chodí do bytu bez upozornenia

lenka_932
20. nov 2020

Dobry den, mame problem s majitelom bytu ktory nam byt prenajima. Kedykolvek totiz vojde do bytu a sam si otvori klucom, pred tym zvykne zavolat asi tak minutu, ale vojde dnu aj ked nie sme doma, uz sa to stalo niekolko krat, ze volal mne, ci som prave v byte, lebo prisiel riesit nieco s kotlom, ja som mu do telefonu povedala, ze doma nie som, a on napriek tomu vstupil, ako som sa neskor dozvedela od spolubyvajucej. Povedala som mu opakovane, ze si nezelam aby chodil do bytu, ked sa nedohodneme. Dokonca bez ruska! Chcela som uz aj vymenit zamok, ale dvere su take tazke pancierove a zamok dost drahy.. a pride mi to aj take odveci, aby sme menili zamok kvoli niecomu, co je jednoducho nekorektnost prenajimatela, da sa to prosim riesit aj inak?

pink_lady
20. nov 2020

@lenka_932 treba sa pozriet, co mate v zmluve, normalne tam je taka formulka, neviem to presne definovat, ale pokial nie je stav ohrozenia, do bytu vstupit bez vasho suhlasu nesmie

pribinak
20. nov 2020

Je to jeho byt, je majiteľ, môže vstúpiť kedykoľvek.

Ak by dom bola majiteľ a ty vymenis zámok bez môjho súhlasu, vyhodim tá

missdiva
20. nov 2020

@lenka_932 treba pozriet ako to mas v zmluve kazdopadne aj tak s tym moc neurobis, kedze vas jednoducho nerespektuje. Jedine si najst iny byt.

simsalabim
20. nov 2020

@lenka_932 ja prenajimam a v zmluve mam napisane, ze do bytu vstupujem az po oznameni vopred a v dohodnutom case, inokedy iba v case nudze (prasknuty radiator napr.). Nabuduce si v zmluve vyziadaj nejaku taku formulku.

meluela
20. nov 2020

@lenka_932 zamok ty menit nemozes. Ak ti nevadi sa pripadne stahovat ak sa nedohodnete, tak si spravte dodatok k zmluve kde si definujete ze pokial nejde o havarijny stav, tak ti da vediet xx hodin ci den vopred - alebo pozri ako to mate v zmluve zadefinovane a trvaj na dodrziavani. Ale ked nema trosku slusnosti, tak asi len to stahovanie.

amelia000
20. nov 2020

@pribinak cosi, nemoze si chodit do bytu len tak..bez schvalenia a upozornenia.. :D si predstav ze si v podnajme sama..behas si tam naha po sprche a zrazu majitel otvori dvere :D

majkeel
20. nov 2020

Prenajimatel nesmie vstupovat do bytu bez Tvojho suhlasu, ale otazka je, ci ho das kvoli tomu na sud ... V pripade rozneho nazoru vacsinou jedna strana ukonci najom ... Bud odides sama, alebo Ti on povie, ze ak sa ti nepaci, mozes ist ...
http://www.matepravo.sk/clanok/pravo-prenajimat...
Prenajímateľ, pokiaľ to v nájomnej zmluve nie je dohodnuté inak, nie je oprávnený – okrem život ohrozujúcich situácií – kedykoľvek bez vášho vedomia a bez vašej prítomnosti vstupovať do prenajatého bytu. Inak by sa dopustil trestného činu porušovania domovej slobody vo vzťahu k právam nájomníkov.

Prenajímateľ má právo požadovať prístup do svojho bytu za účelom kontroly jeho užívania. Podotýkam, má len oprávnenie požadovať prístup. Podrobnosti zákon ponecháva na zmluvné strany a ich vzájomnú dohodu v nájomnej zmluve. Nájomcovia požívajú taký istý rozsah ochrany ohľadom vstupu tretích osôb do bytu ako jeho vlastník, a to aj proti samotnému vlastníkovi bytu. To znamená, že ani vlastník nemôže bez výslovného súhlasu nájomníkov do bytu vstúpiť, ak v nájomnej zmluve nie je dohodnuté inak. Úprava vzájomných práv a povinnností v nájomnej zmluve je dôležitou prevenciou možných budúcich konfliktov.
Všeobecnú úpravu nájmu nájdete v § 663 a nasledujúcich Občianskeho zákonníka.

pribinak
20. nov 2020

@amelia000 ver tomu že potom zážitku by to už nikdy nespravil 🤣🤣🤣

pink_lady
20. nov 2020

@amelia000 😅 toto sa mi stalo v chorvatsku...ja s malym sama v app, tak som sa sprchovalas otvorenymi dverami na kupelni...a do toho vrazila do bytu domaca ze "ja sama ja sama" - zavriet okenice 😅 mna skoro je*lo

meluela
20. nov 2020

@pink_lady so mnou stary pan v chorvatsku balil kufre .. s jeho synom sme dohodli odchod na 10.00, ale stary pan si zafixoval ze o 9.00 a nie a nie pochopit ze este mame dost casu 🙂

nikpa
20. nov 2020

@lenka_932 akoze keď je to kvôli tomu že rieši niečo s kotlom a nemáš v tom byte čo skrývať, nevidím v tom problém, pokiaľ sa tam nechodí lašovat, mne osobne by to nevadilo. Ale ak sa to tebe nepáči, povedz mu to a keď sa to bude opakovať, hľadaj nový byt.

panorek
20. nov 2020

Kúp si byt keď chces o niečom rozhodovat! Alebo cus ver mi prenajmeme iným

lenka_932
autor
20. nov 2020

@nikpa vies co tak napriklad spolubyvajuca o tom vobec naosledy netusila, ze on so mnou volal a ja som mu povedala ze nie som doma. bola sama doma, a zrazu niekto vosiel, vedela ze to ja urcite nie som, cize sa samozrejme velmi vylakala, okrem toho je to neprijemne, je to taky atak na tvoje sukromie, neviem ci tebe niekto napriklad sused vojde do bytu len tak...

qetka
20. nov 2020

ja chodim najomnikom do bytu iba vtedy, ked sa s nimi dohodnem, aj to pridem a zaklopem, nedovolim si im tam vojst, aj ked mam kluce, alebo este v situacii, ked boli na dovolenke a poprosili ma, ci mozem prist poliat kvety - presne mi povedali, ktory den mam prist. Nikdy by mi nenapadlo im tam vojst, okrem teda pripdu, ze by bola havaria, alebo nieco velmi vazne - trebars tiekla voda a oni by nedvihali mobil, ani nereagovali na buchanie / zvonenie... Pride mi to dost odveci, ved ked uz nic ine, tak ta ozaj moze stretnu holu, pripadne v tom najlepsom s muzom 😂😂😂 To by som chcela vidiet, ze ci by este aj potom takto prisiel 🤦‍♀️

mistymay33
20. nov 2020

@lenka_932 ja prenajimam byt a NIKDY som tam nevstupila bez pritomnosti najomcu (iba po predchadzajucom suhlase pri odpisovani vodomerov ked najomnik nemohol byt pritomny) A bolo mi to vyslovene neprijemne, spacirovat sa v byte, ked tam boli jeho osobne veci a on tam nebol. A zo zakona tam ani majitel len tak nemoze prist. Je to tvoje obydlie, ak ked nie si majitelom, ale ty tam byvas. A do obydlia moze vstupit iba zo zakonnych dovodov!

lenka_932
autor
20. nov 2020

@panorek joj takychto chudacikov mam najradsej! co si len pridu vyhoncit vlastne ego. Ja mam byt ktory prenajimam v inom meste a nikdy som svojim najomcom bez niekolko dnoveho suhlasu do bytu nevosla. naopak, vazim si ich a snazim sa mat s nimi co najkorektnejsi vztah. Snad aspon tato situacia, ked je naozaj momentalne vdaka pandemii trilion bytov na prenajom, ludi nauci chovat sa slusne, lebo naozaj je z coho si vyberat! Ja momentalne zvazujem odchod, nakolko som vsak s ostatnym okrem tychto vpadov spokojna, radsej sa este pytam.

vroni
20. nov 2020

@pribinak, to je fuk, či je to byt. Nie, nemôže doň kedykoľvek vstúpiť. Keď by do bytu chcel kedykoľvek vstupovať, nesmel by ho prenajať. A majiteľ, ktorý by mi vliezol do mnou plateného bytu, by mal sakramentsky problém (samozrejme, že výnimočné situácie sú výnimočné. Ale "niečo s kotlom" nie je nič, čo by spadalo pod pojem výnimočná situácia)

panorek
20. nov 2020

@lenka_932 upokoj sa čo to mne toto rozprávaš ja ty to ani nezhorsim ani nezlepsim čo chces aby sme sa všetci teraz postavili na tvoju stranu a zapálili sviečky v oknách. Tu nič nevyriesis ani po dobrom ani po zlom. Áno nemal by chodiť nie je to etické ani nič ale čo si chces tuná potvrdiť tvoju pravdu. Áno máš pravdu starého keď vojde odstrel a pri výpovedi uved že si si myslela že išlo o lúpež.

adula12
20. nov 2020

@panorek ty co si za kretena? 😀

adula12
20. nov 2020

@pribinak nema pravo si vstupovat kedy chce a ako chce aj ked je to jeho. musi chranit sukromie. domova sloboda... ked chce prist, ma zavolat a hlavne zaklopat! vstupit bez dovolenia moze jedine v ohrozujucej situacii.
@lenka_932 podla mna je to ten typ cloveka co chce špiclovat co tam mate, ako tam zijete, ci mu to tam nenicite a pod. byt vami, skusim sa popozerat po novom prenajme!

asia83
20. nov 2020

@pribinak Podľa zákona nie. Darmo je majiteľ.

mima1
20. nov 2020

Nabuduce ked bude volat tak povedz ze doma si no zrovna sexujes

syslik81
20. nov 2020

@lenka_932 podla prava nema narok .. aj ked je majitel ty platis a byt je v tom momente tvoj ... mozes ho dat na sud a natahovat sa s nim alebo si zacni hladat nieco ine .. lebo on prestane jedine az sudom ale potom mozes cakat vypovedanie najmu ... debila zial nezmenis... ak ma manzelku a komunikujes aj s nou napisat jej,ze po dome rada chodis naha a preto ti pride nevhodne aby jej manzel len tak chodil ku vam domov bez ohlasenia...

lubmar
20. nov 2020

Znama prenajima byt, ale ako hovori, nikdy tam nevstupila bez pritomnosti najomnikov, lebo jej kamaratke sa stalo, ze ju obvinili najomnici z kradeze, ked sa tam nieco stratilo, policiu zavolali, zistovalo sa, kto mal kluce, samozrejme len ona, boli z toho velke opletacky☹️

nikpa
20. nov 2020

@lenka_932 ok, tvoje hranice sú niekde inde ako napr. moje alebo toho majiteľa bytu, ako som napísala, treba to komunikovať s ním.

nenne27
21. nov 2020

@pribinak nemoze vstupit do bytu aj ked je majitel

lenka_932
autor
26. nov 2020

@nenne27 no bohuzial vstupuje!

lenka_932
autor
26. nov 2020

myslite ze by pomohlo nainstalovat skrytu kameru nad dvere?
nie je vobec pravna moznost ako mu zabranit tam chodit? ziadny paragraf, je to vsetko na ustnej dohode a jeho etike?

ibrunova
26. nov 2020

Fuha.. Sestra bývala v prenajatom byte, majiteľ hneď povedal, že kľúč má, ale vojde len keby horelo alebo čo.. Nikdy tam len tak nechodil. A po čo vlastne chodí do bytu?
@lenka_932

enka81
26. nov 2020

@lenka_932 mňa by len veľmi zaujímalo, ako by sa PÁN MAJITEĽ postavil k tomu, keby ti z bytu niečo zmizlo, niečo hodnotné, po jeho návšteve, keď tam nie si, či by si to bral na zodpovednosť.