Priemerný Slovák má nasporených viac ako 13-tisíc eur. Priemerný Európan takmer 70-tisíc

15. nov 2022

Vcelku ma toto zaujalo: https://www.startitup.sk/bezny-slovak-ma-naspor..., mne to pride vcelku dost. som by som tipla, ze priemerny slovak nema uspory...

koniarova
15. nov 2022

Tak potom ja niekde robím chybu.😁😁

nelca84
15. nov 2022

to by si sa cudovala, ved len tych starych ludi o ake tisice vzdy oklamu... co si kazdy mysli, ze stari ludia su chudobni

autor
15. nov 2022

@koniarova ja tiez 😉

domiklik
15. nov 2022

Úprimne, keby tých 70 tis nasporenych mam, nepriznam sa... Koľko je takých ľudí, by si sa čudovala

j93375
15. nov 2022

.

lilope
15. nov 2022

Je to priemer, ak vieš, čo je priemer, nemôžeš si myslieť, že priemerný Slovák nemá žiadne úspory. Teda môžeš si to myslieť, ale potom tomu pojmu nerozumieš.
Jeden Slovák má nasporených 130 tisíc, desiati nemajú nasporené nič a výjde ti spomínaný priemer. Zaujímavejší by bol čo sa týka porovnanie či už úspor alebo miezd medián ako priemer, ktorý pri vysoko zárobkovo činných osobách veľmi skresľuje.

filipka250
15. nov 2022

My doma nie sme priemerni Slovaci. Ani zdaleka. 🙈🤦

autor
15. nov 2022

@lilope skor by ma to zaujimalo podla veku, kedze samozrejme mlada rodina s dvomi detmi, ktora riesi byvanie ma nasporenych menej ako 50 rocny clovek povedzme uz skoro s pubertakmi alebo dospelymi detmi a ma uz poriesene byvanie. lebo potom sa aj lahsie odklada. tak ci onak, ak citam tu prispevky mam pocit, ze tu ludia nasporene nemaju, lebo jednoducho pri tejto inflacii a pri detoch nie je z coho.

beronsche
15. nov 2022

To by mali rozdelit podla prijmovych skupin, takto to velku vypovednu hodnotu nema.

autor
15. nov 2022

@filipka250 nic si z toho nerob, aj my ideme z vyplaty do vyplaty

martina1985ba
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evica17
15. nov 2022

Nám naše uspory zhltol bývanie.cize máme čosi ale nie až tak veľa.
Ale napr v rodine starí ľudia, dedko a svokra majú naspirene vyše 40 000 a stále ich počuješ sa sťažovať aké je všetko drahé, ako si nič n môžu dovoliť a tak. (Dedko minule nadával že má nedoplatok za plyn 70 eur,aké strane peniaze, svokra sa hada so svokrou,keď si za stravné lístky ide do restiky sa najesť a nenakupi do domu jedlo, a to sú už teraz obaja na dôchodku a ešte pracujú,čiže slušné peniaze majú dokopy)

doriiis
15. nov 2022

Není nasporených ako nasporených....nasporených kde? Doma v ponozke pod matracom? Bežný účet? Sporiaci účet? Bitcoiny? Zlato?
Alebo nasporených tipu...mám doma 3 auta,ktoré viem v prípade núdze predať,byt ktorý viem predať.
Podľa mňa je základ mať železnú rezervu po ruke....keby nieco

evica17
15. nov 2022

@martina1985ba inak ono je to pekné také sumy,ale čo je dnes 150 000 eur a čo to bude o 30 rokov je dosť rozdiel

autor
15. nov 2022

@martina1985ba tak to maju krasne, ale predpokladam uz bezdetni, alebo vyssi vek

zmrzlinka2021
15. nov 2022

Jedna podstatna vec - priemer je vzdy horsi a preto neraz staci maličko, a si zrazu nadpriemerna 🙂

Nech to akokolvek vyznie nepochopitelne, ludia peniaze maju, nie vsetci, ale velka cast z nich ano, a nie 13 tis., ale mnohi maju v investiciach, sporeniach a neviem kde aj desatisice, vynimka nie su ani stotisice eur.
Staci sa pozriet na slovenske cesty - auta za 40-50-60 tis. EUR su uplne bezne

autor
15. nov 2022

@evica17 ano, to maju proste ti stari ludia v sebe- odkladat odkladat, keby sa kotol pokazil, alebo dojde storocny hlad alebo cokolvek a potom podedia mladi a rozhadzu to na blbosti

autor
15. nov 2022

@zmrzlinka2021 ale ja auto za 50tisic eur neberiem ako sporenie, ani dom za 500tisic nie je sporenie. sporenie je pre mna to, co mas hned k dispozicii

lilope
15. nov 2022

@autorka mňa by tiež zaujímala podrobnejšia štatistika a nie takýto suchý ničnehovoriaci priemer. Napr. čo sa týka veku, zamestnania, sociálnej vrstvy, vzdelania, okresu pobytu atď, viac by to vypovedalo o úsporách ľudí ako toto. Ako hovoríš, možno by sme zistili, že mladé rodiny s deťmi nemajú nič a najviac úspor majú ľudia s dospelými deťmi v preddôchodkovom veku, čo je trochu logické. Plat, pokiaľ človek stále rastie na určitej pozícii, sa zvyšuje a náklady (deti, hypotéka) sa znižujú.

autor
15. nov 2022

@doriiis keby k nam prisla vojna, tak ten byt ma hodnotu 0

autor
15. nov 2022

@lilope podla mna je to velmi narocne sporit s dvomi malymi detmi a hlavne to su obdobia, ked potrebujes vlastne byvanie a to vyhadze vsetky tvoje zivotne uspory si myslim

doriiis
15. nov 2022

@autor....keby k nám prišla vojna tak teoreticky su ti aj hotovostné peniaze úplne k nicomu

autor
15. nov 2022

@doriiis ani nie, ak by to bolo iba na Slovensku a dalej by sa to neposunulo, tak mas eura a auto a odchadzas

zmrzlinka2021
15. nov 2022

Pisala som o peniazoch, mozes ich mat v investiciach a mozes za ne kupit barak.

Peniaze maju aj mlade rodiny s detmi - kolki ludia tu ziju v rodinych domoch, na dvore trampolina, bazenik 😉

autor
15. nov 2022

@zmrzlinka2021 trampolina ani bazenik nie su uspory 😉

zuzinka888
15. nov 2022

Chcem sa opytat- Kto spori tie prachy pre mna?😜 . A pisalo sa tam ze slovaci vlastnia svoje domy a byty a " uspory " naju v nich zatisl co europania byvaju v podnajmoch- radi migruju a tak nevidia zmyslel putat sa k nehnutelnostiam( szmozrejme nie vsetci).

nelca84
15. nov 2022

zmrzlinka sa ti snazi vysvetlit, ze ak ma niekto barak a na dvore dve 50-tisicove auta, tak ver tomu, ze ma aj nejakych 100 tis.+ uspory...

zmrzlinka2021
15. nov 2022

@autorka

Ja nechapem, ci nerozumies, alebo kde je problem?

To co som pisala v prispevkoch je vyjadrenie sa urciteho zivotneho standardu. Jasne, ked rozdrbes 3 tisicovu vyplatu, tak nemas ako euro.

doriiis
15. nov 2022

Rozumiem...autorka myslí úspory ako peniaze,ktoré si vyberieš a máš cash hneď.No základ je mať aspoň niečo.

zmrzlinka2021
15. nov 2022

@zuzinka888
europannia si zial vlastnictvo bytov a domov nemozu dovolit - u nich je to vecou vyslovne vyssej vrstvy