Prispievate žobrákom?

2. okt 2023

A bezdomovcom? Ja som prispela a muz ma ofrflal ze kto jemu da?! Ale ved ked mam tak dam nebudem mat nedam.. Či?

deti95060810
2. okt 2023

no tak sa idem postaviť do šoru aj ja.... 😀
kde to bývaš?

luxus10
2. okt 2023

ako to minule povedal jeden stand up komik- ze bezdaci, sa cely den povaluju, oddychuju, chlascu, fajcia-ze ziju jeho sen, a on im ma este za to platit?...😅

patka06
2. okt 2023

Zásadne neprispievam, z peňazí, ktoré dostanú si kupujú alkohol
Na vlastné oči som videla ako v koši skončilo jedlo, ktoré bezdomovec dostal od pána pred obchodom.

lenka7477
2. okt 2023

áno - keď mám drobné prispejem , čo majú z toho života ? Určite sa taký nenarodili ... aj predajcovi NOTABENE dám 2 € a časopis mu nechám .

minesasubu
2. okt 2023

Obcas som prispela , minule prisiel ku mne chalan slusne obleceny ci nemam 0,50€ mala som len 0,30€ tak som mu dala ale odkedy som videla reportáž od Kovešovej tak neprispevam radsej dám do utulku alebo kupim notabene

lucka_ke
2. okt 2023

kedysi som dávala, ale potom som čítala veľmi dobrý článok, ako každé euro, ktoré dostanú je klincom, ktorý ich prikúva k dlažbe... lebo keď takto zarobia, zajtra tam budú stáť zas a nemajú dôvod hľadať iné normálne riešenie... ešte kupujem Notabene

erosmal
2. okt 2023

kedy ako, vačšinou nie, ale nie preto, že nechcem ale samozrejme nemám hotovosť, a ak mám tak 10e mu určite nedám.. mala som aj dobrú skúsenosť, kedy mi ešte aj prišiel ukázať pečivo a nejakú salámu že si kúpil za gastráč, a či by som mu nedala ešte jeden aby mal aj na zajtra, tak som mu dala..

lilizzachy
2. okt 2023

Bezdomovcom nie...radšej niečo aj keď malo pošlem chorým deťom.

226lenka
2. okt 2023

Ja kupujem notabene

doriiis
2. okt 2023

Nie....neznášam alkoholikov.

lucylaw
2. okt 2023

Nie nedávam, ignorujem ich, nechodím do roboty preto, aby som financovala niekoho alkoholizmus, pomáham keď tak adresne, overeným zbierkam/ľuďom, kde viem, kam tie peniaze pôjdu..

wewuliatko174
2. okt 2023

Veeelmi davno keď som bola mladučká...ale robila som v ba a to tam na každom rohu to sa neda...a ked niekto chcel jest a sa mu nelubil gastrač tak nech si idu do kelu...tažko je dnes, toľko podvodov.. ono aj malo sa da prispiet..uz keď by som si vybrala organizaciu alebo niečo overene kde človek vie kam naozaj idu .

lujza10
2. okt 2023

Peniaze ani ja nedavam, ked tak tak kupim bagetu, pagač. V lete som zvykla aj flasu mineralky. Zatial kazdy podakoval, rozbalil a baštil 🙂

suge
2. okt 2023

Ja dávam. V živote som dostala veľa dobrých vecí nezaslúžene, tak prečo z toho niečo nevrátiť.🤗

deti95060810
2. okt 2023

V ZA V Tescu predával Nota Bene chlapík čo bol lepšie vypasený ako môj chlap... Doma som mm povedala že aj ten žobrák lepšie vyzerá ako on - či by nemal zmeniť zamestnanie... 😉

zuzubb007
2. okt 2023

Vies ake prachy zarabaju tito akoze bezdaci? A potom su mlady ktory sa pravidelne hraju, ze dnes ich pustili z decaku, alebo aj ked su bezdaci tvoje peniazky minu na fajne čúčo a takto spiti kazdy den, ked uz mas chut pomahat odporucam chorym ludom, detom, utulkom to su aspon dobre mienene peniazky, a suhlasim s tvojim muzom uplne, mojmu raz povedal bezdak ci mu da na stravu, ze umiera hladom, tak on na bagetu co si kupil, ze nato sa ti mozem vysrat mu povedal takze tak kto chce na chlas nelutujem

sisaka
2. okt 2023

Nie, nedávam im žiadne peniaze, viem, na čo by ich použili. Ak niekto dokáže postávať s nápisom pri križovatke cely deň, môže si nájsť robotu a pohnúť prstom. Mňa tiež nikto neživí, musím si ísť peniaze zarobiť.
Keď je zbierka na materiálne veci pre nich (oblečenie, hygienické potreby, jedlo) prispejem, ale inak nie.

2006_1211
2. okt 2023

Keď vidím ze ma pri sebe fľašu alebo pozerá po alkohole ci cigaretach tak nie. Ak na jedlo radšej mu ho kúpim

autor
2. okt 2023

@lenka7477 presne ved aj nam sa to moze stat

valeria_h
2. okt 2023

Ja s nimi pracujem. Takže aj vonku keď nejakého vidím, tam sa ho snažím nejak nasmerovať na potravinovú pomoc, azylový dom a tak podobne.

autor
2. okt 2023

@suge krasne❤️

la_dolce_vita
2. okt 2023

Kupim si obcas Notabene, resp.nezoberiem ho, len dam drobne, najma zene predajkyni, tych je mi proste luto.. u nas vela zobru cigancata, ale tu ma vytaca, ze predsa maju rodicov. Mali by zit inak ako zobrat a vyberat kontajnery uz ako male deti namiesto toho, aby boli v skole.

tanyag
2. okt 2023

Dám a je mi jedno, či to minie na alkohol, cigarety alebo jedlo. Ak raz niečo niekomu darujem, tak ma nezaujíma, čo s tým darom urobí, či sú to peniaze, jedlo, oblečenie atď.

hedviga2
2. okt 2023

Nedavam. Minule si jeden pýtal prachy. Mladý celkom dobre vyzerajuci. Ked som mu povedala že som dochodkyna s malym dôchodkom nech ide robit, povedal ze nema občiansky. Nech si ho vybavi zd nema peniaze. Nech si ho da urobit a ide na brigadu a za dvacku ma občiansky na vsetko mal odpoved. Su to uz hlavy prepite lenive.

ivangeline
2. okt 2023

Niekedy ano. Skor vsak kupim casopis,kde id epolovica pre nich. Alebo kupim potraviny.

K otazke tvojho manzela... Nikdy nic zadarmo nedostavate? Od rodiny? Znamych? Priatelov?
Nam dokonca aj susedia vedia dat nieco zo svojej zahradky....len tak..... a takyti ludia zvycajne nemaju nic len tak..zobru....to nie je len tak..

autor
2. okt 2023

@ivangeline trefne to mu musim povedat👍🏿

suesana
2. okt 2023

Najefektívnejšia forma pomoci ľuďom bez domova je stať sa pravidelným darcom organizácie, ktorá bezdomovectvo rieši systematicky. Notabene, Vagus, Depaul mi napadnú takto z hlavy. Sledovať ich sociálne siete, zvyknú robiť zbierky oblečenia a pod. Alebo si Notabene pravidelne kupovať, ja mám zopár predajcov v BA, s ktorými máme vytvorený v podstate už kamarátsky vzťah, viem ako sa ocitli v náročnej životnej situácii, o ich rodinách, priateľoch, čiže okrem kúpy časopisu prehodíme aj pár slov. Je pre nich veľmi dôležité vedieť a vidieť, že stále do tejto spoločnosti patria, pretože je to naozaj hrozný pocit byť v ťažkých časoch prehliadaný a vylúčený.
Financie priamo ľuďom bez domova dávam málokedy, nie preto, že to minú na alkohol (každý človek, ktorú má nejakú formu závislosti, naplní ako prvú túto potrebu), ale preto, že organizácie im vedia pomôcť aj s touto závislosťou a množstvom iných problémov. Každopádne v lete im kúpim fľašu minerálky, šiltovku či klobúk, pomôžem im dostať sa do tieňa a rovnako v zime teplý čaj či deku. Riadim sa heslom, že keď niekomu neviem pomôcť, aspoň mu neubližujem. Mne nijakým spôsobom nepomôže, ak na nich budem nadávať alebo citíť voči nim zášť a taktiež mi neublíži, ak im kúpim čaj či vodu. Nehovoriac o tom, že bezdomovectvo netrápi len tých pár desiatok ľudí, ktorých vidíme na ulici, podľa posledného sčítania ich je na Slovensku viac ako 70 tisíc. Veľa z nich má ťažké osudy, sú to ľudia, ktorí vyrástli v detskom domove, týrané, nechcené deti, ľudia, s ktorými niekto "vypiekol" a nemá im kto pomôcť. Áno, nikto z nás to nemá ľahké a dokázali sme sa s tým popasovať, ale to nám nedáva právo haniť tých, ktorí nemali toľko sily a šťastia. Každý má právo rozhodnúť sa, či niekomu pomôže, ale nikto nemá právo voziť sa po tých, ktorí sa majú horšie.

melanta
2. okt 2023

Je niekoľko rodín, kam prispievam rôznymi formami pravidelne. Bezdomovcom ak ma oslovia, som ochotná kúpiť a doniesť jedlo a vodu. Ale to sa mi stalo asi 3x v živote, že povedali áno.

neferneferuaton
2. okt 2023

Urcite nie. Ak by si vypytal rozok ked idem z obchodu v pohode ok dala by som ale oni frflu nad jedlom. Chcu na alkohol. Preto odmietaju jedlo a chcú peniaze. Tym padom nedávam lebo ocividne nie sú teda hladny

heln
2. okt 2023

nie, nedavam.
mne doma peniaze nerastu v kvetinaci, ja musim chodit do roboty, nemozem cely den niekde vysedavat, mam hypoteku, deti, nebudem uberat sebe a svojej rodine, aby som dala povalacom.
pre zaujimavost, u nas v meste zobrala taka stara babka, roky rokuce, v tom istom kabate ci bolo plus 40, alebo minus 15. take pribehy o liekoch vedela rozpravat, slzicka v oku. ludia jej davali. za tie roky som sa dozvedela, ze babicku kazde rano vylozila jej dcera z draheho auta, povedala jej kolko ma vyzobrat, a vecer po nu prisla. babka to este chodila vkladat na ucet do banky, od ludi z banky som pocula, ze vyzobrala takych aj 500 eur denne. riesila to aj socialka, aj policia. bol to znamy pripad, ale aj tak vela ludi ju nepoznalo a davali jej.